Τι κάνεις όταν λείπω?


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εμεις πλέον κοιμόμαστε... τι λείπω, τι δεν λειπω!!! Υπνος πολύς!

Μια φορά όμως αφησα ποτήρι μπυρας στο τραπέζι και πηγα να ξεπαρκάρω το αμάξι στο εξοχικό. Ώσπου να γυρίσω, βλέπω τη μπύρα αδεια, και πατημασιές στο τραπέζι.... προδωθηκε ανετα αλλά ειχε και βρεγμένα μουστάκια!
Την επομενη της την φύλαγα και εκανα πως φεύγω, με το που ανέβηκε να μου πιει από το ποτήρι, εβαλα κάτι φωνες που της κοπηκε το κάτουρο... εκτοτε ειναι κυρία!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Τι να πω...
Εμας μαλλον μας ετυχε πολυ βολικος σκυλος.
Οταν λειπουμε ειναι πιο ησυχη απ'οταν ειμαστε σπιτι..

Δεν εχει πειραξει τπτ αφ'οτου ξεμπερδεψαμε με τις αταξιες λογω μικρης ηλικιας.
Δεν πειραζει τπτ κ δεν επιβουλευεται πλεον τη θεση μου στον καναπε οταν λειπω (το'χε προσπαθησει μικρη αλλα της το'κοψα)

Εχει την αδεια ν'ανεβει στο κρεβατι αλλα δεν το κανει παρα μονο αν την φωναξουμε (μαλλον ζεσταινεται οποτε δεν εχουμε θεμα)

Στο φαγητο ομως χμ...
Αν κ δεν αγγιζει το πιατο μου ακομη κ αν λειπω σ'αλλο δωματιο κ το'χει μπροστα της..
Οποτε ομως παω στην κουζινα ερχεται κ ξαπλωνει εκει μεχρι να φυγω..
Πιστευω οτι ζητιανευει αλλα με τον τροπο της η... ψηλομυτα :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω δηλαδή
προφανώς ο σκύλος λοιπόν έχει συνηθίσει να υπακούει όταν είναι εκεί ο τάδε
και δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι είναι προς όφελός του να μην έχει αυτές τις συμπεριφορές.

κι εμένα τα κοκόνια έτσι ακριβώς φέρονται αλλά ευτυχώς δεν φτάνουν ή έτσι κι αλλιώς κοιμούνται στο κρεβάτι ή δεν τα απασχολεί να μασήσουν δικά μας πράγματα γιατί λατρεύουν τα ωμά κόκαλα τα οποία δεν τους λείπουν και δεν έχουν ανάγκη για περισσότερο μασούλημα
Η Ορμή μου όμως δεν ήταν έτσι καθόλου,όταν έλειπα ήξερε ότι περιμένει να έρθω και αυτό. είτε ήταν ελεύθερη είτε περιορισμένη απλά καθόταν κάπου με θέα ή έπαιζε με τα παιδιά αν της το ζήταγαν
τα κοκόνια δεν την παίζανε,ήταν πολύ γρήγορη και ατσούμπαλη για τα ένστικτα αυτοσυντήρησής τους
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Καλησπέρα και απο εμένα...
Εμένα η καλή μου είναι 1 έτους και μου έχει βγάλει τη πίστη... Είναι απίστευτα έξυπνη αλλά και πολύ απαιτητική. Μέχρι να της δώσω να καταλάβει ότι θα περάσει το δικό μου και όχι το δικό της γίνεται μεγάλη μάχη...
Οι ζημιές δυστηχώς είναι ατελείωτες... Σε κλουβάκι δεν κάθεται. Χτυπιέται , γαυγίζει και κλαίει για ώρες ασταμάτητα.. Το ίδιο και στη βεράντα. Είμαι άνεργη εδώ και καιρό οπότε έχει μεγαλώσει μαζί μου και είμαστε μαζί συνέχεια. Προφανώς γι'αυτό έχει πάθει εξάρτηση απο τη παρουσία μου.
Όταν θέλω να λείψω για κάποιες ώρες αναγκαστηκά την περιορίζω στο δωμάτιό μου γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να βρούμε όρθιο το σπίτι όταν γυρίσουμε. Τουλάχιστον περιορίζω τις ζημιές στο δωμάτιο, οι οποίες είναι ουκ ολίγες.
Μου έφαγε όλο το ύφασμα γύρω απο το κρεβάτι..
Άνοιξε 4 τρύπες στο στρώμα..
Έβγαλε τη κάσα της πόρτας και την έφαγε..
Σκίζει κάθε φορά ένα σεντόνι..
Έφαγε μία κουρτίνα..
Μασούλισε το γραφείο μου γύρω γύρω..
Άνοιξε τη ντουλάπα μου και κατέβασε κάτω όλα τα ρούχα..(ευτυχώς δεν τα έφαγε..μάλλον με λυπήθηκε)
Αυτές είναι μερικές απο τις ζημιές που αντίκρυζα κάθε φορά που επέστρεφα. Γι'αυτο και δεν υπάρχει περίπτωση να την αφήσω ελεύθερη σε όλο το σπίτι. Όσο και αν την έχω μαλώσει και την έχω βάλει τιμωρία κάθε φορά θα βρεί να κάνει κάποια ζημιά. Επίσης δε σταματάει να κλαίει και να γαυγίζει απο ότι μου λένε..
Όταν φεύγω πλέον βάζω πανω στο κρεβάτι μου ένα τεράστιο ξύλο ώστε να μή μπορεί να σκάψει το στρώμα και γυρω γύρω μια σιδερένια σκάλα και κάτι σιδερένιες καρέκλες που είναι βαριές γιατι αλλιώς τις σπρώχνει και αρχίζει πάλι το μασούλημα..
Μαζεύω τη κουρτίνα ψηλά..βάζω άλλη μια σκάλα πίσω απο τη πόρτα ώστε να μην πηγαίνει να την ξύνει..
Κάνω το σταυρό μου και φεύγω.
Δυστυχώς πάντα βρίσκει κάτι να καταστρέψει.
Θέλω να βγώ βράδυ και δε μπορώ.. Με παίρνει τηλέφωνο η μάνα μου και μου λέει ότι έχει ξεσηκώσει το κόσμο.. Δε μπορείτε να φανταστείτε τι ζώ.. Κοντεύω να πάθω κατάθλιψη..
Μου είπαν ότι με το καιρό θα ηρεμήσει.. αλλα πότε θα έρθει αυτός ο καιρός;;;
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
ο καιρος θα ερθει οταν παρεις crate!με τοσες ζημιες δεν το εχεις σκεφτει?
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
ευθανασία μόνο!:D

είπε:
Σε κλουβάκι δεν κάθεται
γιατί δεν επιμένεις? θα το συνηθήσει
βγαίνει το σκυλί από το σπίτι?
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
ευθανασία μόνο!:D

είπε:

γιατί δεν επιμένεις? θα το συνηθήσει
βγαίνει το σκυλί από το σπίτι?
μου διεφυγε της προσοχης!συγνωμη! και μενα δεν καθοταν αλλα συνηθησε! νομιζω ολα μαθαινουν!
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Κλουβάκι δεν έχω. Είχα δοκιμάσει με ένα δανεικό και όσες φορές την έβαλα χτυπιόταν, έκλαιγε και γαύγιζε. Ετσι δεν μπήκα στον κόπο να πάω να πάρω μιας και είμαι άνεργη και δε φτάνουν τα λεφτά.. Όμως δε νομίζω ότι θα λειτουργούσε όσο και αν επέμενα.. Εχω δοκιμάσει τη βεράντα. Τη βγάζω κάθε μέρα εδώ και 5 μήνες στη βεράντα για 2 ώρες και πάω στο δωμάτιο να μη με βλέπει. 2 ώρες λοιπόν κάθεται μπροστά στο τζάμι , το γλύφει, προσπαθεί να το δαγκώσει και γαυγίζει. Δεν ασχολείται ούτε με τα κόκαλα ούτε με τα παιχνίδια. Φωνάζει μέχρι να τη βάλω μέσα.. Οπότε δε λειτουργεί ούτε αυτό. Βόλτες την έβγαζα καθημερινά αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Γυρνάγαμε σπίτι, κοιμόταν μία ώρα και μετά ξαναλύσαγε.. Έτσι τις ελάτωσα τις βόλτες γιατι μόνο εγώ κουραζόμουν και αποτέλεσμα μηδέν.
Δεν βρίσκω άλλη λύση.. Προσπαθώ να φεύγω όταν η μάνα μου μπορεί να κάτσει μαζί της ώστε να μη ξεσηκώνει το κόσμο. Αλλά δεν είναι λύση αυτό. Όταν πιάσω δουλειά τί θα γίνει? Και εμένα η δουλειά μου είναι βράδυ.. οπότε το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο..γιατι φανταστείτε να φωνάζει όλη νύχτα μέχρι να γυρίσω...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Εσύ φταίς για όλα. Και στο λέω εντελώς φιλικά και σαν συνάδελφος γιατί κι εγώ έχω ένα τερατίνι λίγο μεταλύτερο από το δικό σου και ότι κακές συμπεριφορές έχει φταίω εγώ για αυτές.
Αλλά τουλάχιστον του δικού μου του έχω βάλει όρια. Πρώτο όριο το κρέιτ. Φώναξε χτυπήθηκε αλλά έχει γίνει η φωλιά του και το λατρεύει τώρα. Θα το μάθει θέλει δεν θέλει. Και πρέπει να το μάθει τώρα πριν πιάσεις δουλειά αναγκαστεί να το μάθει νύχτα.
Και τις βόλτες τι θα πει τις έκοψες γιατί δεν κουραζόταν; Τις αυξάνουμε τις βόλτες όταν δεν κουράζεται ο σκύλος δεν τις κόβουμε εντελώς!!!
Πάρτο αλλιώς γιατί δεν λέει να πάθεις κατάθλιψη από το άγχος σου για τον σκύλο. Έχει πολλά θέματα στο φόρουμ για να διαβάσεις και να βοηθηθείς, υπάρχει περιθώριο βελτίωσης αρκεί να το βάλεις καλά στο μυαλό σου.
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Εσύ φταίς για όλα. Και στο λέω εντελώς φιλικά και σαν συνάδελφος γιατί κι εγώ έχω ένα τερατίνι λίγο μεταλύτερο από το δικό σου και ότι κακές συμπεριφορές έχει φταίω εγώ για αυτές.
Αλλά τουλάχιστον του δικού μου του έχω βάλει όρια. Πρώτο όριο το κρέιτ. Φώναξε χτυπήθηκε αλλά έχει γίνει η φωλιά του και το λατρεύει τώρα. Θα το μάθει θέλει δεν θέλει. Και πρέπει να το μάθει τώρα πριν πιάσεις δουλειά αναγκαστεί να το μάθει νύχτα.
Και τις βόλτες τι θα πει τις έκοψες γιατί δεν κουραζόταν; Τις αυξάνουμε τις βόλτες όταν δεν κουράζεται ο σκύλος δεν τις κόβουμε εντελώς!!!
Πάρτο αλλιώς γιατί δεν λέει να πάθεις κατάθλιψη από το άγχος σου για τον σκύλο. Έχει πολλά θέματα στο φόρουμ για να διαβάσεις και να βοηθηθείς, υπάρχει περιθώριο βελτίωσης αρκεί να το βάλεις καλά στο μυαλό σου.
Το ξέρω ότι φταίω σε πολλά..Το αναγνωρίζω. Της έχω αδυναμία και την έχω κακομάθει. Κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι και δεν δεν μπορεί να δεχτεί οτι θα φύγω και θα κοιμηθεί μόνη της. Με τον άλλο μου σκύλο δεν είχα τέτοια προβλήματα. Ετούτη μου βγήκε ατίθαση. Με τη μάνα μου να φανταστείς δεν κοιμάται. Θέλει εμένα. Σαν τα μωρά. Για να καταλάβεις πάω στο μπάνιο και γαυγίζει επειδή δεν τη παίρνω μαζί μου.. Το λάθος μου είναι οτι είμαι συνέχεια μαζί της και έχει πάθει εξάρτηση, αλλα όσο δεν έχω δουλειά αυτό πώς να το αλλάξω; Δεν έχω να πάω κάπου κάθε μέρα.. Αν δούλευα και έλειπα κάθε μέρα απο τότε που ήταν μικρή πιστεύω θα συνίθιζε απο ένα σημείο και έπειτα. Κρέιτ δε μπορώ να πάρω τώρα. Αδυνατώ λόγω οικονομικών, αλλά ξαναλέω οτι ούτε η βεράντα έχει βοηθήσει. Αν δε μπορεί να συνηθίσει τη βεράντα θα συνηθίσει το κρέιτ; Δεν ξέρω..Έχω πελαγώσει λίγο. Θα τη βρώ την άκρη. Που θα πάει.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Φιλη AZANT,
καταρχην εχεις μερικα φανερα προβληματα, οπως ηδη αναφερθηκε.

Για το crate υπαρχει μια διαδικασια εκπαιδευσης. Δες σχετικο θεμα.

Για το αγχος αποχωρισμου επισης. Δες παλι σχετικο θεμα.

Για την εκτονωση και την αθληση πρεπει να προσπαθησεις και να κουραστεις αρκετα παραπανω.

Πρεπει να δουλεψεις αρκετα και την ιεραρχια Δες ξανα σχετικο θεμα.

Πρεπει να σκληρυνεις λιγο και να δειξεις αδιαφορια. Οταν λυγιζεις και την βγαζεις πχ απο το ctare, βλεπει οτι τα ουρλιαχτα της αποδιδουν και δοκιμαζει παλι την επιτυχημενη συνταγη.

κλπ κλπ. Τα παντα υπαρχουν σε αυτο το φορουμ στο κεφαλαιο εκπαιδευση και συμπεριφορα. Μα τα παντα.

Αλλά! Το κυριοτερο προβλημα, κατα τη γνωμη μου, ειναι οτι η σκυλα σου σε θεωρει κτημα της και οχι απλά ιση με εκεινη.
 




ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Φιλη AZANT,
καταρχην εχεις μερικα φανερα προβληματα, οπως ηδη αναφερθηκε.

Για το crate υπαρχει μια διαδικασια εκπαιδευσης. Δες σχετικο θεμα.

Για το αγχος αποχωρισμου επισης. Δες παλι σχετικο θεμα.

Για την εκτονωση και την αθληση πρεπει να προσπαθησεις και να κουραστεις αρκετα παραπανω.

Πρεπει να δουλεψεις αρκετα και την ιεραρχια Δες ξανα σχετικο θεμα.

Πρεπει να σκληρυνεις λιγο και να δειξεις αδιαφορια. Οταν λυγιζεις και την βγαζεις πχ απο το ctare, βλεπει οτι τα ουρλιαχτα της αποδιδουν και δοκιμαζει παλι την επιτυχημενη συνταγη.

κλπ κλπ. Τα παντα υπαρχουν σε αυτο το φορουμ στο κεφαλαιο εκπαιδευση και συμπεριφορα. Μα τα παντα.

Αλλά! Το κυριοτερο προβλημα, κατα τη γνωμη μου, ειναι οτι η σκυλα σου σε θεωρει κτημα της και οχι απλά ιση με εκεινη.
Τις ώρες που δε με πειράζει αν φωνάζει πίστεψε με δεν τη λυπάμαι καθόλου. Την αφήνω μόνη της στο δωμάτιο μέχρι να ησυχάσει και μετά πάω. Όταν όμως είναι ώρες κοινής ησυχίας για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να κάνω το ίδιο.. οπότε αν φωνάζει πηγαίνω . Το ξέρω ότι είναι λάθος που πηγαίνω αλλα τί να κάνω; Να την αφήσω να φωναζει και να μην μπορεί να κοιμηθεί η μάνα μου που το πρωί δουλεύει; Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. Ελπίζω η επανάληψη κάποια στιγμή να φέρει καρπούς.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Αν μπορεις σηκωσε την στον αερα (απ'οτι καταλαβα σε παιρνει να το κανεις αφου δεν ειναι κ κανας κερβερος) οταν φωναζει. Κρατα την λιγο κ μετα αφηνε την.
Απλα να'χεις την υπομονη να το κανεις καθε φορα που το κανει.

Δεν εχει να κανει με το αν δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας κ να λες οκ δεν πειραζει.
Πειραζει οποια ωρα κ να'ναι.

Οταν παιζετε φυσικα θα της επιτεπεται να γαυγιζει αλλα οχι οποτε της κατεβει.

Με υπομονη κ επιμονη απο μερους σου θα μαθει.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι το τερατάκι μου. Λές να προέρχεται απο Μολοσσό; :)
Είναι 19 κιλά και ορίστε και μια πρόσφατη φωτογραφία.View attachment 41681
Lol..
Ανεφερα τον μολοσσο γιατι απ'ολα τα σκυλια που περασαν απ'το σοι γενικοτερα μονο ο μολοσσος καταφερε να φαει την κασα της πορτας (τπτ αλλο δεν πειραξε ποτε) κ μονο που δε λυποθυμισε η θεια μου το πρωι οταν την ειδε :)

Το σκυλακι σου παντως ειναι πανεμορφο κ μαλλον σε τουμπαρει με την γλυκα του γι'αυτο κ δεν "εστρωσε" ακομη!
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Εμεις για κακη μας τυχη ειχαμε αγορασει εξ αρχης παρκο και οχι crate.Το αποτελεσμα ειναι οτι πλεον εχει την ανεση να βγαινει πηδωντας απο πανω πατωντας στην διπλανη πολυθρονα.Βεβαια το κακομοιρουλι μου δεν πειραζει τπτ αν και κλειδωνω την πορτα του υπνοδωματιου γιατι ειχε παλια καποια θεματα με το στρωμα.Κουζινα και σαλονι τα αγνοει πληρως.Το προβλημα μου ειναι το εξης.Σκεφτομαι να μετακομισω απο μονοκατοικια που ειμαι τωρα σε διαμερισμα.Στην πολυκατοικια υπαρχουν τρια σκυλακια απ οτι εμαθα αλλα αγχωνομαι γιατι η δικια μου οταν καταλαβαινει πως φευγω και εγω και ο φιλος μου για ενα πενταλεπτακι τουλαχιστον γαυγιζει.Αυτο δεν εχω καταφερει να το λυσω ακομη.Βεβαια μεχρι προτεινος δεν με ενοιαζε λογω μονοκατοικιας.Δεν ξερω αν μπορω να αποδωσω ανθρωπινα χαρακτηριστικα και ενεργειες στο σκυλι μου αλλα βασει της εκπαιδευσης μου σε επιπεδο ψυχολογιας(ανθρωπων) η Ηρα πασχει απο ανασφαλη προσκολληση και εκδηλωνει αγχος αποχωρισμου :(
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εμεις για κακη μας τυχη ειχαμε αγορασει εξ αρχης παρκο και οχι crate.Το αποτελεσμα ειναι οτι πλεον εχει την ανεση να βγαινει πηδωντας απο πανω πατωντας στην διπλανη πολυθρονα.Βεβαια το κακομοιρουλι μου δεν πειραζει τπτ αν και κλειδωνω την πορτα του υπνοδωματιου γιατι ειχε παλια καποια θεματα με το στρωμα.Κουζινα και σαλονι τα αγνοει πληρως.Το προβλημα μου ειναι το εξης.Σκεφτομαι να μετακομισω απο μονοκατοικια που ειμαι τωρα σε διαμερισμα.Στην πολυκατοικια υπαρχουν τρια σκυλακια απ οτι εμαθα αλλα αγχωνομαι γιατι η δικια μου οταν καταλαβαινει πως φευγω και εγω και ο φιλος μου για ενα πενταλεπτακι τουλαχιστον γαυγιζει.Αυτο δεν εχω καταφερει να το λυσω ακομη.Βεβαια μεχρι προτεινος δεν με ενοιαζε λογω μονοκατοικιας.Δεν ξερω αν μπορω να αποδωσω ανθρωπινα χαρακτηριστικα και ενεργειες στο σκυλι μου αλλα βασει της εκπαιδευσης μου σε επιπεδο ψυχολογιας(ανθρωπων) η Ηρα πασχει απο ανασφαλη προσκολληση και εκδηλωνει αγχος αποχωρισμου :(
Δεν ξερω πως να σε βοηθησω σ'αυτο.
Εμας γαυγιζει μεχρι ν'ανοιξουμε την πορτα επειδη θελει να'ρθει παντα μα παντα μαζι μας (αν δει οτι φευγουμε ολοι αλλιως δεν το κανει).
Με το που θα κλεισει η πορτα πισω μας τελος. Δε βγαζει αχνα κ απλα τρεχει στο μπαλκονι να μας δει απο ψηλα :). Κλαψουριζει λιγο μεχρι να φυγει το αμαξι κ μετα τπτ αλλο.

Υποθετω οτι αν δεν της δινεις σημασια οταν ειναι να φυγετε κ απλα ακολουθεις το δρομο σου δε θα το νιωθει σαν κατι "κακο". Δινε της ενα γλυκισμα πριν βγεις απο την πορτα κ ισως συνδυασει την εξοδο σου σαν κατι καλο.
Δοκιμασε το κ ποτε δεν ξερεις..
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Τα μονα που κανει οταν λειπω και με εξαγριώνει ειναι: α) μου κλέβει τις παντόφλες και τις ψάχνω!
και β) κατουράει (μικρή ποσότητα) σε ενα συγκεκριμένο χαλάκι το οποίο πλένω συνέχεια με ξύδι, ή το ψεκάζω με απωθητικό αλλά και πάλι μόλις στεγνώσει και το βάλω στην θέση του το κατουράει!!! Γκρρρρ
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Τα μονα που κανει οταν λειπω και με εξαγριώνει ειναι: α) μου κλέβει τις παντόφλες και τις ψάχνω!
και β) κατουράει (μικρή ποσότητα) σε ενα συγκεκριμένο χαλάκι το οποίο πλένω συνέχεια με ξύδι, ή το ψεκάζω με απωθητικό αλλά και πάλι μόλις στεγνώσει και το βάλω στην θέση του το κατουράει!!! Γκρρρρ
Χαχαχαχαχαχαχαα..
Ε κρυψτα βρε κ συ κ τα δυο να δεις τι θα κανει οταν δεν τα βρει!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95