Συνελευση ΚΟΕ 17/1


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Εάν ωστόσο πράγματι ελήφθησε η απόφαση αυτή, θα θέλαμε να λάβετε υπόψη σας τα παρακάτω:
Νομίζω ότι το σωστό είναι ελήφθη

Η απόφαση αυτή είναι άνευ προηγουμένου.
Δεν μπορώ να βρω καμία λογική εξήγηση.

+2 υπογραφές από μας
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Νομίζω ότι το σωστό είναι ελήφθη

Η απόφαση αυτή είναι άνευ προηγουμένου.
Δεν μπορώ να βρω καμία λογική εξήγηση.

+2 υπογραφές από μας
Ονοματεπώνυμο θα χρειαστούμε... Δεν τα δημοσιεύω εδώ στο forum ;)
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ποιος συλλογισμος θα σε ικανοποιουσε για να αφεθει ελευθερο το οριο γεννων των θηλυκων?
Εφόσον δεν τον ξέρω δεν μπορώ να πω και αν θα με ικανοποιούσε!
Επειδή όμως προσωπικά έχω μάθει να μην αποκλείω το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποιος συλλογισμός τον οποίον δεν έχω σκεφτεί, προτιμώ πρώτα απ' όλα να μάθω πριν απορρίψω!
Εσείς δηλαδή είστε σίγουροι πως έχετε σκεφτεί όλα τα ενδεχόμενα?

Επειδή κάποιους απ' τους ανθρώπους που απαρτίζουν το Δ.Σ. του Κ.Ο.Ε. τους γνωρίζω προσωπικά... και δεν τους γνώρισα χθες, αλλά ούτε αποτελούν ονόματα στον πίνακα κάποιου σωματείου, με ξενίζει το ενδεχόμενο να θέλουν να εξυπηρετήσουν απλά κάποια Puppy-Mills.

Λαϊκό δικαστήριο χωρίς να ακούσω την αντίθετη άποψη δεν έχω μάθει λοιπόν να στήνω!

Συλλογισμός υπέρ της άρσης των ορίων μπορεί να υπάρχει, αλλά έχεις πραγματικά αμφιβολία για τις πρακτικές συνέπειες της απόφασης αυτής (εαν πραγματικά ελήφθη)?
(σε κάθε περίπτωση και για να είναι ολοκληρωμένη η συζήτηση, θα μ'ενδιέφερε να ακούσω το συλλογισμό αν θα ήθελες να τον παραθέσεις)

Οσο για τις απεριόριστες γέννες, υπάρχει και εκεί συλλογισμός υπέρ?
Ο καθένας μας έχει μάθει να σκέφτεται μέχρι εκεί που μπορεί να σκεφτεί. Το εύρος της σκέψης μας διαμορφώνεται από διάφορους παράγοντες όπως είναι η εκπαίδευση, η παιδεία (είναι δύο διαφορετικά πράγματα) και η εμπειρία.

Αν με ρωτήσεις προσωπικά, θα σου πω πως τα κατώτατα όρια ζευγαρώματος των 16 και 18 μηνών για το Ντόγκο μπορεί να μου φαντάζουν καταστροφικά (αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό μπορεί να στηριχτεί επιστημονικά... ειδικότερα για ένα θηλυκό), αλλά δεν γνωρίζω πόσο καταστροφικό μπορεί να είναι για τον χαρακτήρα ενός αρσενικού Τσιουάουα (ας πούμε) το να ζευγαρώσει στους 12 μήνες - ή ενός αντίστοιχου θηλυκού στην ηλικία των 14 μηνών.

Επίσης τα περισσότερα θηλυκά Τέριερ που έχω δει σε ηλικία 10 ετών παρουσιάζουν φυσική κατάσταση αντίστοιχη ενός 4χρονου σκύλου... το ίδιο και τα περισσότερα Χάσκυ!

Εν κατακλείδι, αυτό που θέλω να πω είναι πως εμένα μπορεί να με απασχολεί κι ως εκ τούτου έχω στο νου μου μόνο την φυλή μου - η οποία τυγχάνει να έχει μια επιπλέον δικλείδα ασφαλείας, αυτή του ομίλου της... ο Κ.Ο.Ε. οφείλει να λαμβάνει αποφάσεις έχοντας το ενδιαφέρον του εστιασμένο σε όλες τις φυλές! Ειδικότερα αυτές που δεν εκπροσωπούνται από φυλή.

Πέρα απ' αυτό είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως έχει μεγαλύτερη σημασία να ενημερώνεις παρά να επιβάλλεις.

Υ.Γ.: όσον αφορά στο δεύτερο ερώτημα του kopritis, ισχύει η απάντηση που έδωσα στον tifi στο πρώτο σκέλος της παρούσας ανταπόκρισης.!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@vrmode

μια μικρή δική μου παρατήρηση:
αναφέροντας στην ίδια επιστολή δύο φορές την υποκίνηση να αγνοηθεί η επιστολή αν πρόκειται για λάθος πληροφόρηση, αποδυναμώνεις το κείμενο και την θέση του (εμφανίζοντας ανασφάλεια).

Κατά την γνώμη μου, εφόσον αναφέρεις πως "Πληροφορηθήκαμε πως..." (είναι πιο ευέλικτο από το "ενημερωθήκαμε" που υπονοεί διαsταύρωση) ήδη αφήνεις περιθώρια λανθασμένης πληροφόρησης, άρα το "αν πρόκειται για λάθος, τότε παρακαλούμε να αγνοηθεί" μπορεί να θεωρηθεί περιττό. Αν ωστόσο επιμένεις να θέλεις να το συμπεριλάβεις, τότε κάν' το μια φορά (στην αρχή κι όχι ξανά στο τέλος).

Προσπάθησε να μειώσεις τις πιθανότητες να αγνοηθεί η επιστολή επειδή αφήνεις περιθώρια ερμηνείας.

Φιλικά :)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
προμηθεα ολα αυτα που λες ειναι κατα τη γνωμη μου σωστα και το λαικο δικαστηριο και γω το απεχθανομαι ομως στο θεμα της μη υπαρξης οριου γεννων εγω διαφωνω οποιο και να ειναι το σκεπτικο γιατι υπαρχουν ηδη σκεπτικα που το κανουν μη αποδεκτο. Και στην αγγλια οι αρσενικοι χρησιμοποιουνται σε πολυ μικροτερες ηλικιες αλλα το οριο γεννων για τις θυληκες ειναι 6 γεννες. Δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν αξιολογα ατομα στον κοε αλλα λαθη μπορει να κανει οποιοσδηποτε ειτε αξιολογος ειτε οχι ειτε σοβαρος και εμπειρος ειτε οχι εμεις εδω δε δικαζουμε κανενα απλα εκφραζουμε την αποψη μας σε ενα θεμα που μας ενδιαφερει και οπως και να τοδεις (τοσα ατομα σκεφτηκαμε δε νομιζω στον κοε να ειναι και στη νασα) ειναι λαθος αυτη η αποφαση
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Promithea, ευχαρίστως να αναθεωρήσω αν έχω παραβλέψει κάποιο επιχείρημα υπέρ της άρσης των ορίων ή των απεριόριστων γεννών. Πέραν του οτι στίβω το κεφάλι μου να βρώ έστω και την παραμικρή λογική (που δε σημαίνει τίποτε γιατι τι να βγάλεις απο το άχυρο της ασχετοσύνης που υπάρχει μέσα...:p), δεν έχω ακούσει απο κανέναν μέχρι τώρα κανένα επιχείρημα υπέρ. Παραμένω ανοιχτή για αναθεωρηση πάντως αν πράγματι υπάρχει λογική στην απόφαση.

Δευτερον, ακόμα και αν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση, ξαναρωτάω: ποιές πιστεύετε ότι θα είναι οι συνέπειες της αποφασης αυτής?

Ο καθένας μας έχει μάθει να σκέφτεται μέχρι εκεί που μπορεί να σκεφτεί. Το εύρος της σκέψης μας διαμορφώνεται από διάφορους παράγοντες όπως είναι η εκπαίδευση, η παιδεία (είναι δύο διαφορετικά πράγματα) και η εμπειρία.
Συμφωνώ απολύτως. Και περιμένω να ακούσω και την αντίθετη άποψη. Μπορεί να μην έχω την απαραίτητη εκπαιδευση, παιδεία και εμπειρία να τη σκεφτώ μόνη μου να είσαι όμως σίγουρος οτι είμαι ικανή να την επεξεργαστώ και να την κατανοήσω αν μου παρουσιαστεί. :)

Αναμένοντας λοιπόν την υπεράσπιση. :)
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Και κάτι ακόμα: δεν κατάλαβα το εξής (είδες? προσπαθώ να κατανοήσω! ;))
Αν με ρωτήσεις προσωπικά, θα σου πω πως τα κατώτατα όρια ζευγαρώματος των 16 και 18 μηνών για το Ντόγκο μπορεί να μου φαντάζουν καταστροφικά (αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό μπορεί να στηριχτεί επιστημονικά... ειδικότερα για ένα θηλυκό)
Αν θέλεις, εξηγείς (νομίζω ότι είναι εντός θέματος εξάλλου). :)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ποιος θα μας "πει" λοιπον την αντιθετη αποψη...?

ας περιμενω και εγω λιγο ακομα να την ακουσω-διαβασω.

εαν δεν καλυφθω,συμμετεχω και εγω με τα πραγματικα μου στοιχεια μετα στην επιστολη της Vrmode.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν αξιολογα ατομα στον κοε αλλα λαθη μπορει να κανει οποιοσδηποτε ειτε αξιολογος ειτε οχι ειτε σοβαρος και εμπειρος ειτε οχι εμεις εδω δε δικαζουμε κανενα
Κώστα μου, δεν μίλησα για "αξιόλογα" άτομα... μίλησα για άτομα τα οποία δεν μου φαίνεται να είχαν όφελος από την pupymillοποίηση της Ελλάδας!


@kopritis
κατ' αρχάς συγχώρεσέ μου την χρήση αρσενικού στις αναφορές σε σένα (πραγματικά είμαι αδικαιολόγητος)!
Όσον αφορά τα επιχειρήματα υπέρ μιας τέτοιας απόφασης... όπως είπα, προσωπικά δεν έχω κανένα, αλλά ούτε είμαι συνήγορος υπεράσπιης των όποιων αποφάσεω του ΚΟΕ. Προσωπικά έχω ανοιχτά διαφωνήσει με πολλές από αυτές σε παλαιότερες Γενικές Συνελεύσεις, αλλά ο παππούς μου μου έλεγε πάντα : "να μάθεις να ακούς ακόμα κι ένα μικρό παιδί, μπορεί να σε διδάξει κάτι που δεν το έχεις σκεφτεί!"

Σημ.: εννοώ, πως σε πρώτη ανάγνωση ένα τόσο χαμηλό όριο για ένα αρσενικό Ντόγκο μπορεί να φαντάζει καταστρεπτικό για τον χαρακτήρα του και την συμπεριφορά του!
 
Last edited:


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Εφόσον δεν τον ξέρω δεν μπορώ να πω και αν θα με ικανοποιούσε!
Επειδή όμως προσωπικά έχω μάθει να μην αποκλείω το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποιος συλλογισμός τον οποίον δεν έχω σκεφτεί, προτιμώ πρώτα απ' όλα να μάθω πριν απορρίψω!
Εσείς δηλαδή είστε σίγουροι πως έχετε σκεφτεί όλα τα ενδεχόμενα?
Αν καταλαβα καλα...
εαν και οταν μαθεις τον συλλογισμο που γεννησε αυτην την αποφαση και συμφωνησεις με αυτον, θα αποδεχτεις και θα επιτρεπεις την αναιρεση του δικαιωματος των θηλυκων σκυλων στην ευζωια?
Εξασφαλιζεται το ευ ζειν μιας θηλυκιας που επιτρεπεται να γενναει σε καθε οιστρο?
 
Last edited by a moderator:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
ναι προμηθεα σωστα και το πιστευω οτι υπαρχουν ατομα στον κοε που δε θελουν να γινουμε puppymill χωρα αλλα τι να πω προσωπικα αυτη η αποφαση μου φαινεται πως ειναι αρωγος στη παππυμιλλοποιηση
 


bill

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
79
0
συμφωνω σε αυτα που λεs για το οριο ηλικιαs ανα φυλη.και σε αυτο οτι περι παιδειαs,οσο για το λαικο δικαστηριο ο καθενα απο εμαs μπορει να γραψει την αποψη του.οσο για τιs γεννεs ωs ζοωφιλοs επρεπε να ησουν αντιθετοs απο την αρχη γιατι δεν υπαρχει λογικη σε αυτη την αποφαση (ανεξαρτητωs φυληs).αν το δειs ωs εκτροφεαs ισωs υπαρχει.
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Αν καταλαβα καλα...
εαν και οταν μαθεις τον συλλογισμο που γεννησε αυτην την αποφαση και συμφωνησεις με αυτον, θα αποδεχτεις και θα επιτρεπεις την αναιρεση του δικαιωματος των θηλυκων σκυλων στην ευζωια?
Εξασφαλιζεται το ευ ζειν μιας θηλυκιας που επιτρεπεται να γενναει σε καθε οιστρο?
καθιστε ρε παιδια γιατι κατι δεν καταλαβα το οτι δεν υπαρχει οριο γεννων δε σημαινει οτι μπορει να γενναει σε καθε οιστρο απλα οτι δεν υπαρχει οριο στον αριθμο γεννων που θα κανει η σκυλα ετσι δεν ειναι
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
....Αν με ρωτήσεις προσωπικά, θα σου πω πως τα κατώτατα όρια ζευγαρώματος των 16 και 18 μηνών για το Ντόγκο μπορεί να μου φαντάζουν καταστροφικά (αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό μπορεί να στηριχτεί επιστημονικά... ειδικότερα για ένα θηλυκό),.....
Αν δεχθείς ότι μια εγκυμοσύνη και η ακολουθούμενη γαλουχία αποστερούν από το θηλυκό τεράστια ποσά ενέργειας και συγκεντρώνουν το σύνολο των προσπαθειών του οργανισμού στη συντήρησή τους, τότε "ναι", για μία μεγαλόσωμη φυλή, η οποία ακόμη "δένει" και κατά συνθήκες συνεχίζει να αναπτύσεται, ο συνδυασμός εγκυμοσύνης/γαλουχίας θα τερματήσει και την ανάπτυξή τους, τουλάχιστον για 4 μήνες, και συζητιέται το κατά πόσο (και σε πιό βαθμό) αυτή θα συνεχιστεί μετά...

Για τα αρσενικά, δε διαβλέπω καμία φυσιολογική καταπόνηση, αλλά σίγουρα μια ηθολογική "σφαλιάρα" σε θέματα ιεραρχίας και status γενικά... το πόσο, εξαρτάται εξ' ολοκλήρου από το χαρακτήρα του σκύλου, του ιδιοκτήτη & του περιβάλλοντος...

Για την ομάδα 5 δε θα σε πικράνω..... :cool:
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
μια σκυλα με 10+ γεννες σε ολη της την ζωη (απο τον "εκτροφεα" που τον βολευει η αποφαση αυτη για τους ευνοητους λογους),οταν θα αναπαυθει εν ειρηνη,θα εχει "περασει" μια καλη ζωη?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Προμηθέα,

Για το όνομα, δεν τρέχει τίποτα. Εξάλλου "ενα account είμαστε όλοι"...;)

Επι της ουσίας σε τούτο το φόρουμ καταφέρνουμε να διαφωνούμε ακόμα και για τα απολύτως αυτονόητα....μετά απο 13 σελίδες και 130 πόστ όλο και κάποιος δεν θα ανέφερε το περιβόητο επιχείρημα υπέρ της απόφασης? Το μόνο που αναφέρθηκε ήταν τα αυξημένα κέρδη απο τις εγγραφές.... το επεξεργάστηκα, το κατανόησα και..... ε, δε μου φτάνει!

Αναμένω καλύτερη τεκμηρίωση... "με τα μυαλά ανοιχτά"! :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eγώ θα ήθελα να έβλεπα αν η απόφαση ήταν "στα δικά μας χερια" και ψηφίζαμε να έβλεπα ποιο θα ήταν τελικά πάλι το αποτέλεσμα..

Συνεχίστε σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον..:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eγώ θα ήθελα να έβλεπα αν η απόφαση ήταν "στα δικά μας χερια" και ψηφίζαμε να έβλεπα ποιο θα ήταν τελικά πάλι το αποτέλεσμα..

Συνεχίστε σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον..:)
Φτιάξε μια ανώνυμη δημοσκόπηση να δεις. Τα αποτελέσματα μπορεί να μας εκπλήξουν! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight