Τζίμης Σαμαράς


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Έχω σκοπό να ανέβω σύντομα Θεσ/νικη για κάτι υποχρεώσεις. Θα περάσω να δω κ αυτή τη στέγη ζώων.

Εγώ θα πω μπράβο προσωπικά σε εσένα vicken που βοηθάς με τον τρόπο σου κ είσαι ευαισθητοποιημένη.
Να έχετε σαν προτεραιότητα, εκτός από την τροφή, να στειρωθούν τα ζώα κ να προσπαθήσουμε να τους βρούμε σπίτια.

Όταν έρθω, αν δεν μπορέσεις εσύ δηλ. μέχρι τότε, να βγάλουμε φωτο ένα-ένα ζωάκι κ να τα δώσουμε στις φιλοζωικές κ στην Κλειάνα εδώ που βοηθάει.
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Ναι αλλά αν δεν έχουν να φάνε δεν θα χρειαστεί να στειρωθούν...θα φροντίσει η φύση από μόνη της να μην αναπαραχθούν ξανα...:rolleyes:
Δηλαδή αν είναι να πεθάνουν από την ασιτία ας τους κάνουν ευθανασία να μην υποφέρουν τουλάχιστον!:(
Εμβόλια αποπαρασιτώσεις και τέτοια γίνονται στα σκυλιά ή ούτε αυτά;
Ναι,αλλά όσο τρώνε,τόσο θα γεννοβολάνε ;)
Εμβόλια??Αποπαρασιτώσεις?? Γουατ ιζ διζ?? :p
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όταν έρθω, αν δεν μπορέσεις εσύ δηλ. μέχρι τότε, να βγάλουμε φωτο ένα-ένα ζωάκι κ να τα δώσουμε στις φιλοζωικές κ στην Κλειάνα εδώ που βοηθάει.
=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>=D>
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτόστοαπό πανω post ήταν χειροκρότημα αλλά δεν του βγήκε και δεν μπορώ να το κάνω edit!:)
Εντάξει βρε συ, ας γεννηθούν και 10 κουτάβια εν τω μεταξύ κι ας στειρωθούν κι αυτά μαζί με όλα τα άλλα...
Για το δεύτερο κι έγω αυτό φοβάμαι...:(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρίν 10 χρόνια (και πρίν 20) οι τηλεοράσεις κάνανε αφιερώματα για το έργο του Σαμαρά.

Δεν φταίει ο Σαμαράς αν η εποχή προχώρησε. Φταίνε αυτοί που ΤΟΤΕ τρώγανε παρέα και τον εγκαταλείψανε, ή τους εγκατέλειψε αυτό δεν το ξέρω και δεν με ενδιαφέρει, αυτοί που είναι ΣΟΥΡΓΕΛΑ όπως πολύ καλά ανέφερε η Rottie και έχουν κάνει την Θεσσαλονίκη σκουπιδότοπο και μία από τις χειρότερες πόλεις στην Ευρώπη στο θέμα αδέσποτα, και κυρίως οι νέοι στον χώρο που δεν αναλαμβάνουν να αποφορτίσουν αυτήν την στέγη ζώων αλλά περιμένουν πότε θα φάνε καμιά επιδότηση.

Πρότασή μου. Να μαζευτούν 20-30 άτομα και να αναλάβουν εξολοκλήρου την στέγη του Σαμαρά για να είναι όπως πρέπει να είναι μία στέγη ζώων ... ΟΛΟΙ του το χρωστάνε ... πολιτικοί - φιλόζωοι - και μή φιλόζωοι που μαζεύει τα σκουπιδια του μυαλού τους και αρρωσταίνει το δικό του.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παιδιά σοβαρολογείτε? :-?
Ο άνθρωπος είναι για δέσιμο! Βοηθάτε ένα ψυχικά άρρωστο άνθρωπο για να συνεχίζει να μαντρώνει και να βασανίζει ζώα?
Δεν είμαστε με τα καλά μας μου φαίνεται! Δεν πάτε καλυτέρα να τον καταγγείλετε μπας και του βάλουν λουκετο και γλιτώσουν τα ζώα από τα βασανιστήρια?

vicken, διάβασε ΕΔΩ: Νομοθεσία-Αποφάσεις (δημοσίευση #7)
τους όρους και τις προϋποθέσεις για χορήγηση άδεια ίδρυσης και λειτουργίας καταφυγίων αδέσποτων ζώων συντροφιάς (ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ 280262/2003 ΦΕΚ 1874/17.12.2003)


ΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ τηρεί ο κύριος που βοηθάτε?
:mad:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Rottie δεν καταλαβαίνεις την περίπτωση ? Ο κύριος μαζεύει αδέσποτα πρίν εφευρεθεί ο όρος "ζώο συντροφιάς" που αναφέρει ο νόμος. :) ;)

ΑΚΟΜΑ και λόγω ιδιαιτεροτήτων του προφανώς το κράτος φορτώνει εκεί σκύλους.

Πάντως αν η καταγγελία και το κλείσιμο είναι τρόπος να περνάνε καλύτερα τα ζώα και αυτός, είμαι κι εγώ σύμφωνος, αν και σε έναν ιδανικό κόσμο άλλα έπρεπε να γίνουν ... ή μάλλον να έχουν γίνει ΠΟΛΥ καιρό τώρα ...
 


vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Εμβόλια??Αποπαρασιτώσεις?? Γουατ ιζ διζ?? Είναι κάτι το οποίο ήδη το κάνουμε όσο μπορούμε!!!Αυριο θα πάμε να κάνουμε εμβόλια σε δύο σκυλάκια.Θα πάμε το πρωί, θα τα πάρουμε, θα πάμε στο γιατρό...γιατί δεν έρχεσαι μαζί μας να πειστείς??????????????????Το τόνισα από την πρώτη στιγμή.Δεν είναι όλα ρόδινα.Προσπαθούμε να βελτιώσουμε τις καταστάσεις όσο μπορούμε!Εχουμε στειρώσει κάποια ζωάκια και προσπαθούμε όσα μπορούμε.Δεν ανήκουμε σε κάποια φιλοζωική και όλα τα βάζουμε από την τσέπη μας.Οπότε μέχρι εκεί που φτάνει βοηθάμε.Οσο για να ζητήσουμε βοήθεια από φιλοζωικές...για να προλάβω μερικούς, έχουμε ζητήσει και πηγαίνουμε και κάνουμε στειρώσεις σε δικούς τους γιατρούς, αλλά δεν γίνονται και τζάμπα.Επίσης μία φιλοζωική από παζάρι που μάζεψε λεφτά διέθεσαι κάποια για το Σαμαρά και πήραμε αμπούλες.Οτι μπορούμε κάνουμε.Αν όποιοι κρίνουνε έκαναν έστω και κάτι μικρό σίγουρα δεν θα υπήρχε βίντεο να κρίνουνε!!!!
 


vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Τους ξέρω πολύ καλά τους νόμους...για πες μου εσύ ποιος τους τηρεί στο έπακρο και έλα να μου τον δείξεις.Εχεις ασχοληθεί μεάλλες στέγες?Εχεις πάει να δεις?Σίγουρα υπάρχουν κάποιες μετρημένες στα τρία δάχτυλα του χεριού μου....όμως τι λύση προτείνεις?Να κάνω καταγγελία, να το κλέισουν και τα ζωάκια τιιιιιιιιι?Βρες μου μια αποδεκτή λύση...πήγαινε μίλα λίγο να δεις τον ψυχικά ασθενή.Κι εσύ στη θέση του δεν θα ήσουν απλά ψυχικά ασθενής, αλλά μαντρωμένος σίγουρα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το ζήτημα είναι ότι αφού τα βάζεται από την τσέπη σας, εκτός κι αν είστε βαθύπλουτοι, δεν μπορείτε να τα κάνετε όλα...:(:(
Ελπίζω να καταφέρετε να βγάλετε άκρη να σας βοηθήσει και κανένας φορέας και να γίνει ότι καλύτερο!
 




vicken

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2008
55
0
Thessaloniki
Ούτε βαθύπλουτοι είμαστε, ούτε τρέχουν από τα μπατζάκια μας....Προσπαθούμε όσο μπορούμε, γι'αυτό και γίνονται και ένα-ένα.Εδώ "ο φορέας" δεν βοηθάει αυτούς που έχει υποχρέωση(τα φιλοζωικά εννοώ)....εμάς θα βοηθήσει?Που τέτοιο θαύμα.Γι'αυτό και κάναμε την έκκληση εδώ και σε άλλα φόρουμ όποιος μπορεί να βοηθήσει.Δεν ζητιανεύουμε λεφτά, ούτε στην τσέπη μας θα τα βάλουμε.Γι'αυτό και γράφω όποιος μπορεί ας πάει να δώσει μόνος του από ένα σακούλι τροφή.Αυτό ήταν και το θέμα του τόπικ και ξεφύγαμε.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τουλάχιστον ζητάνε ό,τι τροφή μπορεί ο καθένας και όχι να πάς σε δικό τους προμηθευτή να δώσεις τα χρήματα γιατί το έχουμε δεί και αυτό ;) :p :p

Τέλοσπάντων ... έχετε άδικο ... και δίκιο ταυτόχρονα ...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το γράμμα του νόμου
και
το πνευμα του νόμου


Ο εν λόγω κύριος μάλλον έχει αφιερώσει το τελευταίο μεγάλο μέρος της ζωής του σε μιά προσπάθεια-να βοηθήσει χωρίς να κερδίσει
και μάλλον τώρα πιά που τα σκυλιά είναι πάαρα πολλά και που του τελειώσαν τα λεφτά και είναι και κουρασμένος απο τα χρόνια και τους καιρούς
θα βρεθεί και κατηγορούμενος σε μιά κοινωνία που 9 στους 10 παρατάνε αδέσποτα στους δρόμους τα σκυλιά τους και ένας στους δέκα λυπάται για αυτό
ενώ ένας στους δέκα απο αυτούς που λυπούνται κάνουν κάτι για τα αδέσποτα

βοήθεια χρειάζεται και μόνο.

για την στείρωση μου κάνει εντύπωση πάντως...τόσα σκυλιά και να τα αφήνει και να ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα???και γιατί τα σώνει αν είναι να τα αφήνει να ζευγαρώνουν ανελέητα?
κάποια μέθοδο θα ακολουθεί αν όχι την στείρωση
αλλιώς θα είχε 100 σκυλιά φέτος 1000 του χρόνου και 5000 του αντίχρονου
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Rottie δεν καταλαβαίνεις την περίπτωση ? Ο κύριος μαζεύει αδέσποτα πρίν εφευρεθεί ο όρος "ζώο συντροφιάς" που αναφέρει ο νόμος. :) ;)
Δεν κατάλαβα….. Και λοιπόν?
Νομιμοποιείται επειδή μάζευε τα ζώα πριν από χρόνια που δεν υπήρχε νομοθετικό πλαίσιο, να συνεχίζει να το κάνει με τον ίδιο ΑΘΛΙΟ τρόπο? :mad:

Τους ξέρω πολύ καλά τους νόμους...για πες μου εσύ ποιος τους τηρεί στο έπακρο και έλα να μου τον δείξεις.Εχεις ασχοληθεί μεάλλες στέγες?Εχεις πάει να δεις?Σίγουρα υπάρχουν κάποιες μετρημένες στα τρία δάχτυλα του χεριού μου....όμως τι λύση προτείνεις?Να κάνω καταγγελία, να το κλέισουν και τα ζωάκια τιιιιιιιιι?Βρες μου μια αποδεκτή λύση...πήγαινε μίλα λίγο να δεις τον ψυχικά ασθενή.Κι εσύ στη θέση του δεν θα ήσουν απλά ψυχικά ασθενής, αλλά μαντρωμένος σίγουρα.
Ναι αγαπητή φίλη ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝ το κολαστηριο και να πιέσετε να γίνει ένας χώρος που να πληρει τις προϋποθέσεις και όχι να συντηρείτε αυτή τη κατάσταση!
Γιατί να μιλήσω με τον κάθε βλαμενο? ΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ? Τα χριστοπαναγα και τα βρισίδια που έσερνε σε όποιον είχε αντιρρήσεις για αυτό το χάλι στο βίντεο? :mad:

Μαζευτείτε όλοι οι ενδιαφερόμενοι (σωματεία και εθελοντές) και πιέστε να εφαρμοστει ο Νομος και να γίνει ένα αξιοπρεπές καταφύγιο για αυτά τα ζώα με κτηνιατρική παρακολούθηση και πρόγραμμα υιοθεσιών! Η περισυλλογή και η στείρωση των αδέσποτων είναι υποχρέωση των Δήμων και των κοινοτήτων!

Εγώ στη θέση σας κάθε φορά που ψόφαγε ένα ζώο εκεί μέσα θα πήγαινα και θα αμόλαγα το μισοσαπισμενο/μισοφαγωμενο κουφάρι του ΜΕΣΑ στη Νομαρχία και μετά θα φώναζα τα κανάλια και θα τους έκανα ρόμπα, δεν θα στήριζα το κάθε παράνομο παράπηγμα που έστησε ο κάθε ψυχικά ασθενής για να βασανίζει τα ζώα.

Αν αυτό το λέτε «φιλοζωία» εγώ το λέω ΑΤΟΛΜΙΑ και έλλειψη στόχου και οργάνωσης. ΝΟΜΙΖΕΤΕ ότι λύνετε ένα πρόβλημα ενώ δημιουργείτε χιλιάδες άλλα.
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Παιδια εγω για το συγκεκριμενο κυριο μονο καλα λογια εχω να πω.Το προηγούμενο σκυλάκι μου ενα ημιαιμο κανισοειδες 10 χρονων.Παραλίγο να σωθεί χαρη σε αυτον το κύριο. Ηταν 10 χρονων και εφυγε απο την αυλη με αποτελεσμα να την πατησει αυτοκινητο 100 μετρα απο το σπιτι.Εμεις αντιληφθηκαμε οτι το σκυλι ελειπε μετα απο 2 ωρες καθως εμενε μονιμα εξω.Ψαξαμε παντου σε να τη βρουμε αλλα τιποτα.Την επομενη μερα μια γειτονισσα μας ειπε οτι γνωριζε τον κυριο Σαμαρα και τον φωναξε να ερθει να σωσει το ζωο.Εγω μένω στα βορεια προαστια της Θεσσαλονικης.Ηρθαν την πηραν και την εκαναν εγχειρηση αλλα δυστυχως η καρδια της δεν αντεξε.
Μολις μαθαμε τι ειχε γινει τον πηραμε τηλεφωνο και μας ειπε τα δυσαρεστα.Την επομενη μερα ο πατερας μου πηγε και του εδωσε καποια χρηματα για την εγχειρηση.Την ειδε και μου ειπε οτι ηταν πολυ ηρεμη,σαν να κοιμοταν.
Αν δεν ηταν αυτος ο ανθρωπος το σκυλι μου θα ηταν στο σκουπιδοτενεκε.Και αν ηταν μικροτερη ισως να ζουσε.
Αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια και δεν μπορουσα να μην την αναφερω.
Μονο ευγνωμοσυνη μπορω να εχω στον κυριο Σαμαρα.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
παιδια μεχρι να διευκρινιστει και να γινει ξεκαθαρο απο καποιον που γνωριζει καλα το τι παιζει με το θεμα και τον ιδιο μηπως θα μπορουσατε να μην αποκαλειτε ψυχικα ασθενη καποιον που δν γνωριζετε??αν αποδειχθει οτι ειναι οπως νομιζουν μερικοι καντε το ελευθερα αλλα μεχρι τοτε μην κρινετε απο ενα βιντεο..
φιλικα:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δικαίωμα σου να θεωρείς φυσιολογική αυτήν την κατάσταση και δικαίωμα μου να την θεωρώ αφύσικη.

Η συλλογή ζώων είναι ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ!
Συλλέκτης ζώων είναι αυτός που επίμονα μαζεύει περισσότερα ζώα από όσα έχει τη δυνατότητα να συντηρήσει, κλείνοντας τα κάτω από άθλιες συνθήκες σε χώρους που τα ζώα δεν μπορούν να φύγουν.

Οι συλλέκτες είναι συνήθως άνθρωποι με ψυχολογικά προβλήματα, χωρίς οικογένεια και φίλους. Άτομα κοινωνικά περιθωριοποιημένα που συλλέγουν τα ζώα για να καλύψουν τα δικά τους συναισθηματικά κενά και ειδικότερα την ανάγκη να έχουν ζώα κάτω από τον έλεγχο τους.
Είτε αρέσει, ειτε όχι, όταν η φιλοζωία γίνεται αρρώστια, τα ζώα έχουν μια μοίρα φρικτότερη κι απ' τον θάνατο.

Φιλικα
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
δν νομιζω να εξεφρασα καμια αποψη για το τι θεωρω φυσιολογικο..ειπα απλα οτι εφ'οσον υπαρχουν ανθρωποι που προς το παρον παρουσιαζουν μια διαφορετικη οψη αν ηταν ευκολο να μην υπαρχουν προσωρινα,το τονιζω,χαρακτηρισμοι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.137
Μηνύματα
896.090
Μέλη
19.948
Νεότερο μέλος
Politidou