Τι κάνουμε οταν ο σκύλος μας δεχθεί επίθεση?


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
Καλησπέρα! Προβληματίστηκα χθες με αφορμή ένα άσχημο περιστατικό στο πάρκο που πηγαίνω βόλτα το Λούνο μου.

Συγκεκριμένα, ένα πίτμπουλ πήρε στο κυνήγι το Λούνο, και παραλίγο να τον δαγκώσει. Ο σκύλος μου μετά ήταν πολύ ταραγμένος, και έτρεμε. Η δική μου αντίδραση ήταν να τρέξω φωνάζοντας προς το πίτμπουλ (όχι ότι αυτό βοήθησε την κατάσταση). Οταν απομακρύνθηκε το πίτμπουλ, έλεγξα το σκύλο μου για τραυματισμούς, του πέρασα το λουρί του και τον έβαλα να καθίσει πλάι μου χωρίς να τον χαιδεύω, μέχρι να ηρεμήσει. Μια-δυό φορές που πήγε να σηκωθεί, του τράβηξα το λουρί και τον ξαναέβαλα δίπλα μου. Οταν ηρέμησε κάπως, τότε τον έλυσα ξανά και τον άφησα να παίξει με τα υπόλοιπα σκυλάκια. Ο ιδιοκτήτης του πίτμπουλ τον είχε δέσει στο μεταξυ. Οι ερωτήσεις μου δύο:

1- Είχα διαβάσει ότι δεν πρέπει να κανακεύουμε το σκύλο μας όταν είναι τρομαγμένος, γιατί του ενισχύουμε το φόβο του. Ισχύει αυτό? Η μήπως έπρεπε να τον βοηθήσω να χαλαρώσει με απαλά χαδάκια?

2- Είναι σκόπιμο να κρατάω μαζί μου κάτι ώστε να διαλύω τέτοιους καβγάδες? Κάτι διάβασα για σπρέι σιτρονέλας, ή για σφυρίχτρα, προκειμένου να αποσπάσεις τα σκυλιά. Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλα θα χειροτερεύσει την κατάσταση?

Ευχαριστώ!
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Πολυ χαιρομαι που ανοιξες το θεμα γιατι κ γω εχω προβλημα με τον Ντιεγκο.. Του επιτεθηκε τα Χριστουγεννα με αγελη, τον εβαλαν κατω 4 αρσενικα κ παροτι το παλεψε ο καημενος, μεχρι να τον ξεμπλεξουμε τον ειχαν σακατεψει. Και ενω ηταν μες στην τρελλη χαρα με καθε σκυλο, απο τοτε εχει γίνει επιθετικος με τα αρσενικά..
Συνηθως λενε οτι το νερο βοηθαει, αν τους πεταξεις. Στην δικη μου περιπτωση δεν βοηθησε γιατι ηταν βροχερη μερα και τον πεταξαν κ μεσα σε μια λακουβα σε μεγεθος λιμνης κ παραλιγο να μου τον πνιξουν, το νερο δεν τα πτοησε. Τελικα τον αφησαν οταν ετρεξαν οι δικοι μου απο το σπιτι και καποιος χτυπησε τον αρχηγος τους με αποτελεσμα να υποχωρησουν ολοι. Σορυ που το λεω, αλλα σε χοντρο καβγα ειναι η μονη λυση.
Περιμενω να διαβασω κ γω τι κανουμε μετα απο τετοιες περιπτωσεις...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το πιο σκόπιμο απ'όλα, είναι να μην είναι ο σκύλος λυτός, σε ανεξέλεγκτο περιβάλλον, ούτως ώστε να μην υπάρχει ευκαιρία να συμβεί ένα τέτοιο περιστατικό.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Το πιο σκόπιμο απ'όλα, είναι να μην είναι ο σκύλος λυτός, σε ανεξέλεγκτο περιβάλλον, ούτως ώστε να μην υπάρχει ευκαιρία να συμβεί ένα τέτοιο περιστατικό.
Αυτο πιστευω θα ηταν σωστο αν ο δικος μας σκυλος ηταν επιθετικος η προσπαθουσε να ξεκινησει καποιον καβγα. Ομως οταν καποιο επιτεθει στο δικο μας και το εχουμε δεμενο, δεν θα εχει καν την δυνατοτητα ουτε να αμυνθει
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μια χαρά ενέργησες!

Η ηρεμία αρχηγού βοηθάει στο αν φύγει το στρες του σκύλου!

Η πρόληψη είναι να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις, κοινώς κόψε την επαφή με τον συγκεκριμένο σκύλο!
Δεν χρειάζεται!!!

ΑΝ γίνει το κακό εξαρτάται την περίπτωση...πολλοί οι παράγοντες!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτο πιστευω θα ηταν σωστο αν ο δικος μας σκυλος ηταν επιθετικος η προσπαθουσε να ξεκινησει καποιον καβγα. Ομως οταν καποιο επιτεθει στο δικο μας και το εχουμε δεμενο, δεν θα εχει καν την δυνατοτητα ουτε να αμυνθει
H απάντησή μου ήταν κυρίως για την Λουνομαμά. Δεν είχα δει το δικό σου πρόβλημα.
 


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
mareco, έχω κάνει τον αυτοέλεγχο μου πάνω σε αυτό το θέμα. Επρεπε να είχα ελέγξει τι σόι σκυλιά υπήρχαν στο πάρκο. Ομως ακόμα και έτσι, θα μπορούσε να εμφανιστεί ξαφνικα κάποιο επιθετικό σκυλι.

Stelio, δεν έχουμε επαφές με το συγκεκριμένο σκυλί ούτως ή άλλως. Μετά το συμβάν, ο ιδιοκτήτης του τον έδεσε και ο δικός μου δεν ξαναπλησίασε. Αλλά μετά το συμβάν , μια κοπέλα άρχισε να μου λεει ότι θα έπρεπε λίγο να τον χαιδεψω το δικό μου για να νιωσει σιγουριά, και γέμισα τύψεις. Δεν ξέρω τι είναι το σωστό.

Επισης έχει συμβεί να περπατάω με το σκύλο μου στο λουρί, και να εμφανιστεί από το πουθενά ένας ποιμενικός, που με συνοπτικές διαδικασίες έβαλε τον δικό μου κάτω. Αμέσως άφησα το λουρί του δικού μου, και ευτυχώς κρατούσα μια ομπρέλα, την οποία έσπασα στην πλάτη του ποιμενικού... ο ποιμενικός άφησε τον δικό μου τη στιγμή που ετοιμαζόμουν να του μπήξω την ομπρέλα στο μάτι... Και πάλι έλεγξα για ζημιές, και έκανα σαν να μη συνέβη τίποτα... Δε θα ήταν καλύτερο να έχω κάποιον άλλο τρόπο άμυνας?
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
μαζι σου ο σκυλος σου δεν χρειαζεται αλλη αμινα χαχαχαχαχαα :cool: ,δεν κσερο γεια σπρευ πιπεριου
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Να εχεις κανα ξυλο μαζι σου καλο,εμενα μια φορα μου την επεσαν κανα 3αρι αδεσποτα στο κουταβι μου με το που κοπανησα το ενα εφυγαν ολλα με την ουρα κατω απο τα σκελια,οποτε περναω απο εκει που ειναι κρυβονται μην τα πετυχω
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Να εχεις κανα ξυλο μαζι σου καλο,εμενα μια φορα μου την επεσαν κανα 3αρι αδεσποτα στο κουταβι μου με το που κοπανησα το ενα εφυγαν ολλα με την ουρα κατω απο τα σκελια,οποτε περναω απο εκει που ειναι κρυβονται μην τα πετυχω
Πριν το χτυπησεις,οταν ειδες οτι ερχοταν καταπανω σας εβαλες καμια δυνατη φωνη πρωτα και σταθηκες μπροστα απο το κουταβι σου?
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Μας κυκλωσαν και τα 3 σε χρονο dt ,και η πλακα ειναι οτι το ενα πηγε να κανει ντου σε μενα, ε με το που την εφαγε πηρε δρομο και τωρα οποτε με βλεπουν και περναω αλλαζει δρομο
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Η αληθεια ειναι πως οι αγελες αδεσποτων ειναι αρκετα επικυνδινες οσο για εμας αλλο τοσο για τν σκυλο μας..Τν τελευταιο μηνα μας εχουν κανει ντοου 2/φορες αδεσποτα ευτυχως ομως χωρις δυσαρεστα αποτελεσματα!
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Και εγώ το φοβάμαι, εννοείται ότι ο σκύλος μου βγαίνει και θα βγαίνει πάντα με λουρί,
συνήθως βγαίνω με την γυναίκα μου και σκανάρουμε την περιοχή για λυτά σκυλιά, αλλά είναι πρόβλημα.
Πιστευω ένα σπρέι πιπεριού να κάνει δουλειά.

[h=1]Σπρέι πιπεριού 100ml(Επαγγελματικό)
Παρέχει προστασία έναντι σκυλιών και "ζώων" κάθε είδους...Παρέχει αποτελεσματική ασφάλεια για πεζούς
[/h] , joggers, ποδηλάτες οδηγούς ταξί ή υπαλλήλους delivery από κάθε είδους επίθεση.
Διαθέτει καπάκι ασφαλείαςμέγιστη ακτίνα 5μέτρα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολύ ακραίο θεωρώ το σπρέυ πιπεριού σε αδέσποτα.
Τα περισσότερα έρχονται τρέχοντας είτε για ψευτοτσαμπουκά ή για παιχνίδι, και ένα χτύπημα ποδιού στο έδαφος τα διώχνει. Σιγά μην τυφλώνω όλα τα αδέσποτα της γειτονιάς μου επειδή με πλησιάζουν..
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
συνήθως βγαίνω με την γυναίκα μου και σκανάρουμε την περιοχή για λυτά σκυλιά, αλλά είναι πρόβλημα.
Δεν αναφέρομαι σε αδέσποτα, λέω για ένα επιθετικό, ξαμολημένο από ανεγκέφαλο ιδιοκτήτη.

Συγκεκριμένα, ένα πίτμπουλ πήρε στο κυνήγι το Λούνο, και παραλίγο να τον δαγκώσει. Ο σκύλος μου μετά ήταν πολύ ταραγμένος, και έτρεμε. Η δική μου αντίδραση ήταν να τρέξω φωνάζοντας προς το πίτμπουλ (όχι ότι αυτό βοήθησε την κατάσταση). Οταν απομακρύνθηκε το πίτμπουλ, έλεγξα το σκύλο μου για τραυματισμούς,
Ευχαριστώ!
Επειδή η θεωρία απέχει από την πράξη, εδώ τα λέμε θεωρητικά, Θα αναφέρω συγκεκριμένο περιστατικό
Πήγαινα απογευματινή βόλτα και συνάντησα μια κυριά ηλικίας 60+ με ένα μπηγκλ,
πήγε ο δικός μου κουνώντας την ουρά να το μυρίσει και μου λέει η κυρία φοβάμαι γιατί μου το έχει αρπάξει άλλος σκύλος, δηλαδή αυτής τι θα της λέγαμε? δέν έχει δικαίωμα να βγάλει το σκύλο της βόλτα επειδή είναι μικρόσωμο? :confused:
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Να το βγαζει βολτα αλοιμονο, αλλα χωρις μπαχαρια μαζι.Αυτα δεν ειναι αστεια και μπορει να κανουν ζημια χοντρη και σε σκυλια και σε ανθρωπους αν ειναι κοντα.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω στο χωριο οπου εχει κατι θηρια τσομπανοσκυλα κραταω στυλιαρι,,, η ζηνα παει και τα προκαλει αλλα τρεχει γρηγορα δεν τη φτανουν οποτε ερχεται σε εμενα οπου μεχρι τωρα δεν εχουν τολμησει να επιτεθουν ,, ==))
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Να ξέρεις το σπρέυ πιπεριού θα κάνει μεγάλη ζημιά και στο δικό σου σκύλο. Εκεί που θα ναι τα σκυλιά ένα κουβάρι μπλεγμένα, εσύ θα ψεκάσεις και είναι βέβαιο ότι θα σκάσει και στο σκύλο σου, τον οποίο θα τρομοκρατήσει και θα τον σοκάρει. (όπως και τον άλλο ή τα άλλα σκυλιά βέβαια). Είναι ακραίο μέτρο. Μια φωνή απειλητική, με θάρρος και μια πέτρα ή ένα ξύλο είναι αρκετά για το 99/100 των περιπτώσεων. Τις περισσότερες φορές, να σου επισημάνω ότι μια διένεξη μεταξύ σκύλων λήγει εντός 6-10 δευτερολέπτων, με την υποταγή του ενός εκ των δύο. Οι περισσότεροι καυγάδες οφείλονται στην επίδειξη κυριαρχίας μεταξύ των σκυλιών. Οι περιπτώσεις στις οποίες ο άλλος σκύλος θα θέλει να βλάψει τον δικό σου πραγματικά, είναι λίγες. Απλώς οι περισσότεροι ιδιοκτήτες αγχώνονται και δεν ξέρουν πως να το διαχειριστούν.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Να ξέρεις το σπρέυ πιπεριού θα κάνει μεγάλη ζημιά και στο δικό σου σκύλο. Εκεί που θα ναι τα σκυλιά ένα κουβάρι μπλεγμένα, εσύ θα ψεκάσεις και είναι βέβαιο ότι θα σκάσει και στο σκύλο σου, τον οποίο θα τρομοκρατήσει και θα τον σοκάρει. (όπως και τον άλλο ή τα άλλα σκυλιά βέβαια). Είναι ακραίο μέτρο. Μια φωνή απειλητική, με θάρρος και μια πέτρα ή ένα ξύλο είναι αρκετά για το 99/100 των περιπτώσεων. Τις περισσότερες φορές, να σου επισημάνω ότι μια διένεξη μεταξύ σκύλων λήγει εντός 6-10 δευτερολέπτων, με την υποταγή του ενός εκ των δύο. Οι περισσότεροι καυγάδες οφείλονται στην επίδειξη κυριαρχίας μεταξύ των σκυλιών. Οι περιπτώσεις στις οποίες ο άλλος σκύλος θα θέλει να βλάψει τον δικό σου πραγματικά, είναι λίγες. Απλώς οι περισσότεροι ιδιοκτήτες αγχώνονται και δεν ξέρουν πως να το διαχειριστούν.
Εχει ξανασυζητηθεί το θέμα
http://www.dogforum.gr/v3/εικονική.κυνο-βιβλιοθήκη-38/μια.βόλτα.με.τα.σκυλάκια-26248/
Πάντως το πιο σωστό είναι να ελεγχεις την περιοχή, αμα γίνει το κακό, κούφια η ώρα, να δούμε πώς αντιδράς.
 


smoodah

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
74
0
Kι εμάς μας έχει κάτσει σχετικό σκηνικό με boxer το οποίο συνόδευαν μία "αγέλη" πιτσιρίκια (12-13 χρονών maximum) με λουρί. Κάποια στιγμή αποφάσισαν να τον ελευθερώσουν, μάλλον για να δουν τί θα κάνει. . . Ε, ο σκύλος έκανε αυτό που περίμεναν να κάνει αλλά, δυστυχώς για εκείνους και το boxerάκι, το ημίαιμο lab έκανε αυτό που δεν περίμεναν.

Εγώ, όταν είδα το boxer να τρέχει κατά πάνω μας, τράβηξα τον Εκτωράκο πίσω μου και φώναξα δυνατά στο boxer το οποίο δεν πολυπτοήθηκε, είχε ήδη φτάσει στα 2 μέτρο οπότε απλώς άφησα ελεύθερο το flexi και άφησα τα υπόλοιπα στη φύση. Το boxer έφυγε με σκισμένα χείλη και ένα σκισιματάκι στο λαιμό κι εμείς με μια έντονη ταχυπαλμία. Τώρα, το ερώτημα είναι ποιός γονιός αφήνει τα 12χρονα παιδιά του να βγάζουν βόλτα ένα τόσο μεγαλώσωμο σκύλο; Ακόμη κι αν είναι ο super-duper εκπαιδευμένος, πάντα υπάρχουν κίνδυνοι έξω όπως π.χ. αγέλες, άλλοι ιδιοκτήτες που κυκλοφορούν με σκύλους "free-willy, είναι εκπαιδευμένος και δε φεύγει από ακτίνα 3 εκατοστών από μένα κ.ο.κ."

Έχει παίξει και επίθεση από αγέλη η οποία έληξε πριν καν πλησιάσουν μιας και εκείνη τη μέρα είχαμε πάρει και το ξύλο μας μαζί οπότε συνδυασμός φωνής, αυτοπεποίθησης και ξύλου, στις περισσότερες περιπτώσεις λειτουργεί. Και το νερό επίσης. Επίσης, ποτέ δεν βάζουμε χέρι να πιάσουμε σκύλο που "παλεύει".