Σπιτάκι για μικρό κουταβάκι, ΕΠΕΊΓΟΝ!


Nadia_V

Member
4 Δεκεμβρίου 2016
9
2
44
Καλησπέρα σας, πριν λίγες μέρες υιοθέτησα ένα κουταβάκι 25 ημερών, για να το σώσω, όμως οικονομικά αυτο το διάστημα είμαι σε δυσχερή κατάσταση και δεν μπορώ να του προσφέρω τα απαραίτητα όπως ένα Σπιτάκι, πάνες και ο, τι άλλο έτσι ώστε να είναι καλά. Το λατρεύω και το περιποιούμαι, το έχω συνέχεια αγκαλιά, ξενυχτάω για να μην νιώσει λεπτό μόνο του. Όποιος μπορεί να με εξυπηρετήσει, θα του είμαι ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 




Nadia_V

Member
4 Δεκεμβρίου 2016
9
2
44
Συγγνώμη αλλά δεν έχω καταλάβει, τι ακριβώς ζητάς!
Ζητάω καταρχήν ένα μικρό σπιτακι για σκυλάκια που είναι κουταβάκια Και ο, τι άλλο μπορεί να προσφέρει κάποιος για το κουταβάκι μου λόγω ότι οικονομικά δεν μπορώ να ανταπεξελθω αυτό το διάστημα.
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Να σου ζησει το μικρο!
Ειναι πολυ μωρο για να μεινει εξω( αν καταλαβα καλα, για αυτο δε θες το σπιτακι)
Γνωμη μου ειναι να το εχεις μαζι σου μεσα στο σπιτι.
 


Nadia_V

Member
4 Δεκεμβρίου 2016
9
2
44
Σε ευχαριστώ πολύ!!! :) Όχι, όχι δεν θα το έχω έξω. Μέσα στο σπίτι αλλά θέλω ένα Σπιτάκι, μια φωλίτσα να μπορεί να κάθεται γιατι προς το παρόν εκτος από τις ώρες που το έχω αγκαλιά το έχω σε κουτιτσα.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Καλησπέρα σας, πριν λίγες μέρες υιοθέτησα ένα κουταβάκι 25 ημερών, για να το σώσω, όμως οικονομικά αυτο το διάστημα είμαι σε δυσχερή κατάσταση και δεν μπορώ να του προσφέρω τα απαραίτητα όπως ένα Σπιτάκι, πάνες και ο, τι άλλο έτσι ώστε να είναι καλά. Το λατρεύω και το περιποιούμαι, το έχω συνέχεια αγκαλιά, ξενυχτάω για να μην νιώσει λεπτό μόνο του. Όποιος μπορεί να με εξυπηρετήσει, θα του είμαι ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ πολύ.
Δεν θελω να φανω αγενης και πραγματικα λυπαμαι που οικονομικα αυτην την περιοδο δεν εισαι ενταξει, αλλα δυστυχως τα σκυλια εχουν παρα πολλα εξοδα και οσο μεγαλωνει ο σκυλος τοσο αυτα αυξανονται.
Περα απο τα παγια εξοδα του (τροφη, εμβολια, σκαλιμπορ, αμπουλα, σιτρονελα, χαπι για σκουλικια, γενικες εξετασεις συν εξετασεις για καλαζαρ δυο φορες τον χρονο κλπ) μπορει ανα πασα στιγμη να προκυψει το οτιδηποτε και να χρειαστει απο νοσηλεια σε ιατρειο μεχρι φαρμακα και ακριβες εξετασεις, η χειρουργειο.
Πως θα ανταπεξελθεις σε αυτα αν δεν εχεις να πληρωσεις τωρα καν για το σπιτακι του η για πανες?
Μπραβο σου που το εσωσες, ομως για εμενα το ιδανικο θα ηταν να το φιλοξενησεις λιγο διαστημα για να μην μεινει στον δρομο, και παραλληλα να ψαξεις για μια οικογενεια που θα μπορει να του προσφερει οτι χρειαστει.
 


Nadia_V

Member
4 Δεκεμβρίου 2016
9
2
44
Δεν θελω να φανω αγενης και πραγματικα λυπαμαι που οικονομικα αυτην την περιοδο δεν εισαι ενταξει, αλλα δυστυχως τα σκυλια εχουν παρα πολλα εξοδα και οσο μεγαλωνει ο σκυλος τοσο αυτα αυξανονται.
Περα απο τα παγια εξοδα του (τροφη, εμβολια, σκαλιμπορ, αμπουλα, σιτρονελα, χαπι για σκουλικια, γενικες εξετασεις συν εξετασεις για καλαζαρ δυο φορες τον χρονο κλπ) μπορει ανα πασα στιγμη να προκυψει το οτιδηποτε και να χρειαστει απο νοσηλεια σε ιατρειο μεχρι φαρμακα και ακριβες εξετασεις, η χειρουργειο.
Πως θα ανταπεξελθεις σε αυτα αν δεν εχεις να πληρωσεις τωρα καν για το σπιτακι του η για πανες?
Μπραβο σου που το εσωσες, ομως για εμενα το ιδανικο θα ηταν να το φιλοξενησεις λιγο διαστημα για να μην μεινει στον δρομο, και παραλληλα να ψαξεις για μια οικογενεια που θα μπορει να του προσφερει οτι χρειαστει.
Καλησπέρα σας, εκτιμώ όλα όσα λέτε, όμως δυσκολεύομαι αυτό το διάστημα, αργότερα δεν θα ισχύει αυτή η κατάσταση και για αυτό λέω ότι θα κρατήσω το κουταβάκι, αν όμως δω ότι δεν θα μπορέσω να ανταπεξελθω φυσικά και θα το δώσω για υιοθεσία σε άλλη οικογένεια.
 
  • Like
Reactions: byroncity


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Καλησπέρα σας, εκτιμώ όλα όσα λέτε, όμως δυσκολεύομαι αυτό το διάστημα, αργότερα δεν θα ισχύει αυτή η κατάσταση και για αυτό λέω ότι θα κρατήσω το κουταβάκι, αν όμως δω ότι δεν θα μπορέσω να ανταπεξελθω φυσικά και θα το δώσω για υιοθεσία σε άλλη οικογένεια.
Χαιρομαι για αυτο που λες γιατι φαινεσαι συνειδητοποιημενη.
Απλα να ξερεις πως δυστυχως τα σκυλια εχουν παρα πολλα εξοδα. Για αυτο και σου τα τονισα.
Και εγω θα ηθελα να εχω 10, αλλα δεν μπορω γιατι δεν εχω να τα συντηρησω.
Ελπιζω συντομα να εισαι καλυτερα οικονομικα και να μπορεσεις να κρατησεις το σκυλακι σου:)
 


Nadia_V

Member
4 Δεκεμβρίου 2016
9
2
44
Χαιρομαι για αυτο που λες γιατι φαινεσαι συνειδητοποιημενη.
Απλα να ξερεις πως δυστυχως τα σκυλια εχουν παρα πολλα εξοδα. Για αυτο και σου τα τονισα.
Και εγω θα ηθελα να εχω 10, αλλα δεν μπορω γιατι δεν εχω να τα συντηρησω.
Ελπιζω συντομα να εισαι καλυτερα οικονομικα και να μπορεσεις να κρατησεις το σκυλακι σου:)

Να'σαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ... Κι εγώ το ελπίζω γιατί το λατρεύω... Αχ, μακάρι να μπορούσαμε να είχαμε πολλά, να τα σώσουμε απο την αδιαφορία του κόσμου.
 
  • Like
Reactions: byroncity


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Μήπως να έψαχνες τώρα άμεσα, για άλλο σπίτι να υιοθετήσει αυτό το τόσο μικρούλη, που έχει πάρα πολλά έξοδα τώρα στην αρχή, και όταν θα είσαι καλύτερα οικονομικά, υιοθετείς ένα ίσως λίγο μεγαλύτερο, από μια φιλοζωική;
 




barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
μην αγχώνεσαι τόσο πολύ, μια χαρά είναι και θα είναι το σκυλάκι σου, αρκεί να το αγαπάς!

Βρες ενα μεγάλο χαρτόκουτο και στρώσε τον πάτο με ναύλον (να μην περνάνε τα υγρά). Στη μία άκρη βάλε μαλακό ύφασμα (η ακόμα καλύτερα ένα φορεμένο σου μλπουζακι, να έχει τη μυρωδιά σου) και στην άλλη μπόλικες εφημερίδες, για να μπορεί να κάνει εκεί την ανάγκη του όταν λείπεις.
Με αυτό θα βολευτείς για κάνα δεκαήμερο, δυο βδομάδες το πολύ. Μετά θα αρχίσει να τρώει το κουτί!!!
Μέχρι τότε, βρες τρόπο να κατασκευάσεις έναν περίβολο για να το περιορίσεις. Ακόμα και με αυτό το φτηνό πράσινο πλαστικό που βάζουμε στα μπαλκόνια μπορείς κάτι να καταφέρεις.
Οδικός μας πέρασε αρκετές μέρες εδώ :
DSC08346.JPG
Αυτό που βλέπεις είναι ένας πάγκος σε σχήμα Π που είχαμε στο μπαλκόνι. Τον ξαπλώσαμε στο πάτωμα, τον κολλήσαμε στον τοίχο και τον περιορίσαμε εκεί. Όταν άρχισε να μπορεί να το σκαρφαλώσει, μεταφέρθηκε εδώ :
WP_001219.jpg

Ναι έγινε το μικρό μας σαλόνι μαντάρα, ναι δεν είχαμε που να σταθούμε, αλλά τα καταφέραμε!
Αν δεν τα καταφέρεις, μην νοιώσεις άσχημα ακόμα και αν χρειαστεί να το κλείνεις στο μπάνιο η στην κουζίνα όταν φεύγεις (αρκεί όπου το αφήνεις να έχει το κρεβάτι του και ένα παιχνιδάκι) Αυτό θα το κάνεις για τους εξης λόγους :
1) την ασφάλεια του μικρού. να μην έχει πρόσβαση σε πράγματα που μπορούν να το βλάψουν
2) για να μάθει την τουαλέτα του (μια εφημερίδα αρκεί, δεν χρειάζεται να πληρώνεις πάνες)
3) για την δική σου ψυχική υγεία! να μη φέρει όλο το σπίτι κάτω!

στην αρχή θα ζοριστείς, με το σφουγγάρισμα και καμιά μικροζημιά που θα σου κάνει, γρήγορα όμως θα μάθει και η συμβίωσή σας θα είναι πιο εύκολη.

Σχετικά με τα έξοδα, κάνε τους υπολογισμούς σου και δες αν μπορείς μακροπρόθεσμα να το κρατήσεις. Κουβέντιασε το με τον κτηνίατρο να δεις για τι ποσό μιλάμε σε σταθερή βάση, συνυπολόγισε και το φαγάκι του και αποφάσισε.

Ιδανικά θα θέλαμε όλα τα σκυλιά να μεγαλώνουν σαν πρίγκιπες, το ίδιο και όλα τα παιδιά. Αυτό όμως δεν είναι εφικτό. Κάνε το καλύτερο που μπορείς για το σκυλάκι σου, όπως θα έκανες για το παιδί σου, και όλα θα πάνε μια χαρά.

και άμα πάρεις τη μεγάλη απόφαση, πες μας το όνομά του και ανέβασε και καμιά φώτο να τον δούμε το τυχερούλη!!!
 


Nadia_V

Member
4 Δεκεμβρίου 2016
9
2
44
κατι βασικο ,
μην το κρατας αγκαλια για να μην νοιωθει μονο.... κακο του κανεις...

Η αλήθεια είναι πως το παίρνω συνέχεια αγκαλίτσα... Θα την κακομάθω;
 


Nadia_V

Member
4 Δεκεμβρίου 2016
9
2
44
μην αγχώνεσαι τόσο πολύ, μια χαρά είναι και θα είναι το σκυλάκι σου, αρκεί να το αγαπάς!

Βρες ενα μεγάλο χαρτόκουτο και στρώσε τον πάτο με ναύλον (να μην περνάνε τα υγρά). Στη μία άκρη βάλε μαλακό ύφασμα (η ακόμα καλύτερα ένα φορεμένο σου μλπουζακι, να έχει τη μυρωδιά σου) και στην άλλη μπόλικες εφημερίδες, για να μπορεί να κάνει εκεί την ανάγκη του όταν λείπεις.
Με αυτό θα βολευτείς για κάνα δεκαήμερο, δυο βδομάδες το πολύ. Μετά θα αρχίσει να τρώει το κουτί!!!
Μέχρι τότε, βρες τρόπο να κατασκευάσεις έναν περίβολο για να το περιορίσεις. Ακόμα και με αυτό το φτηνό πράσινο πλαστικό που βάζουμε στα μπαλκόνια μπορείς κάτι να καταφέρεις.
Οδικός μας πέρασε αρκετές μέρες εδώ :
View attachment 60592
Αυτό που βλέπεις είναι ένας πάγκος σε σχήμα Π που είχαμε στο μπαλκόνι. Τον ξαπλώσαμε στο πάτωμα, τον κολλήσαμε στον τοίχο και τον περιορίσαμε εκεί. Όταν άρχισε να μπορεί να το σκαρφαλώσει, μεταφέρθηκε εδώ :
View attachment 60593

Ναι έγινε το μικρό μας σαλόνι μαντάρα, ναι δεν είχαμε που να σταθούμε, αλλά τα καταφέραμε!
Αν δεν τα καταφέρεις, μην νοιώσεις άσχημα ακόμα και αν χρειαστεί να το κλείνεις στο μπάνιο η στην κουζίνα όταν φεύγεις (αρκεί όπου το αφήνεις να έχει το κρεβάτι του και ένα παιχνιδάκι) Αυτό θα το κάνεις για τους εξης λόγους :
1) την ασφάλεια του μικρού. να μην έχει πρόσβαση σε πράγματα που μπορούν να το βλάψουν
2) για να μάθει την τουαλέτα του (μια εφημερίδα αρκεί, δεν χρειάζεται να πληρώνεις πάνες)
3) για την δική σου ψυχική υγεία! να μη φέρει όλο το σπίτι κάτω!

στην αρχή θα ζοριστείς, με το σφουγγάρισμα και καμιά μικροζημιά που θα σου κάνει, γρήγορα όμως θα μάθει και η συμβίωσή σας θα είναι πιο εύκολη.

Σχετικά με τα έξοδα, κάνε τους υπολογισμούς σου και δες αν μπορείς μακροπρόθεσμα να το κρατήσεις. Κουβέντιασε το με τον κτηνίατρο να δεις για τι ποσό μιλάμε σε σταθερή βάση, συνυπολόγισε και το φαγάκι του και αποφάσισε.

Ιδανικά θα θέλαμε όλα τα σκυλιά να μεγαλώνουν σαν πρίγκιπες, το ίδιο και όλα τα παιδιά. Αυτό όμως δεν είναι εφικτό. Κάνε το καλύτερο που μπορείς για το σκυλάκι σου, όπως θα έκανες για το παιδί σου, και όλα θα πάνε μια χαρά.

και άμα πάρεις τη μεγάλη απόφαση, πες μας το όνομά του και ανέβασε και καμιά φώτο να τον δούμε το τυχερούλη!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες. Πολύ ωραίες ιδέες! Ναι, αυτό θα κάνω, θα συνυπολογίσω τα έξοδα και θα κινηθώ αναλόγως.
Η αλήθεια είναι πως θα δυκολευτω αλλά δεν θέλω να φύγει, γιατί την αγαπώ πολύ κ ξέρω πως η αγάπη μου θα του χαρίσει μια όμορφη ζωή, πλήρη.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καταρχας να την χαιρεσαι!
Καταδευτερον καλη ζωη να έχετε!
Στο θεμα μας τωρα...ο υπερκατανάλωση μας εχει φαει ολους...μας εχουν βαλει τοσο βαθια στο μυαλο οτι τα χρειαζομαστε ολα αυτα ωστε δυσκολευομαστε εστω κ να φανταστουμε τις εναλλακτικες!
Την φωλιτσα την φτιαχνεις ανετα μονη σου,ειδικά για τοσο μικρο ζωο (ακομη) μια παλια κουβέρτα,ενα σλιπινγκ μπαγκ,παλια σου πουλοβερ,φαντασια ναχει κανεις!
Για πανες,καποιο παλιο απορροφητικο χαλακι μπανιου (απο κατω για να μην περνανε εφημεριδες ή καποιο τρυπιο στρωμα θαλασσης που θα κατεληγε στα σκουπιδια)
Για παιχνίδια παλιες καλτσες ή τζιν που τα πλεκεις πλεξουδες κ εχει να ασχολειτε για ωρες,μπορεις ακομη να της μάθεις κ το fetch!
Κ ποσα ακομη!
Για ολα,μα ΟΛΑ υπαρχουν κ φθηνες εναλλακτικές!
Τα μονα που δεν μπορεις να αποφυγεις ειναι τα εμβόλια κ οι αποπαρασιτωσεις,μα ακομη κ γιαυτα,μπορεις να ζητησεις βοηθεια/δανεικα απ'τους φιλους σου ή την οικογένεια σου,μπορεις να ερθεις σε συνεννόηση με τον κτηνιατρο σου οτι θα τον αποπληρώνεις σταδιακά...
Λυσεις υπάρχουν...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Η αλήθεια είναι πως το παίρνω συνέχεια αγκαλίτσα... Θα την κακομάθω;
αν εννοεις με το κακομαθω...
οτι μπορει να αποκτησει ανασφαλειες και να γινει φοβικο σκυλακι...
να αποκτησει αμυντικα επιθετικες τασεις και να δαγκωνει κοσμο ( ακομα κι εσας τους ιδιους) που σας (την) πλησιαζει ...
να διεκδικει το οτιδηποτε με τον οποιοδηποτε τροπο..
ναι θα την κακομαθεις..
 


Nadia_V

Member
4 Δεκεμβρίου 2016
9
2
44
αν εννοεις με το κακομαθω...
οτι μπορει να αποκτησει ανασφαλειες και να γινει φοβικο σκυλακι...
να αποκτησει αμυντικα επιθετικες τασεις και να δαγκωνει κοσμο ( ακομα κι εσας τους ιδιους) που σας (την) πλησιαζει ...
να διεκδικει το οτιδηποτε με τον οποιοδηποτε τροπο..
ναι θα την κακομαθεις..

Μάλιστα, δηλαδή μπορεί να αποκτήσει επιθετική συμπεριφορά λόγω αγκαλιάς;

Θα το έχω υπόψιν μου και θα προσπαθήσω να είμαι πιο συγκρατημενη όταν τη βλέπω να ζητάει αγκαλιά... Γιατί πλέον έφτασε να κλαίει για αγκαλιά η όλα φεύγουμε απο το ένα δωμάτιο στο άλλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf