Τελικό βάρος σκύλου


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Καλησπέρα σας, εχω μια ερώτηση σχετικά με το τελικό βάρος του σκυλου μου. Πήρα πριν τρεις μέρες κουταβάκι από καταφύγιο. Τον Μόρτη μου!! Αναρωτιέμαι για το τελικό βάρος όχι γιατί με νοιάζει για άλλους λόγους, μου αρέσουν τα μεγάλα, αλλά ζω σε διαμέρισμα (ο.κ.), με προβληματιζει η συντήρηση του οικονομικά και θα ήθελα στην ανάγκη για μια βόλτα να μπορεί να τον χειριστεί και η μητέρα μου στοιχειωδώς γιατί ζω μόνη. Εχω διαβάσει συζητήσεις και Ιντερνετικους τυπους. Το κουτάβι μου είναι 10 εβδομάδων και 3.600 kg. Μήπως αμα έγραφε κανείς αντίστοιχες περιπτωσεις και όχι μόνο για μένα δημιουργουσαμε ένα εμπειρικό data περί του θέματος; ΕυχαριστώIMG_20230803_091327.jpg
 
  • Love
Reactions: spyv


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Τι φατσαρα ειναι αυτη :love: . Θα πεθανω με τα κουταβια σας κοιτα πατουσακια, αυτακια:LOL:. Για μικρο-μεσσαιο το βλεπω εγω οτι και να ναι να σου ζησει!
 
  • Like
Reactions: Morris - Lina


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Τι φατσαρα ειναι αυτη :love: . Θα πεθανω με τα κουταβια σας κοιτα πατουσακια, αυτακια:LOL:. Για μικρο-μεσσαιο το βλεπω εγω οτι και να ναι να σου ζησει!
Και εγώ για μικρό μεσαίο τον έβλεπα φίλη,κατέληξε γουμαρ που δε σταματάει να μεγαλώνει :ROFLMAO:
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Τέλος πάντων,
Να τοποθετηθω και επί του θέματος,
Τον Σκούμπι τον πήρα δε θυμάμαι πόσα κιλά ήταν,αλλά ήταν να γίνει μεσαίου μεγέθους,πλέον με μια ελπίδα να σταματήσει την ανάπτυξη στα 35 κιλά.

Το "κακό" με τα αδέσποτα είναι ότι σε μικρές ηλικίες δε φαίνονται πόσο θα γίνουν.

Ο μικρός ήταν 12 κιλά και ρώταγα τον κτηνίατρο ποσο θα φτάσει έλεγε 17-18. Φτάσαμε 20,μας έλεγε θα φτάσει Μαξ 25. Τώρα είμαστε 32-33 κιλά.

Άμα ξέρεις μητέρα πατέρα κάτι υποψιάζεσαι. Αν δεν ξέρεις,όλα είναι πιθανά.

Στην φωτογραφία όπως φαίνεται πιστεύω 15-18 κιλά θα τα φτάσει. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΑ.
 
  • Like
Reactions: Morris - Lina


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Και εγώ για μικρό μεσαίο τον έβλεπα φίλη,κατέληξε γουμαρ που δε σταματάει να μεγαλώνει :ROFLMAO:
Εσυ ησουν τυφλος και αυτοι που στο εδωσαν επισης. Αλλα στις 10 βδομαδες ηταν μονο 3.600? Βεβαια τι ρωταω εσυ δεν θυμασαι τι εφαγες χθες :LOL: .
 


Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Ευχαριστώ για τη συμμετοχή. Η αλήθεια είναι ότι ίσως έχει σημασία το ερώτημά μου, γιατί αν δυο σκυλιά σε μια Χ ηλικία έχουν αντίστοιχο βάρος και εξελιχθούν το ίδιο μπορεί να μην σημαίνει τίποτα, αν όμως ισχυει για πέντε, δέκα, δεκαπέντε, ίσως βγαίνει συμπέρασμα και αυτό θα βοηθήσει κάποιους, όπως και μένα. Και δεν είναι θέμα ρατσισμού και ιδιοτροπίας, αλλά καποιοι ε, Ουν διάφορους περιορισμους. Εμένα ας πουμε μου αρέσουν πολυ τα μεγάλα σκυλιά, αλλά έχω θεματάκια που προανεφερα και π. Χ. μέση χάλια που δυσκολεύει τον χειρισμό σε δυσκολες περιπτωσεις κ.τ.λ. Τώρα ότι τον λατρευω ήδη το φατσόνι μου δεν είναι θέμα..
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...έχω θεματάκια που προανεφερα και π. Χ. μέση χάλια που δυσκολεύει τον χειρισμό σε δυσκολες περιπτωσεις κ.τ.λ.
Αυτά όμως, έπρεπε να τα έχεις σκεφτεί, πριν τον πάρεις σπίτι σου.
Τώρα, δεν έχει νόημα, εκτός αν στηριζόμενη σε εικασίες, αποφασίσεις να τον επιστρέψεις και καλά θα κάνεις, τώρα που είναι υπεργλύκας και δεν σας έχει ακόμη συνηθίσει και θα βρει και πιο εύκολα ένα σωστό σπίτι, ελπίζω.

Το θέμα του τραβήγματος, δεν έχει καμία σχέση με το τελικό βάρος/μέγεθος του σκύλου. Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του σκύλου και την εκπαίδευση που θα λάβει, κάτι που μεταφράζεται βεβαίως σε αρκετά ευρώ.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Το θέμα του τραβήγματος, δεν έχει καμία σχέση με το τελικό βάρος/μέγεθος του σκύλου. Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του σκύλου και την εκπαίδευση που θα λάβει, κάτι που μεταφράζεται βεβαίως σε αρκετά ευρώ.
Η ιδιοσυγκρασία σίγουρα είναι κάτι έμφυτο,αλλά ακόμα και να μην έχει ιδιοσυγκρασία το σκυλί είναι κάτι που εκπαιδεύεται με την ανάλογη προσπάθεια και με ανάλογη μεθοδικότητα. Δεν χρειάζεται πανικός αν αρχίσεις να βλέπεις ένα κουτάβι να τραβάει αριστερά δεξιά.
Μια βαθειά ανάσα και ξεκίνα εκπαίδευση,με τον καιρό θα δεις ότι θα τον κρατας με ένα δάκτυλο που λέει ο λόγος.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Η ιδιοσυγκρασία σίγουρα είναι κάτι έμφυτο,αλλά ακόμα και να μην έχει ιδιοσυγκρασία το σκυλί είναι κάτι που εκπαιδεύεται με την ανάλογη προσπάθεια και με ανάλογη μεθοδικότητα. Δεν χρειάζεται πανικός αν αρχίσεις να βλέπεις ένα κουτάβι να τραβάει αριστερά δεξιά.
Μια βαθειά ανάσα και ξεκίνα εκπαίδευση,με τον καιρό θα δεις ότι θα τον κρατας με ένα δάκτυλο που λέει ο λόγος.
Μην τα λες αυτα στη μαρεκο ρε δεν εχεις διαβασει το θεμα του Μαρκου?
 
  • Haha
Reactions: medusa and mareco


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Μην τα λες αυτα στη μαρεκο ρε δεν εχεις διαβασει το θεμα του Μαρκου?
Δε το είπα στη Μαρεκο,πρόσθεσα την γνώμη μου πάνω σε αυτό που είπε. Καθώς μιλάμε και για το σκυλί της κοπέλας και όχι για τον Μάρκο αυτή τη στιγμή. Ο Μάρκος είναι μια θεότητα
 
  • Like
Reactions: mareco


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Δε το είπα στη Μαρεκο,πρόσθεσα την γνώμη μου πάνω σε αυτό που είπε. Καθώς μιλάμε και για το σκυλί της κοπέλας και όχι για τον Μάρκο αυτή τη στιγμή. Ο Μάρκος είναι μια θεότητα
Ναι 99% δεν θα εχεις θεμα αμα τον εκπαιδευσεις σωστα. Τωρα αμα πεσεις στο 1% τι να γινει μεχρι τοτε θα τον αγαπας παρα πολυ :LOL: .
 




Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Ναι, παιδια ευχαριστώ, το θέμα δεν είναι το τράβηγμα, παραδειγμα ήταν για το βασικό θέμα που έθεσα. Εδώ βγάζουμε στο βουνό με οικογενειακή φίλη και κτηνίατρο το Καγκάλ της και όταν λείπει, το κάνω μόνη. Δεν είμαι παντελώς ανίδεη. Απλώς δεν είχα δικό μου σκυλάκι ως τώρα κυρίως λόγω του τυφλου μου γάτου, που σοκάρεται και αυτή τη στιγμή είναι και το μόνο πρόβλημα, παρότι ο Μόρτης μου τον πλησιάζει ευγενικότατα. Κατά τα άλλα ο μικρούλης είναι άψογος. Δυο μέρες σκοποβολή με την πάνα και τώρα τα πάει καλά, όπως και με το crate, ήδη μαθαίνει το έλα και το κάτσε. Το θέμα του μεγέθους δεν είναι το α και το ω, αλλά δεν είναι αμελητέο και γι αυτό είπα να το θέσω έτσι που να βοηθηθούν αρκετοί, αν βγει άκρη γράφοντας πολλοί τα δεδομένα βάρους του σκύλου τους σε δεδομένη ηλικία και τελικό βάρος, με βάση το σκεπτικό που έγραψα πιο πάνω.
Πάντως ευχαριστώ και για τις άλλες απόψεις και συμβουλές.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τοσο νομιζω ηταν και ο δικος μου στις δεκα εβδομαδες, σημερα ειναι λιγοτερο απο 20.
Οικονομικα το 12 η 15 η 20 περιπου τα ίδια είναι, ίδιες αμπουλες κτλ, λιγα γραμμαρια διαφορα τρωνε.

Πολυ μεγαλος δυσκολα θα γίνει, ενα λαμπραντορ ειναι 8-9 κιλα στην ιδια ηλικια.

ΥΣ. Η γιαγια απεναντι μου με το καγκαλ πηγαινε σαφως καλυτερα και πολυ πιο ηρεμα απο οτι εγω εξω :LOL:
 
Last edited:




Morris - Lina

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2023
56
9
53
Εντάξει panosha, στην τελική, αν είναι έτσι, θα με πηγαίνει αντί να τον πηγαίνω.. Ε..ας κάνει και κάποιος κάτι για μένα..
Ευχαριστώ, medusa, χρησιμοτατα σχόλια..
 


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Εμένα 2 μηνών ήταν 5,5 κιλα και τώρα ενός χρόνου είναι 26. Δεν προβλέπεται να πάρει άλλο.
 
  • Like
Reactions: Morris - Lina