Τα σκυλιά που (δεν) έχουμε ...




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Γιατι οι φωτογραφιες αδικουν καμια φορα. . . . !;)
Ενώ η πραγματικότητα!.... :D

Χθες χαζεύαμε με τη μάνα μου το Μαρθόνι και έτυχε (όπως αποδείχτηκε) να σκεφτόμαστε το ίδιο πράγμα: πώς είσαι έτσι ωρέ κατακαημένη; :lol: :lol: :lol:

Πραγματικός διάλογος:
- Τώρα αυτό... είμαστε σίγουροι ότι είναι σκύλος;
- Τί να σου πω ρε μάνα, έτσι μου είπανε όταν μου το πουλήσανε αλλά κι εγώ ώρες ώρες έχω τις αμφιβολίες μου.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ενώ η πραγματικότητα!.... :D

Χθες χαζεύαμε με τη μάνα μου το Μαρθόνι και έτυχε (όπως αποδείχτηκε) να σκεφτόμαστε το ίδιο πράγμα: πώς είσαι έτσι ωρέ κατακαημένη; :lol: :lol: :lol:

Πραγματικός διάλογος:
- Τώρα αυτό... είμαστε σίγουροι ότι είναι σκύλος;
- Τί να σου πω ρε μάνα, έτσι μου είπανε όταν μου το πουλήσανε αλλά κι εγώ ώρες ώρες έχω τις αμφιβολίες μου.
Το κακομοιρο το Μαρθονι και ειναι τοσο γλυκο!!! :) Αυστηρες εισαστε!! ;)

Παντως και εγω το ιδιο αναρωτιεμαι για την Σοκο! Πιο πολυ σε γουρουνοδεινοσαυρο κανει παρα σε σκυλο!! :D
 


Aris-myrott

Member
16 Ιουνίου 2009
16
0
Γιαννιτσά-Θεσσαλονίκη
Όταν πριν 2 χρόνια ήμουν στο ψάξιμο για κουτάβι αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να πάρω ένα τιγρέ μποξεράκι. Μετά από λίγο καιρό και αφού διάβασα και ενημερώθηκα αρκετά για τις ράτσες κατέληξα οπαδός των μεγαλόσωμων σχετικά σκύλων, άρχισα να σκέφτομαι για αγγλικό μπουλντόγκ, ροτβάϊλερ και κάνε κόρσο. Τα 2 πρώτα τα απέκτησα αλλά το κάνε κόρσο ακόμη... Πιστεύω θα γίνει κι αυτό αλλά θα αργήσει κάπως :(
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Οταν τελειωσω με τη σχολη θα μαθω να ζω με δυο σκυλους,σαν αρρωστια ειναι,αφου λοιπον τελειωσω σκεφτομαι πολυ για dutch shepherd,ποτε ομως δεν θα μπορουσα να φανταστω πλεον τον εαυτο μου χωρις ενα μποξερ διπλα μου....ακομα μου αρεσουν πολυ και τα παλαια αγγλικα τσοπανοσκυλα!
 




vag

Active Member
1 Οκτωβρίου 2008
37
0
Αθήνα
Αν είχα την δυνατότητα, θα τα ήθελα όλα...
αλλά ξεκινώ με αυτά
1. Αμερικάνικο Μπούλτογκ (Johnson type,ή Painter-Margentina type).
2. Λουιζιάνα Καταχούλα Λέοπαρντ.
3. Ροδεσιανό Ρίτζμπακ.
4. Γερμανικό πομενικό.
5. Μινιατούρα πούντλ.
6. Μποσερόν.
7. Ελληνικός ιχνηλάτης.
Αδικώ ίσως κάποια, αλλά τέλος πάντων.
 


GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
Εγω ηθελα εδω και καιρο να παρω ενα μικροσωμο σκυλακι ομως φοβομουν για το αμα θα μπορουσα να το φροντισω,γιατι θελω ο,τι το καλυτερω για το σκυλακι μου.Τωρα πια πηρα την αποφασει να ιοθετησω και εγω ενα μικροσωμο σκυλακι.Λεω μικροσωμο γιατι μενω σε διαμερισμα και δεν θελω να κραταω ενα γερμανικο ποιμενικο η ενα γκολντεν ριτριβερ σε ενα διαμερισμα.Εμαθα πως ειναι καλο να παω σε μια εκθεση και ετσι να παρω την αποφαση για το τι ρατσα θα ειναι.Πριν ομως παω στην εκθεση μηπως ξερεται τιποτα να μου πρωτινετε για να παρω μια γευση;;;:):(
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ας βάλω κι εγώ τους πόθους μου...
Κεντρικής Ασίας(κύριως κάποιους υπότυπους από Τουρκμενιστάν και Ουζμπεκιστάν)
Ισπανικό Μαστίφ(ειδικά από γραμμές εργασίας, αν μπορούμε να τις πούμε έτσι...)
Μαστίφ Πυρηναίων
Μολοσσό της Ηπείρου
Θιβετιανό Μαστίφ
Cao de gado transmontano
Κangal
Ελληνικό Ποιμενικό
 




Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
`1.κανε κορσο
2.πρεσα καναριο
3.ντογκ ντε μπορντο
4.αγγλικο και αμερικανικο μπουλντογκ μ αρεσουν και τα δυο πολυ
5.αγγλικο σταφορσαιντ (καταπληκτικο)
αλλα θα ηθελα παντα και ενα ροττ
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
1.ντοπερμαν
2.ροτβαιλερ
3.χασκυ
4.νεας γης
5.μπασετ χαουντ
6.γαλλικο μπουλντογκ

τα 1,2,3 τα θεωρω βεβαια απιαστο ονειρο γιατι δεν νομιζω να μπορουσα ποτε να επιβληθω σε ενα τετοιο σκυλι οπως πρεπει.
και να βαλω και του φιλου μου να μην μεινει παραπονεμενος

7.αγιου βερναρδου
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Αγαπώ τα μεγαλόσωμα, κοντότριχα, μυώδη, "ασχημόγλυκα", "σοβαρά" σκυλιά. Στην πραγματικότητα τα λατρεύω, τα βλέπω και χαζεύω. Σαν τα μπόξερ ας πούμε.
Φυσικά δεν έχω χώρο, δεν έχω χρόνο, δεν έχω ικανότητες χειρισμού ενός τέτοιου σκύλου. "Βολεύομαι" με το τσιουάουα που είναι κοντότριχο, αρκετά μυώδες αλλά γλυκούλι και ... καραγκιοζάκι!
Δεύτερη επιλογή , ένα γαλλικό μπουλντόγκ. Αυτό είναι πιο κοντά στις δυνατότητές μου:)
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Λατρεύω πάρα πολύ τα Μάλαμουτ, αλλά δεν επιτρέπει να έχω ένα τέτοιο σκυλί ο χώρος που μένω και πιστεύω και το κλίμα της Ελλάδας.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
1.βελγίδα-γκρενενταλίνα
2.νέας γης
3.μολοσσός ηπείρου(τα είδα στην έκθεση και τρελάθηκα)
4.ποιημενικός καυκάσου (μου αρέσουν πολύ αλλά δεν νομίζω να μου ταίριαζε )
5.ντόγκ ντε μπορντώ (για την φάτσα του)
6.ποιημενικός βέρνης
7.το παιδικό μου όνειρο.....ένα αγγλικό κόκερ σπάνιελ:p
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
σκυλια που δεν εχουμε και θα θελαμε να αποκτησουμε...χμμ...

1.Cane Corso
2.Mastiff
3.American Bulldog
4.American "Bear Look" Akita
5.Mastino Napoletano
6.Thai Ridgeback
7.Ποιμενικος Κεντρικης Ασιας.
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Σκυλιά που (δεν) έχουμε...

Απο μικρός είχα τρέλα με τα Μπουλ Τεριε και τώρα που ζω σε δικό μου σπίτι απέκτησα ένα κι έτσι είμαι πολυ χαρούμενος.

Επειδή όμως το νήμα λέει "Σκυλιά που (ΔΕΝ) έχουμε" ... αλλά θα θέλαμε να έχουμε, το μυαλό μου πάει σε ένα και μοναδικό σκύλο.
Τον Eddy μου. Έναν ημίαιμο σκύλο (πρεπει να είχε γονίδια απο Σναουτσερ, Κανις και Γκριφον), μαύρος, μικρομεσαίος σε μέγεθος, φωνακλάς, παιχνιδιάρης και πανέξυπνος.
Έχοντας τον αριστερό κάτω κυνόδοντα να εξέχει απο το στώμα, λίγοι τον έβρισκαν όμορφο.
Ήταν τέτοια η εξυπνάδα του που ώρες ώρες νόμιζα μπόρουσα να συνομιλίσω μαζί του.
Έζησα μαζί του 12 χρόνια, πέθανε πριν απο 5 περιπου και θα τον θυμάμαι για πάντα.
Πολλές φόρες πάω να φωνάξω τον Allegro και αντί για "Allegro" λέω "Eddy".

Αυτό το σκυλί ΔΕΝ έχω και θα ήθελα να έχω.
Δυστυχως δεν ήταν ράτσας κι έτσι δεν μπόρω να απλώς να παω και να πάρω ένα "ίδιο".
Αυτό όμως είναι που τον έκανε μοναδικό!

 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981