Συχνές παραλήσεις


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
καλησπερα! το σλυλακι μου (αυτο στην φωτο) ειναι τωρα 6 μηνων. ειχε μεινει πολυ πισω σε βαρος στην γεννα σε σχεση με τα αλλα αδελφακια του. τον επαναφεραμε κανονικα και η κτηνιατρος που τον εξετασε μου ειπε πως ολα τα οργανα του λειτουργουν κανονικα. εδω και 4 μερες εχει τυχει να μου πεσει τελειως κατω για κανα λεπτο στις εξης περιπτωσεις¨1) οταν κουραστει, μενουμε στον 2ο και στα μισα των σκαλιων κουραζεται και δεν τον κρατουν τα ποδια του, 2) μετα απο μεγαλη χαρα, εχει τυχει να δει φιλους που τους αγαπα και μετα δεν μπορει να σταθει και πεφτει κατω και 2) μετα απο φοβο, εχει τυχει οταν τρομαζει ξαφνικα απο κατι. οταν πεφτει κατω δεν σφυγγεται απλα πεφτει στο πλαι και δεν μπορει να σταθει ορθιο. μετα απο 1 λεπτο επανερχεται κανονικοτατα. μεσα σε 4 μερες εχει συμβει περιπου 5 φορες. σας εχει συμβει ποτε? αυριο παμε στον γιατρο.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν ξερω δεν μου εχει συμβει αλλα θα σου ελεγα να τον πας και σε ειδικο κτηνιατρο ορθοπεδικο αν ειναι τα ποδια του!!
Αν ψαξεις λιγο στην αναζητηση του φορουμ για ορθοπεδικο θα παρεις γνωμες!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να κάνω μία ερώτηση?
Πριν πόσο καιρό το κοίταξε ο κτηνίατρος?
Εξετάσεις αίματος έχετε κάνει?
Αιματοκρίτη?

Κάτι άλλο που μου περνάει από το μυαλό είναι η επιληψία..
Όταν δεν το κρατούν τα πόδια του τρέμει?
Τρέμει σε όλο το σώμα?
Έχεις παρατηρήσει να χάνεται έστω και για ελάχιστα δευτερόλεπτα?


ή και εκφυλιστική δισκοπάθεια..

Πρέπει να βρεις έναν πολύ καλό ιατρό ειδικευμένο και σε ορθοπεδικές παθήσεις..
 
Last edited:


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
το προβλημα τελικα ειναι στην καρδια του. μαλλον καποιο φυσημα. πρεπει να κανουμε υπερηχο για να δουμε ακριβως αλλα γινεται μονο στην αθηνα και στοιχιζει και ακριβα. οποτε μεχρι στιγμης περιμενουμε λιγακι. αρχισαμε σημερα κατι χαπακια για την καρδια και θα τον προσεχω πολυ πεισσοτερο πια. η κτηνιατρος ειπε πως σε αυτες τις περιπτωσεις τα σκυλια δεν ζουν και παρα πολυ και πως οι παραλυσεις ηταν λιποθυμικες κρισεις. εχει κανεις σας αντιμετωπισει καποιο τετοιο περιστατικο? θα ηθελα πολυ να μαθω για τετοιες περιπτωσεις. ευχαριστω!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Περαστικά του φιλε μου σου ευχομαι το καλυτερο για το σκυλακι σου κ εσενα !!! ΠΑΝΩ απο ολα υπομονη κ ΑΓΑΠΗ χρειάζεστε !!!

Τωρα οσο για την διαγνωση θα σου ελεγα να παρεις κ μια ΔΕΥΤΕΡΗ γνωμη απο καποιον αλλο γιατρο για να εισαι παντα καλυμμένος !!!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το φύσημα μπορεί να είναι διάφορα πράγματα...(είναι σύμπτωμα που βρίσκει ο γιατρός και δεν συνδέεται με ένα και μοναδικό αίτιο)
Μπορεί και να εξαφανιστεί όταν ενηλικιωθεί...
Σου είπε ότι δεν έχει χρόνια ζωής λόγω του φυσήματος?
Οπωσδήποτε και άλλες εξετάσεις και μάλλον άλλος γιατρός.
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
μου ειπε γενικα πως σκυλακια με τετοια προβληματα δεν εχουν και πολυ ζωη και πως ισως καποια μελλοντικη λιποθυμια να ειναι και μοιραια. τι να πω? ευχομαι να αργησει πολυ αυτο.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
το προβλημα τελικα ειναι στην καρδια του. μαλλον καποιο φυσημα. πρεπει να κανουμε υπερηχο για να δουμε ακριβως αλλα γινεται μονο στην αθηνα και στοιχιζει και ακριβα. οποτε μεχρι στιγμης περιμενουμε λιγακι. αρχισαμε σημερα κατι χαπακια για την καρδια και θα τον προσεχω πολυ πεισσοτερο πια. η κτηνιατρος ειπε πως σε αυτες τις περιπτωσεις τα σκυλια δεν ζουν και παρα πολυ και πως οι παραλυσεις ηταν λιποθυμικες κρισεις. εχει κανεις σας αντιμετωπισει καποιο τετοιο περιστατικο? θα ηθελα πολυ να μαθω για τετοιες περιπτωσεις. ευχαριστω!

Προφανώς μιλάει για εγκεφαλικά και επιληψίες οι οποίες μπορεί να προκαλέσει η καρδιακή ανεπάρκεια..

Τι εξετάσεις έκανε?
Ανάλογα πάντα το πρόβλημα..με μία προσεγμένη διατροφή και καλή σωστή επιλογή φαρμάκων και δοσολογίας ένα σκυλί ζει για χρόνια..
Η "στάση ζωής" σας πρέπει να λαμβάνει πάντα και αυτό στην σκέψη σας..

Ως αισιόδοξο μήνυμα να σου πω πως το σκυλάκι μου έφυγε από καρδιακή ανεπάρκεια 7 χρόνια μετά την διάγνωση σε ηλικία 16 1/2 ετών..
Γνώρισα σκυλάκι που το είχε από μηνών το πρόβλημα (εκ γενετής), είναι ήδη δέκα και λόγο καλής συντήρησης ζει ακόμα..

Όσο πιο νωρίς το σεβαστούμε και το συνειδητοποιήσουμε..τόσο πιο περισσότερο καιρό θα το έχουμε κοντά μας..

Αλάτι, άσκοπη ταλαιπωρία και έντονο παιχνίδι.. απαγορεύονται..
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρχικό μήνυμα απο andrykor
το προβλημα τελικα ειναι στην καρδια του. μαλλον καποιο φυσημα. πρεπει να κανουμε υπερηχο για να δουμε ακριβως αλλα γινεται μονο στην αθηνα και στοιχιζει και ακριβα. οποτε μεχρι στιγμης περιμενουμε λιγακι. αρχισαμε σημερα κατι χαπακια για την καρδια και θα τον προσεχω πολυ πεισσοτερο πια
Ένας καλός κτηνίατρος μπορεί να καταλάβει και με απλή ακρόαση την κατάσταση.., εφόσον δεν είναι σίγουρος.. πως σου έδωσε φαρμακευτική αγωγή? Άποψη μου..πάρε και άλλη γνώμη και μην αρχίσεις τίποτα πριν είσαι σίγουρη πως πρόκειται για κάτι τέτοιο.., δεν παίζουμε με τα φάρμακα..

Δεν υπάρχει "μάλλον"..υπάρχει μόνο.. είναι αυτό..και ανάλογα πράττουμε..
 
Last edited:


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Να σου ευχηθώ κι εγώ περαστικά και να συμπληρώσω, συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, ότι καλό θα ήταν να ζητήσεις και τη γνώμη άλλου γιατρού....Γιατί καλά τα ευχολόγια, αλλά......
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Αχ αυτο το κουταβινο μωρε ολο προβληματακια εχει το κακομοιρο.
Ελπιζω να πανε ολα καλα και να τον χαιρεσαι για πολλα πολλα χρονια
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
μας βγαζει δυστυχως πολλα! και στεναχωριεμαι παρα πολυ γι αυτο. ξερει κανεις σας που μπορω να του κανω υπερηχο καρδιας στην αθηνα? μου συστησε η κτηνιατρος μας εναν αλλα κανει 100-120 ευρω.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τώρα το είδα αυτό... Στο Αττικό νοσοκομείο ζώων στην Παιανία ο υπέρηχος κοστίζει γύρω στα 80 ευρώ.

Edit: Θα σου πω και κάτι άλλο και μην παρεξηγηθώ... Παρατήρησα ότι σε απασχολούν πολύ τα έξοδα, μια η τροφή ακριβή, μια τα κτηνιατρικά έξοδα δυσβάσταχτα. ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ οι καιροί είναι δύσκολοι, λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν, αλλά... έχουμε ένα ζώο και το φροντίζουμε, κι αν κάπου δεν κάνουμε οικονομία αυτό είναι η ΥΓΕΙΑ! Κόβουμε από αλλού. Δεν είναι απλό, εύκολο, φτηνό να έχει κανείς σκύλο, να τον συντηρεί και να του παρέχει τα απαραίτητα, όπως δεν είναι απλό και φτηνό να μεγαλώνει παιδί. Το κουτάβι είναι 6 μηνών. Μπορεί για τα επόμενα (αρκετά) χρόνια να χρειαστεί να κουράρετε μια δαπανηρή ασθένεια που κουβαλάει (το απεύχομαι - εύχομαι να βελτιωθεί όσο γίνεται η υγεία του ή ακόμα και να αναρρώσει πλήρως). Σκεφτείτε καλά τι θα κάνετε... Φιλικά.
 
Last edited:


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
chloe δεν σε παρεξηγω καθολου! το κουταβακι ηταν πεταμενο και το κρατησα για να το σωσω. ειχε παρα πολλα προβληματα απο την αρχη. αντιμετωπισαμε δερματικα και αυτοανοσα νοσηματα με κορτιζονη και πολλα εξοδα σε εξετασεις. εκανα και κανω ακομα την προσπαθεια μου για να το κρατησω σε ενα πολυ καλο βιοτικο επιπεδο γιατι ειναι και αξιολατρευτος. και απο θυσιες στερουμε ολα τα προσωπικα μου εξοδα για να το μεγαλωσω. απλα θετω το θεμα εξοδα μπας και μπορεσω να βρω οικονομικοτερες λυσεις σε μερικα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζω.

τωρα με τις εξετασεις εχουμε και λεμε...αιματος ολες καλες (καναμε διαφορες για συκωτι, νεφρα κτλ), υπερηχος καρδιας με προβλημα στις βαλβιδες και υπερηχος κοιλιας με ασκιτη που εκσηλωθηκε μεσα σε μια εβδομαδα.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Σας εύχομαι περαστικά και πραγματικά σας καταλαβαίνω απόλυτα!!! είναι πολύ δύσκολο το οικονομικό θέμα ... και το πρόβλημα είναι οταν δεν έχεις απο που αλλού να κόψεις...
 


Diablo

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2011
459
0
Συρος Κυκλαδες
και εγώ εύχομαι περαστικά στο σκυλάκι σου,και όλα να πάνε καλά!!όμως διαβάζοντας το πρώτο post μου θύμισε τις κατσίκες που όταν ταράζονται πέφτουν ξερες,[video=youtube;we9_CdNPuJg]http://www.youtube.com/watch?v=we9_CdNPuJg&feature=related[/video]
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
κοιτα...εμενα εχει την διαφορα οτι δευτερολεπτα πριν πεσει αρχιζουν και δεν τον κρατουν τα ποδια του και μετα παφτει. ολα αυτα βεβαια μεσα σε δευτερολεπτα. δεν πεφτει ετσι αποτομα οπως οι κατσικες.
αληθεια αυτες οι κατσικες τι παθαινουν και το κανουν αυτο?
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Εγω να ζητησω καμμια πιο προσφατη φωτο του μικρου πολεμιστη?
εχεις καιρο να μας βαλεις φωτος του