Συνταγή για μια λιχουδιά πλούσια σε Ωμέγα3


k.tasos

Active Member
25 Φεβρουαρίου 2012
42
0
Αυτή την συνταγή την έχω βρεί στις ΗΠΑ. Ο δικός μου τρελαίνεται και είπα να την αναρτήσω να τρελαθεί και ο δικός σας σκύλος.


Υλικά
3 φέτες σολομό φρέσκο, ή 5 κατεψυγμένο (μιας και είναι πολύ ποιο λεπτή η φέτα)

3 μεγάλα καρότα
1 κρεμύδι
λίγο σέλινο
3 με 4 ποτήρια νερό
ελάχιστο αλάτι
2 φακελάκια μαγιά μπύρας
1 κιλό αλεύρι ολικής (μπορεί να χρειαστεί και παραπάνω)
μισό ποτήρι κρασιού ελαιόλαδο

εκτέλεση
Βάζουμε στην κατσαρόλα τον σολομό, μαζί με τα λαχανικά, το αλάτι και το νερό.
Τα βράζουμε σε μικρή θερμοκρασία περίπου 45 λεπτά.
Πετάμε κόκκαλα και δέρμα
Βάζουμε όλα τα υλικά που βράσαμε στο μπλέντερ να λειώσουν, και τα βάζουμε σε μια λεκάνη πλαστική.
Μόλις κρυώσει το μίγμα, προσθέτουμε την μαγιά την οποία έχουμε δυαλύσει να μισό ποτήρι χλιαρό νερό.
Προσθέτουμε και το ελαιόλαδο, και τα ανακατεύουμε.
Αρχίζουμε να προσθέτουμε σιγά σιγά το αλεύρι, μέχρι να γίνει μια ζύμη όπως είναι η πλαστελίνη. (Αν χρειαστεί προσθέτουμε παραπάνω αλεύρι.)
Αφήνουμε την ζύμη σε ζεστό μέρος να ξεκουραστεί για 1 ώρα, και να αυξήσει τον όγκο της.
Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180 βαθμούς.
Σε ένα ταψί στρώνουμε λαδόκολα.
Αρχίζουμε να πλάθουμε την ζύμη σε μικρά μπαλάκια ή μπαστουνάκια, τα τοποθετούμε στο ταψί και τα ψήνουμε για μισή ώρα περίπου.

Αφού οι κροκέτες δεν έχουν συντηριτικά, τις διατηρούμε στο ψυγείο.
Ο δικός μου τρελαίνεται με αυτή την λιχουδιά.
Του την δίνω όχι για κυρίως γεύμα, αλλά 3 με 4 κροκέτες για κέρασμα. :D
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
286
254
KORYDALLOS
ομορφααααα...αμα ομως το ψαρι ειναι μπακαλιαρος κατεψυγμενος (του Σκλαβενιτη σκιζει),πειραζει? :confused:ασε που παιζει να τις τσακισουν και τα παιδια μου...;)
 










sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
Μπορείς να τραβήξεις και ένα βιντεάκι την επόμενη φορά που θα φτιάξεις να σε βλέπουμε και να το κάνουμε ταυτόχρονα??Θα ήταν πολύ ωραίο και διασκεδαστικό!!:D
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Έχω μερικές ωραίες συνταγές για σκυλομπισκοτακια. Μπορείτε βέβαια να τις βρείτε στο ίντερνετ αλλά λέω να μοιραστώ μαζί σας τις αγαπημένες των παιδιών μου... (και τις δικές μου! Να μη φάω κι εγώ; Τόσο κόπο κάνω!)
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
συγνώμη, να πω κάτι; Η συνταγή φαίνεται πολύ μιαμ μιαμ! Αλλά το κρεμμύδι είναι τοξικό... Δεν κάνει να το τρώνε. Κάνω λάθος; Ευχαριστούμε πάντως! Θα τη δοκιμάσω σίγουρα έστω και χωρίς! ;)
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
συγνώμη, να πω κάτι; Η συνταγή φαίνεται πολύ μιαμ μιαμ! Αλλά το κρεμμύδι είναι τοξικό... Δεν κάνει να το τρώνε. Κάνω λάθος; Ευχαριστούμε πάντως! Θα τη δοκιμάσω σίγουρα έστω και χωρίς! ;)
κάποια μέρη του κρεμμυδιού είναι τοξικά, όπως και κάποια μέρη της τομάτας, επίσης μετράει πολύ και ο τρόπος και χρόνος μαγειρέματος.

Εναλλακτικά μπορεί ν' αντικατασταθεί από πράσο αν φοβάστε.

Τάσο, η συνταγή δε φαίνεται άψογη μόνο για το σκύλο, αλλά και για 'μενα.

Να εφιστήσω μόνο την προσοχή στη μαγιά. Αν και η ποσότητα είναι ανάλογη του 1 κιλού αλεύρι, εντούτοις άπαξ και μιλάμε για το σκύλο, καλό είναι καθένας πριν το δοκιμάσει έτσι στο σκύλο του, να κάνει στην αρχή ένα πείραμα με μια μαγιά γιατί όπως έχουμε πει πολλές φορές αυτό που κάθεται καλά στο δικό μου σκύλο, δε σημαίνει πως θα κάτσει και στο δικό σας.

Το καλύτερο μέρος για να γίνουν σωστά οι ζυμώσεις είναι να βάλετε τη ζύμη σας σε μια καρέκλα την οποία θα κολλήσετε στο πορτάκι του φούρνου αφού την έχετε φασκιώσει πρώτα με μια καθαρή πετσέτα.
 


k.tasos

Active Member
25 Φεβρουαρίου 2012
42
0
κάποια μέρη του κρεμμυδιού είναι τοξικά, όπως και κάποια μέρη της τομάτας, επίσης μετράει πολύ και ο τρόπος και χρόνος μαγειρέματος.

Εναλλακτικά μπορεί ν' αντικατασταθεί από πράσο αν φοβάστε.

Τάσο, η συνταγή δε φαίνεται άψογη μόνο για το σκύλο, αλλά και για 'μενα.

Να εφιστήσω μόνο την προσοχή στη μαγιά. Αν και η ποσότητα είναι ανάλογη του 1 κιλού αλεύρι, εντούτοις άπαξ και μιλάμε για το σκύλο, καλό είναι καθένας πριν το δοκιμάσει έτσι στο σκύλο του, να κάνει στην αρχή ένα πείραμα με μια μαγιά γιατί όπως έχουμε πει πολλές φορές αυτό που κάθεται καλά στο δικό μου σκύλο, δε σημαίνει πως θα κάτσει και στο δικό σας.

Το καλύτερο μέρος για να γίνουν σωστά οι ζυμώσεις είναι να βάλετε τη ζύμη σας σε μια καρέκλα την οποία θα κολλήσετε στο πορτάκι του φούρνου αφού την έχετε φασκιώσει πρώτα με μια καθαρή πετσέτα.
Κοίτα με μία μαγιά μάλλον θα αποτύχει. Συνήθως πάει 1 φακελάκι ανά μισό κιλό αλεύρι.
Για ποιο σωστή ζύμωση θα σας πω εγώ τι κάνω. Προθερμαίνω τον φούρνο στους 50 βαθμούς, βάζω μέσα την λεκάνη με την ζύμη σκεπασμένη με πετσέτα, σβήνω τον φούρνο και την αφήνω 1 ώρα περίπου να ολοκληρωθεί η ζύμωση.
 


k.tasos

Active Member
25 Φεβρουαρίου 2012
42
0
Μπορείς να τραβήξεις και ένα βιντεάκι την επόμενη φορά που θα φτιάξεις να σε βλέπουμε και να το κάνουμε ταυτόχρονα??Θα ήταν πολύ ωραίο και διασκεδαστικό!!:D
Αααα δεν το χω τόσο με την κάμερα. Λέτε να γίνω ο Μαμαλάκης των σκύλων;;; :D:D
 


k.tasos

Active Member
25 Φεβρουαρίου 2012
42
0
Έχω μερικές ωραίες συνταγές για σκυλομπισκοτακια. Μπορείτε βέβαια να τις βρείτε στο ίντερνετ αλλά λέω να μοιραστώ μαζί σας τις αγαπημένες των παιδιών μου... (και τις δικές μου! Να μη φάω κι εγώ; Τόσο κόπο κάνω!)
Να τις ανεβάσεις εδώ. Σιγά μη ψάχνουμε στο ίντερνετ
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Κοίτα με μία μαγιά μάλλον θα αποτύχει. Συνήθως πάει 1 φακελάκι ανά μισό κιλό αλεύρι.
Για ποιο σωστή ζύμωση θα σας πω εγώ τι κάνω. Προθερμαίνω τον φούρνο στους 50 βαθμούς, βάζω μέσα την λεκάνη με την ζύμη σκεπασμένη με πετσέτα, σβήνω τον φούρνο και την αφήνω 1 ώρα περίπου να ολοκληρωθεί η ζύμωση.
Ο τρόπος σου είναι πολύ σωστός Τάσο, είναι ο καλύτερος δυνατός, αλλά μην ξεχνάς πως οι περισσότεροι δεν έχουν πολύ δυνατό φούρνο ή που να ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα. Με αποτέλεσμα όταν θα βγάλεις τη ζύμη απ' το φούρνο μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία κάνεις κακό στη διαδικασία της ζύμωσης απ' την αλλαγή θερμοκρασίας.

Δε θα αποτύχει με τη μια μαγιά, ακριβώς επειδή μιλάμε για αλεύρι ολικής, με ΓΧ θα αποτύγχανε θα γινόταν σα λάστιχο και δε θα φούσκωνε αρκετά.

Θα ήθελα και να συμπληρώσω εναλλακτικά ότι αυτή την πίτα μπορείτε να τη μορφοποιήσετε κι άλλο. Μετά το ψήσιμο την αφήνετε να κρυώσει ελάχιστα κι ανεβάζετε το φούρνο στους 250 κόβετε πολύ μικρά κομμάτια ή φετούλες και ξεροψήνετε για ένα οχτάλεπτο για να τα κάνετε κράκερς. Μπορείτε να τ' αφήσετε και παραπάνω αλλά εις βάρος των εναπομείναντων θρεπτικών συστατικών.
 






christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Τάσο, να πω και εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ!!
Φτιάξαμε και εμείς την συνταγή (χωρίς αλλάτι και κρεμύδι) και ο μικρός τα λατρεύει!!

Είδα και πολύ μεγάλη βελτίωση στο τρίχωμα. Μαδάει αισθητά λιγότερο από πριν!!
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Aναθεμα την ωρα και την στιγμη που ανοιξα να διαβασω αυτο το θρεντ.
Παω να προλαβω το σουπερ μαρκετ...