Στείρωση θηλυκού σκύλου, πότε να γίνει?


Vassilis.Arya

New Member
17 Οκτωβρίου 2016
1
0
31
Kαλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί ακούω και διαβάζω πολλά για το πότε είναι προτιμότερο να γίνεται η στείρωση σε θηλυκό σκύλο.
Πριν ή μετά την πρώτη περίοδο?
Ένας κτηνίατρος μου είπε μετά τη πρώτη περίοδο για να μειωθεί η πιθανότητα ακράτειας
ενώ ενας αλλος κτηνιατρος ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα.
Οποτε δεν ξερω.. ακουω τις απόψεις σας.
 






Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Η στειρωση σε εναν θηλυκο σκυλο ειναι ακρως επεμβατικη.
Εκει κ αν μιλαμε για ακρωτηριασμο!
Με ολους τους κινδυνους που συνεπαγεται αυτο για την υγεια του, αναφερομενη οχι μονο στο χειρουργειο αυτο καθε αυτο αλλα κ στην ολική ναρκωση η οποια επισης ενεχει κινδυνους οσο κ αν μην συζητιέται ανοιχτά (ακριβως οπως κ σε εναν ανθρωπο) ή να ειναι το πρωτο που αντιπαραβαλλει κανεις.
Περαν τουτου οφειλει κανείς να λαβει υπόψη του οτι κατα την έμμηνο ρύση παράγονται ωφέλιμες ορμόνες για την υγεια του σκυλου.
Συχνα πυκνα πλεον ολο κ αναδύονται διαφορες ερευνες που ανοιχτα κατηγορουν τις στειρωσεις,απο ψυχολογικα προβληματα κ φοβίες μεχρι αυξημενο κινδυνο καρκινογενεσεων.
Ο καθε σκυλοκηδεμονας οφειλει να ψαξει/ερευνησει κ μονος του με την οποια λογικη κ νοημοσυνη διαθετει να βγαζει τα συμπερασματα του κ οχι να κατεβαζει αμασητο οτι επιβάλλεται απο τις μάζες...
Η "μοδα" της στείρωσης ξεκινησε ως ενα μεσο/οπλο των φιλοζωικων για την καταπολεμηση της αυξησης των αδεσποτων κ αυτοι απτην μερια τους εχουν δικιο...
κ φυσικα οταν μια στειρωση κυμαινεται απο 100€ φευγα για αρσενικο κ 200€ φευγα για θηλυκο ποιοι ειναι οι κτηνιατροι για να διαφωνησουν με αυτην την τακτικη???
Ομως σε εναν δεσποζομενο σκυλο ο οποιος υποτιθεται ειναι υπο την συνεχη επιβλεψη του υπεύθυνου κηδεμόνα του δεν υπάρχει κανενας λογος να συμβει κατι τετοιο.
Ελπιζω να απαντησα...
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Υπάρχει και παρα υπάρχει θεμα ακράτειας και στειρωσης όταν γίνεται πολύ νωρίς.
Οι λέξεις κλειδια γα να το γκουγκλαρεις είναι ''spay incontinence''
Η στειρωση ενός σκύλου ενέχει τους κινδύνους της , όπως επίσης και η μη στειρωση. Εγώ θα άκουγα τον πρωτο γιατρο ;)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλά θα έλεγα κι εγώ ποτέ αλλά με τα θηλυκά υπάρχει και το άλλο, σοβαρό θέμα - της ποιομήτρας. Ξέρω αρκετούς που έσωσαν τα σκυλιά τους στο τσακ. Και είναι όταν ένα χειρουργείο γίνεται ακόμα πιο μεγάλο ρίσκο γιατί έχει να κάνει και με σοβαρότατη μόλυνση.
Αν είχα λοιπόν θηλυκό σκύλο θα την στείρωνα γύρω στους 24 μήνες που θα ολοκλήρωνε την ανάπτηξη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Την στείρωση φίλε Βασίλη, θα την κάνεις, όποτε συνεννοηθείς με τον γιατρό, με τον οποίο [πρέπει να] έχεις σταθερή, μόνιμη συνεργασία και αίσθημα εμπιστοσύνης.

Αν δεν έχεις, κάνε πρώτα αυτό. Βρες γιατρό που να τον εμπιστεύεσαι και συνεργάσου μαζί του, για να λύσεις όλες τις απορίες και τα προβλήματά σου :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf