Συγκατοίκηση σκύλου με δύο γάτες...


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
H Melody δε δείχνει εχθρική απέναντί τους, πιό πολύ περίεργη θα έλεγα!
Επειδή είναι καινούρια στο σπίτι, έχε για λίγο το νου σου. Δεν ξέρεις τι θα κάνει αν δεν είσαι μπροστά ή αν ξεπεράσει τα όρια ένα γατί. Ο δικός μας ο σκύλος, όχι απλά δεν έδειχνε εχθρικός, έδειχνε απόλυτα αδιάφορος και μετά ανακάλυπτες το πτωμα :( Φαντάζομαι ότι είναι αρκετά σπάνιο, αλλά επειδή το έχω ζήσει, στην αρχή τουλάχιστον κράτα κάποια μέτρα ασφαλείας αν δεν είσαι μπροστά.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
H Melody δε δείχνει εχθρική απέναντί τους, πιό πολύ περίεργη θα έλεγα!
Ακριβως ετσι ειναι η σκυλα μου. Πιο "ευκολη" περιπτωση. Επισης σημαντικο οτι μιλαμε για γατακια και οχι για ενηλικα γατια που θα προσδιδαν επιπλεον ανασφαλεια στη Melody λογω μεγεθους.
 
  • Like
Reactions: mariakala


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Επειδή είναι καινούρια στο σπίτι, έχε για λίγο το νου σου. Δεν ξέρεις τι θα κάνει αν δεν είσαι μπροστά ή αν ξεπεράσει τα όρια ένα γατί. Ο δικός μας ο σκύλος, όχι απλά δεν έδειχνε εχθρικός, έδειχνε απόλυτα αδιάφορος και μετά ανακάλυπτες το πτωμα :( Φαντάζομαι ότι είναι αρκετά σπάνιο, αλλά επειδή το έχω ζήσει, στην αρχή τουλάχιστον κράτα κάποια μέτρα ασφαλείας αν δεν είσαι μπροστά.
Δεν το συζηταω για το οταν δε θα ειμαι μπροστα, θα συνεχιστει ο διαχωρισμος στα δωματια μεχρι να ειμαι 100% σιγουρη για εκεινα.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ακριβως ετσι ειναι η σκυλα μου. Πιο "ευκολη" περιπτωση. Επισης σημαντικο οτι μιλαμε για γατακια και οχι για ενηλικα γατια που θα προσδιδαν επιπλεον ανασφαλεια στη Melody λογω μεγεθους.
Δεν μπορώ να θυμηθώ από πού το έχω ακουσει, αλλά είμαι σίγουρη ότι μου έχουν πει ότι αντιθέτως, ενώ πολλά σκυλιά είναι εντάξει με ενήλικες γάτες, είναι πολύ συνηθισμένο να επιτίθενται σε γατάκια ακομη και αν δεν έχουν πρόβλημα με τις μεγάλες γάτες.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν το συζηταω για το οταν δε θα ειμαι μπροστα, θα συνεχιστει ο διαχωρισμος στα δωματια μεχρι να ειμαι 100% σιγουρη για εκεινα.
Προσωπικά και 100% σίγουρη να ήμουν δεν θα τα άφηνα ποτέ μόνα τους χωρίς να είναι κάποιος σπίτι. Ούτε με την μια το είχα κάνει ούτε τώρα θα το κάνω. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για δύο διαφορετικά είδη. Μια στραβή να γίνει, ένας να ξεπεράσει τα όρια και μπορεί να τσακωθούν. Είμαι περισσότερο του φύλαγε τα ρούχα σου
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εμας οι ιεραρχιες ηταν και ειναι ξεκαθαρες. Ο απολυτος αρχηγος ηταν ο Ντιεγκο και καμια γατα ποτε δεν αμφισβητησε τι εκεινος ηθελε. Τις διορθωνε και τις δυο με το γαντι.. και καναν απο γατες τις κοτες. Τωρα ειναι η Ηρα αρχηγος. Ο Τομμυ μερικες φορες την αμφισβητει αλλα συνερχεται με λιγο Ισπανικο "ξυλο" :ROFLMAO::whistle:
 
  • Like
Reactions: mariakala


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Βασικά όπως το περιγράφεις, εκτός αν με το "ανήλικα παιδιά" εννοείς 15 χρονα, θες οπωσδήποτε ένα χώρο από τον οποίο ο σκύλος δεν μπορεί να βγει και όπου δεν έχουν κανένα λόγο να βρίσκονται παιδιά και γατιά (κουζίνα, υπνοδωμάτιό σου; ) ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όταν δεν είσαι και εσύ μαζί με το σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Mommy_in_a_jungle


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και εμάς είναι ξεκάθαρες...αρχηγός είναι ο Γκάρφιλντ και κανένας δεν το κατεβάζει από εκεί που έχει ανέβει (μόνος του) :p Το καλό είναι ότι η μικρή αρχίζει να μαθαίνει τα όριά του και πότε να σταματάει. Τσακωμοί και σε εμάς γίνονται φυσιολογικό είναι. Κάποια ζήλεια ή όρεξη για παιχνίδι από την πλευρά του ενός πχ. Αλλά όταν δούμε ότι δε σταματάνε τους κόβουμε εμείς μιας και ειδικά στο κεφάλι του γάτου δεν μπορώ να μπω. Για αυτό ανέφερα ότι μόνα τους τελείως δεν θα τα άφηνα προσωπικά κλεισμένα στον ίδιο χώρο.
 
  • Like
Reactions: Mommy_in_a_jungle


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Βασικά όπως το περιγράφεις, εκτός αν με το "ανήλικα παιδιά" εννοείς 15 χρονα, θες οπωσδήποτε ένα χώρο από τον οποίο ο σκύλος δεν μπορεί να βγει και όπου δεν έχουν κανένα λόγο να βρίσκονται παιδιά και γατιά (κουζίνα, υπνοδωμάτιό σου; ) ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όταν δεν είσαι και εσύ μαζί με το σκύλο.
Tα παιδιά μου είναι 8,5 ,6 και 4. Άρα δε μενουν ποτέ μόνα στο σπίτι. Όταν θα λειπουμε θα τις χωριζω καλου κακου γιατί όντως ποτέ δεν ξέρεις τί γίνεται!!!
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ο μπόμπιρας έτρωγε ξύλο από τον μικρό γάτο που φιλοξενούσα μέχρι να του βρω σπίτι... δεινοπαθούσε το σκυλί οποτε τους έφερνα σε επαφή αλλα δεν ξέρω γιατί δεν τον διόρθωσε ποτε δεχόταν και δαγκώματα και ντού από παντού που του έκανε ο μικρός για παιχνίδι

εγώ αντιθέτως δεν επεμβαίνω ποτε!!! Το λήγουν γρήγορα...
 
  • Like
Reactions: noni_papa




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Tα παιδιά μου είναι 8,5 ,6 και 4. Άρα δε μενουν ποτέ μόνα στο σπίτι. Όταν θα λειπουμε θα τις χωριζω καλου κακου γιατί όντως ποτέ δεν ξέρεις τί γίνεται!!!
Δεν εννοούσα όταν λείπεις, εννοούσα να έχεις ένα χώρο όπου ο σκύλος μπορεί να μείνει χωρίς παιδιά και γατιά, όταν δεν μπορείς να είσαι στο ίδιο δωμάτιο, για να μην έχεις συνεχως την έννοια να κάνεις το χωροφύλακα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
ο μπόμπιρας έτρωγε ξύλο από τον μικρό γάτο που φιλοξενούσα μέχρι να του βρω σπίτι... δεινοπαθούσε το σκυλί οποτε τους έφερνα σε επαφή αλλα δεν ξέρω γιατί δεν τον διόρθωσε ποτε δεχόταν και δαγκώματα και ντού από παντού που του έκανε ο μικρός για παιχνίδι

εγώ αντιθέτως δεν επεμβαίνω ποτε!!! Το λήγουν γρήγορα...
Και εμείς σπάνια επεμβαίνουμε και αυτό κυρίως επειδή ακόμα δεν ξέρω όλες τις πτυχές της μικρής. Εφόσον όμως κάθε μέρα τη μαθαίνω και παραπάνω στο τέλος θα μάθω πόσα μπορεί να ανεχτεί από το γάτο (αν και τον βλέπει ως αδερφό της οπότε μάλλον είμαι ήσυχη)
 
  • Like
Reactions: mariakala


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμείς στο θέμα σκύλος-γάτα αποτύχαμε οικτρά..Δεν προσπαθήσαμε ποτέ καν να τους έχουμε μαζί. πριν τον Τζιμάκο υπήρξε συμβίωση, δεν μπόρεσα όμως ποτέ να ξεπεράσω τον φοβο μου ότι θα βρούμε κάποια γάτα σφαγμένη μετά την έλευση του Τζίμη οπότε και το σπίτι χωρίστηκε στα δύο. Δυστυχώς οι γάτες το τελευταίο χρόνο έφυγαν σε βαθιά γεράματα και πλέον έχουμε μόνο σκύλους.
Παλιά όμως, όταν ήμουν μικρή είχαμε ένα σκυλάκι από τα λεγόμενα γκριφόν κανίς...δεν ξέρω πραγματικά τι ράτσα ήταν , τώρα πλέον θα έλεγα ότι έμοιαζε με σνάουτζερ , κατάμαυρη ήταν και γύρω στα 12-15 κιλά. Όταν ήτα ενηλικη μάζεψαν οι γονείς μου έναν κεραμιδόγατο...ο οποίος ποτέ δεν εξημερώθηκε. Παρόλο που ήταν μωρό όταν τον έφεραν σπίτι δεν μπόρεσε ποτέ να μάθει σε χάδια και αγκαλιά πήγαινε μονο σε έναν άνθρωπο. Δεν στειρώθηκε και δυστυχώς άφησε πολλούς απογόνους.
Μ'αυτό το γάτο η Μίνι ήταν κολλητή. Συνεργαζόντουσαν ακόμη και στο κλέψιμο φαγητού. Εκείνος ανέβαινε πχ και έκοβε τη βασιλόπιττα και πετούσε και κομμάτια και στην Μίνι η οποία φυλούσε τσίλιες...Ήταν απόλαυση η Μινι και ο Σνούπης (ελληνικότατο όνομα :p ). Δεν θα τα ξεχάασω ποτέ.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Δεν εννοούσα όταν λείπεις, εννοούσα να έχεις ένα χώρο όπου ο σκύλος μπορεί να μείνει χωρίς παιδιά και γατιά, όταν δεν μπορείς να είσαι στο ίδιο δωμάτιο, για να μην έχεις συνεχως την έννοια να κάνεις το χωροφύλακα.
Το σκυλί το έχω συνέχεια μαζί μου στο σπίτι. Με τα παιδιά δεν υπάρχει θέμα, τη λατρεύουν και τα λατρεύει!
Απλά κλείνω μια πόρτα για να μην μπαινει στα υπνοδωμάτια που είναι τα γατιά.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Το σκυλί το έχω συνέχεια μαζί μου στο σπίτι. Με τα παιδιά δεν υπάρχει θέμα, τη λατρεύουν και τα λατρεύει!
Απλά κλείνω μια πόρτα για να μην μπαινει στα υπνοδωμάτια που είναι τα γατιά.
Δε θα άφηνα 4χρονο με σκυλί, πόσο μάλλον καινούριο σκυλί στο σπίτι, ούτε 10' χωρίς επίβλεψη, ακόμη και να είναι το πιο ήρεμο παιδάκι και το πιο χαρωπό σκυλάκι. Και εγώ τρία έχω και καταλαβαίνω το πόσο δύσκολο είναι αυτό, γι αυτό πιστεύω ότι και το πρώτο πράγμα που πρέπει να οριοθετηθεί σε αυτές τις περιπτώσεις είναι σε ποιους χώρους ο σκύλος μπορεί να μείνει μόνος, και να ξέρουν τα παιδιά ότι εκεί δεν τον ενοχλούν για κανένα λόγο. Ας είναι και ένας χώρος 1x1. Πόσο μάλλον αν υπάρχουν και άλλα κατοικίδια να μπλέκουν την κατάσταση.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Τα παιδιά δεν τα αφήνω καθόλου μόνα τους με το σκυλί, δεν είπα κάτι τέτοιο! Η διαρρύθμιση του χώρου μου άλλωστε δεν το καθιστά καθόλου δύσκολο!
 
  • Like
Reactions: Orilis