Ταξί και κατοικίδια


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Γεια σας, θα ήθελα να μάθω τι κανονισμοί υπάρχουν για το εν λόγω θέμα..
Επιτρέπεται το crate μέσα στη καμπίνα του αυτοκινήτου;
Έχω αναγκαστεί δυστυχώς να βάλω το σκυλί μου μέσα σε πορτ-παγκάζ ( επειδή δεν ήξερα τι συμβαίνει όντως με τους κανονισμού και μήπως ο οδηγός , είχε δίκιο βάσει νόμου) και με έθλιβε πολύ αυτό το γεγονός .. Να περιμένω πως και πως πότε θα φτάσω στο προορισμό μου για να δω αν ζει ...

Επίσης, κάποτε σε κάποιο τεύχος του ''Σκύλος & Γάτα'' είχε πάρει το μάτι μου για κάποιον φιλόζωο οδηγό Ταξί που δεχόταν να κάνει και δρομολόγια κατοικιδίων χωρίς καμία επιπλέον χρέωση ( μέσα στη καμπίνα του αυτοκινήτου πάντα) .. Είχε μέσα στοιχεία , τηλ και όλα... Υπάρχει περίπτωση να θυμάται κανείς για ποιο τεύχος λέω;;;

Εγώ δυστυχώς δεν το βρίσκω..

Ξέρεις, μήπως, κάποιος κανένα παρόμοιο άγιο άνθρωπο ( ή και τον ίδιο που λέω εγώ) , να συνεννοηθώ μαζί του, γιατί αύριο πρέπει να πάμε λιμάνι και δεν έχουμε μέσο πια...;;;

Θα προτιμούσα να επέλεγα έναν φιλόζωο οδηγό παρά κάποιον μη φιλόζωο:
α) για να μην τσακώνομαι πάλι με χαρτιά και κανονισμούς
και β) για να τον υποστηρίξω οικονομικά.
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Γεια σας, θα ήθελα να μάθω τι κανονισμοί υπάρχουν για το εν λόγω θέμα..
Επιτρέπεται το crate μέσα στη καμπίνα του αυτοκινήτου;
Έχω αναγκαστεί δυστυχώς να βάλω το σκυλί μου μέσα σε πορτ-παγκάζ ( επειδή δεν ήξερα τι συμβαίνει όντως με τους κανονισμού και μήπως ο οδηγός , είχε δίκιο βάσει νόμου) και με έθλιβε πολύ αυτό το γεγονός .. Να περιμένω πως και πως πότε θα φτάσω στο προορισμό μου για να δω αν ζει ...

Επίσης, κάποτε σε κάποιο τεύχος του ''Σκύλος & Γάτα'' είχε πάρει το μάτι μου για κάποιον φιλόζωο οδηγό Ταξί που δεχόταν να κάνει και δρομολόγια κατοικιδίων χωρίς καμία επιπλέον χρέωση ( μέσα στη καμπίνα του αυτοκινήτου πάντα) .. Είχε μέσα στοιχεία , τηλ και όλα... Υπάρχει περίπτωση να θυμάται κανείς για ποιο τεύχος λέω;;;

Εγώ δυστυχώς δεν το βρίσκω..

Ξέρεις, μήπως, κάποιος κανένα παρόμοιο άγιο άνθρωπο ( ή και τον ίδιο που λέω εγώ) , να συνεννοηθώ μαζί του, γιατί αύριο πρέπει να πάμε λιμάνι και δεν έχουμε μέσο πια...;;;

Θα προτιμούσα να επέλεγα έναν φιλόζωο οδηγό παρά κάποιον μη φιλόζωο:
α) για να μην τσακώνομαι πάλι με χαρτιά και κανονισμούς
και β) για να τον υποστηρίξω οικονομικά.
εγω παιρνω ραδιοταξι αρκετες φορες τη βδομαδα..βεβαια ο δικος μου ειναι το πολυ 8 κιλα δηλ δν ειναι μεγαλοσωμος...δν χρεωνουν κατι παραπανω..τον εχω μεσα στην τσαντα του
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
κανονικα θελει περιλαιμιο,, φιμωτρο,,, βιβλιαριο υγειας,,, να ειναι καθαρος και ηρεμος,, και να πιανει χωρο στο δαπεδο του αυτοκινητου η να ειναι σε τσαντακι μεταφορας,, αν ειναι σε κλουβι πρεπει να χωρα στο δαπεδο παλι το κλουβι,, αν ο οδηγος επικαλεστει αλεργεια τοτε τον βαζει στο πορτμπαγκαζ αλλα πρεπει να μεριμνησει για τον σωστο αερισμο του σκυλου,, δηλαδη οχι κλειστο τελειως πορτμπαγκαζ,,, τωρα για τυλους που εχουν σκυλο οδηγο,,, και αν ειναι και μεγαλοσωμος,, περιπλεκεται το θεμα,, γιατι δεν θα χωραει στο πατωμα, οποτε εχει δικαιωμα να αρνηθει τη μισθωση αφου αν κατσει στα καθισματα ενας σκυλος που μαδαει χαιρετισματα,,,,
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
και εμένα 7 είναι..
στο τσαντάκι στο πορτ παγκαζ ή μέσα ( πάνω σου η κάθισμα);;
βασικά εγώ έχω crate.. όχι πάνινο τσαντάκι..
,,,,,
τοτε μεσα,, οχι στο πορτμπαγκαζ,, εκτος αν επικαλεστει αλλεργεια,,φιμωτρο,,βιβλιαριο,,περιλαιμιο..καθαριοτητα,,επιθετικοτητα,,, οποτε η σταματας αλλο ταξι η βαζεις το σκυλακι στο πορτμπαγκαζ αν και δεν ειναι σωστο να σου το ζητησει αυτο,, πρεπει να πεσεις σε πολυ ζωον==))
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το επιτρέπει κάποιος κανονισμός αυτό με το δάπεδο;
ή απλά το λες έτσι είναι το σωστό και το λογικό..;
μήπως έχεις εύκολο αυτό το κανονισμό;
,,,,,,,,,,,
στο δαπεδο επιτρεπεται ,,,,,,,, στα καθισματα απαγορευεται,,,,,,, στο πορτμπαγκαζ επιτρεπεται,,,,,,,,,
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Με τα αυτοκίνητα ταξί επιτρέπεται η μεταφορά κατοικιδίων ζώων με την προϋπόθεση ότι είναι καθαρά, ήρεμα, έχουν περιλαίμιο, φίμωτρο (αν πρόκειται για σκύλους), ένδειξη κτηνιατρικού ελέγχου, καταλαμβάνουν θέση μόνο στο δάπεδο του αυτοκινήτου και συνοδεύονται απαραίτητα από άτομο. Ο οδηγός μπορεί να αρνηθεί τη μίσθωση εφ’ όσον δεν συντρέχουν ταυτόχρονα οι παραπάνω προϋποθέσεις.


Οι επιβάτες πρέπει να μεριμνούν για τα μεταφερόμενα παιδιά, ζώα, αντικείμενα.


Στις περιπτώσεις που ρυπαίνεται το αυτοκίνητο από τα μεταφερόμενα ζώα ή αντικείμενα ή από υπαιτιότητά του, ο επιβάτης είναι υποχρεωμένος να μεριμνήσει για την αποκατάσταση της καθαριότητας.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Τα βρήκα στι Σκύλος και Γάτα.
Athens pet taxi Αναστάσιος Ζεπιδης 6972020205
Pet taxi Νίκος Πανούτσος 6945333218
Yellow pet Κωνσταντίνος Γιαλος 6944770077

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τα πράγματα είναι θεωρητικά πολύ πιο απλά.

Παίρνεις ραδιοταξί και ειδοποιείς από την ώρα της κλήσης ότι θα έχεις μαζί και κατοικίδιο.
Αναφέρεις το μέγεθός του, και αν θα είναι με κλουβί ή χωρίς.
Στέλνουν οδηγό που δεν έχει πρόβλημα με τα ζώα, εφόσον έχει ενημερωθεί από πριν.
Χρεώνεσαι και το κάτιτις παραπάνω (5 ευρώ όσες φορές έχω χρειαστεί ταξί με ζώο) και τέλος.

Επειδή είναι κάτι που το έχω κάνει αρκετές φορές, μου έχουν τύχει βέβαια και τα όχι τόσο απλά...

-Οδηγός που δεν είχε ενημερωθεί από το κέντρο, και με παράτησε με το ζώο, να πρέπει να καλέσω ξανά από την αρχή. Για την ιστορία, το ζώο ήταν ένα γατάκι λίγων γραμμαρίων, μέσα σε μποξ, σε ηλικία απογαλακτισμού που δεν ήξερα αν θα τη βγάλει καθαρή ως το τέλος της μέρας και έπρεπε να πάει σε γιατρό...

-Οδηγός που ενημερώθηκε ότι έχω μεγαλόσωμο σκύλο που θα μπει στο πίσω κάθισμα με κουβέρτα (προβλέπεται κανονικά) και όταν ήρθε και είδε τον σκύλο, μου είπε ότι αυτό είναι γαϊδούρι και όχι σκύλος και σηκώθηκε και έφυγε, με κίνδυνο να χάσω ραντεβού με γιατρό. Εντάξει, ο σκύλος ήταν μάλλον άνω των 30 κιλών... αλλά είχα τονίσει ότι είναι πολύ μεγαλόσωμος. Ο επόμενος πάντως μας δέχτηκε κανονικά.

-Οδηγός που σε περίπτωση εξαιρετικά έκτακτης ανάγκης και ιδιάζουσας περίπτωσης, πήγε μόνος του σκύλο στο γιατρό! Με βοήθησε μάλιστα να τον βάλω στο αυτοκίνητο, σιγουρεύτηκε ότι είναι όσο ασφαλής και αναπαυτικά γίνεται δεδομένων των συνθηκών και έφυγε σφαίρα για το ιατρείο.

Οι υπόλοιπες περιπτώσεις ήταν απλές. Ενημερώνω ότι είμαι με σκύλο, έρχεται, βάζω τον σκύλο στα πόδια μου ή με το μποξ του μέσα και φεύγουμε. Αν δεν ήταν εκείνα τα 5 ευρώ, δεν θα διέφερε σε τίποτα από μια οποιαδήποτε διαδρομή.

Όπως και να'χει, καλό είναι να κάνεις μια ερώτηση στην εταιρεία ταξί που έχεις σκοπό να καλέσεις, πριν την ώρα που θα τους χρειαστείς, ώστε να ενημερωθείς για το τι ακριβώς ισχύει στην εταιρεία τους.

Αν σε αγχώνει τόσο πολύ η διαδρομή (αν και με τόσο μικρό σκύλο είναι απλά τα πράγματα) κάλεσε ένα pet taxi (το οποίο πρέπει να ενημερώσεις εγκαίρως, όχι τελευταία στιγμή).
 






aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Κινούμαι πολύ συχνά με ταξί για να μεταφέρω τον μούσια (9 κιλα)

Τηλεφωνώ σε ραδιοταξί (απλή κλήση) και τους ενημερώνω οτι εχω και μικρόσωμο σκύλο μαζί μου που θα είναι στην αγκαλιά μου.

Δεν εχω καμία επιπλέον χρέωση. Τώρα αν κάποιος οδηγός τους αρχίσει να μου λέει για πορτ μπαγκάζ και πράσινα άλογα δεν μπαινω καν, τηλεφωνώ στο κέντρο, ο οδηγός παίρνει και ποινή γιατί είναι ενημερωμένος περι σκυλου και αγκαλιάς και μου στέλνουν αμέσως άλλο. Μια φορά έγινε αυτό και έγινε ο μαύρος χαμός. Δε το διαπραγματεύομαι.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Πέρσι είχα κι εγώ χρησιμοποιήσει ταξί , ενημέρωνα το κέντρο και μου έστελναν ταξί που δέχεται το σκυλί μέσα, μόνο μία φορά είχα πρόβλημα του τύπου "αν μπορείτε να μην πατάει στο κάθισμα αλλά κάτω", που δεν ήταν κάτι τρομερό. Μου χρέωναν το κατοικίδιο νομίζω 3 ευρώ επιπλέον (αυτό βέβαια σημαίνει μια μικρή διαδρομή σίγουρα 10 ευρώ το λιγότερο με το ραντεβού).
 




eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
με ραδιοταξι κανω απλη κληση, ενημερωνω πως εχω μικροσωμο σκυλακι και πως ειναι σε τσαντα...κανενα προβλημα μεχρι τωρα...ισα ισα που ειναι πολυ φιλικοι μαζι του...τις κανω τις διαδρομες 3 φορεσ τη βδομαδα και ποτε προβλημα...καλο ταξιδι ευχομαι!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
με τοσο μικρο σκυλακι δεν νομιζω να μη σε παρει ταξι που θα σταματησεις στο δρομο ειδικα με την αναδουλεια που εχουν τωρα τα ταξι...... εν τω μεταξυ το να σου ζητησει καποιος ταξιτζης που θα σταματησεις στο δρομο επιπλεον χρεωση για το σκυλακι δεν νομιζω οτι ειναι και νομιμο εφοσων δεν αναφερεται πουθενα στο τιμολογιο τους ,, και φυσικα ειναι στη διαθεση τη δικη σου αν θες να δωσεις κατι παραπανω η οχι,,,,,.....
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Χρησιμοποιήσαμε Ράδιο Ταξί για να μεταφέρουμε τραυματισμένο σκύλο (που αιμορραγούσε) στο ΔΗΚΕΠΑΖ.
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
κι εγώ παλιά που δεν είχα αυτοκίνητο, καλούσα στο ραδιοταξί, ενημέρωνα στο κέντρο ότι έχω σκύλο 8 κιλών που θα τον έχω στην αγκαλιά μου και το ταξί που ερχόταν δεν το σχολίαζε καν!Ούτε είχα επιπλέον χρέωση. Ένας απο τους οδηγούς μου είχε πει ότι κανονικά πρέπει να μεταφέρετε μέσα σε κλουβάκι μεταφοράς και αυτό όχι γιατί ενοχλεί φιλόζωους οδηγούς (που ούτως ή άλλως τέτοιους στέλνουν συνήθως για τέτοια ραντεβού), αλλα για να διευκολύνει τους ιδιοκτήτες, μιας και αν λερώσει το σκυλί στο ταξί (εμετούλης πουχού) ο ιδιοκτήτης οφείλει να καθαρίσει το μέρος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU