Σφυρίχτρα καλέσματος;


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
σε ένα απότομο τράβηγμα γυρνάει όλο το κεφάλι του σκύλου, έτσι δεν είναι;
Ρωτάω, δεν ξέρω.
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
επισης Ρουλα μου , καλο ειναι καθε φορα που σε τραβαει , να σταματας να περπατας , τελειως , μεινε ακινητη οσο χρειαστει , μεχρι να ερθει λιγο πισω , ωστε το λουρι να μην ειναι τεντωμενο , μονο τοτε θα ξαναπερπατας , και φυσικα οταν ερχεται κοντα σου , η σταματαει να τραβαει , επιβραβευεις . Ενα μπραβο κοριτσι μου και ενα χαδι ειναι οτι πρεπει . Σιγα σιγα θα καταλαβει οτι με το να τραβαει , το μονο που καταφερνει ειναι να μην πηγαινει πουθενα , κι οτι ο μονος τροπος να συνεχισετε τη βολτα ειναι να ειναι ηρεμη διπλα σου . Μη σε απασχολει ουτε ποσο χρονο θα μεινεις ακινητη , ουτε ποσοι και αν σε κοιτανε , ουτε τιποτα , εισαι μονο εσυ και το σκυλι σου , κανεις αλλος .... Εσυ οριζεις την βολτα , αυτο να εχεις στο μυαλο σου , και να εισαι σταθερη στη συμπεριφορα σου
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
σε ένα απότομο τράβηγμα γυρνάει όλο το κεφάλι του σκύλου, έτσι δεν είναι;
Ρωτάω, δεν ξέρω.
αν δεν το δεσεις και στο περιλαιμιο , μπορει , γι αυτο λεμε οτι πρεπει να δεθει και στο περιλαιμιο . Για να γυρισει τοσο πολυ το κεφαλι του , ε αυτο δεν ειναι σκυλι πια , ειναι το κοριτσακι του εξορκιστη .... :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
1. Δεν το λένε "άλτη" αυτό το πράγμα και μπορεί όντως να αποδειχθεί επικίνδυνο.
2. Δεν προτείνουμε ποτέ, τίποτα πιο περίπλοκο από το απλό κολλάρο, σε έναν άνθρωπο, που τα έχει όλα τόσο πολύ μπερδεμένα στο κεφάλι του, ασχέτως του τι κάνουμε εμείς με τα δικά μας σκυλιά.
 


ρουλα

Member
15 Νοεμβρίου 2013
7
0
γεια σας. σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες.
με τη σφυριχτρα ολα πανε καλα. με το που την ακουει, παραταει οοοτι κανει κ ερχεται καλπαζοντας!!!
τωρα θελω να προσπαθησω μηπως καταφερω με διαφορετικο τροπο κ τη μαθω με αυτη το "κατσε".
ηρα μου αυτο το "κολλαρο εκπαιδευσης" (ετσι μας το ειχε πει ο πετσοπας) το εχουμε παρει. εμενα με βολευει, τη μητερα μου οχι. θελει οπωσδηποτε τον πνιχτη γιατι φοβαται. αυτο το κολλαρο οταν το δενεις στο περιλαιμιο τον αποδυναμωνει κ ετσι προτιμαει τον πνιχτη. ειναι ενα θεμα αυτο γιατι νομιζω οτι το σκυλι πρεπει να μαθαινει με εναν τροπο γιατι αλλιως μπερδευεται.
 


ρουλα

Member
15 Νοεμβρίου 2013
7
0
αυτες τις μερες ασχοληθηκα λιγο παραπανω ωστε να μην ανεβαινει πανω μας. δεν ακουει παντα, τις περισσοτερες φορες με αγνοει αλλα την βλεπω οτι δεν ανεβαινει συνεχεια κ με τοση τρελα οπως εκανε.
 


ρουλα

Member
15 Νοεμβρίου 2013
7
0
κατι που ξεχασα να σχολιασω ειναι για τη σφυριχτρα.
ειχα διαβασει εδω σε προηγουμενες σελιδες οτι η υπερηχων δεν ακουγεται σχεδον καθολου απο τους ανθρωπους.
ενω τις κανονικες τις ακουμε ακουμε κανονικα.
πηγαμε στο πετσοπ κ μας ειπε αυτος ο εξυπνος οτι ειναι "αθορυβη". που να φανταστουμε οτι ακουγεται τοσο πολυ? αν το ηξερα θα επαιρνα μια απο το περιπτερο, την ακους λιγοτερο.
γι αυτο κ σας ρωτουσα αν ξερετε που μπορω να βρω μια να μην ακουγεται.
 


ρουλα

Member
15 Νοεμβρίου 2013
7
0
μαρεκο το ξερω οτι εχω πολλα στο μυαλο μου κ ισως εχεις δικιο οτι τα χω καπως μπερδεμενα.
δυστυχως η σκυλιτσα ηταν αδεσποτη κ την βρηκαμε οταν ηταν 1-1,5 χρονων, ετσι μας ειχε πει ο γιατρος. την καημενουλα πρεπει να την πεταξαν στον δρομο γιατι ηταν πολυ καθαρη κ επισης απο εξετασεις που της καναμε δεν ειχε ουτε καλαζαρ ουτε τσιμπουρια ουτε τπτ κ συνηθως σε τετοια ηλικια αμα ηταν πολυ καιρο στον δρομο κατι θα ειχε.
το προηγουμενο σκυλακι μας -κ αυτο στον δρομο το βρηκαμε- ηταν 1,5 μηνων, μωρο δλδ. πραγματικα σας μιλαω μεσα σε ουτε εναν μηνα εμαθε. οταν μεγαλωσε λιγο αρχισε κ αυτο να τραβαει στον δρομο αλλα μπορουσαμε να το κουμανταραμε κ εμαθε. κ αυτο τρελο (γκριφονακι) αλλα μικροσωμο κ μας ηταν ευκολο. αυτη ειναι μεγαλη κ ειναι τα μισα κιλα απο μενα κ προσπαθουμε να βρουμε τροπους. δεν ηταν ευκολη αποφαση να την κρατησουμε, σε διαμερισμα ζουμε αλλα δεν θα ηταν χειροτερα αν εμενε στον δρομο? κριμα ειναι να μενει αδεσποτη. εχει πολυ καλο χαρακτηρα κ δειχνει συνεχεια ευγνωμοσυνη.
 


ρουλα

Member
15 Νοεμβρίου 2013
7
0
θελω να πιστευω οτι οταν μεγαλωσει κ αλλο θα στρωσει.
τωρα ειναι μεσα στην ενεργεια. τις περισσοτερες ωρες θελει παιχνιδι.
μας ειχε πει ο γιατρος οτι τα μεγαλα σκυλια ενηλικιωνονται γυρω στα 2-2,5 χρονια.
στη βολτα θα μας παιδεψει λιγο παραπανω. θα τα καταφερουμε παντως που θα παει?
4 μηνες την εχουμε.
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
Ρουλα καλο θα ηταν να αποφευγεις τον πνιχτη , και μπραβο σου που υιοθετησες ενα αδεσποτακι , πορολο οτι ζεις σε πολυκατοικια . Γνωμη μου ειναι να μην ''καψεις'' την σφυριχτρα για αλλη εντολη εκτος απο το ελα , γιατι στο τελος θα μπερδευτει και δεν θα ξερει τι απ ολα της ζητας να κανει καθε φορα που σφυριζεις , θα καταληξει να μην ακουει τιποτα στο τελος , ουτε το ελα . Για το κατσε , δοκιμασε να την εχεις στο λουρι , μεσα στο σπιτι , στασου μπροστα της , κρατα στο χερι ενα κοματακι σαλαμι , και πλησιασε το πανω απ το κεφαλι της , περιμενε , αστην να σκεφτει τι θα κανει για να της το δωσεις , καποια στιγμη θα κατσει . μολις κατσει , πες της μπραβο , και δωστο . Καντο μερικες φορες , και μετα βαλε την εντολη , ''κατσε '' την ωρα που χαμηλωνει τον ποπο της για να κατσει .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
ρουλα η ηλικία, το μέγεθος, ο χαρακτήρας και η προηγούμενη κατάσταση του σκύλου, δεν είναι πάντα, ο σημαντικότερος παράγοντας στην εξίσωση. Πρέπει και η άλλη άκρη του...λουριού, να ξέρει τι κάνει. Εσύ, δεν ξέρεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις. Δεν λέω ότι έπρεπε να έχεις γεννηθεί γνώστρια. Κανένας μας δεν ήξερε, πριν...μάθει. Λέω, ότι είμαι εντελώς κατά, στο να κάνεις διάφορα πειράματα και κυρίως με διάφορα εργαλεία, για την χρήση των οποίων, στηρίζεσαι σε ότι σου λέει ο καθένας και τα οποία μπορεί και να αποδεικνύονται έως και επικίνδυνα. Στην καλύτερη, μπορεί απλώς, να χάνεις τον χρόνο σου, με αποτέλεσμα να πηγαίνει συνεχώς πίσω η βελτίωση της συμπεριφοράς της.

Προσπάθησε να βρεις 20,00-50,00 ευρώ, δεν ξέρω ακριβώς, και να ζητήσεις τις συμβουλές ενός καλού εκπαιδευτή, έστω για μια φορά. Να σας δει από κοντά και να σου δείξει τι πρέπει να κάνεις, τι να χρησιμοποιήσεις και κυρίως, πως.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22