Στραβωμα κουταβισιων ποδιων!


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι γράφαμε συγχρόνως με τη Rottie...
Αγνόησε το δικό μου ποστ, δε λέει και κάτι χρήσιμο τελικά.

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι καλά κάνεις και είσαι σε alert Πάνο, ψάξ' το και διόρθωσε την κατάσταση τώρα που είναι νωρίς.;)
 






Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Κι όμως, στα shar pei πχ (που έχουνε βαρύ σκελετό) την puppy (και μάλιστα large breed) την κόβουνε στο 2,5-3 μηνών και πολλοί δίνουνε απ' ευθείας adult την junior την προσπερνάνε τελείως! Για να αποφύγουνε τα σκελετικά προβλήματα επειδή το σκυλί αναπτύσσεται με πολύ γρήγορο ρυθμό.
Τα boxer δεν ξέρω τί σκελετό έχουνε, αλλά δεν αναπτύσσονται πιο αργά;
Μήπως να δώσεις την maxi junior όπως σου είπε ο γιατρός σου;:confused:
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Γιατι πρεπει να ριξω τα επιπεδα πρωτεινης.Αυτο προτεινεται για να διορθωθει το carpal laxity...Και προτιμω το 26% της maxi adult apo to 30% της giant babydog και της maxi babydog(Παντα μιλαω για royal canin απο τη στιγμη που λεω να μην αλλαξω και μαρκα).Τωρα παιρνει 32% με το maxi junior...Επισης αυτο θα γινει για κανα 2 βδομαδες απο οτι φανταζομαι κ θελω να ελπιζω μεχρι να διορθωθει το προβλημα οχι για παντα...:).Κανω κατι λαθος?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κι όμως, στα shar pei πχ (που έχουνε βαρύ σκελετό) την puppy (και μάλιστα large breed) την κόβουνε στο 2,5-3 μηνών και πολλοί δίνουνε απ' ευθείας adult την junior την προσπερνάνε τελείως!
Σε καμία περίπτωση δεν θα εδινα σε κουτάβι 2,5 μηνών τροφή συντήρησης. Ποιος κόβει βρε Λουκια την τροφή ανάπτυξης στους 3 μήνες? Πρώτη φορά το ακούω!

Συνήθως στις βαριές φυλές η αλλαγή σε adult γίνεται γύρω στους 9-10 μήνες και πάλι υπάρχουν κάποιοι που διαφωνούν και αλλάζουν περιπου στο 1,5 έτος διότι η ανάπτυξη του σκύλου δεν έχει σταματήσει.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Μήπως να δώσεις την maxi junior όπως σου είπε ο γιατρός σου;:confused:
Ο γιατρος μου δεν μου ειπε ετσι...Με το που την ειδε μου λεει....Τι ειναι αυτο?Πρωτη φορα το βλεπω...τι τροφη τρωει?Λεω Bento kronen αυτο που ετρωγε απο το εκτροφειο.Κ μου απανταει ομορφα κ ωραια...αλλαξε κ δωσε royal canin hills ή eukanuba...ουτε puppy ουτε junior ουτε ξεpuppy.Ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε...:mad::mad::mad::mad:.Anyway to maxi junior εγω το διαλεξα κανονικα εψαχνα royal canin boxer puppy αλλα δεν ειχε το Pet shop...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Aυτη η κατασταση ειναι συχνη στα ντομπερμαν. Το προβλημα μερικες φορες δειχνει εντυπωσιακο αλλα αυτοθεραπευεται - βοηθαει η μειωση της πρωτεινης.
Το εχω συναντησει τουλαχιστο 15 φορες χωρις τελικες συνεπειες για το σκυλι ειτε λειτουργικες ειτε αισθητικες.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Η αλήθεια Πάνο είναι όπου διάβασα αυτό λέει, δεν έχεις κι άδικο...:confused:

Rottie το είχα ψάξει αυτό με την adult όταν η σκύλα μου ήτανε κουταβάκι, και πολλοί μου το είπανε. Απλά το συζήτησα με τον κτηνίατρο μου και μου είπε κάποια πράγματα που έστεκαν (αλλά δε θυμάμαι να σας τα πω) και γι' αυτό δεν το τόλμησα.

Τώρα για την περίπτωση του Πάνου, που ήδη υπάρχει πρόβλημα......
http://www.sharpeinfo.com/shar-pei-health/shar-pei-carpal-laxity/
A change in diet is also a good idea with carpal laxity Shar-Pei. Changing their food to adult maintenance food or puppy diets for large breeds slows down the growth rate to 2-3 pounds per week. The general rule is one cup of dry food per six pounds of body weight with a maximum of 4-6 cups per day
http://www.drjwv.com/newsletter/?view=9-1.php
Switching diets to adult maintenance food or puppy diets for large breed puppies. The goal here is to slow down the growth rate shooting for 2-3 pounds a week. I usually feed 1 cup of dry food per 6 pounds of body weight per day up to a maximum of 4-6 cups per day.
Θα μου πεις και αυτά σε shar pei αναφέρονται.:confused:
 


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Το φαινόμενο ονομάζεται και knuckling-over και εμφανίζεται συνήθως σε κουτάβια μεγαλόσωμων φυλών. Φυσιολογικά θα φύγει από μόνο του. Απλά μην αφήνεις το κουτάβι να κουράζεται και να χοροπηδάει πολύ.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κάτι που συστήνεται σε αυτές τις περριπτώσεις είναι τροφή για ενήλικο σκύλο ή για κουτάβι πιο μεγαλόσωμης φυλής
Ακριβώς. Μην μπλέκεις άλλο. Ο,τι και να είναι ούτε ενηλίκου είναι καλύτερα να δίνεις ούτε maxi junior ... το μη χείρον βέλτιστον και μην ξεχνάς την κίνηση ... είναι πιο βασικό από την διατροφή ...
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Τα ωραια μαντατα που μου επιφυλαξε ο δευτερος κτηνιατρος ειναι...
1.Ωτιτιδα εξωτερικη - Otomax για 2 εβδομαδες:(
2.Δερματιτιδα (μυκητες/παρασιτα) δεν ειμαστε ακομα σιγουροι - Daktarin για 2 εβδομαδες (+ ενεση για ψωρα μηπως και...):(
3.Carpal Laxity που το ηξερα βεβαια κ εχουμε ναρθηκες κ στα 2 ποδια..Υπερθεαμα κουταβι με ξυλοποδαρα:( .Επισης μου εδωσε και caniplasine και calo-pet για να δυναμωσουν οι χονδροι και οι ιστοι.Για το calo-pet εχω μερικους ενδοιασμους για το αν πρεπει να το δωσω.
Ουτε απο pet shop να το ειχα παρει:(

Τελος υπαρχει καποιος τροπος εκτονωσης του κουταβιου τωρα με τους ναρθηκες?Γιατι ολο αγκαλια μου καθεται κ δαγκωνει μασουλητηρια η κοιμαται.
Οχι οτι ειναι σοβαρο αλλα για να μην βαριεται ρωταω..thx!
 






Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Ασε ειναι ταλαιπωρια.Βγαλαμε τους ναρθηκες τη δευτερα κ ειχε δημιουργηθει φλεγμονη και ψιλοποναγε η οποια εφυγε με ενα αντιφλεγμονωδες και τριτη τεταρτη πεμπτη ηταν τελεια!Κ πανω που ειπα τελεια το ξεπερασε ξαναστραβωσε το ενα ποδι(αυτο που ηταν λιγοτερες μερες στο ναρθηκα).Κ τωρα ειμαστε παλι ξυλοποδαροι για καμια βδομαδα!Ειναι λιγο πικρα...:( αλλα το παλευουμε!
 






Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Θα ηθελα να ενημερωσω μελλοντικους ομοιοπαθεις οτι για το knuckling over η eagle pack ισχυριζεται οτι εχει ασχοληθει επιστημονικα με το θεμα κ εχει φωτο (πριν και μετα) πανω στην συσκευασια της.Εγω δινω την Large/Giant Breeds Puppy η οποια btw εχει 23% πρωτεινη κ νομιζω οτι βοηθαει.
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Η Noel ειναι 2,5 μηνων κ την προηγουμενη εβδομαδα παρατηρησα οτι στραβωνει το μπροστα δεξια ποδαρακι της.Δεν το παταει ολο, σαν να παταει στις μυτες.Μερα με τη μερα κ πιο πολυ.Δεν πονουσε καθολου ετρωγε κ επαιζε μια χαρα!Την πηγα στον κτηνιατρο κ η ακτινογραφια που εκανε δεν εδειξε κατι το ασχημο στο κοκκαλο του ποδιου της κ μου προτεινε να αλλαξω τροφη:)rolleyes:)αφου το εδεσε με ναρθηκα.(Επισης ειπε οτι το βλεπει πρωτη φορα αυτο το φαινομενο:confused:.Απο bento kronen nutritional balance growth πηγα σε royal cannin maxi junior.Ευτυχως δεν ειχα καποιο προβλημα με την αλλαγη τροφης.Απο προχθες ομως αρχισε να κανει το ιδιο κ στο αριστερο μπροστινο ποδι της κ ενας δευτερος κτηνιατρος μου ειπε οτι συνιθιζεται στην ηλικια της αναπτυξης απλα πρεπει να δεθουν με ναρθηκα κ τα 2 ποδια για να μην πεφτει ολο το βαρος σε ενα.Τι μπορει να φταιει ρε παιδια?Διορθωνεται η κατασταση λετε?:(:(:(
Ερώτηση 1. Ο κτηνίατρος που σύστησε την αλλαγή τροφής για το 2 1/2 μηνών κουτάβι σου μήπως κατά τύχη πουλάει στο κτηνιατρείο του την τροφή που σου πρότεινε? (Η απάντηση αυτή είναι η εύκολη ... )
Ερώτηση 2. Έχεις δεί πολλά σκυλάκια σε αυτήν την ηλικία των 2 1/2 μηνών? ( Εύχομαι να πεις οχι )
Ερώτηση 3. Σε τι χώρο κινήται το κουτάβι ? μιλάω για χώρο διαμονής-παιχνιδιού-κίνησης, μήπως είναι γλυστερός?
Απάντηση: Μην τρελένεσαι τα σκυλάκια σε αυτήν την ηληκία τα κάνουν τα ... στραβά τους και στα εμπρός αλλά και στα πίσω ποδαράκια και μάλιστα αυτό δείχνει και την ανάπτυξη του σκελετού τους, σκυλιά με κόμπους π.χ. στα πόδια δηλώνουν πως υπάρχει περιθώριο ανάπτυξης σε ύψος κ.α.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
1.Ναι οντως ευκολη ερωτηση.
2.Εννοεις οτι ειμαι υπερβολικος δλδ?Οχι δεν εχω δει πολλα κουταβια....ειναι ο πρωτος μου σκυλος κ γενικα ειμαι απειρος.