Στειρωμένος σκύλος και με ορμές


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Μπροστά στα μάτια μου εχθές στην απογευματινή μας βόλτα αρσενικό στειρωμένο κόλλησε με θηλυκιά σε οίστρο στο αψε σβήσε. Ο αρσενικός δεν έχει καθόλου όρχεις. Επεσα από τα σύννεφα. Ρώτησα την ιδιοκτήτρια και μου είπε οτι τον υιοθέτησε αδέσποτο και στειρωμένον.της είπα μήπως εχει κρυμμένο όρχι στην κοιλιά. Και οι δυο ιδιοκτήτες μου λέγανε οτι τα στειρωμένα έχουν σεξουαλικη δραστηριότητα απλά δεν είναι καρπερά και δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω η να κλάψω. ίσως να υπάρχει τεχνική αλλά να έχει εφαρμοστεί σε αδέσποτο χλωμό και πόσο μάλλον που του λείπουν τα μπαλάκια. Τι συμβαίνει βρε παιδιά...
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Έζησα σχεδόν το ίδιο με τον τα δικά μου, ένα αρσενικό στειρωμένο, και μία θυληκιά σε οίστρο. Ενώ είχε πάνω από χρόνο που ο Κάρλος είχε στειρωθεί, όταν η Μπουμπού ήταν σε οίστρο, την περιτριγύριζε υπερβολικά και κανά δυο φορές πήγε να την καβαλήσει και επίσης είχε και στύση!!! Εκεί ήταν που τελικά τα χωρίσαμε μέχρι να τελειώσει η Μπουμπού με τον οίστρο της.

Η μεγάλη μου απορία όμως παραμένει, από τη στιγμή που ένας σκύλος οδηγείται μόνο από τις ορμόνες τους και από τίποτα άλλο, γιατί θέλει να ζευγαρώσει όταν αυτές έχουν πάψει να κυκλοφορούν στο οργανισμό του από τη στιγμή που είναι στειρωμένος?
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εχοντας δει τον στειρωμένο αρσενικό μου σε στύση και να προσπαθεί να φλερτάρει θηλυκια σε οίστρο, δεν μου κάνει καμία εντύπωση.. Εμείς εξακολουθούμε, πάντως, να μην ενθαρύνουμε το όποιο καβάλημα. (Δεν ξέρω αν είναι σωσ΄το ή λάθος)
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Βρε παιδιά ,,μήπως είναι ελλιπείς επεμβάσεις; Και στύση και διείσδυση ΚΑΙ κόλλημα;
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ποσο ελλιπης μπορει να ειναι μια στειρωση??? Δεν εκοψε καλα ο γιατρος? Ειναι παντελως διακριτο το που θα κοψεις και που θα ραψεις κτλ...
Ισως ειναι οι ορμες που αργουν να φυγουν ή εμπειρικα το αρσενικο να ζευγαρωνε παλια πριν στειρωθει κ "θυμαται" τι να κανει......
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τι να πω... Ο δικός μου, όρχεις δεν έχει, παλιότερα δεν είχε ζευγαρώσει και πάει ενάμισης χρόνος περίπου που του έγινε η επέμβαση, οπότε πιστεύω οι ορμόνες έχουν ισορροπήσει πιά.. Διείσδυση και κόλλημα δεν έχει καταφέρει και δεν ξέρω αν θα κατάφερνε αν δεν τον κόβαμε. Πάντως το καβάλημα λόγω ορμων είναι διακριτό από το καβάλημα κυριαρχίας..
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Στους ανθρώπους, οταν ο ευνουχισμός δεν γινόταν σε πολύ νεαρή ηλικία, οι ευνούχοι είχαν στυση!
Γι αυτό αυτοί που φυλουσαν το χαρεμι και είχαν επαφή με τις γυναικες του, ήταν αυτοί που ειχαν υποστει πλήρη αποκοπή και του πέους...
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Να προσθέσω οτι μου είπαν οτι και την προηγούμενη μέρα κόλλησαν και άργησαν να ξεκολλήσουν.η δε ιδιοκτήτρια προσπαθούσε να τα ξεκολλήσει και δεν.....
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Θεωρητικά ένα 6μηνο δεν κάνουν στο περίπου οι ορμές για να ελαχιστοποιηθούν στον οργανισμό? Το περιστατικό του δικού μου έγινε αφού είχε κλείσει χρόνο από τη στείρωση και δεν είχε ποτέ επαφές αφού τον πήρα από κουτάβι και στειρώθηκε όταν έγινε 1 έτους.

Αυτό που λέει ο epial μπορεί να δικαιολογήσει τη συμπεριφορά αυτή, αλλά στους ανθρώπους η σεξουαλική διέγερση είναι πολύ πιο περίπλοκη από αυτή των ζώων, οι άνθρωποι δεν οδηγούνται μόνο από ορμόνες για αυτό και δεν κάνουν σεξ μόνο για αναπαραγωγή. Οι σκύλοι όμως?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν ειναι καθολου περιεργο και ασυνηθηστο.

Η φιλη μου ειχε 2 αρσενικα Cavalier που στειροθηκαν σε σχετικα μικρη ηλικια, επειδη γεννηθηκαν με προβλημα υγειας και για αυτο τα κρατησε και τα δυο και δεν ζευραγορσαν ποτε.
Οταν ερχοταν σε οιστο τα γαλλικα της, τους ¨"αναγαζαν" τα ζευγαροσουν μαζι τους- και για να βρουν την ησυχια τους καποιες φορες το εκαναν. Κολλησαν κανονικα!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μπροστά στα μάτια μου εχθές στην απογευματινή μας βόλτα αρσενικό στειρωμένο κόλλησε με θηλυκιά σε οίστρο στο αψε σβήσε. Ο αρσενικός δεν έχει καθόλου όρχεις. Επεσα από τα σύννεφα.
Καλά, γιατί τόση απογοήτευση? ;) Δεν έγινε και τίποτα....!
Κι εγώ έχω αρσενικό στειρωμένο πολύ μικρό, και πάλι μόλις υπάρχει ίχνος οίστρου τριγύρω (και πριν και μετά, δεν τον χαλάει), καβαλάει.... καμιά φορά του αρκούν και μόνο μεγάλα καπούλια! (βλ. Μόκα), ακόμα και χωρίς οίστρο. Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι γινόμαστε ενίοτε ενοχλητικοί στους γύρω, δε βλέπω που είναι το πρόβλημα αφού δε μπορεί να ζευγαρώσει.....
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Δεν απογοητεύτηκα παιδί μου .τόσα γατιά και σκυλιά εχω στειρώσει και δε μούλαχε τέτοιο περιστατικό.βρίσκω παράξενο να ζευγαρώνει στειρωμένο σκυλί.γιατί ζευγάρωσε ,,,άλλο αν δεν είναι καρπερό!!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πολύ περίεργο πραγματικά. Έγινε σίγουρα σωστή στείρωση;
Προσφατα ειχα ρωτησει τον κτηνιατρο για το θεμα στειρωσης αρσενικου (μιας κ μονο θυλικο ειχα στειρωσει στο παρελθον) κ μου ειπε οτι το μονο που εξασφαλιζεις 100% ειναι οτι δεν θα ειναι καρπερος.
Τα αλλα εξαρτονται απο τις ορμονες του σκυλου και ναι μπορει να πηδαει κανονικα κ μπορει να ειναι εξίσου ζωηρος και κτητικος με τα θυλικα κ στειρωμενος, αν κ οπως μου ειπε η πιθανοτητα ειναι κατω απο 5%.
Οποτε δεν με παραξενευει το παραπανω.....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Εμείς εξακολουθούμε, πάντως, να μην ενθαρύνουμε το όποιο καβάλημα. (Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος)
Απόλυτα σωστό, από κάθε άποψη...:)

...καμιά φορά του αρκούν και μόνο μεγάλα καπούλια! (βλ. Μόκα), ακόμα και χωρίς οίστρο...
Οχι μόνο μεγάλα, κυρία μου... αλλά και καλλίγραμμα!!!;)
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο Τζιμάκος είναι στειρωμένος 18 μήνες. Δεν μάρκαρε ποτέ και δεν καβαλούσε θηλυκά όλο αυτό το διάστημα. Ξαφνικά τον τελευταίο μήνα θα έλεγε κανείς ότι ξεστειρώθηκε :p
Η περίεργη συμπεριφορά ξεκίνησε με μαρκάρισμα στις βόλτες, καβάλημα στην Λούση και σε άλλα θηλυκά με αποκορύφωμα σε μια προσπάθεια τέτοια και αφού τον σιχτίρισε το θηλυκό να του βγει το πουλάκι έξω να πρηστεί και να μην μπορεί για λίγα λεπτά να το βάλει μέσα.
Πώς εξηγείται τέτοια ορμονική αλλαγή σε στειρωμένο τόσο καιρό σκύλο;
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Αν μου επιτρέπεις, να πω κι εγώ την απορία μου που είναι σχετικά σχετική :rolleyes:

να του βγει το πουλάκι έξω να πρηστεί και να μην μπορεί για λίγα λεπτά να το βάλει μέσα.
Το να βγαίνει το πουλάκι σε στειρωμένο σκύλο είναι φυσιολογικό?
Σε περιπτώσης ενθουσιασμού, χαράς, (καλού) "τσιτώματος" κλπ.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ο Τζιμάκος είναι στειρωμένος 18 μήνες. Δεν μάρκαρε ποτέ και δεν καβαλούσε θηλυκά όλο αυτό το διάστημα. Ξαφνικά τον τελευταίο μήνα θα έλεγε κανείς ότι ξεστειρώθηκε :p
Η περίεργη συμπεριφορά ξεκίνησε με μαρκάρισμα στις βόλτες, καβάλημα στην Λούση και σε άλλα θηλυκά με αποκορύφωμα σε μια προσπάθεια τέτοια και αφού τον σιχτίρισε το θηλυκό να του βγει το πουλάκι έξω να πρηστεί και να μην μπορεί για λίγα λεπτά να το βάλει μέσα.
Πώς εξηγείται τέτοια ορμονική αλλαγή σε στειρωμένο τόσο καιρό σκύλο;
Υπάρχει μήπως θηλυκιά σε οίστρο στη γειτονιά?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Υπάρχει μήπως θηλυκιά σε οίστρο στη γειτονιά?
Έχουμε δύο θηλυκά κοντά μας θα ρωτήσω αν τους δω. Ο έλβις δεν δείχνει τρελαμένος πάντως.
Η μόνη εξήγηση ίσως είναι αυτή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981