Στείρωση. Πότε?


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
FrenchieFan said:
το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε στο ζωάκι σας, όσον αφορά στην υγεία του.
Αυτο το ακουω ολη την ωρα!
Αλλα γιατι να ειναι οτι καλυτερο για την υγεια του σκυλου μου, να τον υποβαλλω σε μια αφαιρεση λειτουργικων, υγειων οργανων (που παραγουν ορμονες, οι οποιες ρεγουλαρουν αρκετες λειτουργιες του οργανισμου) δεν το καταλαβαινω.
Η στειρωση δεν εχει μονο υπερ- εχει και κατα!
Η αλλαγη του μεταβολισμου- παχυσαρκια, απωλεια η αλλαγη τριχωματος (ειδικα στα Cocker kai Setter), ακρατια ουρων (ειδικα στα βαρια θηλυκα),


Εγω μπορω και ελεγχω την σκυλα μου- δεν εχει ζευγαρωσει και ουτε προκεται ποτε.
Δεν εχει προβληματα με ψευδοκυησεις η αλλες ορμονολογικες διαταραχες.

Για μενα μια στειροση ειναι αποδεκτη μονο στην περιπτοση των αδεσποτων σκυλων, η οταν καπιος εχει "αναμεικτη παρεα σκυλων", η οταν υπαρχουν ιατρικοι λογοι- οπος πυομητρα η συνεχες ψευδοκυησεις.

Αλλα να μην λεμε και οτι ειναι οτι καλυτερο για το ζωο μας.
Δεν έχεις και άδικο.... :-k
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
FrenchieFan

Για μενα μια στειροση ειναι αποδεκτη μονο στην περιπτοση των αδεσποτων σκυλων, η οταν καπιος εχει "αναμεικτη παρεα σκυλων", η οταν υπαρχουν ιατρικοι λογοι- οπος πυομητρα η συνεχες ψευδοκυησεις.

Αλλα να μην λεμε και οτι ειναι οτι καλυτερο για το ζωο μας.
το έχω ξαναπεί και το προσυπογράφω

στείρωση

η λύση δια πάσα νόσο (σωματική και χαρακτήρα)
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Για να πούμε και την αλήθεια όμως το ζώο ψιλοαλλάζει χαρακτήρα...

Η δικιά μου μετά την στείρωση σοβάρεψε αρκετά...

Ισως και να ήταν λόγω της ηλικίας...(ήταν 7ετών)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
FrenchieFan said:
το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε στο ζωάκι σας, όσον αφορά στην υγεία του.
Αυτο το ακουω ολη την ωρα!
Αλλα γιατι να ειναι οτι καλυτερο για την υγεια του σκυλου μου, να τον υποβαλλω σε μια αφαιρεση λειτουργικων, υγειων οργανων (που παραγουν ορμονες, οι οποιες ρεγουλαρουν αρκετες λειτουργιες του οργανισμου) δεν το καταλαβαινω.
Η στειρωση δεν εχει μονο υπερ- εχει και κατα!
Η αλλαγη του μεταβολισμου- παχυσαρκια, απωλεια η αλλαγη τριχωματος (ειδικα στα Cocker kai Setter), ακρατια ουρων (ειδικα στα βαρια θηλυκα),


Εγω μπορω και ελεγχω την σκυλα μου- δεν εχει ζευγαρωσει και ουτε προκεται ποτε.
Δεν εχει προβληματα με ψευδοκυησεις η αλλες ορμονολογικες διαταραχες.

Για μενα μια στειροση ειναι αποδεκτη μονο στην περιπτοση των αδεσποτων σκυλων, η οταν καπιος εχει "αναμεικτη παρεα σκυλων", η οταν υπαρχουν ιατρικοι λογοι- οπος πυομητρα η συνεχες ψευδοκυησεις.

Αλλα να μην λεμε και οτι ειναι οτι καλυτερο για το ζωο μας.
Ειδικά για τα αδέσποτα είμαστε απόλυτα σύμφωνοι.

Το ότι είναι το καλύτερο για το ζώο μας δεν το λεω εγώ, αλλά κτηνίατροι, που είναι εννοείται ειδικοί κ μας συμβουλέυουν όσον αφορά στην υγεία των κατοικιδίων μας.

Από προσωπική εμπειρία ξέρω 10+ άτομα που τα θηλυκά τους υπέστησαν προβλήματα, από ψευδοκυήσεις μέχρι κ καρκίνο στη μήτρα κ στο στήθος...

Η Λίζα που έχει στειρωθεί δεν είναι υπέρβαρη -το αντίθετο μάλιστα-, δεν έχει χάσει τρίχωμα, αλλά ούτε κ τη διάθεσή της (τώρα είναι 11 ετών)...

Από την άλλη, τίποτα δεν είναι απόλυτο όμως κ ούτε είμαι κτηνίατρος. Κάθε περίπτωση θέλει κ διαφορετική μεταχείριση.

Ν.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αφήνουμε τα αδέσποτα έξω αφού δυστηχώς μόνο έτσι μπορείνα υπάρξει έλεγχος γεννήσεων και πάντα μιλάμε για υπεύθυνους - ευσυνείδητους ιδιοκτήτες που προσέχουν τα σκυλιά τους?

ποιός ο λόγος??

το ΊΣΩΣ και το ΜΠΟΡΕΊ???

εαν αρωστήσει οκ.

εαν δεν αρωστήσει γιατί?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Εγω θα ακολουθησω την συμβουλη του ΜΑΚΗ παντως και δεν θα ακολουθησω της κτηνιατρου μου και θα της πω σαν επιχειρηματα αυτα του ΜΑΚΗ γιατι δικα μου δεν εχω :lol:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όταν δεν θα έχεις τίποτα άλλο να πεις πρότεινες της να κόψει τα στήθη της γιατί ΜΠΟΡΕΙ σε κάποια χρόνια να κάνει καρκίνο.

έτσι θα είναι σίγουρη ότι δεν θα το πάθει
 




x-origin

Active Member
17 Νοεμβρίου 2007
31
0
Αθήνα
FrenchieFan said:
x-origin said:
υιοθετήσαμε την Silva! είναι μια απίστευτη κατάμαυρη σκυλίτσα από Grenendal και κυνηγόσκυλο περίπου 6-7 μηνών της κάναμε και τα εμβόλια και είναι όλα καλά! 25 Δεκεμβρίου της ήρθε και η πρώτη της περίοδο!θέλω να την στειρώσω!Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει ζευγάρωμα από άλλα αδέσποτα και δεν το θέλω να συμβάλω στην υπάρξει κι άλλων αδέσποτων σκυλιών!φυσικά είναι και το θέμα με τον καρκίνο!
Σε κάνα μήνα λέω να την πάω!

Να σας ζησει το τετραποδο!!!

Αλλα με την στειροση περιμενε λιγο ακομα!
Η καλυτερη στιγμη ειναι στη μεση απο δυο οιστρους!
Περιπου στους 3 μηνες μετα απο εναν!
Εκει τα σκυλια ειναι συνηθος σε ανοιστρικη φαση και οι ορμωνες στο πιο χαμηλο τους.
Αμεσος μετα την οιστρο, περνανε μεταοιστρος και κανα μηνα πριν βλεπουμε εμεις οιστρο- ειναι σε προοιστρικη φαση, που δεν ειναι οι πιο καταλληλες εποχες για στειροση!!
X-origin, να σου ζήσει η σκυλίτσα Smile .
Να την προσέχετε τώρα που είναι στης μέρες της.
Για την στείρωση όπως σου λέει η Frenchie

Σας ευχαριστω πολυ παιδια ειναι απιστευτη η σκυλιτσα :D :D
σας ευχαριστω για τις συμβουλές σας! :)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ε όχι φυσικά

απλώς λέω το αναλόγο

σου λένε να κάνεις στείρωση γιατί ΜΠΟΡΕΙ να κάνει πυομήτρα (καρκίνο στην μήτρα).

βγάζοντας την λοιπόν ησυχάζεις (δεν μπορεί να άρωστήσει - κάνει καρκίνο σε κάτι που δεν έχει)

είναι δηλάδή μια προληπτική εγχείριση

είναι δηλαδή το αναλογο στους ανθρώπους

μια γυναίκα ΜΠΟΡΕΙ να κάνει καρκίνο στο στήθος

εαν το αφαιρέση όμως προληπτικά δεν θα κάνει (δεν έχει)

απλό

αυτή είναι η φιλοσοφία της προληπτικής εγχείρισης

το ίδιο μπορεί να κάνει και ένας άντρας στον προστάτη.

το βγάζει άρα δεν θα κάνει καρκίνο κ.λ.π
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ ...
Αν δεν ειναι αδέσποτο
Δεν κάνει ψευδοκυήσεις, ή άλλες ορμονικές διαταραχές
Δεν αρρωστήσει
και μπορούμε να την ελέγχουμε

Δεν υπάρχει λογος να γίνει στειρωση ...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Εννοειται οτι την ελεγχουμε αλλωστε ειναι παντα σαν κοαλα επανω μου!
Μηπως εχω μαρσιποφωρο ζωο :?: :roll:
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Savra said:
και εγω οταν ηταν να κανω στειρωση στην Αυρα το εψαξα πολυ και ειδα οτι οι κτηνιατροι μεταξυ τους διαφωνουσαν,αλλος ελεγε ειναι καλυτερα πριν την πρωτη περιοδο γιατι μειωνονται τα ποσοστα καρκινου και αλλοι λενε μετα πρωτη η και δευτερη περιοδο για να εχει ολοκληρωθει καλυτερα ο χαρακτηρας και το σωμα του θηλυκου.
Απ'οτι καταλαβα ο καθε γιατρος δινει προτεραιοτητα σε διαφορετικα πραγματα.
Από κτηνίατρους που έχω ρωτήσει και από ότι έχω διαβάσει έχω καταλήξει στα εξής. Αν στειρωθεί πριν την πρώτη περίοδο έχει μηδαμινές πιθανότητες για ανάπτυξη καρκίνου. Δεν θα έχουν όμως ολοκληρωθεί πλήρως τα αναπαραγωγικά όργανα και πιθανόν να παρουσιάσει ακράτεια. Οπότε κατέληξα ανάμεσα στην 1η και στη 2η περίοδο.
Με ανησύχησε όμως που διάβασα ότι η Αύρα παρόλο που καθυστέρησε να στειρωθεί εμφάνισε ακράτεια. Τη Νοέλα την πήρα 9 μηνών και είχε στειρωθεί 3-4 μηνών από ότι μου είπε η φιλοζωϊκή. Το μόνο που είδα ήταν ότι οι θηλές της παρέμειναν μικρές κουταβίσιες και καμιά φορά δεν κατάφερνε να κρατηθεί όσες ώρες έλειπα στη δουλειά.
Όσους ξέρω που η σκύλα τους ζευγάρωσε καταλάθος, και βέβαια με οτιδήποτε, προσέχανε πάντως.
:lol:
Ας μη δημιουργούμε ημίαιμα που θα καταλήξουν αδέσποτα κι ας μην παριστάνουμε τους εκτροφείς!
 








GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Υπάρχει μία "σχολή" η οποία θεωρεί ότι είναι καλύτερο να μην ωριμάσει σεξουαλικά ποτέ το ζώο. Στην Αμερική το ισχύον ρεύμα είναι αυτό ανάμεσα σε αρκετούς εκτροφείς. Έτσι, σύμφωνα με τα στοιχεία τους, η πιθανότητα καρκίνου της μήτρας πέφτει στο 6% περίπου και των μαστών στο 4%. Μετά τη πρώτη περίοδο 14% & 10% αντίστοιχα αν θυμάμαι καλά...
 
Last edited:


liajoe

Well-Known Member
Από κτηνίατρους που έχω ρωτήσει και από ότι έχω διαβάσει έχω καταλήξει στα εξής. Αν στειρωθεί πριν την πρώτη περίοδο έχει μηδαμινές πιθανότητες για ανάπτυξη καρκίνου. Δεν θα έχουν όμως ολοκληρωθεί πλήρως τα αναπαραγωγικά όργανα και πιθανόν να παρουσιάσει ακράτεια. Οπότε κατέληξα ανάμεσα στην 1η και στη 2η περίοδο.
Με ανησύχησε όμως που διάβασα ότι η Αύρα παρόλο που καθυστέρησε να στειρωθεί εμφάνισε ακράτεια. Τη Νοέλα την πήρα 9 μηνών και είχε στειρωθεί 3-4 μηνών από ότι μου είπε η φιλοζωϊκή. Το μόνο που είδα ήταν ότι οι θηλές της παρέμειναν μικρές κουταβίσιες και καμιά φορά δεν κατάφερνε να κρατηθεί όσες ώρες έλειπα στη δουλειά.
Όσους ξέρω που η σκύλα τους ζευγάρωσε καταλάθος, και βέβαια με οτιδήποτε, προσέχανε πάντως.
:lol:
Ας μη δημιουργούμε ημίαιμα που θα καταλήξουν αδέσποτα κι ας μην παριστάνουμε τους εκτροφείς!
Η στείρωση γίνετε πριν τον πρώτο οίστρο,
δηλαδή γύρω στους 3 - 6 μήνες.

1. Μειώνετε ο μαστικός καρκίνος (mammary cancer) 97%
κάτι που 1 στις 4 αστείρωτες θυληκές βιώνει. Το ποσοστό
μη εμφάνησης καρκίνο μειώνετε κατά 25% αν περιμένεις
μετά τον πρώτο οιστρο και 25% επιπλέον αν περιμένεις δεύτερο.

2. Η ακράτεια μπορεί να παρουσιαστεί εξίσου.

3. Ο χαρακτήρας (ανάπτυξη) και τα κόκαλα (ανάπτυξη)
δεν έχουν τίποτα να κάνουν με μια στείρωση.

Μύθοι για τι στείρωση:
1. Να περιμένεις πρώτα οίστρο
2. Να γεννήσει 1 φορά
3. Θα γίνει τεμπέλα και θα παχήνει
4. Τα παιδιά πρέπει να δούν το θαύμα της γέννας
5. Θα γίνει άλλος σκύλος
6. Μα, ο σκύλος μου είναι καθαρόαιμος
7. Μα, ο σκύλος μου είναι τόσο ξεχωριστός που θέλω
να κρατήσω κουτάβι του/της
8. Είναι πολύ ακριβή μια στείρωση
9. Θα βρώ για όλα τα κουτάβια ένα καλό σπίτι.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Παιδια μια στειρωση μετα τη δευτερη περιοδο δεν θα ηταν καλυτερη οσον αφορα τις ορμονες του ζωου???να ''κατασταλαξουν'' εννοω...:confused:
Αυτο μου προτεινε ο κτηνιατρος εχθες ενω ο αλλος ελεγε για μεταξυ πρωτης-δευτερης...:confused: Μπορει να παραμεινει για παντα ''κουταβι'' με τη στειρωση στο πρωτο οιστρο?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Υπάρχει μία "σχολή" η οποία θεωρεί ότι είναι καλύτερο να μην ωριμάσει σεξουαλικά ποτέ το ζώο. Στην Αμερική το ισχύον ρεύμα είναι αυτό ανάμεσα σε αρκετούς εκτροφείς. Έτσι, σύμφωνα με τα στοιχεία τους, η πιθανότητα καρκίνου της μήτρας πέφτει στο 6% περίπου και των μαστών στο 4%. Μετά τη πρώτη περίοδο 14% & 10% αντίστοιχα αν θυμάμαι καλά...
Ακομα και τα ατομα που υποστειριζαν αυτην την μεθοδο παλιοτερα- εχουν αρχισει να ανακαλουν, επειδη τα σκυλια δεν οριμαζουν πνευματικα.

Μπορει να μειωθει το ρισκο για καρκινους, αλλα εγω πραγματικα δεν θα ηθελα μια σκυλα 8 χρονων, με το μυαλο μιας ανοριμης νεαρας.

Γενικος θεωρω την στειρωση, δηλαδη την αφαιρεση υγειων οργανων, που δεν ειναι περιττα, αλλα ρυθμιζουν σημαντικες λειτουργιες του σωματος, απο εναν σκυλο, που ζει υπο προστασια λογικων ατομων, παρομοιο με τον ακρωτηριασμο αυτιων και ουρων!
Εγω δεν θα στειρωνα σκυλα, αν δεν ηταν ιατρικος ακρος απαραιτητο- εκτος εαν προκεται για αδεσποτο.