Συνεχές γάβγισμα


stelma

Member
4 Ιανουαρίου 2017
5
1
35
Καλημέρα!
Έχω δύο ημίαιμα αρσενικά σκυλάκια 8 και 3 χρονών, τα οποία και υιοθετήσαμε από κοινού με τον πρώην άντρα μου και πλέον μένουν μαζί του στο διαμέρισμα μας, καθώς και τα δύο αναγνωρίζουν αυτόν περισσότερο από εμένα ως βασικό κηδεμόνα. Το πρόβλημα είναι με τον μικρό (στην ηλικία, γιατί σε μέγεθος είναι 25 κιλά), ο οποίος ήταν πάντα νευρικό σκυλί και διόλου ήσυχο, όμως από τότε που έφυγα από το σπίτι και μένουν μόνα τους αρκετές ώρες μέχρι να γυρίσει γύρω στις 6 ο πρώην άντρας μου γαβγίζει συνέχεια και μάλιστα με ένα πολύ πολύ ανησυχητικό και τραχύ γάβγισμα (είναι βαρύτονος:confused:). Το θέμα του δεν είναι κάποιο άγχος αποχωρισμού, καθώς γάβγιζε και όταν ήμουν εγώ παρούσα, αλλά τον σταματούσα, αλλά τα ερεθίσματα που δέχεται έξω από το σπίτι, καθώς οι αισθήσεις του είναι μάλλον ιδιαίτερα οξυμένες. Γαβγίζει όποτε μπαίνει κάποιος στο ασανσέρ, όποτε έρχεται η καθαρίστρια στον διάδρομο, όποτε περνούν έξω στο δρόμο συγκεκριμένα αρσενικά σκυλιά ή και γάτες. Να σημειώσω ότι εννοείται ότι οι μπαλκονόπορτες και τα παντζούρια είναι κλειστά ερμητικά, το σπίτι είναι μεγαλούτσικο και μπορούν να μετακινούνται και η τηλεόραση αφήνεται ανοιχτή για παρέα. Πιστεύετε ότι η εκπαίδευση θα βοηθήσει την κατάσταση; Κάποια άλλη συμβουλή;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στην καλύτερη, θα πρέπει να του δώσει χρόνο, να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες.
Με υπομονή! Και σίγουρα, αυτό που λες, με όσο το δυνατόν λιγότερη πρόσβαση [οπτική και ηχητική], σε ερεθίσματα.

Μετά, αναλόγως της εξέλιξης!

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
 
  • Like
Reactions: archodea


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες και καλή χρονιά!
Εκτονώνεται αρκετά ο βαρύτονος;
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εμενα δεν μου φαινεται ότι ειναι θέμα εκτόνωσης, αλλά ενστίκτων!
Και ψοφιος στην κουραση να 'ναι, αν κυκλοφορει καποιος ξενος στον διαδρομο εξω απ την εξώπορτα του διαμερισματος, δεν θα γαυγίσει; Τι θα κάνει; Θα ετοιμάσει τα μελομακάρονα της υποδοχής;

Εμενα γαυγιζει και στην πεθερα, όταν ερχεται επίσκεψη! Μετά φόβου Θεού μπαίνει μέσα!:)
 
Last edited:


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
epial
Εμενα γαυγιζει και στην πεθερα, όταν ερχεται επίσκεψη! Μετά φόβου Θεού μπαίνει μέσα!
Εκπαιδευση ή ενστικτο; :LOL:

Χωρις παρεξηγηση προς τη θεματοθετρια, εφοσον το προβλημα δεν το αντιμετωπιζεις εσυ, γιατι ενδιαφερεσαι; Εννοω, σε ενδιαφερει να ειναι τα σκυλια οκ ή σε ενδιαφερει να λυθει το προβλημα της ηχορυπανσης γιατι σε επηρεαζει με καποιο τροπο;
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua




stelma

Member
4 Ιανουαρίου 2017
5
1
35
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Λοιπόν βγαίνουν μαζί και οι δύο δύο βόλτες την ημέρα από κανένα μισάωρο περίπου και συνήθως τα Σαββατοκύριακα για παιχνίδι σε γηπεδάκια μπάσκετ. Να πω ότι και στη βόλτα ο μικρός είναι πολύ δύσκολος, τραβάει συνέχεια και κοντεύει να πνιγεί προκειμένου να πάει εκεί που θέλει. Γενικά η ρουτίνα τους δεν έχει αλλάξει πολύ, απλώς έχω βγει εγώ από την καθημερινότητά τους. Και παρόλο που εγώ τον φρόντισα περισσότερο τον μικρό από κουταβάκι, ως αφεντικό αναγνωρίζει σίγουρα τον πρώην άντρα μου.
Γενικά με ενδιαφέρει το θέμα των σκυλιών γιατί εννοείται ότι θέλω να είναι καλά και κατά δεύτερον επειδή φοβάμαι ότι ο πρώην άντρας μου μακροπρόθεσμα θα επηρεαστεί από τις γκρίνιες για την ηχορρύπανση και δεν ξέρω πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει τα σκυλιά. Κυρίως φοβάμαι, γιατί στην παρούσα φάση δεν έχω εγώ τη δυνατότητα φιλοξενίας, αφού στο πατρικό ενοχλούν ακόμη και οι δικές μου τρίχες. Αύτο ήταν δεδομένο από την αρχή. Τώρα που εξελίχθηκαν πραγματικά πολύ άσχημα τα πράγματα ο μόνος λόγος που προσπαθώ να διατηρήσω μία αξιοπρεπή σχέση με τυπική επικοινωνία είναι γιατί θέλω να είμαι κοντά στα σκυλιά. Και επειδή ο χωρισμός είχε πολύ μεγάλο παρασκήνιο, το να με κατηγορούν ότι τα έχω παρατήσει είναι πραγματικά η πιο άδικη κατηγορία που μπορώ να ακούσω αυτή τη στιγμή.
Πιστεύετε ότι αν περάσουν από θετική εκπαίδευση στο δικό τους περιβάλλον θα έχουμε κάποιο καλό αποτέλεσμα;
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Λενε οτι πρωτα φευγει το χουϊ και μετα η ψυχη.
Βεβαια αφορα και τα σκυλια.
Οτι και να κανετε,τσαμπα κοπος.
Ουτε εκπαιδευση δεν σωνει την κατασταση.
Μονο αν εισαι διπλα και του μιλας υπαρχει περιπτωση
να το "βουλωσει".
Μια λυση που δεν θα την εφαμοζα εγω προσωπικα,
ειναι το "κολαρο".
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Θυμάμαι οτι είχα ακούσει σε μια εκπομπή για σκύλους που έλεγε ένας εκπαιδευτής οτι για σκυλιά που γαυγίζουν συνέχεια πρέπει αν σταματήσουν έστω και για 2 δευτερόλεπτα να επιβραβεύσεις ώστε να συνδυάσει την επιβράβευση (λεκτική ίσως όμως και ένα treat μαζί) με το "μη-γαύγισμα". Δεν ξέρω αν θα έκανε δουλειά...
 


stelma

Member
4 Ιανουαρίου 2017
5
1
35
Τι είναι το "κολάρο";
Το θέμα είναι ότι όταν είναι παρών ο πρώην άντρας μου, αρκεί να τον αγριοκοιτάξει όταν πάει να γαβγίσει και το καταπίνει, κάνει ένα υπόκωφο γάβγισμα από μέσα του για λίγο, σαν να ξεφυσάει! Όταν πάλι είμαι εγώ παρούσα, πρέπει να πάω να τον αγκαλιάσω με συγκεκριμένο τρόπο και να του τραβήξω την προσοχή για να σταματήσει. Με τη φωνή μου δεν ακούει, απλά καταλαβαίνει ότι θα τον μαλώσω και πάει μέσα να φωνάξει!
Εσείς θα προτείνατε κάτι άλλο; Τουλάχιστον για τις ώρες κοινής ησυχίας το μεσημέρι; Μήπως να έμπαινε σε crate αυτές τις ώρες περιορισμένος; Ή κάποιος τρόπος να κρατιέται απασχολημένος, αν και πιστεύω ότι όσο απασχολημένος και να είναι θα παρατήσει ότι κάνει για να τρέξει να γαβγίσει την ώρα που θα του τραβήξει την προσοχή κάποι εξωτερικό ερέθισμα. Δεν νομίζω δηλαδή ότι γαβγίζει από απλή "βαρεμάρα".
Για να πω την αλήθεια ο βαθύτερος φόβος μου είναι να μη "πείσουν" τον άντρα μου ότι το σκυλί είναι ενοχλητικό και ότι θα είναι καλύτερα και γι' αυτό να το πάνε στο χωριό ή να βρουν να το δώσουν σε κάποιον που έχει κήπο... 'Ηδη οι γονείς του με κατηγόρησαν ως ανεύθυνη που έχω παρατήσει τα σκυλιά και μου είπαν ότι τώρα είναι η σειρά μου να τα κρατήσω για δυο μήνες ή να βρω λύση και να πάω κάπου τον μικρό, αφού αυτός είναι τσιπαρισμένος στο δικό μου όνομα.
Σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα αναγκαστώ να παραμείνω τελικά στην πόλη καταγωγής μας (διαφορετικά θα έφευγα με τη νέα σχολική χρονιά) και να βρω να νοικιάσω ένα σπίτι εδώ, ώστε να τον κρατήσω εγώ, αλλά και πάλι το πρόβλημα με το γάβγισμα θα παραμένει για τις ώρες που θα λείπω εγώ... Ουφ:(