Συμπεριφορα Γαλλικου μπουλντογκ


anthoulini_90

Active Member
3 Νοεμβρίου 2009
35
0
Καλησπερα! εχω ενα κουταβακι γαλλικο μπουλντογκ αρσενικο. ειναι 2,5 μηνων. με δαγκωνει συνεχεια και νευριαζει αρκετα ευκολα και αρχιζει να με γαβγιζει. δεν ξερω γιατι συμπεριφερεται ετσι. δεν με ακουει καθολου. ακομη κι αν του φωναξω με αγνοει. δεν ξερω τι να κανω για να το μαθω τα βασικα και για να μην με δαγκωνει. εχω αρχισει να απελπιζομαι.
 
Last edited:






anthoulini_90

Active Member
3 Νοεμβρίου 2009
35
0
Ευχαριστω πολυ! δωρο μου τον κανανε! το θεμα ειναι οτι δεν με ακουει και καθολου. ειτε φωναζω ειτε δεν φωναζω το ιδιο ειναι. βασικα ειχε και μια περιπετεια το μικρουλι με το ματακι του. του πρηστηκε ο αδενας και ειχαμε εγχειρηση χτες. οποτε σκεφτομαι οτι ισως αντιδραει απο οσα περασε αυτες τις μερες.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Περαστικά του.
Μην τον πιέζεις πολύ μέχρι να συνέλθει.

Διάβασε τα αντίστοιχα threads και σκέψου και το να πας σε κάποιον εκπαιδευτή κάποια στιγμή ;)
 


anthoulini_90

Active Member
3 Νοεμβρίου 2009
35
0
Ευχαριστω. το λινκ που μου εβαλες δεν βγαζει κατι αλλα θα κανω μια αναζητηση στο φορουμ.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Να το χαιρεσαι το μωρο σου!

Τι χρωμα εχει?? Επειδη λες, οτι δεν ακουει- μηπος ειναι κυριος λευκο?
Τοτε θα σε συμβουλευα να το κοιταξετε για κωφοση!
Ειναι συχνο φαινομενο!

Καπος δεν μου αρεσε η απαντηση οτι σου το εκαναν δωρο- απο που το εχουν παρει?
Αν και απο Ελλαδα αυτην την στιγμη ετσι και αλλιος δεν θα επαιρνα γαλλικο απο εκτροφειο, επειδη δεν με καλυπτουν καθολου και κανενας, σε οτι αφορα εξετασεις υγειας των γεννητορων!

Τα γαλλικα μωρουλινια ειναι γενικος πολυ ζωηρα!
Δεν καταλαβαινουν τα ορια τους- και δεν σταματουν να τρεχουν και να παιζουν!
Αλλα οστοσο χρειαζονται και περιοδους ηρεμιας.
Εγω στις δικες μου επεβαλλα να ηρεμησουν- αν δεν γινοταν με το που τους εστελνα απλα στο κρεβατι τους, τους εκλεινα και στο κρατε!
Δαγκομα δεν επιτρεπεται! Το απαγρορευεις, σταματας επιτοπου τα παιχνιδια μαζι του και το αγνοεις απλα!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Καλησπέρα.

Τα κουτάβι σου είναι λογικό να δαγκώνει,αλλά εσύ δεν πρέπει να το επιτρέπεις.
Αν έχει μέινει περίπου 2 μήνες με την μητέρα του και τα υπολοιπα αδέρφια του έχει μάθει κάποιους κανόνες,οποτε θα μπορείς να κάνεις ένα τσιριχτό ''άουτς'' όταν σε δαγκώνει και να σταματάς να αχολήσε μαζί του.Αυτό θα καταλάβει πως αν δαγκώνει χάνει την προσοχή σου και θα το σταματήσει.

Αν το κουτάβι σου δεν ξέρει από τοκετοομάδα,δεν μπορεί να καταλάβει πως το ''αουτς'' είναι ένδειξη πόνου,μιας και πότε δεν πόναγε τα αδέρφια του παίζοντας και δεν διορθώθηκε από την μάνα του.Οπότε καλύτερη επιλογή είναι να το απομονώνεις σε ένα δωμάτιο για λίγα λεπτά,σαν τιμωρία.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καπος δεν μου αρεσε η απαντηση οτι σου το εκαναν δωρο- απο που το εχουν παρει?
Αν και απο Ελλαδα αυτην την στιγμη ετσι και αλλιος δεν θα επαιρνα γαλλικο απο εκτροφειο, επειδη δεν με καλυπτουν καθολου και κανενας, σε οτι αφορα εξετασεις υγειας των γεννητορων!
Να υποθεσω η ερωτηση ρητορικη,ε;Απο που να το πηραν;Απο γνωστους.Ποιος θα εδινε δωρο αγορασμενο κουταβι(πετσοπ=500-700€,εκτροφειο = πανω απο 1.000€).
 


anthoulini_90

Active Member
3 Νοεμβρίου 2009
35
0
Να το χαιρεσαι το μωρο σου!

Τι χρωμα εχει?? Επειδη λες, οτι δεν ακουει- μηπος ειναι κυριος λευκο?
Τοτε θα σε συμβουλευα να το κοιταξετε για κωφοση!
Ειναι συχνο φαινομενο!
εγω δεν το τοποθετησα σωστα. δεν υπακουει εννοω. δηλαδη ρε παιδι μου θα του φωναξω για κατι θα με κοιταξει και θα συνεχισει να το κανει.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Τοτε μαλλον προκειται για επιλεκτική κοφωση:D
Δεν ειναι τίποτα, το παθαινουν και τα δικα μου μερικες φορες :p
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
εγω δεν το τοποθετησα σωστα. δεν υπακουει εννοω. δηλαδη ρε παιδι μου θα του φωναξω για κατι θα με κοιταξει και θα συνεχισει να το κανει.
Τα βασικα στα ειπε η frenchiefan.Οπως επισης αναφερθηκε, επειδη το σκυλι ειναι 99% απο petshop δεν εχει καμια ιδεα απο κοινωνικοποιηση.
Ενα αλλο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι σαν ρατσα ειναι πολυ πεισματαρικα. ομως πρεπει να μαθεις να επιβαλεσαι γιατι αυτα απο μονα τους δεν καταλαβαινουν τα ορια τους. Το δαγκωμα απαγορευεται ρητα. πρεπει να το ξεκοβεις, να δειχνεις οτι πονας.
Ενας αλλος τροπος να σε βοηθησει στην εκμαθηση του ειναι το crate. Και μη το βλεπεις σαν φυλακη.Αν χρησιμοποιηθει σωστα ειναι απο τα πιο χρησιμα εργαλεια στο σπιτι μας. Υπαρχει αντιστοιχο thread.
Θα σου προτεινα να διαβασεις και λιγα πραγματα στο ιντερνετ για τον χαρακτηρα τους, τη φυλη τους κτλ. Θα σε βοηθησει να κατανοησεις γενικοτερα ορισμενες πραγματα και συμπεριφορες. Μπορει να ειναι ''μικροσωμη'' φυλη, αλλα περιεργος κ δυσκολος χαρακτηρας.

Υ.Γ Και μιας και ανεφερες οτι ειναι δωρο, εχει πολλα και ενδιαφεροντα αρθρα εδω μεσα να διαβασεις, κ πρεπει να τα διαβασεις. Προταση μου παντα φιλικα.
 
Last edited:


anthoulini_90

Active Member
3 Νοεμβρίου 2009
35
0
Υ.Γ Και μιας και ανεφερες οτι ειναι δωρο, εχει πολλα και ενδιαφεροντα αρθρα εδω μεσα να διαβασεις, κ πρεπει να τα διαβασεις. Προταση μου παντα φιλικα.
σε σχεση με τι? σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για την προταση σου!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
@anthouliny_90 Ο τρόπος απόκτησης σκύλου τώρα όμως έγινε,καλώς ή κακώς,ας μην κοιτάμε πίσω θα πρότεινα εγώ!Έχε το στο νού σου για την επόμενη φορά που θα θελήσεις να αποκτήσεις σκύλο!Και ενημέρωνε φίλους-γνωστούς που επιθυμούν να αποκτήσουν ένα σκύλο για τον σωστό τρόπο!
Τώρα πρέπει να κοιτάξεις να κοινωνικοποιηθεί σωστά το σκυλί και να δώσεις μεγαλύτερη βάση σε αυτό!Είναι δύσκολο αλλά όχι και ανέφικτο! :) Η φυλή του σκυλιού είναι τέτοια που θα σε "βασανίσει" λίγο!Κυριαρχικά,επιβάλλονται,πεισματάρικα όλα αυτά πρέπει να τα προσπεράσεις όσο το δυνατόν συντομότερα και να έχεις εσύ το "πάνω χέρι"!Τώρα όσον αφορά το δάγκωμα είμαι της άποψης ένα κοφτό δυνατό μη είναι αρκετο για να μην το συνεχίσει!
Καλή αρχή!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.085
Μέλη
19.948
Νεότερο μέλος
Politidou