Σχεδιο Νομου που αφορά τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εντάξει στα σοβαρά είναι γελοίο , πρώτα δεν θεωρώ ότι έχει δικαίωμα από το σύνταγμα κάποιος να με υποχρεώσει να έχω στειρωμένη την περιουσία μου (μπορεί να μας ενοχλεί αλλά έτσι το αντιμετωπίζει ο νόμος ).Μετά όταν η ιατρική κοινότητα ακόμα διαφωνεί σχετικά με τα καλά και τα κακα της στείρωσης το να γίνει υποχρεωτική είναι ακόμα πιο γελοίο.
Το σημαντικότερο είναι ότι πάλι η θα την πληρώσουν οι "νομοταγης " η θα σταματήσουν να είναι και οι σωστοί σωστοί.
Εγώ δεν έχω καμία όρεξη θα δώσω ούτε ένα ευρώ για κανένα ταμείο για αδέσποτα , δεν έχω συμβάλει στην δημιουργία τους με κανέναν τρόπο , έχω 4 σκυλιά από διάσωση από τα 6 ,έχω 2 θηλυκές αστείρωτες και αν δεν είχα υιοθετήσει τις άλλες στειρωμένες θα είχα 5 αστείρωτες, για τον αρσενικό δεν το συζητάω είμαι της παλιάς σχολής τα μπαλάκια του γιου δεν τα πειράζουμε:D.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Αποκλείοντας την υποχρεωτική στείρωση, θα ήθελα να ακούσω εναλλακτικές ιδέες και τρόπους περιορισμού του αριθμού αδέσποτων.Το αφήνουμε στην υπευθυνότητα του καθενός πχ?
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
εντάξει στα σοβαρά είναι γελοίο , πρώτα δεν θεωρώ ότι έχει δικαίωμα από το σύνταγμα κάποιος να με υποχρεώσει να έχω στειρωμένη την περιουσία μου (μπορεί να μας ενοχλεί αλλά έτσι το αντιμετωπίζει ο νόμος ).Μετά όταν η ιατρική κοινότητα ακόμα διαφωνεί σχετικά με τα καλά και τα κακα της στείρωσης το να γίνει υποχρεωτική είναι ακόμα πιο γελοίο.
Το σημαντικότερο είναι ότι πάλι η θα την πληρώσουν οι "νομοταγης " η θα σταματήσουν να είναι και οι σωστοί σωστοί.
Εγώ δεν έχω καμία όρεξη θα δώσω ούτε ένα ευρώ για κανένα ταμείο για αδέσποτα , δεν έχω συμβάλει στην δημιουργία τους με κανέναν τρόπο , έχω 4 σκυλιά από διάσωση από τα 6 ,έχω 2 θηλυκές αστείρωτες και αν δεν είχα υιοθετήσει τις άλλες στειρωμένες θα είχα 5 αστείρωτες, για τον αρσενικό δεν το συζητάω είμαι της παλιάς σχολής τα μπαλάκια του γιου δεν τα πειράζουμε:D.
Να ζεις με πεντα θηλυκα στο ιδιο σπιτι και να μην σε αφηνουν να τις.....αγαπησεις:eek::eek::eek:
Ουτε στον εχθρο μου!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
όχι μπορούν να παρθούν ένα σωρό μέτρα , που θα μειώσουν τα αδέσποτα.
Είχα ξαναπεί το να υπάρχει κονδύλι για την δωρεάν η επιδοτούμενη(προαιρετική στείρωση και τον δεσποζόμενων σκύλων.
Να υπάρχει δήλωση γέννας ανεξάρτητα καθαρόαιμου η όχι ,σε κάποιον φορέα σε μικρό χρονικό διάστημα από την γέννα και εκεί θα έβαζα ένα νορμάλ ποσό ανά κουτάβι , την υποχρέωση του τσιπ και η πρώτη καταχώρηση να ήταν στο όνομα του ιδιοκτήτη του θηλυκού και φυσικά να ήταν υποχρέωση του να μεταβιβαστεί ο σκύλος σωστά στον επόμενο ιδιοκτήτη.
Οποιος δεν δήλωνε την γέννα να είχε ενα τσουχτερό προστιμο ανα κουτάβι κλπ κλπ
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ένα σχέδιο νόμου πρέπει να το φέρουνε...., ιδιαίτερα όταν πρόκειται για νομοσχέδιο που δεν πρόκειται να εφαρμοσθεί και που ικανοποιεί κατ΄αρχήν κτηνιάτρους, φιλοζωικές και ΒΥΒ, αφήνοντας τα πράγματα ως έχουν, δηλαδή στο ίδιο χάλι….
 
  • Like
Reactions: ioanna a




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εννοείται ότι δεν θα εφαρμοστεί τίποτα αλλά το θέμα είναι ο τρόπος που σκέφτονται

Πήγαν και χαμένοι οι ύμνοι που τους έψαλλαν κάποιοι του κυνοφιλικού χώρου

Πρέπει να έπεσε μεγάλο δούλεμα από πλευράς πολιτικών
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εμενα αυτο που με ξεπερναει ειναι οτι αδυνατουμε να εφαρμοσουμε τα ευκολα κ ηδη ψηφισμενα κ προχωρανε σε ποιο πολυπλοκα κ αδυνατα να εφαρμοστουν......

Αν θελουν να βγαλουν λεφτα για το "φιλοζωικο ταμειο" του εκαστοτε δημου, να βγουν οι μπατσοι με το σκανερακι στο χερι κ να αρχισουν να σκαναρουν τα παντα. Κι οτι δεν εχει τσιπ μαζι με το προστιμο να του τοποθετειται επι τοπου. Κι οτι ειναι ατσιπαριστο κ περναει απο κτηνιατρειο να τσιπαρετε αυτοματως αλλιως να υπαρχουν κυρωσεις για τον κτηνιατρο που ασχολειται με ατσιπαριστο ζωο......

Για το Θεο δλδ 15 ευρω κοστος εχει κ ο νομος υπαρχει μια 5 ετια, ποσο δυσκολο ειναι να εφαρμοστει για να αρχισουμε να ασχολουμαστε με τα μπαλακια του σκυλου;;;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Το επίσης αστείο πάντως είναι ότι τα λεφτά που θα μαζεύονται από τα τέλη σε κάθε δήμο
  • θα πηγαίνουν στην τσέπη του μπαντζανάκη του δημάρχου για ταίστρα σην πλατεία αξίας 834,42€
  • δεν θα έχει κανένα απολύτως όφελος/αντίκρυσμα ο σκυλοιδιοκτήτης που το πληρώνει
 






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Και που λέτε ήρθε η συνάδελφος το πρωί ΕΞΑΛΛΗ, να μου πει περί νομοσχεδίου ότι είναι ρατσιστικό διότι αν κάποιος δεν είναι ζευγάρι και είναι ανύπαντρος δεν μπορεί να έχει αστείρωτο ζώο..αίσχος. Ψηφίζει να ξέρετε.

Κατα τα άλλα..σας έχει διαφύγει ο όρος "διαβούλευση"..οπότε χαλαρώστε. Αν είναι δε και δημόσια η διαβούλευση μπορεί ο καθένας απο εσάς να προτείνει τροπολογία επί της τροπολογίας. Θ αλλάξει εκατό φορές και σε κάνα εξάμηνο χρόνο βλέπουμε το τελικό αν και εφόσον.
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Και για να το παω ένα βήμα παρακατω, αν ο φόρος κατοικιδίων είναι προ των πυλών, όπως λέγεται εδώ και χρόνια άλλωστε, βλέπω να τους δηλώνω ημίαιμα 5 κιλά... Κι αν με ρωτήσει κανείς θα λέω πεκινουα με ορμονες....:p:p
 
  • Like
Reactions: mareco


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Εγώ το είπα ότι τα καλύτερα έρχονται:
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 4
Φυλές σκύλων που πρέπει υποχρεωτικά να φέρουν φίμωτρο στην έξοδό τους από την οικεία τους:
1) Dogo Argentino και Dogo Canario
2) English Bull Terrier,
3) Fila Brazileiro
4) Japanese Tossa
5) Pit Bull Terrier ή American Pit Bull και τα παράγωγά τους
6) Rottweiler
7) Staffordshire Bull Terrier
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Εγώ το είπα ότι τα καλύτερα έρχονται:
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 4
Φυλές σκύλων που πρέπει υποχρεωτικά να φέρουν φίμωτρο στην έξοδό τους από την οικεία τους:
1) Dogo Argentino και Dogo Canario
2) English Bull Terrier,
3) Fila Brazileiro
4) Japanese Tossa
5) Pit Bull Terrier ή American Pit Bull και τα παράγωγά τους
6) Rottweiler
7) Staffordshire Bull Terrier
οδεύουμε προς απαγόρευση μεριά.....δεν έχουν δει την Άμπυ πώς κάνει όταν δει σκύλο για αυτό δεν είναι στη λίστα :p
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
1. "Αστείρωτα ζώα μπορεί να έχει ο ιδιοκτήτης αρκεί αυτά να είναι ζευγάρι (αρσενικό και θηλυκό), με την καταβολή του ειδικού τέλους αστείρωτου ζώου. Έτσι δίνεται η δυνατότητα εξέλιξης των φυλών (σκύλων και γατών) και η αντικατάσταση των ζώων με απόκτηση απογόνων".
Δηλ. οι byb θα ευδοκιμήσουν ακόμη περισσότερο!!!!

2. Οι ψυχολογικές συνέπειες στείρωσης ενός ενήλικα σκύλου και οι πιθανότητες αυτού να γίνει πιό επιθετικός πχ, εξετάζονται;

3. Στα πλαίσια ισονομίας των πολιτών δεν μπορεί να πληρώνεις ετήσιο φόρο, γιατί έχεις απλά ένα σκύλο αστείρωτο, ενός ο άλλος που τον στείρωσε να μην πληρώνει.

4. Ας κάνει κάποιος μερικά χιλιόμετρα βόλτα με σκύλο με φίμωτρο στην Ελλάδα (με τις υψηλές θερμοκρασίες) να δω κάτι!!!

Ευτυχώς που ο Τσιρώνης είναι κυβερνητικός βεγκαν ζωόφιλος.

Το λέω και ας με παρεξηγήσετε. Πρώτοι αυτοί θέλουν στείρωση και μετά τα ζώα!
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Να συμπληρώσω ότι ο νόμος (όπως τον διάβασα) είναι υπερ των πετσοπ και των εμπόρων ζώων απο τρίτες χώρες!!

Μια χαρά θα δουλέψει το μέχρι τώρα σύστημα!
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.034
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani