Σχετικά με μεταφορά σκύλου στο εξωτερικό


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Στο Heathrow δεν δέχονται. Ο σκυλάκος σου θα ταξιδέψει μόνος του με την υπηρεσία της British Airways, την "British Airways World Cargo". Τα στοιχεία επικοινωνίας για να μιλήσεις μαζί τους (στα Ελληνικά) είναι:

Greece - Athens (ATH)
Address: Athens International Airport
"Eleftherios Venizelos"
2nd Floor
Office No. 10
5th KM Spata-Loutsa Avenue
GR-190 04
Athens
Greece
Reservations: +(30) 210 356 5554
Facsimile: +(30) 210 356 5555
Telex: ATHFSBA
Open: Mon - Fri 0800 - 1800 Sat - Sun 1000 - 1800 (no public reception)
 




mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Καλησπερα! Ταξιδεψα με τον σκυλο μου το Σεπτεμβριο απο Αθηνα - Γλασκωβη (μεταπτυχιακο και εγω) και μπορω να πω οτι η μεταφορα του ηταν το πιο αγχωτικο κομματι αλλα τα καταφεραμε!:D

Τα ζωα στο Ηνωμενο Βασιλειο μπορουν να εισελθουν αεροπορικως μονο απο το Heathrow γιατι μονο εκει υπαρχει κεντρο υποδοχης και μονο με συγκεκριμενες εταιριες. Απο Αθηνα ειναι βασικα η British. Τη θεση του σκυλου μπορεις να την κλεισεις οχι νωριτερα απο δυο εβδομαδες πιο πριν (και μεταφερουν μονο ενα ζωο ανα πτηση οποτε καλο θα ειναι να παρεις τηλεφωνο νωρις γιατι αλλιως θα πρεπει να αλλαξεις και το δικο σου εισητηριο), πρεπει να τους στειλεις με φαξ το διαβατηριο του καποιες μερες πριν ωστε να εγκριθει απο την Αγγλια και το μινιμουμ ποσο που πληρωνεις ειναι 700 Ευρω!!!! Τα ζωα πετανε μονο με τη βραδυνη τους πτηση και μονο καθημερινες. Φυσικα θα πεταξει cargo, τα ζωα απαγορευονται στις καμπινες προς Βρετανια.

Πολλες απο τις αλλες αεροπορικες που κανονικα μεταφερουν ζωα δεν το κανουν προς Βρετανια. Φανταζομαι οτι μπορεις να πας μεσω αλλης χωρας αλλα εγω που το ειχα ψαξει λιγο ειδα οτι εβγαιναν παρα πολλες οι ωρες. Βεβαια μετα ειχα να παω και Σκωτια, ισως για εσενα να ειναι πιο ευκολο. :)

Στο Eurostar οπως σου ειπαν απαγορευονται οι σκυλοι (εκτος απο τους οδηγους). Μπορεις ομως να πας οδικως και να φορτωσεις το αυτοκινητο ή στο ειδικο τρενο που τα μεταφερει απο το τουνελ (δεν ξερω πως λεγεται) ή με το καραβι. Το καραβι κανει αρκετες ωρες και ο σκυλος πρεπει θεωρητικα να μεινει στο αυτοκινητο αλλα νομιζω οτι θα μπορεσεις να τον βγαλεις. Αν πας οδικως φροντισε να εχεις απο πριν τις σφραγιδες του κτηνιατρου για τις θεραπειες που πρεπει να εχουν γινει 24 ωρες πριν την εισοδο σου στη Βρετανια ή να ξερεις καποιον κτηνιατρο που θα του δωσει τα χαπια πριν περασεις απεναντι.

Το θεμα του σπιτιου ειναι λιγο δυσκολο, εγω πηγα Γλασκωβη τον Αυγουστο να βρω γιατι οι περισσοτεροι δεν ηθελαν κατοικιδια οι υπολοιποι δεν το εκλειναν μεσω ιντερνετ. Φανταζομαι στο Λονδινο θα ειναι λιγακι πιο δυσκολο ακομα λογω της μεγαλης ζητησης. Παντως επειδη με ειχαν δεχτει και εκει ειχα κοιταξει καποιες αγγελιες και καθε τοσο εβγαιναν καποιες για σπιτια που δεχονταν σκυλους. Κοιτα πχ στο gumtree που συνηθως βαζουν αγγελιες ιδιωτες γιατι οι μεσιτες ειναι συνηθως πιο απολυτοι.

Καλη επιτυχια και πες μου αν χρειαζεσαι κατι αλλο!:)
 


Pintsie

Well-Known Member
Banned
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Παιδιά, σπίτι για τους δύο πρώτους μήνες βρήκα..
Το θέμα είναι ότι ούτε αυτοκίνητο έχω ούτε τίποτα..
700 ευρώ για τη μεταφορά του σκύλου; Πολλά δεν είναι ρε παιδιά; :(
εγώ πρέπει να δουλεύω 5 μήνες για να τα βγάλω :(
Αχ τι θα κάνωωωωωωωωω;
Σίγουρα μόνο στο heathrow μπορούμε να τα πάρουμε; :(
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Δεν ειναι πολλα, ειναι παρα πολλα!:-| Και αυτο ειναι το μινιμουμ, μπορει να ειναι και παραπανω για μεγαλυτερο σκυλο.

Τι να σου πω, οι Αγγλοι ειναι τραγικοι (και) σε αυτο το θεμα. Εχεις ακομα καιρο μεχρι τον Σεπτεμβρη για να ψαξεις αλλους τροπους μεταφορας αλλα να ξερεις οτι γενικα θα ταλαιπωρηθειτε αρκετα οπως και να πατε. Επισης να ξερεις οτι πρεπει να βρεις ανθρωπο να σου κραταει τον σκυλο οταν επιστρεφεις για διακοπες στην Ελλαδα (με το αζημιωτο το πιθανοτερο, εκτος αν τον αφησεις σε καποιο φιλο).

Αν θελεις οπωσδηποτε να τον παρεις μαζι σου ετοιμασου ή να πληρωσεις πολλα ή να κανεις το γυρο της Ευρωπης με αεροπλανα, τρενα, καραβια και (νοικιασμενα) αυτοκινητα!

Παντως για μενα νομιζω οτι τελικα αξιζε, περναμε τελεια με το Μιλουδι μου εδω :) (βεβαια τον Σεπτεμβρη λεω να επιστρεψω με καραβι απο Εδιμβουργο -> Αμστερνταμ και μετα Αθηνα με KLM. Στην British ορκιστηκα να μην τα ξαναδωσω:D Κοιτα και κανεναν τετοιο περιεργο συνδυασμο αν θες)
 




Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Καλησπερα! Ταξιδεψα με τον σκυλο μου το Σεπτεμβριο απο Αθηνα - Γλασκωβη (μεταπτυχιακο και εγω) και μπορω να πω οτι η μεταφορα του ηταν το πιο αγχωτικο κομματι αλλα τα καταφεραμε!:D

Τα ζωα στο Ηνωμενο Βασιλειο μπορουν να εισελθουν αεροπορικως μονο απο το Heathrow γιατι μονο εκει υπαρχει κεντρο υποδοχης και μονο με συγκεκριμενες εταιριες. Απο Αθηνα ειναι βασικα η British. Τη θεση του σκυλου μπορεις να την κλεισεις οχι νωριτερα απο δυο εβδομαδες πιο πριν (και μεταφερουν μονο ενα ζωο ανα πτηση οποτε καλο θα ειναι να παρεις τηλεφωνο νωρις γιατι αλλιως θα πρεπει να αλλαξεις και το δικο σου εισητηριο), πρεπει να τους στειλεις με φαξ το διαβατηριο του καποιες μερες πριν ωστε να εγκριθει απο την Αγγλια και το μινιμουμ ποσο που πληρωνεις ειναι 700 Ευρω!!!! Τα ζωα πετανε μονο με τη βραδυνη τους πτηση και μονο καθημερινες. Φυσικα θα πεταξει cargo, τα ζωα απαγορευονται στις καμπινες προς Βρετανια.

Πολλες απο τις αλλες αεροπορικες που κανονικα μεταφερουν ζωα δεν το κανουν προς Βρετανια. Φανταζομαι οτι μπορεις να πας μεσω αλλης χωρας αλλα εγω που το ειχα ψαξει λιγο ειδα οτι εβγαιναν παρα πολλες οι ωρες. Βεβαια μετα ειχα να παω και Σκωτια, ισως για εσενα να ειναι πιο ευκολο. :)

Στο Eurostar οπως σου ειπαν απαγορευονται οι σκυλοι (εκτος απο τους οδηγους). Μπορεις ομως να πας οδικως και να φορτωσεις το αυτοκινητο ή στο ειδικο τρενο που τα μεταφερει απο το τουνελ (δεν ξερω πως λεγεται) ή με το καραβι. Το καραβι κανει αρκετες ωρες και ο σκυλος πρεπει θεωρητικα να μεινει στο αυτοκινητο αλλα νομιζω οτι θα μπορεσεις να τον βγαλεις. Αν πας οδικως φροντισε να εχεις απο πριν τις σφραγιδες του κτηνιατρου για τις θεραπειες που πρεπει να εχουν γινει 24 ωρες πριν την εισοδο σου στη Βρετανια ή να ξερεις καποιον κτηνιατρο που θα του δωσει τα χαπια πριν περασεις απεναντι.

Το θεμα του σπιτιου ειναι λιγο δυσκολο, εγω πηγα Γλασκωβη τον Αυγουστο να βρω γιατι οι περισσοτεροι δεν ηθελαν κατοικιδια οι υπολοιποι δεν το εκλειναν μεσω ιντερνετ. Φανταζομαι στο Λονδινο θα ειναι λιγακι πιο δυσκολο ακομα λογω της μεγαλης ζητησης. Παντως επειδη με ειχαν δεχτει και εκει ειχα κοιταξει καποιες αγγελιες και καθε τοσο εβγαιναν καποιες για σπιτια που δεχονταν σκυλους. Κοιτα πχ στο gumtree που συνηθως βαζουν αγγελιες ιδιωτες γιατι οι μεσιτες ειναι συνηθως πιο απολυτοι.

Καλη επιτυχια και πες μου αν χρειαζεσαι κατι αλλο!:)
Meriettou, σε ευχαριστούμε πάρα πολυ για την απάντηση σου μιας και εγώ οπως και ο/η Pinstsie θα πάμε μόνιμα Λονδίνο. Εγω λίγο αργότερα απο τον Σεπτέμβριο. Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ, πως έκανες την κράτηση για τον σκυλάκο σου; Πήρες τηλέφωνο στο τμήμα της British Airways στο Ελ. Βενιζέλο; Επιπλέον, πόσα κιλά είναι και πλήρωσες 700 ευρώ; (Για να κάνουμε την σύγκριση)
 


Pintsie

Well-Known Member
Banned
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Α! είχα ακούσει και κάτι άλλο. Ότι επιτρέπονται σε εκείνη την πτήση που θα είσαι μέχρι 2 σκυλιά ή κάτι τέτοιο.
Οπότε αν έχει κλείσει κάποιος άλλος για εκείνη τη μέρα, δεν μπορείς να πας κι εσύ με σκύλο (εφόσον είναι ο τρίτος σκύλος στο αεροπλάνο).
Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Δεν θυμάμαι πού το είχα δει.
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Ναι για τις κρατησεις παιρνεις τηλεφωνο στο cargo της BA. Νομιζω καπου τα ειδα παραπανω αλλα τα ξαναβαζω:210-3576491-3. Ειναι ολοι ευγενεστατοι και πολυ εξυπηρετικοι και απαντανε σε ολες τις αγωνιωδεις ερωτησεις :)

700 ευρω ειναι το μινιμουμ που πληρωνεις, νομιζω μεχρι 7 κιλα περιπου. Για επιπλεον σε χρεωνουν με το κιλο (ακουγεται καπως περιεργο αυτο:p)

Ναι ισχυει οτι πεταει μονο ενα ζωο ανα πτηση, ή 2 της ιδιας οικογενειας ("Δεν μπορούν να ταξιδέψουν μαζί 2 ζωντανά στην ίδια πτήση όταν ανήκουν σε διαφορετική οικογένεια. Όταν θέλετε 2 ζωντανά να ταξιδέψουν στο ίδιο κλουβί,τότε πρέπει να έχουν την ίδια ράτσα,να ανήκουν στη ίδια οικογένεια,και να μην υπερβαίνει το καθένα τα 14 κιλά". Οι γατες μπαινουν και ανα 3 στο κλουβι)

Α πρεπει να αγορασετε και κλουβι, εγω πηρα το μεσαιο για 85 ευρω νομιζω. Τους πηρα μια μερα τηλεφωνο, τους ειπα οτι θα παω τον σκυλο να τον μετρησουν και βγηκαν εξω να με παραλαβουν, μου εφεραν κλουβι απο την Ολυμπιακη και με βοηθησαν και με τα εγγραφα. :) Ειχα παει μαλιστα και το κλουβι που ειχα απο πριν για να το δουν και μου ειπαν οτι δεν κανει.

Αφου θα πατε μονιμα θα ελεγα να αρχισετε τα τηλεφωνα στις ξενες αεροπορικες για να δειτε αν και πως μεταφερουν ζωα στη Βρετανια. Α επισης αν σκεφτεστε το τρενο για καποιο κομματι της διαδρομης, εκτος απο το Eurostar που δεν δεχεται ζωα, στα υπολοιπα τρενα τα ζωα επιτρεπονται δωρεαν (Βρετανια) ή με πολυ μικρο κοστος (νομιζω γυρω στα 5 ευρω στη Γαλλια) και μονο με το λουρι τους.

Αν θελετε στειλτε μου τα μειλ σας για να σας στειλω το μειλ της British με ολες τις πληροφοριες.:)
 


Pintsie

Well-Known Member
Banned
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Σε όλες τις αεροπορικές στοιχίζει τόσο ή μόνο στην British?
Αν πάω μέχρι Γαλλία με το αεροπλάνο, θα μου στοιχίσει πάλι 700 ευρώ;
Ωχ Παναγιά μου Παναγιά μου!
Εν τω μεταξύ, εγώ σκεφτόμουν να κλείσω εισιτήριο κάνα 2μηνο πιο πριν για να μου έρθει πιο φτηνά. Θα πρέπει τώρα να το κλείσω τελευταία στιγμή;
JESUS!
Μήπως να κάνω έναν έρανο;
Θα βάλετε όλα τα μέλη του φόρουμ από 1 ευρώ στο λογαριασμό μου.
Ε, θα τα μαζέψω αυτά τα 700!:D
(δέχομαι και 50λεπτα:p )
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Σε όλες τις αεροπορικές στοιχίζει τόσο ή μόνο στην British?
Αν πάω μέχρι Γαλλία με το αεροπλάνο, θα μου στοιχίσει πάλι 700 ευρώ;
Ωχ Παναγιά μου Παναγιά μου!
Εν τω μεταξύ, εγώ σκεφτόμουν να κλείσω εισιτήριο κάνα 2μηνο πιο πριν για να μου έρθει πιο φτηνά. Θα πρέπει τώρα να το κλείσω τελευταία στιγμή;
JESUS!
Μήπως να κάνω έναν έρανο;
Θα βάλετε όλα τα μέλη του φόρουμ από 1 ευρώ στο λογαριασμό μου.
Ε, θα τα μαζέψω αυτά τα 700!:D
(δέχομαι και 50λεπτα:p )
Η British στοιχιζει τοσο. Για τις αλλες δεν μπορω να σου πω, πρεπει να παρεις τηλεφωνο. Γενικα οι περισσοτερες εταιριες πετανε τα μικροσωμα σκυλακια στην καμπινα των επιβατων σε λογικες τιμες, αλλα ΟΧΙ προς Λονδινο :-| Για Λονδινο ολες οσες ειχα δει πριν ταξιδεψω εγω ελεγαν οτι τα ζωα πετανε cargo ή καθολου. Και για cargo συνηθως δεν εδιναν τιμες online. Πιστευω παντως οτι πρεπει να το ψαξεις αφου εχεις και χρονο, το βρισκω δυσκολο να ειναι πιο ακριβες!

Το εισιτηριο προφανως και δεν θα το κλεισεις τελευταια στιγμη γιατι αλλιως θα πληρωσεις αλλα 700 ευρω για σενα :p Αφου αποφασισεις πως θα πας, θα κλεισεις το εισιτηριο σου και θα εχεις ολα τα χαρτια ετοιμα ωστε να κλεισεις τη θεση του σκυλου αμεσως μολις ανοιξει η προθεσμια. Ε και θα ελπιζεις να μην εισαι τρομερα ατυχη :D

Αν πετυχει το concept του ερανου θα κανω και εγω για την επιστροφη μας στην Ελλαδα:D:D
 




Deinan

Member
13 Απριλίου 2011
15
0
Λοιπόν είχα σήμερα επικοινωνία με το cargo της British. Η τιμή αυτή τη στιγμή είναι 750 ευρώ. Αργότερα βλέπουμε.. Εισητήριο για το σκύλο μου μπορώ να κλείσω το νωρύτερο 14 μέρες πριν. Αλλά ένα μήνα πρίν πρέπει να ξαναπάρω τηλέφωνο μήπως έχει αλλάξει κάτι. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι ότι δεν ξέρουν από τώρα με ποιο αεροπλάνο θα μπορέσει να πετάξει ο σκύλος, δεν δέχονται σκύλους παρά μονον σε συγκεκριμμένες πτήσεις. Οι πτήσεις γίνονται αποκλειστικά από Αθήνα (άρα δεν έχω τρόπο να τον πάρω μαζί μου από Θεσσαλονίκη διότι καμία ελληνική αεροπορική δεν δέχεται μεγάλους σκύλους (όπως προανέφερα ζυγίζει 38 κιλά) και οι σκύλοι πλέον απαγορεύονται στα (ελληνικά) τρένα. Εγώ βέβαια έκλεισα ήδη εισητήριο με την British για 130 ευρώ. Δηλαδή εγώ, ο άνθρωπος, ταξιδέυω στην καμπίνα με 130 ευρώ αλλά ο σκύλος σαν cargo με τις βαλίτσες με 700 τουλάχιστον. Λογικό έτσι; Βέβαια πιθανότατα θα πρέπει να το ακυρώσω το εισητήριο και να το κλείσω τότε που θα κλέισω και του σκύλου, άρα πόσο θα έχει πάει η τιμή του;Παιδιά έχω αγανακτήσει, μάλλον δεν θα μπορέσω να τον πάρω το σκύλο μαζί μου, οικονομικά δεν μπορώ να το στηρίξω όλο αυτό, τα ποσά αυτά είναι παράλογα και εκβιαστικά. Δεν μπορεί Η Berlin να μεταφέρει κάθε σκυλο με 40 ευρώ, η Lufthansa με 200, να μεταφέρουν τα σκυλιά παντού σε όλη την Ευρώπη εκτός UK γιατί δεν τους επιτρέπουν, όπως μου λένε στα μέηλ τους, και η μεταφορά εντός UK να γίνεται αποκλειστικά με 2-3 συγκεκριμμένες αγγλικές εταιρίες (British, Thomson) οι οποίες χρεώνουν τουλάχιστον 700 ευρώ για ένα ζώο που μεταφέρεται με τις αποσκευές. Οι άνθρωποι έχουν στήσει δουλίτσα και εκμεταλεύονται απροκάλυπτα όποιον θέλει να εισέλθει στο Ηνωμένο Βασίλειο με το ζωάκι του. Τόσο φιλόζωοι είναι. Θα πρέπει να δω τι θα κάνω με το γέρο σκύλο μου και ποιος θα τον φροντίσει τα 2-3 χρόνια που του έμειναν. Χάλια, δεν έχω λόγια..
 


Pintsie

Well-Known Member
Banned
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Μου φαίνεται ότι η μόνη λύση είναι να πάμε "θεσσαλονίκη μέσω πάτρας!"
Και μάλλον αυτό θα κάνω κι εγώ..
θα πάω Γαλλία ή δεν ξέρω κι εγώ πού και από εκεί θα βρω άλλο τρόπο να πάω Λονδίνο.
Τι να πω... κρίμα...
 


Deinan

Member
13 Απριλίου 2011
15
0
Μου φαίνεται ότι η μόνη λύση είναι να πάμε "θεσσαλονίκη μέσω πάτρας!"
Και μάλλον αυτό θα κάνω κι εγώ..
θα πάω Γαλλία ή δεν ξέρω κι εγώ πού και από εκεί θα βρω άλλο τρόπο να πάω Λονδίνο.
Τι να πω... κρίμα...
Πραγματικά κρίμα. Κι εγώ ψάχνω οποιοδήποτε τρελό σενάριο μέσω Γαλλίας, μέσω Βελγίου, με συνδυασμό μέσων, με αυτοκίνητο...Μπας και...
 




kaleidoscope

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
51
0
1ον)Απο Ανκονα στις ακτες απεναντι απο αγγλια ειναι 1400 χλμ περιπου. Παιρνεις αμαξι πας πατρα και σε δυο (χαλαρες) μερες μπαινεις UK.Πως γυρνας ομως?
2ον)Πετας Rotterdam και περνας με πλοιο στο Hull . Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω αν η γραμμη ειναι passenger η μονο για φορτηγα και κονταινερ
3ον)Συγκεντρωνεστε 2 ατομα( και 2 σκυλοι!) πτηση βρυξελλες ενοικιαση αυτοκινητου παραδοση στο calais ( 200 χλμ ,400 ευρω ) πλοιο για ντοβερ και λονδινο. Αν περασει το αμαξι αγγλια η τιμη απο 400 παει 1500 ευρω Hertz οποτε δεν ξερω πως απο ντοβερ θα μεταφερει καποιος σκυλο στο λονδινο. Αυτα. Ελπιζω να βοηθησα.
 


Deinan

Member
13 Απριλίου 2011
15
0
1ον)Απο Ανκονα στις ακτες απεναντι απο αγγλια ειναι 1400 χλμ περιπου. Παιρνεις αμαξι πας πατρα και σε δυο (χαλαρες) μερες μπαινεις UK.Πως γυρνας ομως?
2ον)Πετας Rotterdam και περνας με πλοιο στο Hull . Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω αν η γραμμη ειναι passenger η μονο για φορτηγα και κονταινερ
3ον)Συγκεντρωνεστε 2 ατομα( και 2 σκυλοι!) πτηση βρυξελλες ενοικιαση αυτοκινητου παραδοση στο calais ( 200 χλμ ,400 ευρω ) πλοιο για ντοβερ και λονδινο. Αν περασει το αμαξι αγγλια η τιμη απο 400 παει 1500 ευρω Hertz οποτε δεν ξερω πως απο ντοβερ θα μεταφερει καποιος σκυλο στο λονδινο. Αυτα. Ελπιζω να βοηθησα.

Αυτή τη στιγμή εξετάζω το ενδεχόμενο να πάω με αυτοκίνητο (2 οδηγοί, εγώ και ο φίλος μου) Θεσσαλονίκη-Ηγουμενίτσα, Ηγουμεντίτσα-Ανκόνα με πλοίο, Ανκόνα- Λονδίνο. Συνολικά το κόστος πρέπει να είναι γύρω στα 600 ευρώ όλα μαζί. Για την επιστροφή του αυτοκινήτου (το χρειάζονται εντός εβδομάδας πίσω) ψάχνει η αδερφή μου 2ο άτομο (και 3ο) ώστε να πετάξουν Λονδίνο και να γυρίσουν οδικώς, με σκοπό μάλιστα να κάνουν και road trip. Άμα μας κάτσει αυτό, τη γλιτώσαμε. Αλλά κοίτα να δείς τι ιστορία καθόμαστε και στήνουμε απλώς και μόνο για να μεταφέρουμε ένα κατοικίδιο στο Λονδίνο!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μια χώρα τόσο φιλόζωη όσο η Αγγλία είναι τόσο δύσκολη σαν προορισμός αν έχεις ζώο..Είναι αλήθεια ότι τον Οκτώβριο θα αλλάξει η νομοθεσία και θα υποχρεωθεί να εναρμονιστεί με την υπόλοιπη Ευρώπη;