Ταξίδι με ΚΤΕΛ με 3 παιδιά και ένα σκυλάκι...


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Έφτασε λοιπόν η στιγμή που σκέφτομαι αντί να φορτώσω παιδιά και σκυλί στο αυτοκίνητο και να κάνω 8 ώρες ταξίδι χωρίς κανέναν άλλον ενήλικα μαζί μου, να τους φορτώσω όλους στο ΚΤΕΛ και να απολαύσουμε το ταξίδι μας! Έχω ακούσει πως εξαρτάται απο τον οδηγό αν θα δεχτεί το κατοικίδιο πάνω και όχι στο θάλαμο αποσκευών. Εννοείται πως δε θα την αφήσω. Το θέμα είναι από τη στιγμή που τα δύο απο τα τρία μου παιδιά δεν πληρώνουν εισητήριο λόγω ηλικίας, θα έχω θέμα με τις θέσεις? Γνωρίζει κάποιος να μου πεί? Παλεύω απο το πρωί να βγάλω γραμμή στα ΚΤΕΛ και όλο μιλάει!
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Έφτασε λοιπόν η στιγμή που σκέφτομαι αντί να φορτώσω παιδιά και σκυλί στο αυτοκίνητο και να κάνω 8 ώρες ταξίδι χωρίς κανέναν άλλον ενήλικα μαζί μου, να τους φορτώσω όλους στο ΚΤΕΛ και να απολαύσουμε το ταξίδι μας! Έχω ακούσει πως εξαρτάται απο τον οδηγό αν θα δεχτεί το κατοικίδιο πάνω και όχι στο θάλαμο αποσκευών. Εννοείται πως δε θα την αφήσω. Το θέμα είναι από τη στιγμή που τα δύο απο τα τρία μου παιδιά δεν πληρώνουν εισητήριο λόγω ηλικίας, θα έχω θέμα με τις θέσεις? Γνωρίζει κάποιος να μου πεί? Παλεύω απο το πρωί να βγάλω γραμμή στα ΚΤΕΛ και όλο μιλάει!
Μου φαινετε οτι εαν το σκυλι εινια μικροσωμο μπορεις να απαιτησεις να το εχεις μαζι σου ον χωρο επιβατων αρκει να ειναι μεσα σε κλουβι. Και εμεις επειδη ταξιδευουμε πολυ οταν παμε πηλιο σπαμε σε δυο ομαδες. 5 ατομα με το κτελ και 6 και ενα σκυλι με το αμαξι. Εμας μας εχουν πει οτι το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι το προηγουμενο βραδυ να παρουμε τηλεφωνο και να κρατησουμε εισιτηρια (εσυ φυσικα ενημερωσε και για τον σκυλο) και την επομενη να παμε μιση ωρα πιο νωρις για να τα πληρωσουμε. Εννοιτε πς θα εχεις μαζι σου βιβλιαριο υγειας κλπ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία, που αφορά στα ΚΤΕΛ
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ. Υπάρχουν αρκετά θέματα.
Με το ΚΤΕΛ πάντως, δεν νομίζω ότι θα απολαύσεις ταξίδι.
Πάρε το αμαξάκι σου, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία, που αφορά στα ΚΤΕΛ
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ. Υπάρχουν αρκετά θέματα.
Με το ΚΤΕΛ πάντως, δεν νομίζω ότι θα απολαύσεις ταξίδι.
Πάρε το αμαξάκι σου, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Πολύ φοβάμαι πως ούτε με το αμάξι θα το απολαύσω! Τα μικρά θα σκοτώνονται στα πίσω καθίσματα κι εγώ θα πρέπει να έχω το νου μου στο δρόμο :(
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Μεχρι χτες εγώ ήξερα οτι στο κτελ ταξιδευουν μόνο όσα σκυλια ζυγίζουν μαζί με το μεταφορεα τους μεχρι 8 κιλά.
Απαγορευεται σκυλος να μπει στο θαλαμο αποσκευών .
Κυκλοφορούν πολλές καλοκάγαθες κυρίες έτοιμες να φτύσουν δηλητήριο επειδή τα παιδια σου μιλάνε και ο σκύλος σου τις κοίταξε.
 
  • Like
Reactions: bat-iris


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ενα μαγικό τρικ που κάνανε οι γονεις μου είναι να ξεκινάνε ταξίδι στις 2 τα χαράματα.
Τότε λέγανε για να μην τους ενοχλει ο ήλιος κ ζεστη στην οδήγηση. Τωρα υποψιάζομαι πως ο λόγος ήταν οτι εμεις κοιμόμασταν στα πίσω καθίσματα κ δε βγαζαμε κιχ.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Μεχρι χτες εγώ ήξερα οτι στο κτελ ταξιδευουν μόνο όσα σκυλια ζυγίζουν μαζί με το μεταφορεα τους μεχρι 8 κιλά.
Απαγορευεται σκυλος να μπει στο θαλαμο αποσκευών .
Κυκλοφορούν πολλές καλοκάγαθες κυρίες έτοιμες να φτύσουν δηλητήριο επειδή τα παιδια σου μιλάνε και ο σκύλος σου τις κοίταξε.
5800 είναι η μικρή μου.Κι εγώ έχω κατεβάσει και τη νομοθεσία στο κινητό μου να τους την κολλήσω στη μούρη αν χρειαστεί. Είμαι προκατειλημμένη γιατί έχω ακούσει πολλά, μακάρι να μη χρειαστεί!
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Ενα μαγικό τρικ που κάνανε οι γονεις μου είναι να ξεκινάνε ταξίδι στις 2 τα χαράματα.
Τότε λέγανε για να μην τους ενοχλει ο ήλιος κ ζεστη στην οδήγηση. Τωρα υποψιάζομαι πως ο λόγος ήταν οτι εμεις κοιμόμασταν στα πίσω καθίσματα κ δε βγαζαμε κιχ.
Δεν είμαι και τόσο εμπειρη οδηγός για να ταξιδέψω μόνη, πόσο περισσότερο νύχτα! Είναι μια καλή λύση σίγουρα!
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ενα μαγικό τρικ που κάνανε οι γονεις μου είναι να ξεκινάνε ταξίδι στις 2 τα χαράματα.
Τότε λέγανε για να μην τους ενοχλει ο ήλιος κ ζεστη στην οδήγηση. Τωρα υποψιάζομαι πως ο λόγος ήταν οτι εμεις κοιμόμασταν στα πίσω καθίσματα κ δε βγαζαμε κιχ.
Εμάς μας έλεγαν για να φτάσουμε νωρίς και να πάμε πιο γρήγορα στη θάλασσα.:p
 




bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εμείς πάλι στο χωριό δεν έχουμε θάλασσα!!!:D:D:D
Στο χωριό ουτε εμείς. :p ...Μηπως βολεύει και το τρένο; Εκεί νομίζω τα πράγματα είναι πιο χαλαρά όσον αφορά το θέμα σκύλος.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Στο χωριό ουτε εμείς. :p ...Μηπως βολεύει και το τρένο; Εκεί νομίζω τα πράγματα είναι πιο χαλαρά όσον αφορά το θέμα σκύλος.
Δυστυχώς δε βολεύει και αεροπορικώς που κοίταξα είναι 760€ τα εισητήρια, ας κάτσω Αθήνα καλύτερα!
 


κουκουρουκου

Active Member
4 Μαϊου 2014
38
87
46
αν η απόσταση μέχρι τον τελικό προορισμό δεν είναι μεγάλη και δεν απαιτεί πολλές στάσεις θα σου πρότεινα να πάρεις το αυτοκίνητο σου για να είσαι και πιο άνετη στις διακοπές σου . Τα μωρά έτσι και αλλιώς θα κλαίνε είτε πας με το κτελ είτε με το δικό σου. Εμένα η μικρή μου γκρινιάζει από την ώρα που θα μπει στο αυτοκίνητο μέχρι το τέλος της διαδρομής.
Άμα τελικά επιλέξεις το κτελ , θα πρέπει μετά να σου απονέμουν βραβείο για το κουράγιο σου!
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
αν η απόσταση μέχρι τον τελικό προορισμό δεν είναι μεγάλη και δεν απαιτεί πολλές στάσεις θα σου πρότεινα να πάρεις το αυτοκίνητο σου για να είσαι και πιο άνετη στις διακοπές σου . Τα μωρά έτσι και αλλιώς θα κλαίνε είτε πας με το κτελ είτε με το δικό σου. Εμένα η μικρή μου γκρινιάζει από την ώρα που θα μπει στο αυτοκίνητο μέχρι το τέλος της διαδρομής.
Άμα τελικά επιλέξεις το κτελ , θα πρέπει μετά να σου απονέμουν βραβείο για το κουράγιο σου!
Είναι 8 ώρες ταξίδι, δεν είναι κοντά!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
μπορεί βεβαια στο κτελ τα παιδια να ειναι πιο μαζεμένα.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Αν φοβασαι το αυτοκινητο πηγαινε με το κτελ, δεν πιστευω να εχεις θεμα με το σκυλακι (τωρα για τα παιδια δεν ξερω) ;)
Εγω πριν καποια χρονια ειχα παει Φλωρινα με τον ροκυ (ειναι περιπου 7 κιλα) και το ταξιδι 8 ωρες. Του ειχα δωσει ενα χαπακι σε συννενοηση με τον κτηνιατρο για να ψιλοκοιμαται και να μην γαυγιζει στην διαδρομη και ετσι δεν ειχα κανενα προβλημα.
Απλα στην αρχη πριν ξεκινησει το λεωφορειο μου ειπε ο οδηγος να τον βαλω κατω, του ειπα δεν υπαρχει περιπτωση του εξηγησα και τον νομο (τον οποιο οφειλε να γνωριζει , αλλα αλλη κουβεντα αυτη) και μου ειπε οκ, απλα να μην τον βγαλω απο το κλουβι σε ολη την διαδρομη και να το εχω στον διαδρομο του λεωφορειου αναμεσα απο τα καθισματα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Για να είμαι ειλικρινής περισσότερο με προβληματίζει τι θα κάνουν 3 παιδιά στο λεωφορείο για 8 ώρες παρά το σκυλάκι. Αν θέλουν να τσακωθούν μια χαρά θα το κάνουν. Εγώ αν ήμουν θα έβαζα τον πληθυσμό στο αυτοκίνητο και τσουκου - τσουκου...μια με την φοβέρα , μια με υποσχέσεις , μια με το παιχνίδι "όποιος μιλήσει πρώτος χάνει το δώρο"....θα πορευόμουν :D
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Έφτασε λοιπόν η στιγμή που σκέφτομαι αντί να φορτώσω παιδιά και σκυλί στο αυτοκίνητο και να κάνω 8 ώρες ταξίδι χωρίς κανέναν άλλον ενήλικα μαζί μου, να τους φορτώσω όλους στο ΚΤΕΛ και να απολαύσουμε το ταξίδι μας! Έχω ακούσει πως εξαρτάται απο τον οδηγό αν θα δεχτεί το κατοικίδιο πάνω και όχι στο θάλαμο αποσκευών. Εννοείται πως δε θα την αφήσω. Το θέμα είναι από τη στιγμή που τα δύο απο τα τρία μου παιδιά δεν πληρώνουν εισητήριο λόγω ηλικίας, θα έχω θέμα με τις θέσεις? Γνωρίζει κάποιος να μου πεί? Παλεύω απο το πρωί να βγάλω γραμμή στα ΚΤΕΛ και όλο μιλάει!
το τηλ ήταν στο fax off και έπρεπε να πάρεις το μηδέν :giggle:
αν είχες 8 παιδιά και τα 7 δεν πλήρωναν, θα ένιωθες σαν τον ρωχάμη ας πούμε ένα πράγμα
( κανονικά αν είχες 8 παιδιά όχι ενοχές αλλά περηφάνεια..)
εκεί με τον οδηγό που έχεις ακούσεις, αλλά δεν διάβασες από το ίντερνετ τον νόμο.. ο οδηγός είναι πρόσωπο.. δεν είναι ο νόμος, ούτε είναι πάνω από τον νόμο.. καταλαβαίνω οτι έχεις την αίσθηση οτι η χώρα έχει αυτή την νοοτροπία του νταβ@τζή-κολομβίας, αλλά τέτοιες σκέψεις ανήκουν στο 1980... ( ο νταβ@τζής-κολομβία έχει μείνει δυστυχώς :giggle: )
 
  • Like
Reactions: matilda


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ο νομος αλλαξε , αλλα δεν δεχονται σε ολα τα δρομολογια σκυλο. Δεχονται σε συγκεριμενα. Πολυ προσφατα ταξιδεψε ανηψιος μου με τον σκυλο του και τα δρομολογια που δεχονταν ηταν το πρωτο της ημερας και το τελευταιο. Τσεκαρε το, μη πας κυρια και δεν σας ανεβασουν.
Πιστευεις οτι θα κατσουν φρονιμα 8 ωρες μες το κτελ? Μηπως να ξανασκεφτεις και να οργανωσεις το ταξιδακι μονη σου, με τις στασεις σας, καλα φορτισμενα ταμπλετακια (ξερω,ξερω αντιπαιδαγωγικο..), μαξιλαρακια για κανα υπνακο , ταπερακια και να το βγαλεις σιγα σιγα?
θα κουραστεις, αυτο ειναι αληθεια.
 
  • Like
Reactions: mareco


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Για να πω κι εγώ την αλήθεια μου πιο πολύ αναρωτιέμαι πώς θα αντιδράσουν τα παιδιά 8 ώρες μέσα σε ένα πούλμαν. Μου φαίνεται ότι πιο εύκολα θα είναι στην τσίτα εκεί παρά με το αυτοκίνητο. Άσε που με το αυτοκίνητο πηγαίνεις με τον δικό σου ρυθμό, τις στάσεις που θες εσύ ενώ δεν θα έχεις το άγχος ούτε του σκύλου ούτε, κυρίως, των παιδιών και της φασαρίας που αμφότεροι μπορεί να προκαλέσουν. ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf