Τι να επιλέξουμε;


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οχι μια γέννα είχε και ειπε ότι αν ήθελα πέντιγκρι να υπολογίσω πάνω 150 ευρώ. Αρα κάποια θα τα δήλωνε, απλά όχι όλα τα κουτάβια!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Όταν το πρωτοπήραμε ήταν ακούρευτο και δεν ξεxώριζε σε τίποτα από αρνάκι και το πρώτο όνομα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το Αρνιακός! Αργότερα τα παιδιά επειδή περπατά επιδεικτικά, τον φώναζαν Κόμη, και έτσι έμεινε και όνομα και επίθετο.
Αρνιακό επρεπε να το βγαλετε. Θα σας ελεγε και τον καιρό..

(Το άλλο με τα 150 ευρω καλυτερα να μη το σχολιασω...)
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Άλλο και τούτο. Κάθε μέρα καινούρια πράγματα μαθαίνω εδώ μέσα. Δηλαδή πρέπει να κάνεις και διευκρίνηση αν πχ. δώσεις 500 ή 1000 ευρώ αν το pedigree είναι μέσα στην τιμή;
Ως τώρα ήξερα ότι μέσα στην τιμή όλου του "πακέτου" περιλαμβάνονται και τα απαραίτητα έγγραφα. Τι καινούριο κόλπα είναι αυτά τώρα; Μην πάρω κουτάβι και μετά μου πει ο άλλος "Απ! Θέλω και 100 ευρώ για πεντιγκρι".
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι όμως... μου είπε ότι θα δηλωνε τη γέννα αλλά επειδη ειχε περιθωριο ενός μήνα να το κάνει, θα εβλεπε ποιος θέλει με χαρτιά κουτάβι και ποιος όχι ώστε να δει και πόσα κουτάβια θα δηλώσει...
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι αυτό; Μόνο αν δεις δηλωμένη τη γέννα στον ΚΟΕ θα το καταλάβεις. Το ρισκάρεις όμως;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι αυτό; Μόνο αν δεις δηλωμένη τη γέννα στον ΚΟΕ θα το καταλάβεις. Το ρισκάρεις όμως;
Ούτε κατά διάνοια, αλλά πραγματικά αξίζει να χαλάσεις το όνομα σου σαν εκτροφέας για 100-150 ευρώ? Που στην τελική για αυτους 25 ευρώ ειναι το χαρτι!
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Παντως να διευκρινησω οτι το οτι καποιος ειναι εκτροφεας δηλωμενος στον ΚΟΕ δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι και καλος εκτροφεας, σωστος και ηθικος ανθρωπος και λειτουργει με γνωμονα το καλό της φυλης του και των σκυλων που εκτρεφει. αυτο ειναι στη διακριτικη ευχερεια του καθε επιδοξου σκυλογονεα να το κρινει και να αποφασισει αν του κανει ως εκτροφεας ή οχι. τουλαχιστον μεχρι σημερα δεν γνωριζω να υπαρχει καποιος αξιοπιστος μηχανισμός ελεγχου της ποιοτητας των εκτροφεων μεσω του επισημου φορεα. (διορθωστε με αν κανω λαθος)

Να σου ζησει το κουκλακι σου! ειναι σαν συννεφακι!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σαφώς, γι αυτό και πρεπει να τους γνωρίζεις όσο το δυνατον καλύτερα πριν αποφασισεις να πάρεις κουτάβι.
Απλά δυστυχώς και ο ΚΟΕ θα επρεπε κάτι τετοια σκηνικά να τα λαμβάνει υπόψη και να υπάρχει τρόπος να τους "συνετίσει"....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
...αυτο ειναι στη διακριτικη ευχερεια του καθε επιδοξου σκυλογονεα να το κρινει και να αποφασισει αν του κανει ως εκτροφεας ή οχι...
Εντελώς τραγικό.
Οταν κάνεις την σωστή κίνηση, να απευθυνθείς στο αρμόδιο όργανο [ΚΟΕ], έπρεπε να είσαι τουλάχιστον εξασφαλισμένος, οτι δεν θα χρειαστεί να επιστρατεύσεις φίλους γνώστες, εκπαιδευτές, κτηνιάτρους, το dogforum, όλο το facebook και την καλή σου τύχη, για να πάνε όλα καλά, σωστά και με τον Νόμο.

Επρεπε να υπάρχει ο ελεγκτικός μηχανισμός και οι "καμπάνες" να ακούγονται ως το υπερπέραν.

Αλλά δεν φταίνε αυτοί οι "εκτροφείς"...
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
εγω το αναφερω σαν δικη μου σκεψη και οχι σαν ΚΟΕ γιατι ουτε καν μελος δεν ειμαι.
θεωρω ότι η mareco εχει δικιο και επρεπε ο φορεας αυτος να σου εξασφαλιζει οτι δεν θα εξαπατηθεις. μεχρι να γινει αυτο ομως... καλο ειναι να φυλαμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα. προσωπικα ακομα και αν οι ελεγχοι ηταν εξασφαλισμενοι δεν θα επαναπαυομουν επειδη ειπε ο ΚΟΕ οτι ο ταδε ειναι εκτροφεας.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν ειναι θέμα αν θα επαναπαυτείς, απλά πρεπει να υπάρχει μια σταθερά που θα σου εξασφαλίζει το μινιμουμ.
Όταν ούτε αυτό δεν γινεται, ειναι εντελώς στην κρίση του καθενός που θέλει να πάρει σκύλο το πώς θα κρίνει τον εκτροφέα.
 


olympusharpei

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2012
69
0
ΚΑΤΕΡΙΝΗ
www.olympus-sharpei.com
Χμμμμ.... Πολύ αμφιβάλλω αν το σκυλάκι είναι από εκτροφείο. Και πολύ αμφιβάλω ότι είναι από Ελλάδα. Δηλαδή το pedigree αυτός που σας έδωσε το σκυλάκι τι θα το κάνει, θα το φάει ? Pedigree δεν εκδίδεται εκ των υστέρων...ο εκτροφέας είναι υποχρεωμένος να δηλώσει τη γέννα μέχρι την ηλικία των 30 ημερών. Όπως και να έχει να το χαίρεστε.
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Κι εγω πληρωσα 20 ευρω παραπάνω για να παραλάβω το pedigree της μικρης. Αλλα 150 παραπάνω;; Αυτο ειναι πρωτακουστο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Να σας ζήσει ο κος Κόμης Αρνιακός!

Όσον αφορά την έξτρα χρέωση για το pedigree ακόμα και από εγγεγραμμενους στον ΚΟΕ εκτροφείς.... Να... Αυτά και άλλα με κάνουν να ψαχτώ στο εξωτερικό αν και όποτε μπορέσω και αποφασίσω να αποκτήσω καθαρόαιμο...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι εγω πληρωσα 20 ευρω παραπάνω για να παραλάβω το pedigree της μικρης. Αλλα 150 παραπάνω;; Αυτο ειναι πρωτακουστο.
Και μάλιστα σύμφωνα με γνωστή μου, κριτη στον ΚΟΕ, εχει και καλά δείγματα φυλής τρομάρα του...
 


Recep

Member
5 Ιανουαρίου 2012
16
0
Παιδιά 100 ευρώ επιπλέον δε νομίζω ότι μπορεί να διαθέσει κάποιος τη δεδομένη χρονική περίοδο για το pedigree.

Το εκτροφείο είναι στα Καλύβια Θωρικού (φαντάζομαι είναι γνωστό) και αν και είχα τις επιφυλάξεις μου, δεν είχα την πολυτέλεια να επιλέξω μιας και στα κανίς είναι μονοπώλειο.

Χωρίς υπονοούμενα φυσικά...
 


olympusharpei

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2012
69
0
ΚΑΤΕΡΙΝΗ
www.olympus-sharpei.com
Να το πάρεις όπωσδήποτε το pedigree αν όντως ο εν λόγω κύριος έχει δηλώσει τη γέννα.

Παιδιά 100 ευρώ επιπλέον δε νομίζω ότι μπορεί να διαθέσει κάποιος τη δεδομένη χρονική περίοδο για το pedigree.

Το εκτροφείο είναι στα Καλύβια Θωρικού (φαντάζομαι είναι γνωστό) και αν και είχα τις επιφυλάξεις μου, δεν είχα την πολυτέλεια να επιλέξω μιας και στα κανίς είναι μονοπώλειο.

Χωρίς υπονοούμενα φυσικά...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki