Σκύλος [φύλακας] για κτήμα.


alest

Member
4 Αυγούστου 2008
5
0
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!
Εδώ και καιρό ψάχνομαι για σκύλο. Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι να έχει έντονο το ένστικτο του φύλακα, να είναι -όσο γίνεται- ευδιάθετος χαρακτήρας και φιλικό με τα μέλη της οικογένιας. (Καλά δεν λέω να είναι και σαν τα λαμπραντόρ αλλά να μην είναι και σαν Αγ. Βερνάρδου εντελώς βαριεστημένο)

Ο σκύλος θα είναι σε κτήμα 5 στρεμμάτων στην Αν. Αττική (τον χειμώνα έχει αρκετό κρύο). Στο κτήμα θα του έχω δικό του χτισμένο σπιτάκι και όλο τον χώρο ελεύθερο.
Κάτι άλλο σημαντικό είναι ότι στο κτήμα βρισκόμαι μερα παρα μέρα σχεδόν. Οπότε τις άλλες μισές θα τις βγάζει μόνος του (πάντα με τεράστιες ταϊστρες/ποτήστρες).

Οι σκέψεις μου πάνε προς Τσομπανάκο Καυκάσου. Έχω διαβάσει που λέτε ότι είναι δύσκολη ράτσα. Το σκεφτόμουν κ για Rott αλλά νομίζω ότι δεν θα είναι και πολύ ιδανικό γι αυτόν το ότι θα είναι χωρίς παρέα κάποιες μέρες + και το κρύο...

Εσείς που κατέχετε το θέμα πολύ περισσότερο από μένα μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ράτσα που να ταιριάζει στις ανάγκες μου? Τι δυσκολίες θα συναντήσω με τον καυκασιανό τον Ovcharka? Το Rottweiller να το ξεχάσω εε?

Θα μου προτείνατε αρσενικό ή θυληκό?
Επίσης μπορεί κάποιος να μου απαριθμήσει τα θετικά και τα αρνητικά του κάθε φύλου?

Να προσθέσω ότι είμαι σχετικά νέος κυνόφιλος (με πολύ λίγες γνώσεις). Παλιότερα είχα ένα griffon-terrier στο διαμέρισμα και πριν λίγο καιρό έναν έλληνικο τσομπανάκο στο κτήμα ο οποίος δυστυχώς έφαγε φόλα από κάποιον αχαρακτήριστο. Το τραγικό της υπόθεσης ότι ήταν μόλις 4 μηνών. :(

Μ αυτά κ με τ' άλλα ψάχνουμε άλλο κουταβάκι για το κτήμα...

Προτάσεις για φυλές, γενικές συμβουλές και οποιόσδηποτε βομβαρδισμός, χρήσιμων, πληροφοριών είναι υπέρ-ευπρόσδεκτα!!! :D

Καλώς σας βρήκα κ πάλι!
 
Last edited:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!
Εδώ και καιρό ψάχνομαι για σκύλο. Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι να έχει έντονο το ένστικτο του φύλακα, να είναι -όσο γίνεται- ευδιάθετος χαρακτήρας και φιλικό με τα μέλη της οικογένιας. (Καλά δεν λέω να είναι και σαν τα λαμπραντόρ αλλά να μην είναι και σαν Αγ. Βερνάρδου εντελώς βαριεστημένο)

Ο σκύλος θα είναι σε κτήμα 5 στρεμμάτων στην Αν. Αττική (τον χειμώνα έχει αρκετό κρύο). Στο κτήμα θα του έχω δικό του χτισμένο σπιτάκι και όλο τον χώρο ελεύθερο.
Κάτι άλλο σημαντικό είναι ότι στο κτήμα βρισκόμαι μερα παρα μέρα σχεδόν. Οπότε τις άλλες μισές θα τις βγάζει μόνος του (πάντα με τεράστιες ταϊστρες/ποτήστρες).

Οι σκέψεις μου πάνε προς Τσομπανάκο Καυκάσου. Έχω διαβάσει που λέτε ότι είναι δύσκολη ράτσα. Το σκεφτόμουν κ για Rott αλλά νομίζω ότι δεν θα είναι και πολύ ιδανικό γι αυτόν το ότι θα είναι χωρίς παρέα κάποιες μέρες + και το κρύο...

Εσείς που κατέχετε το θέμα πολύ περισσότερο από μένα μπορείτε να μου προτείνετε κάποια ράτσα που να ταιριάζει στις ανάγκες μου? Τι δυσκολίες θα συναντήσω με τον καυκασιανό τον Ovcharka? Το Rottweiller να το ξεχάσω εε?

Θα μου προτείνατε αρσενικό ή θυληκό?
Επίσης μπορεί κάποιος να μου απαριθμήσει τα θετικά και τα αρνητικά του κάθε φύλου?

Να προσθέσω ότι είμαι σχετικά νέος κυνόφιλος (με πολύ λίγες γνώσεις). Παλιότερα είχα ένα griffon-terrier στο διαμέρισμα και πριν λίγο καιρό έναν έλληνικο τσομπανάκο στο κτήμα ο οποίος δυστυχώς έφαγε φόλα από κάποιον αχαρακτήριστο. Το τραγικό της υπόθεσης ότι ήταν μόλις 4 μηνών. :(

Μ αυτά κ με τ' άλλα ψάχνουμε άλλο κουταβάκι για το κτήμα...

Προτάσεις για φυλές, γενικές συμβουλές και οποιόσδηποτε βομβαρδισμός, χρήσιμων, πληροφοριών είναι υπέρ-ευπρόσδεκτα!!! :D

Καλώς σας βρήκα κ πάλι!
μην παρεις σκυλο!

τωρα αν αποφασισεις να παρεις σκυλο σωνει και και καλα θες καποιο απο τα μεγαλα ποιμενικα. Εκει ελοχευει βεβαια ο κινδυνος οτι επειδη δεν θα ασχοληθεις να πρεπει να παρεις και ενα φτυαρι για να τους βαλεις νερο και φαι εκει που θα το εχεις δεσει.

κοινος ή παρτο αλλιως ή παρε σεκουριτι
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σκυλος που ζει εκτος σπιτιου, μονος του σε κτημα και να το φυλαει αξιοπιστα καιολας- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Ο καθε "κλεφτης" που ξερει λιγο απο σκυλια- με λιγα χαδια και τρυφερες κουβεντες γινεται το αργοτερο σε 10 μερες κολλητος με εναν τετοιο σκυλο- και μπαινοβγαινει απο το κτημα, οποτε γουσταρει!

Ο "κλέφτης" με λιγοτερο χρονο η υπομονη θα του ριξει φολα- και παλι κανει οτι θελει στο κτημα σου!

Οπως ειπε ο Sir- παρε συναργερμο με συνδεση σε εταιρια Security, ειναι μαλλον πιο ασφαλες.
Η περιμενε μεχρι να μετακομισεις και εσυ μονημα στο κτημα σου- και μπορεις να εχεις τον σκυλο μεσα στο σπιτι, κοντα σου- τοτε κατι μπορει να γινει!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
οπως προείπε ο Sir ενας συναγερμός θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά

μετά την πρώτη φόλα , θέλεις να πας και για δεύτερη???

αν παρόλα αυτά επιμείνης τα καυκάσου και ο Ελληνικός ποιμενικός είναι αυτό που (εν μέρει) ψάχνεις
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Καλώς ήρθες...

Ερωτήσεις:
Εδώ και καιρό ψάχνομαι για σκύλο. Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι να έχει έντονο το ένστικτο του φύλακα...
Ο σκύλος θα είναι σε κτήμα 5 στρεμμάτων στην Αν. Αττική (τον χειμώνα έχει αρκετό κρύο). Στο κτήμα θα του έχω δικό του χτισμένο σπιτάκι και όλο τον χώρο ελεύθερο...
Τι σημαντικό αποθηκεύεις σε αυτό το κτήμα που χρειάζεσαι φύλακα?


Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι να έχει έντονο το ένστικτο του φύλακα, να είναι -όσο γίνεται- ευδιάθετος χαρακτήρας και φιλικό με τα μέλη της οικογένιας.
Γνωρίζεις πως αυτά τα χαρακτηριστικά θέλουν δουλειά πολλή?


Οι σκέψεις μου πάνε προς Τσομπανάκο Καυκάσου.
Αν δεν κάνω λάθως δεν θα είσαι πάνω απ' τον σκύλο συνέχεια... έτσι δεν είναι?
Μακριά λοιπόν απ' τον Ποιμενικό του Καυκάσου γιατί θέλει πάρα πολύ έντονη κοινωνικοποίηση.


Κάτι άλλο σημαντικό είναι ότι στο κτήμα βρισκόμαι μερα παρα μέρα σχεδόν. Οπότε τις άλλες μισές θα τις βγάζει μόνος του (πάντα με τεράστιες ταϊστρες/ποτήστρες).
Πιστεύεις πως το "μέρα παρά μέρα" είναι αρκετό για την ανάπτυξη ενός υγειούς τεμπεραμέντου σε έναν σκύλο?


Το σκεφτόμουν κ για Rott αλλά νομίζω ότι δεν θα είναι και πολύ ιδανικό γι αυτόν το ότι θα είναι χωρίς παρέα κάποιες μέρες + και το κρύο...
έχεις σκεφτεί πως για κανέναν σκύλο δεν θα είναι (πολύ???) ιδανικό χωρίς παρέα, άσχετα από το κρύο?


...και πριν λίγο καιρό έναν έλληνικο τσομπανάκο στο κτήμα ο οποίος δυστυχώς έφαγε φόλα από κάποιον αχαρακτήριστο.
Τι σε κάνει να πιστέυεις πως αυτός ο "αχαρακτήριστος" δεν θα ρίξει φόλα και στο επόμενο σκυλί σου, ειδικά αφού θα γνωρίζει πως δεν θα είσαι εκεί?

Και πάλι καλωσόρισες!:)
 


alest

Member
4 Αυγούστου 2008
5
0
Πολύ λογικές και σωστές όλες οι παρατηρήσεις σας.

Δεν έχω τπτ αξίας μέσα στο σπίτι για να φυλάει. Απλά θέλω να υπάρχει και να υπερασπίζεται τον χώρο αλλά να μου κρατάει και παρέα τις μέρες που είμαι πάνω.


Εκει ελοχευει βεβαια ο κινδυνος οτι επειδη δεν θα ασχοληθεις να πρεπει να παρεις και ενα φτυαρι για να τους βαλεις νερο και φαι εκει που θα το εχεις δεσει.
Το κτήμα είναι περιφραγμένο, έτσι ο σκύλος δεν θα είναι δεμένος αλλά θα κυκλοφορεί σε όλο τον χώρο ελεύθερα.

Επίσης το κουτάβι μεχρί να πάει 5-6 μηνών θα το χω στο διαμέρισμα μαζί μου. Και προφανώς θα γίνει και βασική εκπαίδευση υπακοής και μετά θα δω για έξτρα εκπαίδευση.


Οσον αφορά τη φολά ας πούμε ότι είναι ήδη κανονισμένο το θέμα (μαθεύτηκε ποιός ήταν ο δράστης και από άλλες απόπειρες που έκανε και τον λίντσαραν καλά οι γείτονες. Μακάρι να μην τον πετύχω ποτέ μπροστά μου γιατί παίζει να με κλείσουν φυλακή)


Με βάση αυτά λέτε να συνεχίζω να κοιτάω προς καυκάσου ή υπάρχουν κ άλλες φυλές που θα είναι πιο κατάλληλες για αυτές τις συνθήκες?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εκει που θα το εχεις δεσει.
μα δεν θα το εχει δεμενο, λυτο θα το εχει..
οποτε πρεπει να παρει και μια πανοπλια, για να μπορει να μπει μεσα με το φτυαρι:p
λοιπον, ας σοβαρευτω...
εχω κι εγω μια καυκασινα... τον τελευταιο χρονο, λογω ξαφνικων συνθηκων , αναγκαστηκα να την αφηνω 2 μερες την εβδομαδα μονη, τους χειμερινους μηνες ( ειναι βεβαια μαζι με αλλα δυο σκυλια).
με την συγκεκριμενη φυλη, δεν θα αντιμετωπιζα προβλημα , ακομη και αν ηταν μονη, γιατι δεν ειναι τοσο ανθρωποκεντρικη ( εκατο φορες περισσοτερο εχει ενοχληθει ο γερμανικος ποιμενικος)
ΟΜΩΣ
το σκυλι μεγαλωσε τον πρωτο χρονο, ΜΕΣΑ στο σπιτι μου.
ολα τα χρονια αυτα,(οχτω) ειμασταν μαζι , ακομη και που ζουσε εξω μαζι με τα αλλα.
εσυ ξεκινας τελειως αναποδα και λαθος και αυτο ειναι πραγματικα και διχως υπερβολη , καταστροφικο.
εαν δεν κτισεις αυτη την σχεση, με την συγκεκριμενη φυλη θα εχεις μεγαλο προβλημα.
αλλο το να μεινει ενα σκυλι μαζι με αλλα δυο, καποιες μερες της εβδομαδας μονο στο κτημα, οταν ειναι 4, 5, 6 ετων και αλλο ενα κουταβι και ειδικα αυτης της φυλης ,να μεγαλωσει μονο, ανεκπαιδευτο, χωρις αφεντικο.
θα εξελιχθει σε ενα ζωο ανεξελεγκτο, που δεν θα μπορεις (ειλικρινα) ουτε το χαπακι για την αποπαρασιτωση να του δωσεις, ουτε λουρακι για τα τσιμπουρια να του βαλεις.
οταν λες θα πηγαινεις μερα παρα μερα, σαν τι θα πηγαινεις? για να γεμισεις τις ταιστρες και τις ποτιστρες και να ποτισεις τα φυτα και να του κανεις ενα χαδι??
θα τελειωσω λεγοντας σου οτι η φυλη αυτη ειναι ακαταλληλη για ανθρωπο που δεν εχει εμπειρια. (εαν ειχες ομως, δεν θα εγραφες αυτο το συγκεκριμενο τοπικ;))
ουσιαστικα, καμια φυλη δεν ειναι για την δουλεια που την θελεις, σε καμια δεν αξιζει αυτη η ζωη...
γιατι ο σκυλος δεν νοιαζεται για τα 5 στρεμματα (θα δεις και μονος σου οτι ποτε δεν θα κουνηθει απο την θεση του,να τα ...χαρει, εκτος κι αν κατι τραβηξει την προσοχη του) .
νοιαζεται για την επαφη μαζι σου και για την εκδηλωση του ενστικτου του, το οποιο δεν ειναι να φυλαει το χωμα και τις ταιστρες και τις πετρες και τα δεντρα;)
εσυ, τι προσφερεις στον σκυλο, ωστε να προσφερει και αυτος?
θα ελεγα να μην παρεις σκυλο, αλλα επειδη θα παρεις, θα σου προτεινα δυο ημιαιμα μεγαλοσωμα ( στειρωμενο το θηλυκο βεβαια) , απο καποιο κυνοκομειο.
 
Last edited:


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Επίσης το κουτάβι μεχρί να πάει 5-6 μηνών θα το χω στο διαμέρισμα μαζί μου. Και προφανώς θα γίνει και βασική εκπαίδευση υπακοής και μετά θα δω για έξτρα εκπαίδευση.
6 μηνων κουταβι ειναι ακομα, αν δεν παει 2 τουλαχιστον δεν εχει δεσει
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
6 μηνων κουταβι ειναι ακομα, αν δεν παει 2 τουλαχιστον δεν εχει δεσει
μεχρι 3 μηνων "παλευα" αλλα.
μεχρι 8 μηνων, "παλευα" αλλα.
εκει γυρω στο εναμισυ ετος, ειχα αλλα...
στα 2 , αλλα.
μεχρι τα 4 περιπου, η σκυλα ηταν γεματη νεες " προκλησεις", μετα τα 4 κατασταλλαξε.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες να μην πάρεις σκύλο...

Το να έχεις σκύλο "δούλο" σε ένα χώρο μονο του .. ,στην σκέψη και μονο είσαι άκυρος..
Τα σκυλιά είναι αγελέα ζώα και δεν είναι να μένουν μονα τους να προσέχουν τα στρέμματα..
Είναι μεγάλη δουλειά να έχεις έναν σκύλο και θέλει καθημερινή δουλειά και ώρα από τον χρόνο σου ..ότι φυλη και να πάρεις..
Θέλει χρόνο ,χρήμα ,κόπο..
Πράγματα που δεν σε βλέπω να έχεις όρεξη να αφιερώσεις..
Προς θεου μην πάρεις κουτάβι και το απομονώσεις κατευθείαν στα κτήματα..,το καλύτερο θα είναι να πάρεις σεκουριτι..
Ακόμα και τα σκυλιά του στρατού έχουν καθημερινή επαφή με ανθρωπους απλά είναι ειδικά εκπαιδευμένα..
Το σκυλί δεν είναι υπηρέτης του ανθρωπου..,είναι σύντροφος με όλη τι σημασία της λέξεως..
 


alest

Member
4 Αυγούστου 2008
5
0
εσυ ξεκινας τελειως αναποδα και λαθος και αυτο ειναι πραγματικα και διχως υπερβολη , καταστροφικο.
εαν δεν κτισεις αυτη την σχεση, με την συγκεκριμενη φυλη θα εχεις μεγαλο προβλημα.
αλλο το να μεινει ενα σκυλι μαζι με αλλα δυο, καποιες μερες της εβδομαδας μονο στο κτημα, οταν ειναι 4, 5, 6 ετων και αλλο ενα κουταβι και ειδικα αυτης της φυλης ,να μεγαλωσει μονο, ανεκπαιδευτο, χωρις αφεντικο.
θα εξελιχθει σε ενα ζωο ανεξελεγκτο, που δεν θα μπορεις (ειλικρινα) ουτε το χαπακι για την αποπαρασιτωση να του δωσεις, ουτε λουρακι για τα τσιμπουρια να του βαλεις.
οταν λες θα πηγαινεις μερα παρα μερα, σαν τι θα πηγαινεις? για να γεμισεις τις ταιστρες και τις ποτιστρες και να ποτισεις τα φυτα και να του κανεις ενα χαδι??
Το σκυλί εώς ότου το επιτρέπει το μέγεθος του 7-9-11 μηνών θα μεγαλώνει στο διαμέρισμα.
Θα περάσει βασική εκπαίδευση υπακοής και αργότερα και ότι άλλη εκπαίδευση χρειαστεί.
Το κτήμα έχει πολλές δουλειές όποτε όποιος πάει πάνω τρώει πολλές ώρες εκεί. Ειδικά όταν ανοίγει ο καιρός είμαστε σχεδόν συνέχεια.

Ένας φίλος θέλει να μου δώσει τον λευκό Ελβετικό ποιμενικό του. (Ξέρει ότι θα τον έχω στο κτήμα). Είναι 2 ετών και πλήρως εκπαιδευμένος αλλά πρέπει να τον δώσει -για προσωπικούς, σοβαρούς, λόγους-

Ακούω ενστάσεις σας, και άλλα χρήσιμα πράγματα. Άλλωστε έχω μάθει αρκετά πράγματα απ αυτο το φορούμ εδώ και καιρό.

Στο θέμα του φυλού? Να προτιμήσω αρσενικό ή θυληκό? Ποιά τα + και τα - του κάθε φύλου?

Αν δεν πάρω από εκτροφέα μάλλον θα πάρω όταν γεννήσει η σκύλα του θείου μου στο χωριό (είχε πάρει 2 καυκάσου από Ρωσία πριν 4-5 χρόνια και τα έχει για ποιμένες μόνιμα στο βουνό). Εχει κάνει μία γεννά και πάει για 2ή.
 


alest

Member
4 Αυγούστου 2008
5
0
Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες να μην πάρεις σκύλο...

Το να έχεις σκύλο "δούλο" σε ένα χώρο μονο του .. ,στην σκέψη και μονο είσαι άκυρος..
Τα σκυλιά είναι αγελέα ζώα και δεν είναι να μένουν μονα τους να προσέχουν τα στρέμματα..
Είναι μεγάλη δουλειά να έχεις έναν σκύλο και θέλει καθημερινή δουλειά και ώρα από τον χρόνο σου ..ότι φυλη και να πάρεις..
Θέλει χρόνο ,χρήμα ,κόπο..
Πράγματα που δεν σε βλέπω να έχεις όρεξη να αφιερώσεις..
Προς θεου μην πάρεις κουτάβι και το απομονώσεις κατευθείαν στα κτήματα..,το καλύτερο θα είναι να πάρεις σεκουριτι..
Ακόμα και τα σκυλιά του στρατού έχουν καθημερινή επαφή με ανθρωπους απλά είναι ειδικά εκπαιδευμένα..
Ρε παιδιά δεν είπα ότι θα πάρω ένα κουτάβι θα το πετάξω σ ένα χωράφι και θα πάω να το ταϊζω 2 φορές τη βδομάδα.

Είπα ότι θα το μεγαλώσω στο διαμέρισμα (όσο μου το επιτρέπει το μέγεθος του), ότι θα εκπαιδευτεί και ότι όταν το πάω στο άλλο σπίτι θα είμαι τις 4 απ τις 7 μέρες τις βδομάδας μαζί του.

Αυτές οι 3 μέρες που θα είναι μόνο του θα είναι πολύ βάναυσό για τον σκύλο? (ακόμα και αυτές τις 3 μέρες θα τον επισκέπτεται ένας άνθρωπος που είναι γενικός τεχνίτης επί του κτήματος για διάφορες εργασίες που θα κάνει).
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τι εννοεις " οσο το επιτρεπει το μεγεθος του" ?
το μεγεθος εχει περιπου σταθεροποιηθει στους 7 (? ) μηνες?
αρα, μεχρι ποτε θα
το χεις μαζι σου στο διαμερισμα?
και για ενα χρονο να το εχεις, εαν το αφησεις μετα μονο, χωρις εσενα, αυτα που ηξερες ξεχασε τα:p
(ουτως η αλλως δεν θα τα καταφερεις με αυτη τη φυλη... να προσθεσω οτι σκεφτεσαι του θειου σου? αλλη χειροβομβιδα απο εκει:rolleyes: )
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Aμα θελεις προστασια παρε σεκιουριτι!!
Αμα θες παρεα παρε σκυλο εχε το στο διαμερισμα και ανεβαινετε μαζι στο κτημα. Ετσι θα εχεις παρεα και στο αμαξι!!
Εκτος ολων των αλλων το σκυλι που θα παρεις θα παει κατα 99% απο φολα γειτονα.. κριμα δεν ειναι?
Καλως ορισες!!
Υ.Γ αφου βρε ανθρωπε μου παρακολουθεις το φορουμ εδω και καιρο, γιατι λες α) οτι θες να αφηνεις σκυλο μονο του σε κτημα?
β) Εχεις θειο ΒΥΒ?
Ειναι το ιδιο προκλητικο οπως να μπει τραβεστι με στριγκακι σε μοναστηρι με καλογριες(με καλογερους θα ειχαμε αλλες αντιδρασεις πιθανον:rolleyes:). Προκαλλεις μια α αναστατωση..
Βρε μπας και το κανεις επιτηδες?:cool:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Alest!!!
Εχω μια ΦΟΒΕΡΗ ιδέα!!!!!

Γιατί αφού θα έχεις περάσει ΟΛΑ τα δύσκολα:
1. την εκμάθηση την τουαλέτας και γενικής συμβίωσης σε διαμέρισμα
2. την εκπαίδευση του σκύλου
3. την ανατροφή του μέχρι να βάλει μυαλό και να ηρεμίσει (από κουταβοβλακείες)
θα τον παρατήσεις πάνω στο καλύτερο;;;;

ΓΙΑΤΙ ΜΑ ΓΙΑΤΙ να μην τον παίρνεις μαζί σου ΟΠΟΥ κι αν μένεις;
Δηλαδή να πηγαίνετε ΜΑΖΙ στο κτήμα και μετά να φεύγετε μαζί; Δεν το καταλαβαίνω.

Έχω επαιδεύσει πολλούς μεγαλόσωμους σκύλους σε διαμέρισμα (άσε που μια ζωή είχα μεγάλο σκύλο σε διαμέρισμα κι εγώ).... τα δύσκολα είναι ΜΕΧΡΙ 7 μηνών.

Μετά είναι τέλεια! Αν βέβαια έχεις κάνει σωστή δουλεία και ασχολείσαι με το κουτάβι σου καθημερινά. Αλλα μας λες πως αυτό θα το κάνεις έτσι κι αλλιώς.... Κρίμα τη δουλεία σου βρε παιδί μου. Τσάμπα κόπος μου ακούγεται. Δεν θα πάει καλά ο σκύλος έτσι. Και είναι και παράλογο.

Είναι ΑΠΑΙΣΙΟΣ μύθος πως δεν κάνουν οι μεγάλοι σκύλοι για διαμέρισμα.
ΚΥΡΙΩΣ εκείνοι που έχουν και ένα πελώριο κτήμα για να τρέχουν κάθε Σαβατοκύριακο!

Είσαι πιο τυχερός απ' ότι νομίζεις και ο σκύλος σου μπορεί να είναι από τους πιο ευτυχισμένους στον ΚΟΣΜΟ αν παραμείνει στο διαμέρισμα εφ' όρου ζωής!
Ο ευτυχισμένος φύλακας είναι ο ΜΟΝΟΣ αληθινός φύλακας. Οι υπόλοιποι το θεωρούν θέμα "αυτοσυντήρησης" να μην ρισκάρουν πολλά (αφού είναι μόνοι συνήθως και το ξέρουν). Οι κλέφτες σήμερα ΔΕΝ είναι βλάκες και ξέρουν πολύ περισσότερα από σενα για τους σκύλους φύλακες. Σου το υπόσχομαι αυτό. ΙΣΩΣ να σου κλέψουν και τον σκύλο!:p

Αν επιμείνεις στην αρχική σου ιδέα θα έχεις έναν μόνιμως στεναχωριμένο σκύλο με ότι συνεπάγεται αυτό. Ελπίζω να μην έχεις γκαζόν ή φυτά γιατί από βαρεμάρα και μόνο δεν θα σου αφήσει ΤΙΠΟΤΑ. Και η φόλα; Τι σχέδια έχεις για να την αποφύγεις;

Σκέψου το λίγο. Μου φαίνεται πως θες λίγο χρόνο ακόμη. Μην βιάζεσαι.
Πολλοί σκύλοι (μεγάλοι κι εξαίρετοι φύλακες) είναι καλύτερα σε διαμέρισμα από τον Καύκασο (περισσότερο λόγο τρίχας, όχι γι' άλλο λόγο).

Αν σε πειράζει το μέγεθος είναι πολλές ράτσες (φοβεροί φύλακες) που δεν είναι τόσο μεγάλοι (30-45 κιλά ας πούμε).

Για σκύλο που θα ζεί σε πόλη εγώ θα προτιμούσα και κάποιον λίγο πιο εκπαιδεύσιμο για φύλακα (έναν από τα σκυλιά της αστυνομίας, Ροτβάιλερ πχ.) κι όχι κάποιο μεγάλο φύλακα κοπαδιών. Πολλοί φύλακες δουλεύουν σε πόλεις πάνω από αιώνα τώρα.

Τέλος, δεν είναι και τόσο "απλό" όσο νομίζεις να έχεις σκύλο φύλακα. Οπως και τα παιδιά ανέφεραν, θέλει και δουλειά ΚΑΙ διάβασμα. Αλλίως θα έχεις ένα δίκανο χωρίς να ξέρεις πως οπλίζει ή που είναι η ασφάλεια.... Μην βιαστείς σε παρακαλώ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tώρα τι θυμήθηκα ..
Eίχα πάει ενα βραδυ να δω σε μια μαντρα αντιπροσωπείας αυτοκινήτων ένα αυτοκίνητο και μέσα ήταν ένα λυκάκη μονο του και καλά ..φύλακας..

Του έλεγα ..τι είναι αγόρι μου ?!!και μέσα από τα κάγκελα μου έδινε φιλάκια και μου έκανε με το ποδαράκι του να το χαϊδέψω..


Αν το σκυλί σου δεν σε αγαπάει ..γιατί να κάνει αυτό που θέλεις?
Τα σκυλιά αν μη τι άλλο είναι δικαια ...Θέλουν δίκαιη και λογική μεταχείριση..Αυτό το λυκάκη που το βάλανε για φυλαξη ,ήθελε απεγνωσμένα παρέα..Αντί να τους φύλαξει αν ήθελα τον έκλεβα..,η μάλλον καλύτερα ,μονο του θα προτιμούσε να έρθει μαζί μου..
Για να είσαι το αφεντικό του πρέπει να το κερδίσεις..,να του το εμπνεύσεις ,όχι να το επιβάλεις..,έτσι δεν θα είσαι ποτε το αφεντικο του..
Τα σκυλιά αναγνωρίζουν και νιώθουν το πραγματικό ενδιαφέρον..και αυτό αποβαίνει από μια δίκαιη μεταχείριση..
 
Last edited:


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
ακόμα και αυτές τις 3 μέρες θα τον επισκέπτεται ένας άνθρωπος που είναι γενικός τεχνίτης επί του κτήματος για διάφορες εργασίες που θα κάνει).
Να δωσεις κατι παραπανω σ'αυτον τον ανθρωπο και να σου φυλαει το κτημα ολη την εβδομαδα.Ασε που δεν θα χρειαστει και κοινωνικοποιηση αυτος:maria: και δεν θα εχεις τον φοβο της φολας.Σκεψου πως θα συμβαλεις και στο ανεβασμα του βιοτικου του επιπεδου= καλη πραξη προς τον συνανθρωπο σου.Μονο θετικα βλεπω στην λυση μου!!!!
 
Last edited:


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
να ο καταλληλος σκυλος για εσενα
ειναι αρκετα μεγαλοσωμος ωστε να πιανει ολο το κτημα αντανακλα το φως των φακων για να το βλεπουν οι γειτονες και ειναι αρκετα ψηλος για να του βαλεις φωτοκυττρο που θα βλεπει ολο το κτημα και δεν εχει αναγκη την ανθρωπινη επαφη γιατι ειναι ψυχρος σαν ... μπαλονι




περα απο την πλακα τωρα και εγω θα σου προτεινω να παρεις εναν σκυλο που θα εισαι μαζι του ολο τον ελευθερο σου χρονο αλλιως ο σκυλος θα περιμενει ποτε θα μπει ο κλεφτης για να βρει λιγη παρεα

τα σκυλια του θειου σου ξεχνα τα και μην κοροιδευεις τον ευατο σου οτι εσυ θα καταφερεις ξερουμε τι σου λεμε ολοι μας
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
να ο καταλληλος σκυλος για εσενα
ειναι αρκετα μεγαλοσωμος ωστε να πιανει ολο το κτημα αντανακλα το φως των φακων για να το βλεπουν οι γειτονες και ειναι αρκετα ψηλος για να του βαλεις φωτοκυττρο που θα βλεπει ολο το κτημα και δεν εχει αναγκη την ανθρωπινη επαφη γιατι ειναι ψυχρος σαν ... μπαλονι




περα απο την πλακα τωρα και εγω θα σου προτεινω να παρεις εναν σκυλο που θα εισαι μαζι του ολο τον ελευθερο σου χρονο αλλιως ο σκυλος θα περιμενει ποτε θα μπει ο κλεφτης για να βρει λιγη παρεα

τα σκυλια του θειου σου ξεχνα τα και μην κοροιδευεις τον ευατο σου οτι εσυ θα καταφερεις ξερουμε τι σου λεμε ολοι μας
+1