Σπάσιμο ποδιού!


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
καλησπερα! ειμαι πολυ ταραγμενη! πριν απο λιγη ωρα ενα αυτοκινητο χτυπησε ενα αδεσποτο στη γειτονια μου! ακουστηκε ενας δυνατος θορυβος και το σκυλι να κλαιει. πηγα εκει κ το εβγαλα απο το δρομο το εβαλα στο αμαξι και το πηγα στο κεντρο υγειας! το εδεσαν και του εβαλαν βαμα. ευτυχως γιατι δεν ειχα γαζα και ξυλο στην αρχη το σκεφτονταν αλλα τελικα το ευτιαξαν.. περνω τον κτηνιατρο αλλα το εχει κλειστο αποψε θα το παρω σπιτι μου! γιατι βρεχει... τι αλλο να του κανω μεχρι να βρω τον γιατρο εχειι κανεις ιδεα?:confused:
 




jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
το σκεφτηκα αλλα δε ξερω αν κανει..τωρα δε κλαει ελπιζω να ειναι καταγμα μονο αλλα ηταν δυνατο το χτυπημα και αυτος ετρεχε ειδα το αμαξι θα βρω ποιος ειναι ζω σε επαρχεια και δε κυκλοφορουν πολλοι. ο κοσμος ειναι πολυ κακος. κανενας δε με βοηθησε και κανεις δε πλησιασε. στο κεντρο υγειας μονο ο νοσηλευτης βοηθησε το σκυλι ο γιατρος μου ειπε δε ξερω απο σκυλια και εφυγε.. θελω να βρω το τυπο και να του τα ψαλω
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ θα έλεγα να μην δώσεις τίποτα μέχρι να επικοινωνήσεις με κάποιον κτηνίατρο.., άλλωστε δεν ενδεικνύονται όλα τα φάρμακα για όλα τα ζώα..

Μπράβο σου που βοήθησες πάντως..!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
καλησπερα! ειμαι πολυ ταραγμενη! πριν απο λιγη ωρα ενα αυτοκινητο χτυπησε ενα αδεσποτο στη γειτονια μου! ακουστηκε ενας δυνατος θορυβος και το σκυλι να κλαιει. πηγα εκει κ το εβγαλα απο το δρομο το εβαλα στο αμαξι και το πηγα στο κεντρο υγειας! το εδεσαν και του εβαλαν βαμα. ευτυχως γιατι δεν ειχα γαζα και ξυλο στην αρχη το σκεφτονταν αλλα τελικα το ευτιαξαν.. περνω τον κτηνιατρο αλλα το εχει κλειστο αποψε θα το παρω σπιτι μου! γιατι βρεχει... τι αλλο να του κανω μεχρι να βρω τον γιατρο εχειι κανεις ιδεα?:confused:
Mπράβο σου που το μάζεψες, κανείς άλλος δεν θα το έκανε..Περίμενε να μιλήσεις με κτηνίατρο και μην δώσεις ούτε depon. έχουν άλλες αντοχές τα σκυλάκια στον πόνο από ότι εμείς. Ίσως σου δώσει ο κτηνίατρος παυσίπονο και ίσως τον δει κιόλας να βεβαιωθεί ότι δεν είναι κάταγμα..Χίλια μπράβο για το ενδιαφέρον σου.
 






ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
γιατι οχι depon παιδια? ξερετε κατι συγκεκριμενο? γιατι εμενα κτηνιατρος μου εχει πει οτι κανει. αν καποιος ξερει ας μου πει παρακαλω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Δηλητηρίαση από φάρμακα

Παρακεταμόλη (Depon, Panadol)[/B]

Σε τοξίκωση από παρακεταμόλη προκαλείται ηπατική ανεπάρκεια στο σκύλο και έντονη μεθαιμοσφαιριναιμία στη γάτα. Είναι χαρακτηριστικό το χρώμα στο αίμα των ασθενών (καφέ-σοκολατί). Οι γάτες είναι πιο ευαίσθητες, οπότε η εκδήλωση των συμπτωμάτων είναι περισσότερο οξεία, και μπορεί επίσης να παρατηρηθεί και οίδημα στο πρόσωπο. Η πρόγνωση είναι επιφυλακτική έως καλή όταν η θεραπεία είναι έγκαιρη. Σε περιπτώσεις με οξεία ηπατική ανεπάρκεια η πρόγνωση δεν είναι καλή.
.
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
παιδια ηρθε ο κτηνιατρος το πρωι.. ολα καλα ενα μικρο καταγμα δε πονεσε ουτε αντεδρασε με τις κινησεις του γιατρου. και η πληγη που εχει στο μαξιλαρακι την πονα αρκετα και δε το πατα ακομα! μου εγραψε αντιβίωση και μου ειπε να καθαριζω τη πληγη της με αντισυπτικα! ειχε μιλησει και με τη φιλοζωικη σε περιπτωση που τα πραγματα ηταν πιο ασχημα αλλα τελος καλο...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αρχικό μήνυμα απο kango1
Δηλητηρίαση από φάρμακα

Παρακεταμόλη (Depon, Panadol)[/B]

Σε τοξίκωση από παρακεταμόλη προκαλείται ηπατική ανεπάρκεια στο σκύλο και έντονη μεθαιμοσφαιριναιμία στη γάτα. Είναι χαρακτηριστικό το χρώμα στο αίμα των ασθενών (καφέ-σοκολατί). Οι γάτες είναι πιο ευαίσθητες, οπότε η εκδήλωση των συμπτωμάτων είναι περισσότερο οξεία, και μπορεί επίσης να παρατηρηθεί και οίδημα στο πρόσωπο. Η πρόγνωση είναι επιφυλακτική έως καλή όταν η θεραπεία είναι έγκαιρη. Σε περιπτώσεις με οξεία ηπατική ανεπάρκεια η πρόγνωση δεν είναι καλή..
Είσαι σίγουρη ότι αυτό αφορά σε φυσιολογική χρήση κι όχι σε υπερδοσολογία;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Οχι. Σίγουρη δεν είμαι. Δεν ανέφερε τίποτα συγκεκριμένο, το άρθρο από το οποίο το έκανα παράθεση.
Σίγουρα με ένα χάπι, δεν παθαίνει τίποτα κακό. Προτιμώ όμως, να φυλάω τα ρούχα μου, για να τα έχω όλα.
Το έχω διαβάσει επανειλημμένως στο φόρουμ πάντως. Κι επίτηδες έβαλα την πρώτη παράθεση, του κου.Κονταδάκη.
Λες ότι είναι υπερβολή ε;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στους ανθρώπους αφορά σε υπερδοσολογία, στα ζώα δεν ξέρω...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95