Στειρωση σε ηλικιωμένη σκυλιτσα


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Έχω ένα mini pinscher που είναι 7 ετών περίπου. Δεν ξέρω αν έχει κάνει γέννες γιατί την βρήκα στο δρόμο(ατσιπαριστη και με ψυλους) και μετά από πολύ ψάξιμο δε βρήκα την οικογένεια της και έτσι την κράτησα.. Από όταν τη βρήκα πριν 10 μήνες δεν είχε αδιαθετησει και θεώρησα ότι ήταν στειρωμενη. Σήμερα όμως είδα λίγο αίμα (σταγονιτσες αραιο) και πρησμενο το αιδιο του και το σκυλάκι κουρασμένο όλο θέλει να κοιμάται. Άρα αδιαθετησε. Σκέφτομαι αν πρέπει να την πάω για στειρωση μετά το τέλος της περιόδου ή μήπως λόγω ηλικίας δεν κάνει..? Την αγαπάω πολύ και φοβάμαι μην πάθει πυομητρα ή καρκίνο αλλά απ την άλλη είναι περίπου 7 ετών και δεν ξέρω πως θα της πάει το χειρουργείο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η φυσική της κατάσταση πως είναι γενικότερα; Εφτά χρονών θεωρείται ηλικιωμένο ένα μικρόσωμο, μεσήλικας ένα μεσαίου μεγέθους και σίγουρα νεότερο ένα τόσο μικροσκοπικό. Αν η γενική φυσική κατάσταση είναι καλή εγώ θα το προχωρούσα αν αυτό ήταν το μόνο μου κόλλημα. Άλλωστε θα γίνει και προεγχειρητικός έλεγχος με εξετάσεις, σωστά;
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Κάναμε πλήρες Τσεκ απ πριν 6 και πριν 2 μήνες. Ήταν καλά αν και μονο το συκώτι ήταν ψηλά οι τιμές alt και ast ακριβώς πάνω στο όριο αλλά η γιατρός είχε πει πως είναι εντάξει. Για την ακρίβεια είχε πει πως πρέπει η τιμή να είναι τουλάχιστον διπλάσια απ το όριο που γράφει δίπλα στα αποτελέσματα, ώστε να πούμε ότι έχουμε πρόβλημα στο συκώτι..
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ο καταλληλότερος άνθρωπος για το συζητήσεις είναι ο κτηνίατρος που την παρακολουθεί, εφόσον τον εμπιστεύεσαι. Και αν δεν είσαι σίγουρη μπορείς πάντα να πάρεις και γνώμη άλλου γιατρού.

Αν το κάνεις, θα πρότεινα οπωσδήποτε πρώτα ένα καλό check-up. Όχι μόνο γενική αίματος, αλλά και βιοχημικές και έλεγχο καρδιάς και ότι άλλο μπορεί να προτείνει ο γιατρός. Ρώτα επίσης αν έχει κάποιες ιδιαιτερότητες λόγω μεγέθους ή φυλής (όσο μπορούμε να υποθέσουμε ότι έχει χαρακτηριστικά της φυλής της, εφόσον είναι άγνωστης προέλευσης), πχ ιδιαίτερη ευαισθησία στη νάρκωση.

7 χρονών πάντως για τόσο μικρόσωμο (αν είναι όντως τόσο γιατί όταν τα βρίσκεις ποτέ δεν μπορείς να πεις με ακρίβεια) δεν το λες και φουλ ηλικιωμένο, μάλλον μεσήλικο.
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Ο καταλληλότερος άνθρωπος για το συζητήσεις είναι ο κτηνίατρος που την παρακολουθεί, εφόσον τον εμπιστεύεσαι. Και αν δεν είσαι σίγουρη μπορείς πάντα να πάρεις και γνώμη άλλου γιατρού.

Αν το κάνεις, θα πρότεινα οπωσδήποτε πρώτα ένα καλό check-up. Όχι μόνο γενική αίματος, αλλά και βιοχημικές και έλεγχο καρδιάς και ότι άλλο μπορεί να προτείνει ο γιατρός. Ρώτα επίσης αν έχει κάποιες ιδιαιτερότητες λόγω μεγέθους ή φυλής (όσο μπορούμε να υποθέσουμε ότι έχει χαρακτηριστικά της φυλής της, εφόσον είναι άγνωστης προέλευσης), πχ ιδιαίτερη ευαισθησία στη νάρκωση.

7 χρονών πάντως για τόσο μικρόσωμο (αν είναι όντως τόσο γιατί όταν τα βρίσκεις ποτέ δεν μπορείς να πεις με ακρίβεια) δεν το λες και φουλ ηλικιωμένο, μάλλον μεσήλικο.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ποιον κτηνίατρο να εμπιστευτω.. Η γιατρός που πήγαινα μου έλεγε ότι μάλλον είναι στειρωμενη η μικρή και σήμερα είδα ότι αδιαθετησε..
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Το οποίο το συμπέρανε από το γεγονός ότι δεν είχε οίστρο για πάνω από 6 μήνες; Δεν είναι και παράλογη σκέψη, και για να σου είπε μάλλον προφανώς δεν απάντησε με σιγουριά. Έχω την εντύπωση ότι μόνο με υπέρηχο θα μπορούσε να σου δώσει μια πιο σίγουρη απάντηση σε αυτό. Της ζήτησες να κάνει ότι χρειάζεται για να σου δώσει σίγουρη απάντηση και δεν το έκανε;
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Το οποίο το συμπέρανε από το γεγονός ότι δεν είχε οίστρο για πάνω από 6 μήνες; Δεν είναι και παράλογη σκέψη, και για να σου είπε μάλλον προφανώς δεν απάντησε με σιγουριά. Έχω την εντύπωση ότι μόνο με υπέρηχο θα μπορούσε να σου δώσει μια πιο σίγουρη απάντηση σε αυτό. Της ζήτησες να κάνει ότι χρειάζεται για να σου δώσει σίγουρη απάντηση και δεν το έκανε;
Ρώτησα αν θα φανεί στον υπέρηχο και είπε ότι δε θα φανεί.. Και εκεί κάτι δε μου φάνηκε σωστό γιατί νομίζω ότι και με υπέρηχο θα φαινόταν.. Πάντως μετά από 10 μήνες είναι παράξενο που τώρα είδα σταγονιτσες αραιο αίμα
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Αν και μου είχε φανεί κι εμένα παράξενο, έχω ξαναακούσει περίπτωση γιατρού που λέει ότι ούτε ο υπέρηχος δίνει 100% σίγουρη απάντηση. Γι'αυτό και σου είπα πιο σίγουρη απάντηση και όχι εντελώς σίγουρη.

Όπως και να'χει αν δεν εμπιστεύεσαι τη συγκεκριμένη τίποτα δεν σε εμποδίζει να κάνεις μια έρευνα και να ρωτήσεις έναν ή και περισσότερους για επιπλέον γνώμες.
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Αν και μου είχε φανεί κι εμένα παράξενο, έχω ξαναακούσει περίπτωση γιατρού που λέει ότι ούτε ο υπέρηχος δίνει 100% σίγουρη απάντηση. Γι'αυτό και σου είπα πιο σίγουρη απάντηση και όχι εντελώς σίγουρη.

Όπως και να'χει αν δεν εμπιστεύεσαι τη συγκεκριμένη τίποτα δεν σε εμποδίζει να κάνεις μια έρευνα και να ρωτήσεις έναν ή και περισσότερους για επιπλέον γνώμες.
Διάβασα στο ίντερνετ ιστορίες από σκυλιά που δεν ξύπνησαν λόγω ηλικίας από ναρκωση και έχω φοβηθεί.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δεν μπορώ ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος εδώ μέσα να αντικαταστήσουμε την άποψη του γιατρού πάνω σε αυτό...

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι γι'αυτό ο προεγχειρητικός έλεγχος είναι επιβεβλημένος όχι μόνο σε μεγάλες αλλά και σε μικρότερες ηλικίες.

Προσωπικά θα με φόβιζε μάλλον εξίσου η πιθανότητα πυομήτρας στα 10,12 ή και αργότερα όπου δεν θα υπήρχε περιθώριο επιλογής. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τι θα αποφάσιζα, πόσο μάλλον τι να αποφασίσεις εσύ.

Θα ρωτούσα πάντως τον γιατρό αν το γεγονός ότι δεν αδιαθέτησε για τόσους μήνες σημαίνει ότι έχει άστατο οίστρο και αν αυτό αυξάνει τον κίνδυνο για επιπλοκές μελλοντικά.
 




SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Ο λόγος δηλαδή για στείρωση είναι τούτος?

Αν ναι, αδυνατώ να το κατανοήσω...
Θέλω να τη στειρωσω για να μην πάθει πυομητρα, και θέλω να το κάνω τώρα που είναι 7 το πολύ 8 ετών, γιατί όσο μεγαλωνει, αυξάνει ο κίνδυνος για πυομητρα..
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Δεν μπορώ ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος εδώ μέσα να αντικαταστήσουμε την άποψη του γιατρού πάνω σε αυτό...

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι γι'αυτό ο προεγχειρητικός έλεγχος είναι επιβεβλημένος όχι μόνο σε μεγάλες αλλά και σε μικρότερες ηλικίες.

Προσωπικά θα με φόβιζε μάλλον εξίσου η πιθανότητα πυομήτρας στα 10,12 ή και αργότερα όπου δεν θα υπήρχε περιθώριο επιλογής. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τι θα αποφάσιζα, πόσο μάλλον τι να αποφασίσεις εσύ.

Θα ρωτούσα πάντως τον γιατρό αν το γεγονός ότι δεν αδιαθέτησε για τόσους μήνες σημαίνει ότι έχει άστατο οίστρο και αν αυτό αυξάνει τον κίνδυνο για επιπλοκές μελλοντικά.
Ευχαριστώ πολύ, μάλλον θα τη στειρωσω αφού φυσικά κάνουμε όλες τις εξετάσεις πριν
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μόλις παρατήρησα ότι έχω γράψει λάθος στο πρώτο ποστ. Ηλικιωμένο στα εφτά του θεωρείται ένα γιγαντόσωμο - μεγαλόσωμο, μεσήλικο το μεσαίο και νεότερο το μικροσκοπικό. Γενικότερα, όσο πιο μεγάλο το μέγεθος τόσο πιο γρήγορα γερνάνε
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Μόλις παρατήρησα ότι έχω γράψει λάθος στο πρώτο ποστ. Ηλικιωμένο στα εφτά του θεωρείται ένα γιγαντόσωμο - μεγαλόσωμο, μεσήλικο το μεσαίο και νεότερο το μικροσκοπικό. Γενικότερα, όσο πιο μεγάλο το μέγεθος τόσο πιο γρήγορα γερνάνε
Έχω διαβάσει τόσες ιστορίες για σκυλάκια που δεν ξύπνησαν απ τη ναρκωση, που έχω τρομάξει.. Από τη μια διαβάζω ότι θα πάθει πυομητρα αν δε στειρωθει, από την άλλη στην ηλικία των 7 ετών μπορεί να μην ξυπνήσει απ τη ναρκωση όσες εξετάσεις κι αν έχουμε κάνει πριν λόγω πνευμονικης εμβολης, απνοιας κλπ...
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Εμπιστεύσου τ γιατρό σου κ σκέψου ότι ζητάς τ καλύτερο για εκείνη. Τ προηγούμενο μου σκυλάκι (αρςενικό όμως) τ στείρωσα στα επτά (ήταν μικρόσωμο) κ όλα ήταν μια χαρά
 
  • Like
Reactions: SylviaStray


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όλα στη ζωή εμπεριέχουν ρίσκο. Γιαυτό ενημερώνεσαι όσο περισσότερο μπορείς, βρίσκεις κτηνίατρο που να μπορείς να εμπιστευτείς, σταθμίζεις τα υπέρ και τα κατά μιας στείρωσης με τα υπέρ και τα κατά μιας επέμβασης, βάζεις στην εξίσωση ηλικία και βάρος και παίρνεις μια απόφαση. Ο καθένας από εμάς θα αποφάσιζε κάτι από τα δύο για διαφορετικούς λόγους. Εσύ πρέπει να βρεις τους δικούς σου λόγους ώστε να μπορείς να παλέψεις και τα αντίστοιχα ρίσκα. Πάντως κι έτσι κι αλλιώς ρίσκο υπάρχει. Κοίτα εσύ με τι θα είσαι καλά με τον εαυτό σου
 
  • Like
Reactions: SylviaStray


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Έχω διαβάσει τόσες ιστορίες για σκυλάκια που δεν ξύπνησαν απ τη ναρκωση, που έχω τρομάξει.. Από τη μια διαβάζω ότι θα πάθει πυομητρα αν δε στειρωθει, από την άλλη στην ηλικία των 7 ετών μπορεί να μην ξυπνήσει απ τη ναρκωση όσες εξετάσεις κι αν έχουμε κάνει πριν λόγω πνευμονικης εμβολης, απνοιας κλπ...
Για να μην έχει οίστρο τουλάχιστον δέκα μήνες μήπως είναι μεγαλύτερη;
Αν είναι όντως κοντά στα εφτά όπως σου είπαν, δεν είναι ηλικιωμένη.

Σχετικά με τη νάρκωση επειδή τη φοβάμαι και το ψάχνω και εγώ για το δικό μου πίντσερ που είναι σε παρόμοια ηλικία με αυτήν που αναφέρεις, να σου πω ότι ρώτησα και έδειξα τις εξετάσεις και σε γιατρό (για ανθρώπους) που μου είπε ότι πριν από επέμβαση επιπλέον ελέγχονται και άλλοι τρεις δείκτες: ψευδοχολινεστεράση, pt, ptt.
Εννοείται βέβαια ότι μου το είπε για ανθρώπους. Υποθέτω ότι τα ίδια ισχύουν και για τους σκύλους αλλά δεν το έχω ακόμα συζητήσει με κτηνίατρο.


Κάνε αν θέλεις και μία παρουσίαση της, να μας πει μερικά πράγματα για αυτήν, πως περνάτε κλπ.
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Για να μην έχει οίστρο τουλάχιστον δέκα μήνες μήπως είναι μεγαλύτερη;
Αν είναι όντως κοντά στα εφτά όπως σου είπαν, δεν είναι ηλικιωμένη.

Σχετικά με τη νάρκωση επειδή τη φοβάμαι και το ψάχνω και εγώ για το δικό μου πίντσερ που είναι σε παρόμοια ηλικία με αυτήν που αναφέρεις, να σου πω ότι ρώτησα και έδειξα τις εξετάσεις και σε γιατρό (για ανθρώπους) που μου είπε ότι πριν από επέμβαση επιπλέον ελέγχονται και άλλοι τρεις δείκτες: ψευδοχολινεστεράση, pt, ptt.
Εννοείται βέβαια ότι μου το είπε για ανθρώπους. Υποθέτω ότι τα ίδια ισχύουν και για τους σκύλους αλλά δεν το έχω ακόμα συζητήσει με κτηνίατρο.


Κάνε αν θέλεις και μία παρουσίαση της, να μας πει μερικά πράγματα για αυτήν, πως περνάτε κλπ.
Δυστυχώς δεν ξέρω πότε είχε περίοδο ξανά καθώς την βρήκα πριν δέκα μήνες ακριβώς και μάλιστα γεμάτη ψυλους και βρώμικη. Από εξετάσεις θα κάνω τα πάντα υπερηχους τα πάντα αλλά και πάλι αυτό που δεν ξέρω ακριβώς ηλικία και ιστορικό, με φοβίζει.. Όπως με φοβίζει και ο κίνδυνος να πάθει πυομητρα.. Θα το ψάξω κι άλλο.. Οι κτηνίατροι όλοι λένε να το κάνω, πως αλλιώς θα πάρουν το 200αρι? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα το ψάξω όσο μπορώ. Έχω περιθώριο να αποφασίσω, μόλις τώρα άρχισε να το χει σταγόνες αίμα απ την περίοδο
 


SylviaStray

Active Member
16 Απριλίου 2016
28
5
29
Αθήνα, Πλατεία Βικτωρίας
Δυστυχώς δεν ξέρω πότε είχε περίοδο ξανά καθώς την βρήκα πριν δέκα μήνες ακριβώς και μάλιστα γεμάτη ψυλους και βρώμικη. Από εξετάσεις θα κάνω τα πάντα υπερηχους τα πάντα αλλά και πάλι αυτό που δεν ξέρω ακριβώς ηλικία και ιστορικό, με φοβίζει.. Όπως με φοβίζει και ο κίνδυνος να πάθει πυομητρα.. Θα το ψάξω κι άλλο.. Οι κτηνίατροι όλοι λένε να το κάνω, πως αλλιώς θα πάρουν το 200αρι? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα το ψάξω όσο μπορώ. Έχω περιθώριο να αποφασίσω, μόλις τώρα άρχισε να το χει σταγόνες αίμα απ την περίοδο
Τρώει barf η δικιά μου εδώ και λίγες μέρες και ασκείται αρκετά . οι τιμές των βιοχημικων τις ήταν όλες εντός ορίων..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU