Σχεδόν ένας χρόνος BARF


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ επειδή δεν του δίνω ολοκληρωμένη διατροφή barf του βάζω και ξηρά πάντα μαζί πρώτον για να πάρει και τις υπόλοιπες ουσίες και δεύτερον αν δεν προλάβω να ψωνίσω και να το ετοιμάσω να του δώσω την ξηρά και να την φάει κιόλας
Ποτέ ξηρά μαζί με μπαρφ. Αν θες να δίνεις ξηρά, δίνεις σε ξεχωριστό γεύμα. Το διάστημα ανάμεσα στα γεύματα 12 ώρες.

Επίσης, τι εννοείς όταν λες "υπόλοιπες ουσίες". Ποιες ουσίες δεν έχει το ωμό κρέας δηλαδή, και έχει η ξηρά;
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Thanx Peri!
Ετσι λεω να το ξεκινησω και θα δουμε πως παει.

Σαββατο βαρβάκειο λοιπον για εντοσθια, πλαταρια και γλώσσες. Οχι απο ιδιο παγκο που να πουλαει χοιρινο. Μονο μοσχαρι. Και σαρδελα κανα-δυο φορες τη βδομαδα. Σωστα;

Ειπαμε περιπου 700g (με τα κοκκαλα) everyday.
Αρα ψωνιζω ~5kg κρέας για ολη τη βδομαδα.

Απο κει και περα εμπλουτιζω το γευμα με καροτακια, μηλαρακια, μπροκολακι, σκορδακι, γιαουρτακι, ηλιελαιο κλπ

Και δινω καψουλες χονδροϊτινης - Γλουκοζαμινης - MSM απο αυτες που παιρνω κι εγω για τους χονδρους. <-- αυτο το τελευταιο ειναι δικο μου. Της δινω μια καψουλα καθε 2η μερα.
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Ποτέ ξηρά μαζί με μπαρφ. Αν θες να δίνεις ξηρά, δίνεις σε ξεχωριστό γεύμα. Το διάστημα ανάμεσα στα γεύματα 12 ώρες.

Επίσης, τι εννοείς όταν λες "υπόλοιπες ουσίες". Ποιες ουσίες δεν έχει το ωμό κρέας δηλαδή, και έχει η ξηρά;
Βασικά του το μαγειρεύω το κρέας(δεν έχει κόκκαλα-κατι σαν κιμάς είναι),δεν του το δίνω ωμό.Δεν του βάζω μέσα για παράδειγμα αυγά και άλλα τέτοια.Γιάτι όχι μαζί και η ξηρά?Λόγο χώνεψης?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ποτέ ξηρά μαζί με μπαρφ. Αν θες να δίνεις ξηρά, δίνεις σε ξεχωριστό γεύμα. Το διάστημα ανάμεσα στα γεύματα 12 ώρες.

Επίσης, τι εννοείς όταν λες "υπόλοιπες ουσίες". Ποιες ουσίες δεν έχει το ωμό κρέας δηλαδή, και έχει η ξηρά;
α, οκ. Καλα που το πες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Και δινω καψουλες χονδροϊτινης - Γλουκοζαμινης - MSM απο αυτες που παιρνω κι εγω για τους χονδρους. <-- αυτο το τελευταιο ειναι δικο μου. Της δινω μια καψουλα καθε 2η μερα.
Η Berna είπε, ότι τα σταμάτησε αυτά.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βασικά του το μαγειρεύω το κρέας(δεν έχει κόκκαλα-κατι σαν κιμάς είναι),δεν του το δίνω ωμό.Δεν του βάζω μέσα για παράδειγμα αυγά και άλλα τέτοια.Γιάτι όχι μαζί και η ξηρά?Λόγο χώνεψης?
Ακριβώς.


Σαββατο βαρβάκειο λοιπον για εντοσθια, πλαταρια και γλώσσες. Οχι απο ιδιο παγκο που να πουλαει χοιρινο. Μονο μοσχαρι. Και σαρδελα κανα-δυο φορες τη βδομαδα. Σωστα;
Μπορείς να πάρεις και καρδιά (κρέας είναι, όχι εντόσθιο). Εγώ χαίρομαι πολύ όταν βρω καρδιά :)
Δεν έχει σημασία αν πουλάει χοιρινό στο ίδιο πάγκο. Απλά μη σου δώσει χοιρινό αντί για βοδινό. Το χοιρινό θέλει μαγείρεμα οπωσδήποτε.

Ειπαμε περιπου 700g (με τα κοκκαλα) everyday.
Αρα ψωνιζω ~5kg κρέας για ολη τη βδομαδα.

Απο κει και περα εμπλουτιζω το γευμα με καροτακια, μηλαρακια, μπροκολακι, σκορδακι, γιαουρτακι, ηλιελαιο κλπ

Και δινω καψουλες χονδροϊτινης - Γλουκοζαμινης - MSM απο αυτες που παιρνω κι εγω για τους χονδρους. <-- αυτο το τελευταιο ειναι δικο μου. Της δινω μια καψουλα καθε 2η μερα.
Μηλαράκια και σκόρδα πάρα πολύ λίγα. Προσωπικά σκόρδο δεν δίνω καθόλου. Εδινα πριν, μπόχα σκορδίλα απ' το στόμα και δεν βοηθάει και με τους ψύλλους.

Τα χάπια γλυκοσαμίνης τα κόβεις ελεύθερα αν δίνεις λαιμούς κοτόπουλου, γαλοπούλας, πόδια κοτόπουλου και beef trachea.
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Berna μπορέις να μου εξηγήσεις τι θέμα μπορεί να έχει στην χώνεψη αν τρώει μαζί και την ξηρά?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στις διακοπές δίνω λίγο απ' όλα, ξηρά, αυγά, ψάρι κονσέρβα, περισσευούμενα από δικά μας γεύματα, νωπό κρέας από σουπερμάρκετ ή χασάπη, ...
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna μπορέις να μου εξηγήσεις τι θέμα μπορεί να έχει στην χώνεψη αν τρώει μαζί και την ξηρά?
Η ξηρά θέλει περισσότερο χρόνο να χονευτεί και μένει στο στομάχι περισσότερο απ' ότι το μαγειρευτό ή το ωμό, με αποτέλεσμα να φουσκώνει ο σκύλος και να έχει αέρια.
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Thanx Berna!

Kαι κατι ακομα: Δε δινεις καθολου εσυ δημητριακα? Πχ Βρώμη ή καστανο ρυζι;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οχι, δεν δίνω εδώ και μήνες, στην αρχή έδινα ρύζι και μακαρόνια (νερόβραστα) αλλά ήταν πολύ πολύ αδύνατος. Τα έχω κόψει τελείως. Δεν βλέπω να του λείπουν ;)
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Η ξηρά θέλει περισσότερο χρόνο να χονευτεί και μένει στο στομάχι περισσότερο απ' ότι το μαγειρευτό ή το ωμό, με αποτέλεσμα να φουσκώνει ο σκύλος και να έχει αέρια.
Δηλαδή το μόνο πρόβλημα είναι τα αέρια?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
οκ. θα το ψαξω κι εγω. Ειδικα η βρώμη νομιζω κανει καλο.

Α, και ο λιναροσπορος ειναι πολυ σημαντικος στον σκυλο, εχω διαβασει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχε πάντα στο νου πως ο σκύλος είναι σαρκοφάγο ζώο. Τα λαχανικά, τα φρούτα και όλα τα υπόλοιπα που θες να δώσεις να μην είναι πάνω από το 20% του γεύματος.
 




grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Αν θέλεις πες μας τι σου είπε ο γιατρός για τις αυξημένες τιμές των Alt

στην πρώτη και Asτ στην δεύτερη δηλαδή στις τρανσαμινάσες...
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Να ρωτησω εσεις που περιστασιακά δίνετε και ξηρά( παράδειγμα στις διακοπές) πως κάνετε τη μετάβαση? και πως συνηθίζουν και barf και ξηρά?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981