Τι είμαι?


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα μεγάλο χώρο στον οποίο είναι το σπίτι μου και έχω και το εκτροφείο μου.

εκεί έχω σε μεγάλα ευάερα και ευήλια κλουβιά ΠΟΛΛΑ σκυλιά (1 ράτσα).

είμαι όλη μέρα μαζί τους.

τρέφοντε σωστά, γυμνάζοντε καθημερινά.

κάνω όλες τις εξετάσεις για κληρονομικές ασθένειες της φυλής.

έχω έναν μεγάλο αριθμό θυληκών (ας πούμε 30) τις οποίες ζευγαρώνω μια φορά τον χρόνο με σωστά αρσενικά.

λόγο του ότι είμαι χρόνια στον χώρο έχω κάνει καλό όνομα και διαθέτω ΟΛΑ τα κουτάβια μου σε καλά σπίτια (όσο μπορώ να το ελέγξω αυτό)

Πώς με ονομάζετε ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
2 πράγματα με προβληματίζουν από αυτά που γράφεις

1. τα θηλυκά είναι το ίδιο σωστά με τα αρσενικά?

2. γιατί 30 σκυλιά. Πως μπορείς να ανταπεξέρθεις στην σωστή φροντίδα τόσων σκύλων, στις γέννες τους, στο να ασχοληθείς προσωπικά με τα κουτάβια και τέλος να βρεις και να τσεκάρεις σε τακτά διαστήματα τις σωστές οικογένειες που τα έχεις δώσει.

Αν καταφέρνεις να κάνεις σωστά τα παραπάνω και οι θηλυκές είναι σωστές μορφολογικά και με ανάλογα pedigree τότε είσαι πολύ καλός εκτροφέας και μάλλον είσαι και ο superman αλλά και πάλι παράγεις υπερβολικά μεγάλο αριθμό κουταβιών για την ζήτηση των ελληνικών δεδομένων.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
Πώς με ονομάζετε
Κουταβοπαραγωγό.

ΜΑΚΗΣ said:
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Γι’ αυτό:
Swkdog said:
Στο μυαλό μου ο εκτροφέας δεν είναι απλά ο "σωστός έμπορος σκύλων που είναι και παραγωγός".
Δηλαδή το να έχεις ένα καλό όνομα και το χρόνο να μεγαλώνεις και να διαθέτεις πολλά κουτάβια δε μου λέει κάτι.
Για εμένα ο εκτροφέας είναι ο "κυνηγός του τέλειου σκύλου"!...Αυτός που μέσα από διάβασμα,αγώνες και θυσίες προσπαθεί να "βγάλει" το καλύτερο σκυλί με βάση τα πρότυπα της φυλής και απλά λόγω του ότι θα ήταν αδύνατο να κρατά όλα τα κουτάβια,διαθέτει κάποια και κρατά όσα του "υπόσχοντε" τον στόχο του.

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν για εμένα η "σκυλοπαραγωγή" δεν είναι καλή εκτροφή,όσο και "σωστή" να είναι.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Μάκη πάλι πίνεις μπίρες ??
Πόσες ώρες πρέπει να διαρκέσει η μέρα σου για να ασχολείσε σωστά με 30 σκυλιά ?? Σίγουρα όχι 24
#-o
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Πώς με ονομάζετε ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ
αν θα μουν μικρος ...θα λεγα οτι εισαι τυχερος,παντα ηθελα να εχω ενα χτημα με 30 σκυλια :p :p

τωρα λεω :D αυτο που ειπε και η rottie.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εξωγήινο από τον Αρη .... !! :D
Συμφωνώ με τους παραπάνω, εκτός της Rottie, γιατί ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που θα καταφέρεις όλα τα παραπάνω, ο τέλειος σκύλος πλησιάζεται πιο εύκολα με πολλές γέννες ... για την ελληνική πραγματικότητα, ναι, είσαι κουταβοπαραγωγός ....
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
puppy mill με επιπεδο! 30 σκυλια ειναι παρα πολλα και το επιπεδο σιγουρα θα ειναι μικρο! ασε που τα σκυλια δεν θα ειναι κοινωνικοποιημενα γιατι ειναι ανθρωπινος αδυνατο να διατηρεις τοσα σκυλια.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Συνεχίζω λοιπόν μπας και σας αλλάξω γνώμη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν μένω Ελλάδα αλλά σε μια προηγμένη ? κυνολογικά χώρα, στην Γαλλία.

αυτή είναι η δουλειά μου αφού από αυτό ζω απο το 1974.

έχω ένα μεσαίου μέγεθους εκτροφείο το οποίο αριθμεί 80 σκυλιά.

φυσικά και έχω υπαλλήλους αφού μόνος μου δεν προλαβαίνω.

έχω την πολυτελεία τα σκυλιά μου να είναι κυνηγετικά μεγάλου θηράματος (ελάφι - ζαρκάδι - αγριογούρουνο).

αυτή μου η πολυτελεία μου επιτρέπει να έχω ΟΛΑ τα σκυλιά μαζί σε έναν τεράστιο χώρο.

όπως είπα γυμνάζοντε καθημερινά αφού ο ανηψιός μου (12 χρονών) ο οποίος θέλει να ακολουθήσει το επάγγελμα τα βγάζει βόλτα στο δάσος (και τα 80 μαζί) καθημερινά.

φροντίζω για τα πάντα (καθαριότητα - μαγείρεμα φαγητού - κουτάβια - εκπαίδευση).

τα σκυλιά μου φαίνοντε υγιή καλοζωισμένα.

κάνουν αυτό για το οποίο εκτράφηκαν (κυνήγι) τακτικά αφού συν τις άλλις οργανώνω και κυνηγετικές εξορμήσεις (κυνηγοί πάνω σε άλογα - ομάδες σκύλων ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ σε νούμερα.

????????
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Μάκη θες να καταλήξεις κάπου ή απλά ονειρεύεσαι και είπες να μας κάνεις συμμέτοχους??

όπως είπα γυμνάζοντε καθημερινά αφού ο ανηψιός μου (12 χρονών) ο οποίος θέλει να ακολουθήσει το επάγγελμα τα βγάζει βόλτα στο δάσος (και τα 80 μαζί) καθημερινά.
12 χρονών με 80 σκυλιά?? ποιος είναι ο Μόγλη?? Εδώ λέμε ότι ένα παιδί δεν μπορεί να υιοθετήσει 1 σκύλο σε αυτή την ηλικία και αυτός γυμνάζει 80 σκυλια χωρίς προβλημα??

φυσικά και έχω υπαλλήλους αφού μόνος μου δεν προλαβαίνω.
Άρα απόλυτο έλεγχο και επαφή με τα σκυλιά δεν έχεις. Και δεν εννοώ σχέση αλλά την επαφή του να ξέρεις τις ιδιαιτερότητες του λάθε σκύλου σου και να μπορείς στοιχειωδώς να τον χειρίζεσαι.

τα σκυλιά μου φαίνοντε υγιή καλοζωισμένα.
Είναι όμως???


αυτή μου η πολυτελεία μου επιτρέπει να έχω ΟΛΑ τα σκυλιά μαζί σε έναν τεράστιο χώρο.
Έλεγχο όμως έχεις? Γιατί έτσι όπως ακούγεται ούτε το ποιος ζευγάρωσε με ποια δεν θα ξέρεις.

δεν ξέρω 80 σκυλιά σε όποιες συνθήκες και σε οποιαδήποτε χώρα μου φαίνονται πάρα πολλά. Δηλαδή αν ήταν ημίαιμα άνετα θα μπορούσες να χαρακτηριστείς συλλέκτης ζώων. Επειδή είναι καθαρόαιμα γιατί να είναι διαφορευτικά??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Φίλε ΜΑΚΗ δεν μας έπεισες! Εάν ισχύουν όσα μας περιέγραψες δεν είσαι εκτροφέας!
Είσαι:

1. κουταβοπαραγωγός για λόγους τους οποίους ήδη ανέφερα
2. Γραφικός ξεπεσμένος αριστοκράτης («κύριο, κύριο ήρθε το ομάδα για το κυνηγετικό εξορμήσεις!»)
3. Ιδιοκτήτης σκυλολογικού κήπου
4. Κατάπτυστος λόγω ανηλεούς εκμετάλλευσης και κακοποίησης ανηλίκου!
:lol:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
denis said:
ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που θα καταφέρεις όλα τα παραπάνω, ο τέλειος σκύλος πλησιάζεται πιο εύκολα με πολλές γέννες
Μπορεί, με τη διαφορά ότι δε μιλάμε πια για επιλεκτική εκτροφή αλλά για λοταρία.


ΜΑΚΗΣ said:
έχω ένα μεσαίου μέγεθους εκτροφείο το οποίο αριθμεί 80 σκυλιά.
Μου φαίνεται αδύνατο να μπορεί να δημιουργήσει ένας άνθρωπος συντροφική σχέση με 80 σκυλιά και είναι ενάντια στη φύση του σκύλου να του στερούμε αυτή τη σχέση.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Λοιπόν φίλε ΜΑΚΗ μετά από όλες τις απαντήσεις που σου δώσαμε, θα μας πεις τα συμπεράσματα σου?
Στην υποθετική ερώτηση «Τι είμαι?», ποια είναι η δική σου απάντηση?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι εντός θέματος?
Εγώ, τι είμαι άραγε???

α) μ@λ@κ@ς
β) πολύ μ@λ@κ@ς
γ) ακόμα πιο μ@λ@κ@ς

Παρακαλώ να κινηθείτε μέσα στα πλαίσια των 3 επιλογών!!!
:?

Υ.Γ. Είναι εντελώς άσχετο, αλλά ειλικρινά έχουν γίνει κάποια γεγονότα στην προσωπική μου ζωή, που ώρες ώρες αισθάνομαι ότι είμαι αθεράπευτα μ@λ@κ@ς
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ πάλι θα έλεγα να ξαναέρθουμε στο θέμα μας και να περιμένουμε το ΜΑΚΗ να μας απαντήσει:

ROTTIE said:
Λοιπόν φίλε ΜΑΚΗ μετά από όλες τις απαντήσεις που σου δώσαμε, θα μας πεις τα συμπεράσματα σου?
Στην υποθετική ερώτηση «Τι είμαι?», ποια είναι η δική σου απάντηση?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Μα η ερώτηση δεν είναι υποθετική.

Χάζευα στο NOVA και κατά την διάρκεια του ζάπινγκ κατέληξα στο CHASSE & PECHE,ένα Γαλλικό κανάλι που ασχολείτε μόνο με το κυνήγι και το ψάρεμα.
Εκεί λοιπόν είχε μια εκπομπή που παρουσίασε ότι είπα,κάποιον άνθρωπο ο οποίος δήλωνε επαγγελματίας εκτροφέας.

Έμενε κυριολεκτικά μέσα στο δάσος σε μια μεγάλη έκταση στην οποία είχε το σπίτι και τα σκυλιά.


Τώρα πάντα έτσι είναι,λόγο τηλεόρασης δεν ξέρω.

Έδειχνε λοιπόν μια ημέρα απο την ζωή του.

Όλα ήταν καθαρά φρόντιζε - επόπτευε τα πάντα,τα σκυλιά του ήταν πεντακάθαρα και φαινόντουσαν υγειέστατα,καλοζωισμένα μέσα στην εξοχή με μεγάλες καθημερινές βόλτες κ.λ.π.

Πραγματικά μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Τώρα τι να πώ...

Εκτροφέας???

όχι????

Σίγουρα κάποιοι άνθρωποι βλέπουν τα πράγματα διαφορετικά...πάντως με τίποτα δεν θα τον χαρακτήριζα ως puppy mill.