Τι γίνεται με τα δοντάκια?


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
Ο κτηνίατρος μου μου λεει ότι δεν χρειάζονται βούρτσισμα τα δόντια του μικρού..Αλλός πάλι μου έιχε πει οπωσδήποτε.Εσεισ τα βουρτσίζετε?Εγω το μόνο που κάνω του δίνω συχνά πυκνα (δεν θυμάμαι το όνομα...sorry) από ένα ασπρο, σκληρό σε τετράγωνο σχήμα, όχι ομοιομορφο, σε ένα ασπρο κουτί με μπλε, το μασάει και υποτίθεται καθαρίζει τα δόντια (όποιος καταλαβε, καταλαβε....)Η δική σας γνώμη?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Διάφορα τέτοια μασητικά κάνουν καλό ... υπάρχουν πολλά.
Ξηρά τροφή είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη για τα δόντια απο μεγειρευτό ... φρέσκα μεγάλα κόκκαλα επίσης ... εγώ δεν βουρτσίζω ... βέβαια τα σκυλιά δεν ζούν 15 χρόνια, παίζει και αυτό ρόλο ... αν κάνεις όλα τα υπόλοιπα - τρέφεται σωστά, μασάει ότι πρέπει, κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με δόντια, εκτός κι ανκάτι σπάσει - χαλάσει ...
 




Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
denis said:
Διάφορα τέτοια μασητικά κάνουν καλό ... υπάρχουν πολλά.
Ξηρά τροφή είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη για τα δόντια απο μεγειρευτό ... φρέσκα μεγάλα κόκκαλα επίσης ... εγώ δεν βουρτσίζω ... βέβαια τα σκυλιά δεν ζούν 15 χρόνια, παίζει και αυτό ρόλο ... αν κάνεις όλα τα υπόλοιπα - τρέφεται σωστά, μασάει ότι πρέπει, κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με δόντια, εκτός κι ανκάτι σπάσει - χαλάσει ...
όταν λες φρέσκα κόκκαλα...ωμά??
 




Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
Xotikouli said:
Την ίδια ερώτηση είχα κάνει κι εγώ πριν από μερικό καιρό. Δες εδώ τις απαντήσεις:

http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=653
ειναι κατατοπιστικότατο!

το ωμό κρεας δεν έχει περισσότερα μικρόβια και βακτηρίδια ?ειναι ασφαλές?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Amelie said:
το ωμό κρεας δεν έχει περισσότερα μικρόβια και βακτηρίδια ?ειναι ασφαλές?
Ψάξε στη διατροφή για θέματα που γράφουν BARF στον τίτλο και θα λυθεί και αυτή η απορία. Τα παιδιά εδώ εχουν φροντίσει πριν από εμάς για εμάς :wink:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf