Σχετικοτητα κρισεων σε εκθεσεις μορφολογιας.


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Οσον αφορα :
-την σχετικοτητα των κρισεων στις εκθεσεις,
-τις ερμηνειες που επιδεχονται τα προτυπα φυλων απο τους κριτες
-τις "κουμπαριες" που διαμορφωνουν τα BIS(σε ελληνικο και ευρωπαικο επιπεδο)
-το απολυτως σχετικο της ΟΛΗΣ υποθεσης

Eχω να καταθεσω την προσωπικη μου ιστορια ως αποδειξη της ΕΙΡΩΝΙΑΣ του θεματος που λεγεται εκθεσεις μορφολογιας-κριτες μορφολογιας
Το πολυαγαπημενο μου ντακσχουντ (6 ετων) εχει τις παρακατω διακρισεις
-περιπου 10 CACIB (Ελλαδα και εξωτερικο)
-χαρακτηρισμος "excellent" στο Euro dog show 2007-Zagreb
-τιτλο πρωταθλητη σε Ρουμανια και Κυπρο
-δυο φορες προκριση για Crufts
...και εχει κατα την γνωμη μου μειονεκτηματα σε σχεση με το προτυπο της φυλης....

Ειναι δε αγορασμενο απο pet shop!!!
Αυτο το τελευταιο το αναφερω μονον ως την απολυτη ειρωνια της ιστοριας μου. Οταν την αγορασα ηξερα πολυ λιγωτερα πραγματα απο οσα γνωριζω σημερα και πιστευω πως ηταν απολυτα ΤΥΧΑΙΟ το γεγονος πως ο σκυλος μου υπηρξε κατ'αρχας υγιης και δευτερευοντως σωστος μορφολογικα.

Καταληγοντας,
θεωρω πως τα παντα γυρω απο τις εκθεσεις μορφολογιας,τις κρισεις που παιρνουν οι σκυλοι,τους τιτλους τους,κλπ κλπ....ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΤΙΚΑ
και ως τετοια πρεπει να αντιμετωπιζονται.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σίγουρα είναι ένα σκυλί που βλέπεται ... ΑΛΛΑ

Αφού τα λές σταράτα θα στα πώ κι εγώ.

-περιπου 10 CACIB (Ελλαδα και εξωτερικο)
Πόσα στην Ελλάδα και πόσα στο εξωτερικό ? Πόσους σκύλους είχες στην φυλή ? Ποιές χώρες είναι οι χώρες του εξωτερικού ?

-χαρακτηρισμος "excellent" στο Euro dog show 2007-Zagreb
Καλο. Είπαμε είναι ένας σκύλος που βλέπεται, σίγουρα τυπικός. Κι εγώ έχω V στο Zagreb με έναν σκύλο που δεν μου αρέσει καθόλου προσωπικά

-τιτλο πρωταθλητη σε Ρουμανια και Κυπρο
Οι οποίες χώρες πώς δίνουν τίτλο πρωταθλητή ?

-δυο φορες προκριση για Crufts
Κερδίζοντας στην Κύπρο ... ;)

...και εχει κατα την γνωμη μου μειονεκτηματα σε σχεση με το προτυπο της φυλης....
Εννοείται όλοι οι σκύλοι έχουν.

Για να μην παρεξηγούματε - ΣΥΜΦΩΝΩ. Αν τρέξεις σαν διάολος με έναν σχετικά καλό σκύλο θα ανταμειφθείς. Το θέμα είναι ποιόν κοροιδεύεις ... οι εκθέσεις είναι ΕΝΑ ΕΡΓΑΛΕΙΟ, το έχουμε πεί πολλές φορές, και το λέμε άλλη μία. Μπορείς Οχι με σκυλιά από pet-shop αλλά με τα καλύτερα 2 σκυλιά στον κόσμο να κάνεις έγκλημα αν τα ζευγαρώσεις. Μπορείς επίσης να κοροιδέψεις πολύ κόσμο - αλλά όχι όλους ... αλλιώς πρέπει να το ψάχνεις σαν "επαγγελματίας" και αλλιώς σαν "αγοραστής" σκύλου ...
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Το θέμα είναι ποιόν κοροιδεύεις ...
Δεν κοροιδευω κανεναν,για αυτο αλλωστε και λεω τα πραγματα με το ονομα τους.
Το συστημα διακωμωδω,τους "ειδημονες" ειρωνευομαι.
Ειναι το δικο μου συστημα αξιολογησης των κριτων...οποιος δινει "εξαιρετος" στην Beauty μου,πολλω δε μαλλον CACIB ,ειναι ασχετος!

-περιπου 10 CACIB (Ελλαδα και εξωτερικο)
-6 στην Ελλαδα,3 στην Ρουμανια ,1 στην Κυπρο

Οι οποίες χώρες πώς δίνουν τίτλο πρωταθλητή ?
Η Ρουμανια με 3 CACIB και η Κυπρος με 1 CACIB αν ειναι ηδη ο σκυλος πρωταθλητης

-δυο φορες προκριση για Crufts
Μια φορα απο την Κυπρο
Μια φορα απο την Ρουμανια

Πόσους σκύλους είχες στην φυλή ?
Σχεδον παντα μικρος αριθμος συμμετοχων,3-5 τις περισσοτερες φορες.
Ποση σημασια ομως εχει αυτο οταν εχει υπαρξει φορα που εχει κερδισει την φυλη απο δικο μου σκυλο που υπερεχει σημαντικα απο εκεινην?

Συμφωνω απολυτα στο κομματι που αφορα την εκτροφη.
Αλλοιως πρεπει να "διαβαζεις" τους τιτλους και τις επιτυχιες ενος σκυλου οταν αξιολογεις την χρησιμοτητα του για αναπαραγωγη και αλλοιως οταν ενδιαφερεσαι να αποκτησεις εναν υγιη και τυπικο σκυλο,χωρις βλεψεις αναπαραγωγης.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Από μόνη της η λέξη "κρίση" εμπεριέχει και μια "υποκειμενικότητα"...όσο αντικειμενική και να είναι.

Έτσι λοιπόν και οι κριτές , είναι "καλύτεροι" όσο πλησιάζουν την "αντικειμενικότητα" , έτσι όπως είναι και τα σκυλιά είναι καλύτερα όσο πλησιάζουν το πρότυπο.

Τώρα ας μην εξετάσουμε το με ποιούς "δόλιους" ή "πλάγιους" τρόπους μπορείς να αποκομίσεις ένα CAC ή ένα CACIB.

Αυτός που αγαπάει τον αθλητισμό δεν επηρεάζεται και δεν σταματά να αθλείται επειδή διαιτητές , παίκτες , παράγοντες χρηματίζονται , αθλητές ντοπάρονται , το κράτος απαξιεί , ο κόσμος βρίζει , κλπ.
Κοιτά να κάνει αυτό που γουστάρει και αν μπορεί να "βάλει και ένα χεράκι" για να γίνουν τα πράγματα καλύτερα.

Αν πάλι δεν θέλει , δε συμμετέχει...αλλά έτσι χάνει και το "δικαίωμα" διαμαρτυρίας μια που δεν αποτελεί μέρος της λύσης και δεν προσπαθεί για τίποτα.
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Τώρα ας μην εξετάσουμε το με ποιούς "δόλιους" ή "πλάγιους" τρόπους μπορείς να αποκομίσεις ένα CAC ή ένα CACIB.
Συμφωνω επι της ουσιας,το "δολιος" με βρισκει αντιθετη,δεν αντιπροσωπευει ολες τις συμπεριφορες...

αν μπορεί να "βάλει και ένα χεράκι" για να γίνουν τα πράγματα καλύτερα.
Ενας απο τους τροπους για να γινουν τα πραγματα καλυτερα ειναι, κατα την γνωμη μου,να εχουν τις σωστες διαστασεις.
Απαραδεκτες κρισεις,που δεν καλυπτονται απλα απο την εννοια της υποκειμενικοτητας ,σε συνδυασμο με την αοριστια που χαρακτηριζει τα προτυπα σε ορισμενα σημεια(και αφηνει μεγαλα περιθωρια ερμηνειας),αλλοιωνουν την ουσια της ολης διαδικασιας.
Οι κρισεις κρινονται,αναλογα με το ποσα ξερουμε,ποσα προσπαθουμε να μαθουμε,ποσο ειλικρινεις ειμαστε σε σχεση με οσα αντιλαμβανομαστε .
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
σε συνδυασμο με την αοριστια που χαρακτηριζει τα προτυπα σε ορισμενα σημεια(και αφηνει μεγαλα περιθωρια ερμηνειας),αλλοιωνουν την ουσια της ολης διαδικασιας.
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα ?
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα ?
Κατ'αρχας να πω οτι αναφερομαι σε συνδυασμο δυο λανθανσμενων παραγοντων:
-κακης κρισης και
-ασαφειας στην διατυπωση του προτυπου.

Στην περιπτωση των dachshund ,που ειναι και η φυλη στην οποια προσπαθω να εντρυφησω, υπαρχει ΖΗΤΗΜΑ με το μεγεθος.Το προτυπο λεει :

"Dachshund : Circumference of chest 35 cm. Upper weight limit about 9 kg.
Miniature Dachshund : Circumference of chest from 30 to 35 cm measured when at least 15 months old.

Rabbit Dachshund : Chest circumference up to 30 cm measured when at least 15 months.
Weight : Standard Dachshund up to about 9 kg."

Σε πρωτη αναγνωση δειχνει σαφες,
στην εφαρμογη του ομως δημιουργει κενα,
-δεν αφηνει περιθωρια αποκλισης ( +,-) για εκεινα τα σκυλια που βρισκονται σε οριακα μεγεθη (πχ. miniature με περιμετρο 36cm, δεν "δειχνει" standard)
κατι που το Dachshund club της Γερμανιας -χωρα καταγωγης της φυλης- κανει ,εφαρμοζοντας το +-1 με 2 cm (συνυπολογιζοντς τον "τυπο" του σκυλου).
-προσδιοριζει μονον το ανωτατο επιτρεπομενο βαρος στο standard μεγεθος,
αφηνοντας κενο στα αλλα δυο μεγεθη (ασε που ποτε δεν εχω δει η ακουσει να ζυγιζονται ποτε τα dachshund πριν απο καποια εκθεση)

Στο συγκεκριμενο λοιπον σημειο παρατηρουνται τραγελαφικες και απαραδεκτες κρισεις
-απο κριτες που ειτε κρινουν με το "ματι" και οχι με την μεζουρα ,και το "ματι" τους συχνα τους ξεγελαει
-απο κριτες που μετρουν με την μεζουρα παρα πολυ αυστηρα και ανακατευουν τους σκυλους στις διαφορες κατηγοριες
-απο κριτες που μετρουν καποιους σκυλους και αλλους οχι και ετσι προκυπτει το απολυτο αλαλουμ

Οσο για το βαρος,κανεις δεν ασχολειται (τουλαχιστον στην Ευρωπη)


Ενδεικτικα αναφερω πως εχω αρσενικο dachshund με pedigree που αναφερεται ως rabbit μεγεθος(31cm) και τον δηλωνα στην κατηγορια rabbit εως οτου τον εκρινε σπελιαλιστας κριτης και τον εκρινε ως miniature (του εδωσε και ΒΟΒ).Αρχισα να τον κατεβαζω στις εκθεσεις ως miniature και συναντησα αλλον κριτη που αρνηθηκε να τον κρινει ως miniature,ισχυριζομενος πως ο σκυλος εχει "τυπο" rabbit και επικαλεστηκε το +-1cm που αποδεχονται οι Γερμανοι(του εδωσε και αυτος ΒΟΒ).
Καλουμαι λοιπον να αποφασισω εγω αν θα αντιλαμβανομαι τον σκυλο ως rabbit η miniature και με ποια κριτηρια?
Αν υπηρχε ταξινομηση και αναλογα με το βαρος ισως να διευκολυνοταν καπως ο διαχωρισμος.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@Tifi

να παρατηρήσω πως ειδικά στην Γερμανία οι εκτροφέις που εκτρέφουν "Kaninchen" εκτρέφουν επίσης "Νάνους" και τούμπαλιν. Αυτό οφείλεται ακριβώς στην λεπτή γραμμή που τα χωρίζει και στον ασαφή διαχωρισμό της φυλής.

H ιδιομορφία ολόκληρης της ομάδας 4 (Dachshunde) άλλωστε μας επιτρέπει να χαμογελάμε πονηρά όταν ακούμε για 9 φυλές και όχι για μία φυλή 3x3 δηλαδή τρία μεγέθη (Standard, Kaninchen και Zwerg) επί τρεις ποικιλίες τριχώματος (Κοντότριχο, Μακρύτριχο, Σκληρότριχο).
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Αυτό οφείλεται ακριβώς στην λεπτή γραμμή που τα χωρίζει και στον ασαφή διαχωρισμό της φυλής.
Αυτο ακριβως εννοω οταν λεω πως τα προτυπα περιεχουν ασαφιες.
Οσο δυσκολο και αν ειναι,απο την στιγμη που ειναι τρια τα μεγεθη,πρεπει η διαχωριστικη γραμμη τους να ειναι σαφης Η οι κριτες να ειναι προσεκτικοι και ενημερωμενοι.

μας επιτρέπει να χαμογελάμε πονηρά όταν ακούμε για 9 φυλές και όχι για μία φυλή
η συνθηκη ειναι δεδομενη (για την ωρα...) οι φυλες ΕΙΝΑΙ 9.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
μολις μου λυσατε μια διαφωνια που ειχα με μια φιλη οπου της ελεγα οτι η ξαδελφη μου ειχε ενα ντακσχουντ αρσενικο λειοτριχο sable (αν ισχυει για την συγκεκριμενη φιλη)...?
το οποιο ηταν τερας...αρκετα μεγαλοσωμο κ η φιλη μου επεμενε οτι ισως ειχε μεσα κ μπασε χωρις να το εχει δει βεβαια, το σκυλι ομως ηταν καθαροαιμοτατο!η φιλη μου πιστευε οτι εχουν ενα μεγεθος γι αυτο κ επεμενε.
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
λειοτριχο sable (αν ισχυει για την συγκεκριμενη φιλη)
Μήπως εννοείς dapple?
Αν ναι,αυτό ειναι προσδιορισμός με βάση το χρώμα του τριχώματος (διάστικτο)
και το συναντάς και στα τρία μεγέθη.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
δεν εννοω διαστικτο,εννοω αυτο το γκρι σταχτυ με καφε στα ποδια κ μουσουδα.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
το μεγεθος ειναι ακριβως αυτο
[video=youtube;NQUr3qy8XlU]http://www.youtube.com/watch?v=NQUr3qy8XlU&feature=related[/video]
 
Last edited by a moderator:








tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Αυτό που μου έδειξες είναι σκληρότριχο και το χρώμα "γράφει" διαφορετικά.
Υπάρχουν και άλλα χρώματα,αλλά δεν είμαι πολύ γρήγορη στο να κατεβάζω φωτογραφίες......
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
οκ κανω υπομονη!παντως το συγκεκριμενο σκυλι ειχε ασχημο χαρακτηρα παρ οτι μεγαλωσε με αγαπη κ τα σχετικα.εμενα με ειχε δαγκωσει 2 φορες!
ειναι ολα ετσι η ετυχε?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22