Τεράστιος σκύλος!


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
καλησπερα παιδια και χρονια πολλα και απο μενα.
σημερα κατα την βραδινη μας βολτα περασαμε απο ενα παρκακι που παμε συχνα και εχει και αλλα σκυλακια,ετσι λοιπον βλεπω πως εχει 2-3 σκυλια οποτε παω προς αυτους,βλεπω απο μακρια ενα χρυσαφο-κιτρινο τεραστιο και λεω κανενα μπουλμαστιφ η κανενα κανε κορσο θα ειναι και πλησιαζω.αλλα απο τα 50 μετρα που ημουν δεν μπορουσα να αντιληφθω το πραγματικο μεγεθος και μολις εφτασα εκει επαθα το σοκ!παιδια μιλαμε για ενα κτηνος 80+ ποντους υψους και περιπου 70 κιλα!λεω κανε κορσο? και τι μου λεει?? ντογκο με κανγκ κανγκαλ!
κεφαλι σαν ντογκο,κοντοτριχο με αθλητικο κορμι παλι σαν ντογκο αλλα τεραστιο και με χρυσαφενιο χρωμα!
ο δικος μου(που δεν τον λες και μικροσωμο με 66cm και 40+ κιλα για 8μηνων)διπλα του ηταν
σαν κουταβακι!
μετα τον ρωτησα απο πως ειναι απο χαρακτηρα και μου λεει παρα πολυ κοινωνικος,κατι που ισως ειναι απο τα ντογκο γονιδια,αλλα παραπανω δεν μιλησαμε.
τωρα βεβαια θα μιλησουμε για τα προβληματα αυτων των διασταυρωσεων αλλα πριν παμε σε αυτο να κλεισω εγω πως ηταν ενας παρα μα παρα πολυ εντυπωσιακος σκυλος και πολυ ομορφος!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
δηλαδη ενας πανεμορφος ημιαιμος σκυλος οπως χιλιαδες αλλα!
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
δηλαδη ενας πανεμορφος ημιαιμος σκυλος οπως χιλιαδες αλλα!
ναι ηλιανα ετσι ακριβως,αλλα απιστευτα εντυπωσιακα τεραστιος και το αναφερω γιατι μου εκανε εντυπωση το ζευγαρωμα!ενας σκυλος που αν υπηρχε σε σταθεροποιημενη φυλη θα ειχε τεραστιο fun club!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Δεν εβγαλες καμια φωτο στα κρυφα να τον θαυμασουμε και εμει ε??μου εχεις κινησει απιστευτα το ενδιαφερον!!
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Μπορει να ειναι εντυπωσιακος στην οψη, αλλα ποσο καλα μπορει να κινηθει αυτο το ζωο?

Και μιλαμε για ενα τυχαιο ζευγαρωμα με απροβλεπτα αποτελεσματα, για φαντασου να βγει επιθετικο.
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
Δεν εβγαλες καμια φωτο στα κρυφα να τον θαυμασουμε και εμει ε??μου εχεις κινησει απιστευτα το ενδιαφερον!!
δικιο εχεις,επρεπε να ειχα βγαλει αλλα δεν το σκεφτηκα!αλλα δεν πειραζει σιγουρα θα τον ξαναδω!silent δεν αμφιβαλλω για το απροβλεπτο της υποθεσης αλλα δεν μπορω να μην μεταφερω αυτο που ειδα και εντυπωσιαστηκα!παντως απο κινηση και αλματα κλπ το λιγο που τον ειδα μου φανηκε μια χαρα!οπως ειπαμε αλλωστε εχει και μπαμπα ντογκο!
 


glukos

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2013
80
0
Αθηνα, Αργυρουπολη
τι ειναι αυτο το κανγκ πως το πες? ;p
Στο γκουγκλ δεν μου βγαζει τιποτα..

Δηλαδη σε μεγεθος ηταν οσος ενας δανος ας πουμε?
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
kangal με dogo ](*,)

Και το αναμεταδίδουμε ως κάτι το εντυπωσιακό και άξιο λόγου; :confused:
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
άσχετος με το θέμα έχω μια από τις κλασσικές βλαμμένες απορίες μου!!!


ψάχνοντας μια μέρα στο dog breed info για να δω τι σκατά μπορεί αν έχει μέσα ο κόπρος μου...
έπεσα στις υβριδικές φυλές. κοινώς μείξεις από ήδη υπάρχοντες και αναγνωρισμένες.


η απορία μου ίαινε η έξεις...
φτιάχνονται πλέον καινούριες αναγνωρισμένες φυλές με σκοπό την βελτίωση προβλημάτων η χαρακτηριστικών των ήδη υπάρχον?
φυλές οι οποιες περνάνε κάποια test από το FCI και αναγνωρίζονται?
 


3 Μαϊου 2013
129
0
kangal με dogo ](*,)

Και το αναμεταδίδουμε ως κάτι το εντυπωσιακό και άξιο λόγου; :confused:
Κακό είναι; Μπορεί να ήταν πραγματικά πανέμορφος σκύλος; Γιατί δηλαδή να θαυμάζουμε τα σκυλιά ράτσας σε ομορφία και όχι τα ημίαιμα; Δεν λέω, οκ οτι ναναι ζευγάρωμα αλλά μπορεί να ήταν πολύ όμορφο, γιατί να μην θαυμάσουμε την ομορφία του;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν ήταν να θαυμάζουμε την ομορφιά τέτοιων τραγικών ζευγαρωμάτων, θα έπρεπε να το κλείσουμε το φόρουμ, να πάρουμε τα κουβαδάκια μας και σ'άλλες παραλίες.

Αν είναι δυνατόν!!!
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
άσχετος με το θέμα έχω μια από τις κλασσικές βλαμμένες απορίες μου!!!


ψάχνοντας μια μέρα στο dog breed info για να δω τι σκατά μπορεί αν έχει μέσα ο κόπρος μου...
έπεσα στις υβριδικές φυλές. κοινώς μείξεις από ήδη υπάρχοντες και αναγνωρισμένες.


η απορία μου ίαινε η έξεις...
φτιάχνονται πλέον καινούριες αναγνωρισμένες φυλές με σκοπό την βελτίωση προβλημάτων η χαρακτηριστικών των ήδη υπάρχον?
φυλές οι οποιες περνάνε κάποια test από το FCI και αναγνωρίζονται?
Υπαρχουν προσπαθειες και μιξεις σκυλων οπως πχ το labradoodle (labrador + poodle). Αλλο αυτο και αλλο η αναγνωριση απο FCI, η οποια ειναι δυσκολη και υπαρχουν αρκετες προυποθεσεις για να παρει αναγνωριση μια καινουργια φυλη. Κατι αντιστοιχο προσπαθειται και για τον Ελληνικο Ποιμενικο.

Οσο αφορα μιξεις οπως το labradoodle ειχα διαβασει οτι τα πιο καλα σκυλια ειναι αυτα που βγαινουν απο το πρωτο ζευγαρωμα του labrador me poodle και οχι μεταξυ τους τα labradoodle.
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Αν ήταν να θαυμάζουμε την ομορφιά τέτοιων τραγικών ζευγαρωμάτων, θα έπρεπε να το κλείσουμε το φόρουμ, να πάρουμε τα κουβαδάκια μας και σ'άλλες παραλίες.

Αν είναι δυνατόν!!!
Μπα; Αληθεία; Αν ήταν σε φιλοζωική δηλαδή και κάποιος τον υιοθετούσε δεν θα ελεγες τί όμορφο σκυλι; Τί αλλάζει δηλαδή η κατάσταση του σκύλου; Αν είναι σε φιλοζωική είναι όμορφο αλλιώς χάλια; Εστω και αν προέκυψε απο το ίδιο ζευγάρωμα;
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Κακό είναι; Μπορεί να ήταν πραγματικά πανέμορφος σκύλος; Γιατί δηλαδή να θαυμάζουμε τα σκυλιά ράτσας σε ομορφία και όχι τα ημίαιμα; Δεν λέω, οκ οτι ναναι ζευγάρωμα αλλά μπορεί να ήταν πολύ όμορφο, γιατί να μην θαυμάσουμε την ομορφία του;
Μία γνωστή ενός φίλου μου έχει έναν σκύλο που είναι διασταύρωση dogo argentino με kutta.Φυσικά ούτε το dogo ούτε το Kutta που ζευγάρωσαν είχαν πέντιγκρι!(οπότε καταλαβαίνετε).Μιλάμε για ένα γομαρόσκυλο πολύ όμορφο,με πολύ άσχημη συμπεριφορά(γιατί άραγε;;)).Δεν ελέγχεται καθόλου και από κανέναν(σχεδόν)και καμαρώνουν όλοι για την αντικοινωνική του συμπεριφορά γιατί λένε πως είναι φύλακας!

Μπορεί τέτοια σκυλιά να είναι όμορφα αλλά τέτοιες ανεξέλεγκτες μίξεις γονιδίων δεν νομίζω ότι βγάζουν νορμάλ αποτελέσματα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν ήταν σε φιλοζωική ή αδέσποτο στον δρόμο, ασφαλώς και θα έλεγα τα καλύτερα. Σ'αυτή την περίπτωση βέβαια, δεν θα ξέραμε από τι έχει προήλθε, οπότε δεν θα γινόταν καμμία συζήτηση επ'αυτού.

Μ'έναν ηλίθιο στον δρόμο όμως, που προφανώς επεδίωξε να αποκτήσει τέτοιο "τεράστιο" σκύλο, από τέτοιο ανεγκέφαλο ζευγάρωμα, για προφανείς λόγους, μόνο τα καλύτερα δεν θα του έλεγα. Ούτε θα θαύμαζα τον σκύλο του.

Ελπίζω, να είσαι σε θέση, να καταλάβεις την διαφορά :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: GRDANE


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Υπαρχουν προσπαθειες και μιξεις σκυλων οπως πχ το labradoodle (labrador + poodle). Αλλο αυτο και αλλο η αναγνωριση απο FCI, η οποια ειναι δυσκολη και υπαρχουν αρκετες προυποθεσεις για να παρει αναγνωριση μια καινουργια φυλη. Κατι αντιστοιχο προσπαθειται και για τον Ελληνικο Ποιμενικο.

Οσο αφορα μιξεις οπως το labradoodle ειχα διαβασει οτι τα πιο καλα σκυλια ειναι αυτα που βγαινουν απο το πρωτο ζευγαρωμα του labrador me poodle και οχι μεταξυ τους τα labradoodle.
μάλιστα δεν ήξερα ότι πάνε να το σταθεροποιήσουνε το είχα πετύχει πάντως σε αυτό το site και το labradoodle πάλι στα υβριδικά.


οποτε και στον ελληνικό προσπαθούνε να σταθεροποιήσουνε μορφολογία για να περάσουν κάποιες εξετάσεις υποθέτω ε?
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Αν ήταν σε φιλοζωική ή αδέσποτο στον δρόμο, ασφαλώς και θα έλεγα τα καλύτερα. Σ'αυτή την περίπτωση βέβαια, δεν θα ξέραμε από τι έχει προήλθε, οπότε δεν θα γινόταν καμμία συζήτηση επ'αυτού.

Μ'έναν ηλίθιο στον δρόμο όμως, που προφανώς επεδίωξε να αποκτήσει τέτοιο "τεράστιο" σκύλο, από τέτοιο ανεγκέφαλο ζευγάρωμα, για προφανείς λόγους, μόνο τα καλύτερα δεν θα του έλεγα. Ούτε θα θαύμαζα τον σκύλο του.

Ελπίζω, να είσαι σε θέση, να καταλάβεις την διαφορά :rolleyes:
Μα ασχέτως των γονέων. Εγώ έχω δεί πολλές τραγικές μίξεις, τις οποίες ασγφαλώς και καταδικάζω, ωστόσο όμως αν είναι ωραία τα σκυλιά δεν δυστάζω να εκφράσω τον θαυμασμό μου για την ομορφία τους και μόνο.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Υπαρχουν προσπαθειες και μιξεις σκυλων οπως πχ το labradoodle (labrador + poodle). Αλλο αυτο και αλλο η αναγνωριση απο FCI, η οποια ειναι δυσκολη και υπαρχουν αρκετες προυποθεσεις για να παρει αναγνωριση μια καινουργια φυλη. Κατι αντιστοιχο προσπαθειται και για τον Ελληνικο Ποιμενικο.

Οσο αφορα μιξεις οπως το labradoodle ειχα διαβασει οτι τα πιο καλα σκυλια ειναι αυτα που βγαινουν απο το πρωτο ζευγαρωμα του labrador me poodle και οχι μεταξυ τους τα labradoodle.
Δεν έχει σχέση η προσπάθεια αναγνώρισης και διάσωσης μια φυλής με το ζευγάρωμα δύο διαφορετικών φυλών προσπαθοντας να φτιαχτεί κάτι νέο.