Σχετικά με προϊόντα αποπαρασίτωσης γενικά


-Jerry-

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2011
48
0
Helliniko Athens
καλησπερα σε ολους.
εχω παντα μια απορια και οποιο γιατρο ρωτησα οι αποψεις διηστανται.
με απλα λογια.
ολα αυτα τα λουρια για σκνηπα που χρησιμοποιουμε , οι αμπουλες και λοιπα πρεπει να τις βαζουμε ολο το χρονο ή μονο το διαστημα απο απριλιο ασπουμε εως οκτωμβρη .
το χειμωνα ασπουμε σκνηπα δεν υπαρχει.
αλλοι γιατροι λενε μονο το διαστημα απριλιο -οκτωμβριο ,αλλοι μενε ολο το χρονο.
εσεις στα δικα σας σκυλια τι κανετε?
ρωτω γιατι εμας ειναι σκυλι σαλονιου και ο θεωρω υπερβολικο ασπουμε δεκεμβριο μηνα να του βαζω αμπουλες και λουρια για σκνηπα.
 




m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Αυτό το θέμα με έχει απασχολήσει κι εμένα πολύ... Θεωρητικά τον χειμώνα δεν υπάρχουν έντομα λόγω κρύου, όμως εμείς στην Ελλάδα έχουμε αρκετά ζεστές μέρες και τον χειμώνα οπότε καλό είναι να βάζεις. Το ερώτημα μου όμως είναι πόσο υγιές είναι να "ποτίζουμε" το δέρμα του σκύλου με χημικά συνέχεια;
Εγώ πάντως για 2 με 3 μήνες το χειμώνα (τους πιο κρύους) δεν της βάζω και την ψεκάζω με μίγμα ελαίων σιτρονέλας και λεβάντας προληπτικά.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Αυτα δεν κανουν τιποτα στα τσιμπουρια ομως. Η γνωμη μου: Scalibor περιλαιμιο αν δε θες μη βαζεις. Frontline αμπουλα ομως βαζε μια το μηνα για ψυλους και τσιμπουρια.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
ακριβως

μια αμπουλα frontline καθε μηνα & scalibor απο Απριλη μεχρι να δροσισει.. κι εκτος απ αυτα βεβαια ειναι καλο μετα το καλοκαιρι να γινεται και μιε εξεταση για καλαζαρ προοληπτικα
 
Last edited by a moderator:


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Σωστα. Μια γενικη αιματος καλυτερα γιατι υπαρχουν πολλες ασθενειες (σοβαροτατες) που μπορει να καλησει το καλοκαιρι απο εξωπαρασιτα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ακριβως

μια αμπουλα frontline καθε μηνα & scalibor απο Απριλη μεχρι να δροσισει.. κι εκτος απ αυτα βεβαια ειναι καλο μετα το καλοκαιρι να γινεται και μιε εξεταση για καλαζαρ προοληπτικα
Ακριβώς αυτό!!!
Τους ζεστούς μήνες έχουμε την σκνίπα..τους ψύλλους και τα τσιμπούρια όλον τον χρόνο..!!