Τενοντίτιδα!




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Πώς αντιδρά ο σκύλος Στέλιο τώρα που είναι στη συντήρηση; Ή επειδή πονάει δεν δείχνει να δυσανασχετεί;
Εύχομαι να ξεμπερδέψετε γρήγορα από αυτή τη περιπέτεια χωρίς προβλήματα!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
εχουν περασει μερες,λογικα δεν θα ποναει τωρα,απλα θα θελει προσοχη.αυτο ειναι που πρεπει να προσεχεις βασικα σε τετοιες φασεις.επειδη ο σκυλος δειχνει να μην ποναει,θεωρουμε οτι περασε το προβλημα κ τον ξεκιναμε κανονικα στο προγραμμα του κ εκει γινεται πιο χοντρη ζημια.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο μικρός ποτέ δεν δυσανασχέτισε!
Δεν έχει δείξει μέχρι στιγμής ότι ενοχλείτε από το κούτσεμα!Ούτε πονάει, ούτε σταματάει να περπατάει!
Αν τον αφήσω ελεύθερο θα μπορεί να τρέξει κανονικά!
Δεν κουτσαίνει πάντα!Στο γρήγορο βάδιν βλέπω ότι το φυλάει το πόδι!Στο αργό και στο τρέξιμο μια χαρά είναι!
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Στο αργο βαδισμα μπορει να κοντρολαρει το βαρος που θα παει στο ποδι,στο τρεξιμο μαλλον κλεβει και δεν το παταει και τελος στο γρηγορο βαδισμα ειναι το δυσκολο γιατι πρεπει να παταει και τα 4 για αυτο καθε φορα που μπερδευεται το σηκωνει ετσι το φανταζομαι,ποιο ποδι ειναι?Περαστικα σας!
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν έχω γράψει τόσες μέρες...

Ήταν και είναι υπό θεραπεία μακράς διαρκείας με πολύ ξεκούραση!

Η αρχική εκτίμηση του κτηνιάτρου πλησίασε στην τελική εκτίμηση του ορθοπεδικού μου κτηνιάτρου μετά από ακτινογραφίες!

Ο μικρός έκανε ακτινογραφίες λοιπόν και δεν βρέθηκε κάτι!Ούτε σημάδια δυσπλασίας!Γιατί για να πω τον πόνο και την ανησυχία μου τόσες μέρες στριφογύριζε το μυαλό μου ΣΥΝΕΧΕΙΑ!Αλλά βλέποντας τον μπορούσα να καταλάβω ότι δεν είναι σκελετικό το πρόβλημα!

Ο ορθοπεδικός δεν είδε κάτι στις ακτινογραφίες, έδωσε το γεγονός ότι κουτσαίνει σε ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΗ πίεση που υπέστει το σημείο και εμφάνισε κόπωση!
Εγώ φταίω γι'αυτό, που τον δούλεψα πολύ τις μέρες πριν εκδηλωθεί το κούτσεμα!

Μου είπε αυστηρά ξεκούραση-ακινησία, μου χορήγησε Movatec των 7,5 mg για 15 μέρες και χορήγηση επίσης γλυκοζαμίνης-χονδροιτίνης!

Την γλυκοζαμίνη-χονδροιτίνη την πρότεινα πριν μου αναφέρει κάτι αυτός και μου είπε ότι καλό θα ήταν να του χορηγήσω για να είμαστε καλυμμένοι ΚΑΙ από αυτό!
Βλακεία μου που δεν την άρχισα από πολύ πριν, το είχα στο μυαλό μου να την δίνω ανα διαστήματα και να την σταματώ, αλλά δεν είχα πάρει!

Ξέρω ότι αυτά θέλουν τον χρόνο τους και δεν φεύγουν σε 2 βδομάδες μόνο!Βλέπουμε λοιπόν και προχωράμε με υπερβολική ξεκούραση και σωστή αποθεραπεία...
Βλέπω σαφή βελτίωση από τότε που εμφανίστηκε το κουτσό!Ο σκύλος είναι σε αδράνεια και μόνο τρώει... :D

Να υπενθυμίσω ότι ο ώμος έχει ευαισθησία και όχι ο αγκώνας!Ο αγκώνας είναι νορμαλ!

Λοιπόν από σας θα ήθελα να αναφερθείτε σε συμπληρώματα γλυκοζαμίνης-χονδροιτίνης!
Κοίταζα τα Osteoflex Plus!Ρώτησα και τον εκτροφέα μου και θα με ενημερώσει, εκτιμώ αύριο!

Ο ορθοπεδικός μου είπε ότι όλα τα σκευάσματα γλυκοζαμίνης-χονδροιτίνης κάνουν την ίδια δουλειά, απλώς διαφέρουν σε μερικά συστατικά...άλλα έχουν κάποια παραπάνω και άλλα κάποια λιγότερο...

St3li0s ποσο μηνων ειναι ο σκύλος σου;
Ο μικρός είναι 2 χρονών και 1,5 μηνών!
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
'Έχω δώσει synoquin και canidrox εώς τώρα. Έχω δει μεγάλη διαφορά με το canidrox, πρέπει να κάνει καλύτερη απορρόφηση.

Περαστικα στον μικρό σου .
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
canidrox ακριβο
Μεχρι 15μηνων του εδινα συνεχεια.
τωρα 1-2 φορες το χρονο του δινω ενα κουτι να μην ξεχνιομαστε.:D
 


tolpap

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
136
0
Εγω του δινω osteoflex Στελιο, υστερα απο προτροπη του κτηνιατρου του Κυριου Καλογεροπουλου, μου ειπαι οτι ειναι οτι καλυτερο γι'αυτες τις μεγαλοσωμες φυλες 25 ευρω οι 30 καψουλες. Εχει βοηθησει αρκετα σε διαφορες μικροθλασεις και αλγη που ειχε ο μικρος λογο αναπτυξης, το συνεχιζω ακομα παρ'οτι η τροφη μας ειναι καλη.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα σκευάσματα χονδροϊτίνης + γλυκοσαμίνης κάνουν αρκετά καλή δουλειά μπορώ να πω =D> Να χτυπήσω ξύλο, η κατάσταση με τα γόνατα του Κούκη έχει βελτιωθεί αρκετά από τη μέρα που ξεκινήσαμε να τα δίνουμε.

Περαστικούλια στον Αδάμ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95