Συμβουλές για νέο ιδιοκτήτη


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
με ποιον τροπο?
εσυ αρη συμφωνεις με το να παραμενει το σκυλι εξω μονιμα?
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
δεν είναι κακό να βοηθάς κάποιον να μην κάνει το λάθος να πάρει σκύλο, εγώ το κάνω συνέχεια
τα σκυλιά δεν είναι για όλους.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ο Νικ ειπε ότι ο σκύλος θα μενει κυριως εξω στον κηπο, όχι μονιμα. Πιστευω ότι μπορει να τον βαζει και λιγο μεσα, ειδικα αν τον ψησουμε κι εμεις.
Μην ξεχναμε ότι αρκετοι αξιολογοι συνφορουμιτες εχουν τον σκυλο εξω και εχουν σκυλοσπιτο.

Σημασια δεν εχει μονο πού μενει ο σκυλος, αλλά πόσο και πώς ασχολούμαστε μαζι του.
Μπορει να μενει μεσα και να είναι τελειως δυστυχής, μπορει εξω και να είναι πανευτυχης.

Εξαρταται και από την φυλή. Εγω που εχω δυο τελειως διαφορετικα σκυλια από κάθε αποψη, βλεπω τις τεραστιες διαφορές.
Δεν πιστευω σε αυτό το στερότυπο ότι ο σκυλος πρεπει σωνει και καλα να μενει μεσα. Υπαρχουν πολλες άλλες παράμετροι. Παλια συζητηση και διαφωνια.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κουλα, εγω κρατησα αυτο, γιατι το ειδα σαν παραθυρακι. Εχω υποψη μου και αυτα που παρεθεσες.
Έχω κήπο οπότε σκέφτομαι να ζει εκεί κυρίως και όχι σε κάποιο διαμέρισμα.
Το κατα πόσο μπορει να ασχολειται με τον σκυλο το ξερει μονο ο ιδιος. Αν υπαρχει θεληση, ο χρονος βρισκεται.
 


nicktheo07

Member
11 Αυγούστου 2010
8
0
φυσικά θα διαθέτω χρόνο.όσο για τις βόλτες,τα παιχνίδια και όλα αυτά το γνωρίζω.δεν είπα ότι θα πάρω σκύλο και θα τον παρατήσω στον κήπο.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
κ γω πιστευω πως ο σκυλος δεν χρειαζετε να μενει μεσα στο σπιτι..αλλα....που παντα υπαρχει μενω σε σπιτι με κηπο ισογειο σαν μονοκατοικια.εχω δυο σκυλια ενα γ.π κ ενα τεκελ τα σκυλια δεν μαρεσουν μεσα στο σπιτιειδικα ο μεγαλος για ενα λογο τη τριχα.το αλλα ειναι οτι ποτε δεν απαγορεψα στ σκυλια να μπαινουν.ο μεγαλος προτιμαει να κοιμαται μπροστα στη πορτα του σπιτιου κ παρολο που ανοιγει μονος του τισ πορτεσ δεν το κανει εκτος απο ελαχιστες φορες ο μικρος παρολο ολο το χειμωνα λογω κρυου που δεν ξεκολαει απο μεσα το καλοκαιρι ερχετε μονο οταν ανοιγω το ψυγειο γενικα δεν τα νοιαζει να ναι μεσα.το αλλα ειναι οτι εγω ασ πουμε εχω προσαρμοσει τη ζωη μου κοντα τους,π.χ απο την ανοιξη κ μετα παντα τρωω εξω οχι γιατι μαρεσει αλλα για να μαι κοντα στασκυλια,το καφε μου εξω,τηλεοραση καθομαι εξω κ βλεπω κ πιστεψε με προτιμω το κλιματισμο,κανω δουλειες εξω,παω για ποδηλατο μαζι μου ενας ενας βεβεα.περα δηλαδη απο βολτες κ παιχνιδια γενικα στη καθημερινοτητα μου ειναι διπλα,εκτος απο οτα λειπω εννοειτε γιατυο πιστευω πως δεν νιωθουν την αναγκη να ναι μεσα στο σπιτι που παρολο που δεν θελω δεν το χω απαγορευσει..σκεψου το καπως ετσι ισως αν μπορεις να κανεις κατι τετοιο θα στε κ οι δυο καλυτερα
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αναλόγος πως το βλέπει ο καθένας. Αν και έχω κήπο Αααγορεύω τα σκυλιά να είναι στο κήπο χωρίς την επιτήρηση μου, και αν τα αφήσω το πολύ να τα αφήσω για 30-45λεπτά.
Δεν το βρίσκω κακό κάποιος να έχει το σκύλο του στο κήπο αρκεί να το βλέπει για πολλές ώρες κατα την διάρκεια της ημέρας και όχι μόνο όταν μπαινοβγαίνει στην οικία του...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Δεν το βρίσκω κακό κάποιος να έχει το σκύλο του στο κήπο αρκεί να το βλέπει για πολλές ώρες κατα την διάρκεια της ημέρας και όχι μόνο όταν μπαινοβγαίνει στην οικία του...
συμφωνω απολυτα
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απ την στιγμή που ο σκύλος ξέρει ότι μπορεί να μπεί και μέσα αλλά προτιμά έξω σίγουρα δεν νιώθει "απόβλητος" της αγέλης
αμα είναι δεμένος και βλέπει τους άλλους να περνούν όμως?

και κατα πόσο ένα κουτάβι που αναπτύχθηκε "μόνο του" σε έναν κήπο θα αρχίσει τις ζημιές και θα βρεθεί δεμένο γιατί "κάνει ζημιές"
και μετά που θα το λύνουν?θα έχει τόση φόρα που πάλι όλα λίμπα θα τα κάνει...

η γεωγραφία είναι δευτερευουσα- ο χρόνος με το κουτάβι υπο επιμέλεια και καθοδηγηση μετράει αυστηρά όμως

Φίλε μου-οταν θα είσαι στην δουλειά λοιπόν-το κουτάβι τι θα κάνει και που θα είναι?
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
δεν θελω να επεμβω αλλο απλα Αρη φιλτραρε τους ΛΟΓΟΥΣ που εγραψε ο φιλος μας για τους οποιους θελει σκυλο που θα εχει μονιμα εξω(κυριως εστω αλλα εξω). Ο συνδιασμος αυτων των δυο οδηγει σε συμπερασματα ουσιας. Κατ εμε, θα ηταν καλυτερο να ετοιμαστει εσωτερικα και μετα, αφου βρει καποια χαμενα διαμαντακια, να προβει στην κινηση να ταμοιραστει με ενα σκυλο, αδεσποτο η μη. Δεν εχει σημασια αν θα ειναι αδεσποτακι αν ο ιδιοκτητης ξεικινα με λαθος εφοδια...Τι ειναι το αδεσποτο; παραπαιδι; τσιπς σε εκπτωσεις; την ιδια ψυχουλα κ καλυτερη εχει και αξιζει δυο φορες καλυτερη τυχη απο ενα σκυλι εκτορφειου που γεννηθηκε σε συνθηκες που το αδεσποτο ουτε να ονειρευτει.

τι σημασια εχουν οι ωρες παιχνιδιου η ποσα λεπτα της μερας θα ειναι στο σαλονι με την οικογενεια οταν αυτα που αναζητουμε και θελουμε να δωσουμε ειναι η λαθος βαση; το λαθος θεμελιο; γιατι να οδηγηθει ενας συνανθρωπος μας στην καλυψη της πληγης του με επιδεσμο αντι να του δωσουμε κουραγιο να γιατρεψει την πληγη; μονο ετσι θα μπορεσει να βιωσει στο μεγιστο ολο το μεγαλειο του να εχεις σκυλο. Κ μονο ετσι ο σκυλος θα εχει πιθανοτητες βασιμες να εχει αυτα που αξιζει ...

Υποσχομαι οτι δεν θα αναφερθω αλλο για το εν λογω ζητημα, μιας κ δεν επιθυμω την προκληση δυσαρεστων συναισθηματων. Θα πω μοναχα κλεινοντας πως το σκυλι μας ειναι συντροφος και οχι φελος να βουλωνουμε τρυπες που μας αφηνουν οι ανθρωποι...Ολοι εχουμε θεματα λιγο ως πολυ, εγω πρωτη απο ολους σας ισως...Μα θεωρω πως αν ο φιλος μας καταφερει λιγο και εσωτερικα μετατοπιστει ως προς τις επιθυμιες κ τις αναγκες του απο ενα σκυλο, τα υπολοιπα θα βρεθουν. Αν δεν λυθει αυτο, ολα τα αλλα κατ εμε ειναι πομφολυγες.

καλη τυχη και συγνωμη για την παρεμβαση.
 


giorgos8181

Active Member
18 Ιουλίου 2010
32
5
καλημερα.εχω παρατηρησει στο φορουμ οσο καιρο διαβαζω μια επιθεση προς ανθρωπους που πανε να ξεκινησουν να αποκτησουν σκυλο λες και ο σκυλος ειναι για ορισμενους εκλεκτους ή οτι αυτοι οι εκλεκτοι δεν ειχαν τις αποριες αυτες και τους ειρθε ξαφνικα η γνωση στο κεφαλι.τ παιδι εκανε μια απλη ερωτηση και τον εχετε φαει με υποθετικα σεναρια τους πως θα φερεται στον σκυλο του.και φυσικα για αλλη μια φορα το θεμα ξεφυγε απο την ουσια του και το αρχικο ερωτημα.εγω φυσικα και δεν εχω την γνωση να απαντησω στον φιλο αλλα ηρεμα ρε παιδια οποιος νεος μπαινει στο φορουμ το αρπαζετε απ τα μουτρα.ευτυχως το σκυλι μου ειναι πρωην αδεσποτακι αλλιως εβλεπα να περναω κ εγω την ιερα εξεταση εδω μεσα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
καλημερα.εχω παρατηρησει στο φορουμ οσο καιρο διαβαζω μια επιθεση προς ανθρωπους που πανε να ξεκινησουν να αποκτησουν σκυλο λες και ο σκυλος ειναι για ορισμενους εκλεκτους ή οτι αυτοι οι εκλεκτοι δεν ειχαν τις αποριες αυτες και τους ειρθε ξαφνικα η γνωση στο κεφαλι.τ παιδι εκανε μια απλη ερωτηση και τον εχετε φαει με υποθετικα σεναρια τους πως θα φερεται στον σκυλο του.και φυσικα για αλλη μια φορα το θεμα ξεφυγε απο την ουσια του και το αρχικο ερωτημα.εγω φυσικα και δεν εχω την γνωση να απαντησω στον φιλο αλλα ηρεμα ρε παιδια οποιος νεος μπαινει στο φορουμ το αρπαζετε απ τα μουτρα.ευτυχως το σκυλι μου ειναι πρωην αδεσποτακι αλλιως εβλεπα να περναω κ εγω την ιερα εξεταση εδω μεσα.
Και η συνεισφορά αυτού του μυνήματος, στο θέμα;;;;;;;;;;
 


giorgos8181

Active Member
18 Ιουλίου 2010
32
5
καμια.εγω δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ειδικος εσεις ομως που ασχοληστε χρονια θα μορουσατε να βοηθατε αντι να κραζετε συνεχως.
 




giorgos8181

Active Member
18 Ιουλίου 2010
32
5
καλα εσυ εχεις καψει εγκεφαλο.πατα στη γη παλι και οταν προσγειωθεις στην πραγματικοτητα θα ξαναμιλησουμε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
καλα εσυ εχεις καψει εγκεφαλο.πατα στη γη παλι και οταν προσγειωθεις στην πραγματικοτητα θα ξαναμιλησουμε.
Προσγειώθηκα.
Θέλεις να ξαναμιλήσουμε ή μου έκοψες και την καλημέρα; :(

Μου είναι πάρα πολύ εύκολο να το συνεχίσω αυτό, στο επίπεδό σου. Δεν θα το κάνω μόνο και μόνο γιατί θα είμαστε off topic.
Σ' ευχαριστούμε για την συνεισφορά σου στο θέμα. Πάντα τέτοια σου εύχομαι.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
καλημερα.εχω παρατηρησει στο φορουμ οσο καιρο διαβαζω μια επιθεση προς ανθρωπους που πανε να ξεκινησουν να αποκτησουν σκυλο λες και ο σκυλος ειναι για ορισμενους εκλεκτους ή οτι αυτοι οι εκλεκτοι δεν ειχαν τις αποριες αυτες και τους ειρθε ξαφνικα η γνωση στο κεφαλι.τ παιδι εκανε μια απλη ερωτηση και τον εχετε φαει με υποθετικα σεναρια τους πως θα φερεται στον σκυλο του.και φυσικα για αλλη μια φορα το θεμα ξεφυγε απο την ουσια του και το αρχικο ερωτημα.εγω φυσικα και δεν εχω την γνωση να απαντησω στον φιλο αλλα ηρεμα ρε παιδια οποιος νεος μπαινει στο φορουμ το αρπαζετε απ τα μουτρα.ευτυχως το σκυλι μου ειναι πρωην αδεσποτακι αλλιως εβλεπα να περναω κ εγω την ιερα εξεταση εδω μεσα.
γιωργο μην παρεξηγεις τα παιδια δεν επιτιθονται,απλα λιγο η πολυ ολοι αγαπανε πολυ τα σκυλια και προσπαθουν να πετυχουν με τους νεους ιδιοκτητες τη καλυτερη δυνατη συμβιωση και τη καλυτερη ζωη του σκυλου εννοειτε.καμια φορα ομως η πολυ αγαπη τους κ η προσπαθεια τους να το πετυχουν ομολογω οτι μπορει να μοιαζει με επιθεση ειδικα σε ενα νεο μελος μπορει να φαινετε ασχημο.ισως να χρειαζετε λιγο(τακτ).αλλα σιγουρα ουτε το κανουν για να το παιξουν καποιοι κτλ.η αγαπη τους τους ωθει,αλλα τι μπορεις να κανεις οταν εχεις παθος με κατι αντιδρας και παθιασμενα ετσι δεν ειναι?σορυ κ για το οφτοπικι

φιλικα,
βασιλης
 


giorgos8181

Active Member
18 Ιουλίου 2010
32
5
καταλαβαινω βασιλη. συγνωμη που ξεσπαθωσα πριν δεν ηθελα να χαλασω το κλιμα.
παντως να πω κ εγω την γνωμη μου? θα συμφωνησω με τον φιλο που προτεινε Γ.Π λογω του γεγονοτος οτι οντως τα λαμπ μπορει να παραειναι χαδιαρικα. αλλα προφανως απ οτι εχω διαβασει στις συζητησεις εδω ισως να θελει πιο πολυ εκτονωση σαν σκυλος,απ την αλλη μπορει και να κανω λαθος.