Σκύλο μύθοι


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Κι επί του θέματος. Μεγάλωσα πιστεύοντας ότι τα σκυλιά :
τρώνε τα αποφάγια μας
τα φοβερίζουμε με εφημερίδα
τους βάζουμε τη μούρη στις ακαθαρσίες όταν τα κάνουνε μέσα
πρέπει να ζούνε έξω
δεν πρέπει να τρώνε ωμό κρέας γιατί αγριεύουν (αυτό τελικά ίσως και να μην είναι λάθος, no barf for us :rolleyes:)
αν η μύτη τους δεν είναι υγρή είναι άρρωστα
όταν πιάσουμε σκυλιά, πλένουμε τα χέρια μας πριν τα βάλουμε στο στόμα μας ή φάμε (αυτό μου 'μεινε)
Και είχα ακούσει μια ιστορία για ένα ντόπερμαν που το έδερνε συνέχεια το αφεντικό του. Ε μια μέρα τον δάγκωσε. Μεγάλωσε το κόκαλο στο κρανίο φαίνεται. :p
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Σίγουρα κάτι καταπολεμάει το σάλιο τους για να γλύφονται με τόση μανία όταν χτυπάνε. Η φύση ξέρει καλύτερα. Εγώ τα αφήνω να μου γλύφουν πληγές πάντως αλλά δεν έχω δει τίποτα συνταρακτικό, θετικό η αρνητικό.
Από ότι έχω διαβάσει, είναι κι ένας τρόπος να καθαριστούν και οι πληγές από τα νεκρά κύτταρα.

Αλλά ναί δεν κάνει θαύματα!:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλά, αυτό το ωραίο το θυμήθηκα μόλις:

Στο δημοτικό μας έλεγε η δασκάλα ότι από την πολλή ανωτερότητα ο άνθρωπος βγάζει δυο φορές δόντια: μια ως βρέφος και μετά ως παιδάκι και αυτά του μένουνε. Αν χάσεις δόντι αργότερα την έκατσες.

Αντίθετα, ξαναείπε η δασκάλα, τα ζώα και δη οι σκύλοι από την πολλή τους κατωτερότητα βγάζουνε περισσότερες οδοντοφυΐες!!!! Αν σπάσει ο σκύλος δόντι, πάει, ξαναβγαίνει δηλαδή! Και τέταρτο και πέμπτο και εκατοστό. Ο λόγος, λέει, είναι διότι ο Θεούλης αποφάσισε ότι εμείς οι ανώτεροι άνθρωποι θα κάνουμε πολιτισμό και άρα οδοντιάτρους που άρα θα πρέπει να φάνε κι αυτοί, ενώ οι σκύλοι και γενικώς τα ζώα έχουνε να κάνουνε με έναν εχθρικό κόσμο και ζούγκλα όπου θα χρειαστούνε πολλά δόντια.

Ε, τι να κάνω, το πίστεψα κι εγώ. Ζωολόγος δεν έγινα, κτηνίατρος δεν έγινα και το πλησιέστερο που είχα κάνει με ζώα μέχρι πρόσφατα είναι άρθρο που έγραψα για την αλογοθυσία στην αρχαιότητα! Ελάτε όμως που συνέβηκαν τα εξής κουφά:

1) Μόλις έβγαλα εγώ η ανώτερη όλα τα κανονικά μου δόντια, άρχισε να μου κουνιέται ένας κυνόδοντας (οποία ειρωνεία!:p:p:D:D:D), έπεσε και φύτρωσε στη θέση του...τρίτο δόντι!!!!!:eek::eek::eek::eek::eek::D:D

2) Πήρα πέρσυ το κατώτερο Μουφ που πετάχτηκε από την κάργια την εκτροφέα του διότι του λείπανε δυο δόντια που δε φύτρωσαν ποτέ. Πήγα λοιπόν κι εγώ μια και δυο στη φιλενάδα κτηνίατρο να τη ρωτήσω πώς να κάνω το Μουφ να ακολουθήσει τη φύση του και ν' αρχίσει να βγάζει δόντια! Η οποία κτηνίατρος έπεσε κάτω από τη φρίκη και μετά τα γέλια!!!!! Και μου είπε κιόλας ότι άμα του σαπίσει και κανονικό δόντι πάει, τελείωσε, ακόμα πιο φαφούτικο θα μείνει το Μουφάκι!!!!!:D:D:D:D:D
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU