Συμπεριφορά σε ξένους


Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
Παιδια εχω εναν Γ.Π. καθαροαιμο απο εκτροφειο κτλπ..(4 ΜΗΝΩΝ)

Αλλα τελευταια υπαρχει ενα προβλημα..τουλαχιστον ετσι πιστευω..
περνανε ανθρωποι εξω απο το σπιτι(μενω σε μονοκατοικια) και οταν τον πλησιαζουνε εξω απο το συρμα αυτος ειναι αρκετα φιλικος..και καθολου επιφυλακτικος..

απο τη φυση τους απο οτι ξερω τα γερμανικα ποιμενικα ειναι επιεφυλακτικα με τους ξενους...θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει οτι ακομη ειναι μικρο για κατι τετοιο...τουλαχιστον ολοι ετσι μου λενε ...οτι οταν μεγαλωσει θα ειναι πιο επιφυλακτικο κτλπ κτλπ... οποιος ξερει ας μου απαντησει ευχαριστω :)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το σκυλί είναι μωρό ακόμα. Η συμπεριφορά του είναι άκρως φυσιολογική. Δώσε βάση στην κοινωνικοποίηση, να βρίσκεται με όσο περισσότερους ανθρώπους γίνεται, κοντούς, ψηλούς, εύσωμους, λεπτούς, μουσάτους και μη, άντρες και γυναίκες και ο σκύλος απο μόνος του θα αναπτύξει το ένστυκτο που του έδωσε η μαμά φύση στην κατάλληλη ηλικία ,ο δικός μου το έκανε περίπου στον 1,5 χρόνο. Το μόνο που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να μην υποκύψεις σε συμβουλές του τύπου "κλείστο στην αποθήκη, να το δέσεις για να αγριέψει, μη το βγάζεις βόλτες γιατί ο κήπος σου αρκεί" και άλλες τέτοιου είδους, θα αποκτήσεις έναν σκύλο που θα γαβγίζει νευρικά και συνεχώς απο ανασφάλεια και αν έρθει η ώρα να φυλάξει και τον τρομάξει λίγο ο επίδοξος κλέφτης θα κάνει πίσω.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
και τι θα'πρεπε να κάνει; 4 μηνών είναι. φυσιολογικό. Σε αυτήν την ηλικία κοινωνικωποιηση και παιχνίδι χρειάζεται. όχι αγριάδες.
 


Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
Το σκυλί είναι μωρό ακόμα. Η συμπεριφορά του είναι άκρως φυσιολογική. Δώσε βάση στην κοινωνικοποίηση, να βρίσκεται με όσο περισσότερους ανθρώπους γίνεται, κοντούς, ψηλούς, εύσωμους, λεπτούς, μουσάτους και μη, άντρες και γυναίκες και ο σκύλος απο μόνος του θα αναπτύξει το ένστυκτο που του έδωσε η μαμά φύση στην κατάλληλη ηλικία ,ο δικός μου το έκανε περίπου στον 1,5 χρόνο. Το μόνο που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να μην υποκύψεις σε συμβουλές του τύπου "κλείστο στην αποθήκη, να το δέσεις για να αγριέψει, μη το βγάζεις βόλτες γιατί ο κήπος σου αρκεί" και άλλες τέτοιου είδους, θα αποκτήσεις έναν σκύλο που θα γαβγίζει νευρικά και συνεχώς απο ανασφάλεια και αν έρθει η ώρα να φυλάξει και τον τρομάξει λίγο ο επίδοξος κλέφτης θα κάνει πίσω.
Φυσικα και δεν προκεται να τον δεσω..αλλωστε τον εχω σε ανοιχτο χωρο σε κηπο :)
τον βγαζω καθε μερα απο μια ωρα βολτιτσα και νομιζω εχει κοινονικοποιηθει αρκετα καλα!

ευχαριστω για τις συμβουλη φιλε!
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
Καλησπερα , να χαιρεσαι το κουταβι σου , ειναι τρελοφατσα . Ειχα και εγω γ.π , το οτι ειναι επιφυλακτικα απο τη φυση τους ,στο ειπε ο εκτροφεας που το πηρες ? Μηπως εννοεις οτι εχουν το ενστικτο φυλαξης ? Αν εννοεις αυτο , ισχυει , οχι μονο στα γ. π . , στα περισσοτερα σκυλια ισχυει , θα προστατεψουν τον ανθρωπο τους και την οικογενεια τους . Το μωρακι σου ειναι σε μια ηλικια που πρεπει να κοινωνικοποιειται , και με αλλους ανθρωπους , και με αλλα ζωα , οπως και να γνωριζει οσο πιο πολλα ερεθισματα γινεται , και απο ηχους , απο μερη , απο μυρωδιες , δεν θελεις ενα φοβικο κουταβι , που θα γαυγιζει επειδη φοβαται τα παντα . Και μην ανησυχεις , το οτι παιζει με τους ανθρωπους , τους φιλους σου , δεν σημαινει οτι του χαλας το ενστικτο προστασιας , η οτι δεν θα '' μπει μπροστα '' οταν θα υπαρχει πραγματικος λογος να το κανει
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Όταν το κουτάβι αρχίσει να είναι επιφυλακτικο θα το καταλάβεις. Μέχρι τότε άστο να χαίρεται με όλο τον κόσμο και να κοινωνικοποειται.

Οτι ειναι να βγάλει σα χαρακτήρα θα το βγάλει ακόμα και όλα τα χάδια του κόσμου να πάρει.
 
Last edited:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Γιατι οταν αρχίσει να γαβγίζει όποιον περνά απο έξω και να λυσομανάει
νομίζεις οτι θα σε φιλάει;
 


Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
Καλησπερα , να χαιρεσαι το κουταβι σου , ειναι τρελοφατσα . Ειχα και εγω γ.π , το οτι ειναι επιφυλακτικα απο τη φυση τους ,στο ειπε ο εκτροφεας που το πηρες ? Μηπως εννοεις οτι εχουν το ενστικτο φυλαξης ? Αν εννοεις αυτο , ισχυει , οχι μονο στα γ. π . , ι
δεν μου το ειπε εκτροφεας απλα το ειχα διαβασει ...απλα ειχα αρχισει και πιστευα οτι ισως δεν ειναι καλο να τον χαιδευουνε συνεχεια...και τετοια ...

παντως πηρα της απαντησεις που ηθελα φιλε..ευχαριστω !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981