Συχνος Εμετος Μετα Απο Φαγητο


FilipposK

Member
19 Ιουνίου 2016
23
0
26
Καλησπερα,

Ο σκυλος μου κανει εμετο αφου φαει το φαη της.Μολις φαει μετα απο 5 λεπτα το ξερναει.Την ταιζω μια φορα την ημερα(το βραδυ).Και καποιες φορες το μεσημερι αμα τυχει και και περισσεψει λιγο φαη της δινω εκτος αν δεν κανει καλο στην υγεια της.Ειναι γαλλικο bulldog και θα ηθελα να μαθω τις αιτιες για τον εμετο μετα το φαγητο.

Ευχαριστω!
 












FilipposK

Member
19 Ιουνίου 2016
23
0
26
Ποσων χρονων; ποσο καιρο το κανει; τι αλλαξες; εχεις ελεγξει την ποσοτητα που προτεινεται σε σχεση με το βαρος; ειναι λαιμαργη;
4 χρονων.Αρκετο.Τιποτα.Οχι.Ναι πολλυ.
 


FilipposK

Member
19 Ιουνίου 2016
23
0
26
Επισης ξεχασα να αναφερω οτι αρχισε τωρα τελευταια να κανει μετο αφου πινει νερο.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Υπάρχει λόγος που δεν τρώει π.χ. 2 μικρότερα γεύματα; Αν τρώει όλο το φαί σε ένα γεύμα, πίνει και πολύ νερό λόγο ζέστης, λογικό μου φαίνεται να τα βγάζει μετα.
 






genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν ισχύει το προφίλ σου και είσαι όντως μόνο 18, να ρωτήσω κάποια πράγματα ακόμη: Πόσο καιρό το έχετε το σκυλί, ποιος άλλος το ταϊζει, πόσο σίγουρος είσαι ότι τρώει μόνο όσο του βάζεις εσύ, ποιος ο λόγος που τρώει μόνο μια φορά και από πότε έχει να το δει κτηνίατρος;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το είχε και ο σκύλος μου. Και μάλιστα αρκετό καιρό και είχα ανησυχήσει γιατί δεν μπορούσαμε να τον συνεφέρουμε. Η διάγνωση ήταν γαστρίτιδα και ήταν αποτέλεσμα της μεγάλης του λαιμαργίας. Η λύση που ακολουθήσαμε και έχει συνέρθει είναι μικρά και πολλά γεύματα, ειδική τροφή, i-d της hills για αρκετό καιρό και προσοχή ακόμη και στο νερό. Να πίνει πολλές φορές και από λίγο.
Θέλει να την προσέξεις, είναι επικίνδυνο γιατί αφυδατώνεται και χάνει συνέχεια βάρος.
 
  • Like
Reactions: LaCat


FilipposK

Member
19 Ιουνίου 2016
23
0
26
Το είχε και ο σκύλος μου. Και μάλιστα αρκετό καιρό και είχα ανησυχήσει γιατί δεν μπορούσαμε να τον συνεφέρουμε. Η διάγνωση ήταν γαστρίτιδα και ήταν αποτέλεσμα της μεγάλης του λαιμαργίας. Η λύση που ακολουθήσαμε και έχει συνέρθει είναι μικρά και πολλά γεύματα, ειδική τροφή, i-d της hills για αρκετό καιρό και προσοχή ακόμη και στο νερό. Να πίνει πολλές φορές και από λίγο.
Θέλει να την προσέξεις, είναι επικίνδυνο γιατί αφυδατώνεται και χάνει συνέχεια βάρος.
Ευχαριστω πολλυ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πριν το φαγητό ή πριν πιει νερό είναι λαχανιασμένο?
Ο εμετός έχει μέσα και άσπρο αφρό σαν μαρέγκα?
 




FilipposK

Member
19 Ιουνίου 2016
23
0
26
Πριν το φαγητό ή πριν πιει νερό είναι λαχανιασμένο?
Ο εμετός έχει μέσα και άσπρο αφρό σαν μαρέγκα?
Δεν ειναι λαχανιασμενη...αλλα καποιες φορες εχει αφρο
 






vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Με παρόμοιο πρόβλημα, ο κτηνίατρος ειχε αποφανθεί "πιθανή (και ξαφνική) δυσανεξία στην τροφή" ή "γαστρίτιδα" ή "έφαγε κανένα ζουζούνι και τον ενόχλησε", άλλαξα τροφή, έδινα για λιγο καιρό ειδική, μετα άλλη μάρκα και αλλο κωδικό, ξανά τα ίδια, παράτησα την ξηρά και ηρέμησα μια και καλή. (y) Επίσης, εμετούς μου έκανε και μετα από 24ωρη νηστεία, μήπως συμβαίνει κατι αντίστοιχο και με εσάς; Δοκίμασες να χωρίσεις το γεύμα στα 2 μήπως την ενοχλεί που μένει νηστική τόσες ώρες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf