Συμπεριφορά rott μετά στείρωσης


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Θηλυκιά. Στειρώθηκε καθώς δεν θα ζευγάρωνε ποτέ, αφού δεν αποτελεί μορφολογικά κάτι το ιδιαίτερο αν και ο χαρακτήρας είναι ο ορισμός του ρότι.
Άργησα κιόλας να το πράξω και συνέπεσε με την εκπαίδευση σωματοφυλακής.

Έχει περάσει περίπου μια βδομάδα-10 μέρες και παρατηρώ πως έχει γίνει πιο νευρική και πιο εύκολα "ανεβάζει στροφές" σε "ανεβαστικές" τσιτωτικές εκφράσεις μου.
Ο εκπαιδευτής μου μίλησε για πτώση μαχητικότητας 10-15% ίσως...

Θα ήθελα να ρωτήσω για αντίστοιχες δικές σας εμπειρίες με το ηθικό και την ενέργεια σκύλου που στειρώνεται και κάνει σωματοφυλακή.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Η δικιά μου έχει κάνει σωματοφυλακή. Δεν ήταν νευρωτική ούτε έγινε μετά τη στείρωση. Για την ακρίβεια ο χαρακτήρας της δεν άλλαξε καθόλου.

Πιθανόν να οφείλεται σε πολύ καλή δουλειά του εκπαιδευτή σε συνδυασμό με το χαρακτήρα του σκυλιού.

Και η προηγούμενη σκύλα που είχα και ήταν ημίαιμη, ποτέ δεν έδειξε επιθετικές ή απότομες συμπεριφορές μετά τη στείρωση.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Θηλυκιά. Στειρώθηκε καθώς δεν θα ζευγάρωνε ποτέ, αφού δεν αποτελεί μορφολογικά κάτι το ιδιαίτερο αν και ο χαρακτήρας είναι ο ορισμός του ρότι.
Άργησα κιόλας να το πράξω και συνέπεσε με την εκπαίδευση σωματοφυλακής.

Έχει περάσει περίπου μια βδομάδα-10 μέρες και παρατηρώ πως έχει γίνει πιο νευρική και πιο εύκολα "ανεβάζει στροφές" σε "ανεβαστικές" τσιτωτικές εκφράσεις μου.
Ο εκπαιδευτής μου μίλησε για πτώση μαχητικότητας 10-15% ίσως...

Θα ήθελα να ρωτήσω για αντίστοιχες δικές σας εμπειρίες με το ηθικό και την ενέργεια σκύλου που στειρώνεται και κάνει σωματοφυλακή.
Έχει περάσει μια βδομάδα που τη στείρωσες εννοείς?
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Α! Και προσοχή τις ασκήσεις στη σωματοφυλακή. Χρειάζεται κάποιο καιρό να επανέλθει από τα ράμματα για να μπορεί να αθλείται κανονικά. Η δικιά μου έμεινε κοντά στις 20 μέρες χωρίς απότομες ασκήσεις και τεντώματα.
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν πέφτει από τη μία μέρα στην άλλη η ενεργητικότητα του σκύλου με τη στείρωση. Πιθανόν να μην πέσει και ποτέ.
Θα είναι λίγο πεσμένο τις πρώτες 2-3 μέρες λόγω του ότι έκανε εγχείρηση και μετά χρειάζονται 6 μήνες το λιγότερο για να ηρεμήσουν οι ορμόνες και να δεις αλλαγές (αν δεις)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Η Ρούνη, θηλυκό γκόλντεν, 4,5 ετών, στειρώθηκε το Φεβρουάριο.
Από ενέργεια δεν έχει κανένα πρόβλημα, πάουερ.
Αυτό που παρατηρώ όμως είναι να βγάζει "αγριάδα" απέναντι σε θηλυκά και ενίοτε σε κάποια αρσενικά σκυλιά, κάτι που δεν συνέβαινε μέχρι πρότινος. Και ομολογώ ότι μου έχει κάνει εντύπωση. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό οφείλεται στη στείρωση.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Η στειρωση στα θυληκα σκυλια μπορει να επιτεινει την επιθετικοτητα (οχι βεβαια μεσα σε 15 ημερες). Ο λογος ειναι απλος. Μειωνεται το ποσοστο των οιστρογονων και διαταρρασεται η ισορροπια οιστρογονων - τεστοστερονης. Αυτος ειναι και ο λογος που θυληκα σκυλια με προβλημα επιθετικοτητας καλο ειναι να μην στειρωνονται (εφοσον μπορουμε να τα επιβλεπουμε τις κρισιμες μερες για να μην εχουμε τα γνωστα ατυχηματα).

Στα αρσενικα σκυλια παλι συμβαινει το αντιθετο μιας και η στειρωση αυξανει τον αριθμο οιστρογονων.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Η στειρωση στα θυληκα σκυλια μπορει να επιτεινει την επιθετικοτητα (οχι βεβαια μεσα σε 15 ημερες). Ο λογος ειναι απλος. Μειωνεται το ποσοστο των οιστρογονων και διαταρρασεται η ισορροπια οιστρογονων - τεστοστερονης. Αυτος ειναι και ο λογος που θυληκα σκυλια με προβλημα επιθετικοτητας καλο ειναι να μην στειρωνονται (εφοσον μπορουμε να τα επιβλεπουμε τις κρισιμες μερες για να μην εχουμε τα γνωστα ατυχηματα).

Στα αρσενικα σκυλια παλι συμβαινει το αντιθετο μιας και η στειρωση αυξανει τον αριθμο οιστρογονων.
Πολύ ενδιαφέρουσα εξήγηση. Γι'αυτό ίσως η Λούση είναι επιθετική με θηλυκά σκυλιά και με κάποια αρσενικά.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Γι' αυτό και η δικιά μου από τότε που στειρώθηκε καβαλάει θηλυκές..

Απλά πίστευτα ότι μια τέτοια επέμβαση τα επηρεάζει τουλάχιστον ένα δεκαήμερο και σε θέμα συμπεριφοράς και σωματικής άσκησης. My bad..
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Να επισημανω απλως οτι ειμαι υπερ της στειρωσης οσο δεν παει. Καλο ειναι ομως να ξερουμε το αποτελεσμα καθε επεμβασης μας πανω στο ζωο ωστε και να μπορουμε να το διαβασουμε - προλαβουμε καλυτερα αλλα και εκπαιδευτικα να ξερουμε τι θα πρεπει να δουλεψουμε περισσοτερο.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Η στειρωση στα θυληκα σκυλια μπορει να επιτεινει την επιθετικοτητα (οχι βεβαια μεσα σε 15 ημερες). Ο λογος ειναι απλος. Μειωνεται το ποσοστο των οιστρογονων και διαταρρασεται η ισορροπια οιστρογονων - τεστοστερονης. Αυτος ειναι και ο λογος που θυληκα σκυλια με προβλημα επιθετικοτητας καλο ειναι να μην στειρωνονται (εφοσον μπορουμε να τα επιβλεπουμε τις κρισιμες μερες για να μην εχουμε τα γνωστα ατυχηματα).

Στα αρσενικα σκυλια παλι συμβαινει το αντιθετο μιας και η στειρωση αυξανει τον αριθμο οιστρογονων.
Ετσι ειναι θεωρητικα αλλα σε 12 ημερες τετοια διαφορα δεν νομιζω πως εξηγειται με αυτον τον τροπο. Ισως ο σκυλος νιωθει καπως ευαλωτος μιας και εινα πολυ φρεσκο το χειρουργειο και γι αυτο τσιτωνεται ευκολοτερα.

Οι υπολοιποι μιλατε για ενηλικα σκυλια με διαμορφωμενο ηδη χαρακτηρα.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Αν μιλούσαμε για άλλο σκύλο που δεν τον ήξερα, θα συμφωνούσα με Nizinny, αλλά μόνο τέτοια θέματα δεν έχει.
Μάλλον κάτι άλλο γίνεται και θα αφήσω χρόνο και θα δω.

Σήμερα για 1η φορά στη ζωή της έσπασε κάτω - μείνε και έκανε μάρς σε άνθρωπο που ούτε της μίλησε !!!!!!!!! Επίσης μόλις γύρισα από βόλτα και πρέπει να μάρκαρε 4 τετράγωνα, δε σήκωνε μύτη και τραμπούκισε και 3-4 περαστικούς που δεν το έκανε παρά σπάνια και 9/10 σε περίεργους.

matilda αυτό με τα οιστρογόνα μας το πε και ο γιατρός αλλά σκύλα με 3 κύκλους/χρόνο και άστατους (20 μέρες-45 μέρες-15 μέρες) και 5-6 ψευδοκυήσεις μέχρι τα 2 έτη δεν την ρίσκαρα να μην στειρωθεί.
Επίσης μέχρι τώρα έδειχνε πολύ σοβαρή, μετρημένη και πειθαρχημένη, κυριαρχική επίσης, βασικά τυπικό ρότι.
Είχα και έχω έλεγχο αλλά είδα και βλέπω αλλαγή μεγάλη και το συνδυάζω με τη στείρωση εκ των πραγμάτων.

Φοβάμαι και να την εκτονώσω καθώς έχει τα ράμματα ακόμα. Αν και την Κυριακή βγαίνουν.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Theo εννοειται οτι την καλυτερη κλινικη εικονα του σκυλου μας την εχει ο κτηνιατρος μας, και πολυ σοφα επραξες.

Οσον αφορα την συμπεριφορα δεν μπορεις ακομα να πεις που οφειλεται. Ισως το σκυλι να ειναι εκνευρισμενο γιατι εχει πονακια ενοχλησεις. Ισως λογο ελλειπους εκτονωσης, ισως κατι αλλο που ουτε περναει απο το μυαλο μας. Παντως να εχει αλλαξει τοσο συντομα το ισοζυγιο των ορμονων του ειναι λιγο απιθανο.

Παρολαυτα, επειδη στην παρουσα φαση σε ενδιαφερει ο μεγιστος ελεγχος του σκυλου σε πρωτη φαση και η σταδιακη αλλαγη της συμπεριφορας, συμπεριφερσου σαν να την πηρες μολις στα χερια σου και ξεκινα να εκπαιδευεις απο την αρχη σαν να μην ξερει τιποτα. Δινοντας εμφαση στον ελεγχο απεναντι σε πραγματα που την εξαγριωνουν.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ή μπορείς πολύ απλά να ρωτήσεις σε συνδυασμό τον κτηνίατρό σου με τον εκτροφέα σου και να σου πούνε την καλύτερη λύση.

Ο πρώτος θα σου πει αν είναι σε σωματική και ψυχική κατάσταση για κάποια πράγματα ή πότε θα είναι έτοιμη.

Ο δεύτερος θα δει τι ακριβώς χρειάζεται να γίνει από δω και πέρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki