Τι γίνεται όταν δεν υπάρχει ομοφωνία;


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι γνωρίζω πως το υγιές είναι να επικρατεί ομοφωνία ανάμεσα στα μέλη της ανθρώπινης οικογένειας για το τι επιτρέπεται και το τι δεν επιτρέπεται να έχει ως προνόμια το σκυλί.

Τι γίνεται όμως όταν οι απόψεις διίστανται και δεν βγαίνει άκρη;

Το σκυλί μπερδεύεται και υιοθετεί μια συμπεριφορά που το βολεύει, ή το σκυλί υπακούει αυτόν που έχει αποδεχτεί ως "αρχηγό" της αγέλης ακόμα και αν το ξεβολεύει;
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Εμπειρία μεγάλη με σκυλιά δεν έχω αλλά από αυτά που έχω δει πιστεύω ότι ακούει τον αρχηγό της αγέλης!
Ειδάλλως σκέψου ότι τα σκυλιά μας θα έκαναν ότι ήθελαν και όποτε το ήθελαν, νομίζω ότι είναι θέμα εκπαίδευσης και ορίων που θέτει το αφεντικό του.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το σκυλί μπερδεύεται και υιοθετεί μια συμπεριφορά που το βολεύει, ή το σκυλί υπακούει αυτόν που έχει αποδεχτεί ως "αρχηγό" της αγέλης ακόμα και αν το ξεβολεύει;
Νομιζω οτι εξαρταται απο το σκυλο και τον χαρακτηρα του.
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
minimoula μήπως εννοείς ότι διαφωνείς με το συντροφό σου ποιά είναι ''τα όρια'' του κουταβιού? τι επιτρέπεται και τι όχι? Αυτό είναι κλασσικό φαινόμενο στα περισσότερα ζευγάρια που απέκτησαν σκυλί στο σπίτι μέσα... και το ίδιο γίνεται όταν αποκτούν και παιδί.. Ο Ρίκο μου δεν νομίζω να έχει καταλάβει ποιός είναι ο αρχηγός και τους δυο μας ακούει απλά με εμένα κάνει περισσότερες αγκαλιές.....
Αλήθεια πως καταλαβαίνουμε ποιόν θεωρεί αρχηγό αγέλης το σκυλί μας?
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δεδομένου ότι έχει ξεκαθαριστεί το ποιος είναι ο αρχηγός ,τότε το σκυλί θα υπακούσει σε αυτόν .
<<αρχηγού παρόντος πάσα αρχή ……………>>
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Αλήθεια πως καταλαβαίνουμε ποιόν θεωρεί αρχηγό αγέλης το σκυλί μας?
Δίνοντας κάποια εντολή στο σκύλο εσύ και κάποια κάποιος άλλος ταυτόχρονα θα καταλάβεις ποιον θεώρει αρχηγό.

Καλό όμως είναι να υπάρχει ομοφωνία για να μην υπάρχει σύγχυση στο σκύλο .
 
Last edited:


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Να δώσουμε εντολή χωρίς να κρατάμε μεζέδες?
Εγώ έχω κάνει την εκπαίδευση αλλά και να πει ο συντροφός μου ''κάτσε'' εκτελεί την εντολή και σε αυτόν! Αλλά και σε όποιον οικογενειακό φίλο ή συγγενικό πρόσωπο έρθει και κρατάει λιχουδιά..
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι γνωρίζω πως το υγιές είναι να επικρατεί ομοφωνία ανάμεσα στα μέλη της ανθρώπινης οικογένειας για το τι επιτρέπεται και το τι δεν επιτρέπεται να έχει ως προνόμια το σκυλί.

Τι γίνεται όμως όταν οι απόψεις διίστανται και δεν βγαίνει άκρη;

Το σκυλί μπερδεύεται και υιοθετεί μια συμπεριφορά που το βολεύει, ή το σκυλί υπακούει αυτόν που έχει αποδεχτεί ως "αρχηγό" της αγέλης ακόμα και αν το ξεβολεύει;
Κατα την γνωμη μου το σκυλι υπακουει σε οποιο μελος της οικογενειας του, θεωρει ανωτερο ιεραρχικα απο αυτο. Απο κει και περα καποια πραγματα οπως πχ. πεισμα η ξεροκεφαλια, σιγουρα εξαρτωνται και απο την φυλη του σκυλου οπως πολυ σωστα λεει η Amaliaz. Οσον αφορα αυτο που λες οτι ''τι γινεται οταν οι αποψεις διιστανται'' σιγουρα δεν ειναι καλο και ειναι πολυ πιθανο να προκαλεσει συγχηση στο ζωο με οτι συνεπαγεται αυτο. Καλο ειναι να υπαρχει 1 γνωμη και μονο, για συγκεκριμενα πραγματα οπως (να ανεβαινει καναπεδες η οχι; μπορει να κοιμαται στο κρεβατι η οχι; να ζητιανευει στο φαγητο η οχι; κτλ κτλ) Αν π.χ ερχεται ο ''μπαμπας'' και λεει '',ΜΗ ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΕΒΑ'' και το σκυλι κατεβαινει και στο καπακι ερχεται η ''μαμα'' και λεει ''ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΕΛΑ ΕΔΩ ΑΝΕΒΑ'' και τον χαιδευει ως επιβραβευση ας πουμε, δεν ειναι και οτι καλυτερο για το σκυλι...Μερικα σκυλια ημιαιμα η οχι μπορει να προσαρμοστουν σε αυτο και να φερονται αναλογα με το ποιος ειναι εκει στην καθε κατασταση..Μερικες ομως. Σιγουρα ειναι η μειοψηφεια. Σε καθε αλλη περιπτωση πιθανο ειναι να υπαρξει συγχηση στον σκυλο και ενδεχομενως νευρικοτητα με την καθε κατασταση.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Πρέπει κατά τη γνώμη μου να υπάρχει ομοφωνία κ συνέπεια από όλους σε ό,τι αφορά την εκπαίδευση ενός κουταβιού.
Δεν μπορεί ο ένας π.χ. να επιτρέπει να ανεβαίνει σε καναπέ κ ο άλλος όχι.

Θα σας τα πει κ ο εκπαιδευτής σας αυτά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πρέπει κατά τη γνώμη μου να υπάρχει ομοφωνία κ συνέπεια από όλους σε ό,τι αφορά την εκπαίδευση ενός κουταβιού.
Δεν μπορεί ο ένας π.χ. να επιτρέπει να ανεβαίνει σε καναπέ κ ο άλλος όχι.
Aκριβώς αυτό. Μία από τις σημαντικότερες αρχές της εκπαίδευσης σκύλων είναι η σταθερότητα και η συνέπεια. Χωρίς ομοφωνία αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
minimoula μήπως εννοείς ότι διαφωνείς με το συντροφό σου ποιά είναι ''τα όρια'' του κουταβιού? τι επιτρέπεται και τι όχι?
Ουσιαστικά ναι, απλά το άπλωσα σε επίπεδο οικογένειας γενικότερα. Τι γίνεται όταν για κάποιον τα όρια είναι «Εκεί» και σε κάποιον άλλο «ΕΚΕΙ»! ;)

Δεδομένου ότι έχει ξεκαθαριστεί το ποιος είναι ο αρχηγός ,τότε το σκυλί θα υπακούσει σε αυτόν .
<<αρχηγού παρόντος πάσα αρχή ……………>>
Υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος που το δείχνουμε εμείς στο σκυλί αυτό ή μόνο του κρίνει και αποφασίζει το ποιόν αποδέχεται ως αρχηγό του;

Νομιζω οτι εξαρταται απο το σκυλο και τον χαρακτηρα του.
Τον οποίο ουσιαστικά δεν του τον φτιάχνουμε εμείς οι ίδιοι;
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Να προχωρήσω την ερώτηση; Τί γίνεται αν δεν υπάρχει ομοφωνία μεταξύ ιδιοκτήτη και εκπαιδευτή. Με ομοφωνία εδώ εννοώ να προφέρετε δυνατα 2 φορές η εντολή από εκπαιδευτή και ιδιοκτήτη ή συναίνεση, παρότρυνση να ακούει τον εκπαιδευτή.
Αν π.χ. εγώ μείνω βουβή και αδιάφορη την ώρα του εκπαιδευτή δε παει να κτυπιεται κάτω ο εκπαιδευτής, να κανει κολοτούμπες, να δίνει η λιχουδιές κ.λ.π. Ο σκύλος αποκλείεται να υπακούσει τον εκπαιδευτή!!!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος που το δείχνουμε εμείς στο σκυλί αυτό ή μόνο του κρίνει και αποφασίζει το ποιόν αποδέχεται ως αρχηγό του;
Το σκυλί δέχεται και αναγνωρίζει ως αρχηγό αυτόν που δεν είναι ελαστικός στις εντολές του .
Αυτόν που δεν θα επιτρέψει στο σκύλο να περάσει η ξεροκεφαλιά του .
Καλό είναι η βασική ασχολία με το σκύλο να γίνεται από ένα συγκεκριμένο άτομο(δεν εννοώ το φαγητό και η περιποίηση , αλλά η βόλτα ,η εκπαίδευση , η επανάληψη μάθησης εντολών και όλα όσα συντελούν στην επικοινωνία σκυλού -‘’αφεντικού’’).
Μιας που ο σκύλος γνωρίζει πάντα ένα ‘’αφεντικό’’- αρχηγό.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Το σκυλί δέχεται και αναγνωρίζει ως αρχηγό αυτόν που δεν είναι ελαστικός στις εντολές του .
Αυτόν που δεν θα επιτρέψει στο σκύλο να περάσει η ξεροκεφαλιά του .
Καλό είναι η βασική ασχολία με το σκύλο να γίνεται από ένα συγκεκριμένο άτομο(δεν εννοώ το φαγητό και η περιποίηση , αλλά η βόλτα ,η εκπαίδευση , η επανάληψη μάθησης εντολών και όλα όσα συντελούν στην επικοινωνία σκυλού -‘’αφεντικού’’).
Μιας που ο σκύλος γνωρίζει πάντα ένα ‘’αφεντικό’’- αρχηγό.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση... αλλά μου έκανες την καρδιά "περιβόλι" τώρα! ](*,)
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Το σκυλί δέχεται και αναγνωρίζει ως αρχηγό αυτόν που δεν είναι ελαστικός στις εντολές του .
Αυτόν που δεν θα επιτρέψει στο σκύλο να περάσει η ξεροκεφαλιά του .
Καλό είναι η βασική ασχολία με το σκύλο να γίνεται από ένα συγκεκριμένο άτομο(δεν εννοώ το φαγητό και η περιποίηση , αλλά η βόλτα ,η εκπαίδευση , η επανάληψη μάθησης εντολών και όλα όσα συντελούν στην επικοινωνία σκυλού -‘’αφεντικού’’).
Μιας που ο σκύλος γνωρίζει πάντα ένα ‘’αφεντικό’’- αρχηγό.
Δεν διαφωνώ μαζί σου, αυτό ισχύει στις περισσότερες φυλές. Αλλά αντικρούετε με αυτά που έγραψα πιο πάνω γιατί εγώ δεν είμαι ούτε αυστηρή ούτε θεωρητικά αφεντικό του σαν τον εκπαιδευτή.
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Αναλαμβάνεις χρέη αρχηγού και μαζί με τον σκύλο εκπαιδεύεις και τους υπόλοιπους στο σπίτι, έτσι κάνω εγώ τουλάχιστον. Μεγαλώνοντας το σκυλί ξεχωρίζει και καταλαβαίνει που τον παίρνει να κάνει μλκς και που όχι.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δεν διαφωνώ μαζί σου, αυτό ισχύει στις περισσότερες φυλές. Αλλά αντικρούετε με αυτά που έγραψα πιο πάνω γιατί εγώ δεν είμαι ούτε αυστηρή ούτε θεωρητικά αφεντικό του σαν τον εκπαιδευτή.
Μα ο εκπαιδευτής ,με την έννοια έρχεται και εκπαιδεύει μια φορά την εβδομάδα δεν είναι ‘’αφεντικό’’ του σκύλου.
Είναι απλά κάποιος που έχει τον τρόπο να μεταβιβάσει στο σκύλο το ζητούμενο προς εκτέλεση παράγγελμα.
Από εκεί και πέρα το πρόβλημα αν έχω καταλάβει καλά, είναι μέσα σε ένα σπίτι που ο σκύλος ζει συνεχώς με κάποιους ανθρώπους ,στο ποιον θα ιεραρχήσει που .
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αρχηγός της αγέλης δεν είναι αυτός που λέει ότι είναι αλλά αυτός που το αποδεικνύει καθημερινά και τον έχουν αποδεχτεί τα σκυλιά ως τέτοιο.

Γνωρίζεις με σιγουριά ποιόν θεωρεί αρχηγό της οικογένειας η Άντζι;
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Γνωρίζεις με σιγουριά ποιόν θεωρεί αρχηγό της οικογένειας η Άντζι;
α εμένα με ακούει δεν έχω πρόβλημα μαζί της... και τον Γιάννη τον ακούει!

Απλά πχ την ταίζουμε και οι δύο, την βουρτσίζουμε και οι δύο, την κάνουμε μπάνιο με στεγνό καθάρισμα δηλαδή :p και οι δύο!Θα την πάμε βόλτα και οι δύο!

Άλλες φορές κάνουμε μαζί πράγματα, άλλες φορές μια ο ένας μια ο άλλος αναλόγως τα προγράμματα μας!

Όσον αφορά τις εντολές την στριμώχνω περισσότερο εγώ σαν διαδικασία και επανάληψη. Κυρίως σε εντολές βασικής υπακοής ή σε κάποια παιχνίδια όπως μπαλάκι κτλ!

Στην βόλτα που έχει να κάνει με εκμάθησης βόλτας και όχι αλάνες πάρκα κ να τρέχει κτλ το έχει πιο πολύ ο Γιάννης. Εγώ συνήθως την πάω για ξεσάλωμα :p !

πχ εγώ της έχω πιο πολλές ελευθερίες ΟΤΑΝ όμως θέλω ΕΓΩ να έχει την ελευθερία. Και φοβάμαι μην την μπερδεύω. Αν και η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα δεν μου δείχνει ότι μπερδεύεται και δεν με ακούει όταν θα της δώσω να καταλάβει ότι ΟΚ ... έγινε αυτό, τώρα ΚΑΤΩ!

Θα κατέβει δίχως καν να χρειαστεί να πάω να την κατεβάσω εγώ πχ από τον Καναπέ!

Ή για παράδειγμα την ακούω όσο βολοδέρνει μέσα ότι πάει να μπει πχ στο δωμάτιο μας... με το που της πω "Angieeeee" έχει γυρίσει με όπισθεν και δεν επιχειρεί να ξαναπάει προς τα εκεί.

Το θέμα είναι πως θα πρέπει να διαχωρίσουμε αναμεταξύ μας ποιος θα εκτελεί χρέη αρχηγού; Γιατί και οι δύο ασχολούμαστε πάρα πολύ και με όλα!