Τι να κάνω;;


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Από τον Δεκέμβρη έχω "σταμπάρει" στο χωριό του φίλου μου ένα σκυλάκι το οποίο έχει η γειτόνισσα και μόλις τότε είχε γίνει και μάνα... :(

Είχε μόνο ένα κουταβάκι και ήταν ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!!!
Κάθε φορά που πήγαινα το έπαιζα και το παρατηρούσα, μία μέρα με είδε η γειτόνισσα και την ρώτησα διάφορα.
Μου είπε ότι τέλη Νοέμβρη είχε γεννήσει 3 αλλά κράτησαν μόνο αυτό :( :mad:
Και ότι κάποια στιγμή ίσως το δώσει σε κάποιον αν ενδιαφερθεί...

Μία άλλη φορά που την πέτυχα της είπα ότι το θέλει μία φίλη μου και μου είπε αργότερα γιατί είναι πολύ μικρό τώρα (ναι, τα άλλα δυο δεν ήταν μικρα για να τα διώξει???? :mad: )

Πήγα πάλι πριν λίγες μέρες!!!
Έχει μεγαλώσει!!!
Είναι από τα πιο όμορφα σκυλιά που έχω δει και τρομερά χαδιάρικο!!!!

Θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά το αγόρι μου δεν θέλει δεύτερο σκύλο...

Τι να κάνω?
Δεν μπορώ να το πάρω σπίτι και σκέφτομαι να το "προωθήσω" αλλά πως?
και αν αυτή δεν θέλει πια να το δώσει θα μείνει εκεί? στην πίσω αυλή αλυσοδεμένο όπως η μάνα του?

Τι να κάνω????
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Από τον Δεκέμβρη έχω "σταμπάρει" στο χωριό του φίλου μου ένα σκυλάκι το οποίο έχει η γειτόνισσα και μόλις τότε είχε γίνει και μάνα... :(

Είχε μόνο ένα κουταβάκι και ήταν ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!!!
Κάθε φορά που πήγαινα το έπαιζα και το παρατηρούσα, μία μέρα με είδε η γειτόνισσα και την ρώτησα διάφορα.
Μου είπε ότι τέλη Νοέμβρη είχε γεννήσει 3 αλλά κράτησαν μόνο αυτό :( :mad:
Και ότι κάποια στιγμή ίσως το δώσει σε κάποιον αν ενδιαφερθεί...

Μία άλλη φορά που την πέτυχα της είπα ότι το θέλει μία φίλη μου και μου είπε αργότερα γιατί είναι πολύ μικρό τώρα (ναι, τα άλλα δυο δεν ήταν μικρα για να τα διώξει???? :mad: )

Πήγα πάλι πριν λίγες μέρες!!!
Έχει μεγαλώσει!!!
Είναι από τα πιο όμορφα σκυλιά που έχω δει και τρομερά χαδιάρικο!!!!

Θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά το αγόρι μου δεν θέλει δεύτερο σκύλο...

Τι να κάνω?
Δεν μπορώ να το πάρω σπίτι και σκέφτομαι να το "προωθήσω" αλλά πως?
και αν αυτή δεν θέλει πια να το δώσει θα μείνει εκεί? στην πίσω αυλή αλυσοδεμένο όπως η μάνα του?

Τι να κάνω????
καταγγελία
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Στο αλυσοδεμένο όπως η μάνα του κόλλησες και μου προτείνεις να κάνω καταγγελία?
Γιατί αν είναι έτσι πρέπει να κάνω καταγγελία σε δεκάδες άτομα και δεν νομίζω ότι θα βγει και κάτι....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μου δίνεις την αίσθηση ότι ούτε εσύ θες πραγματικά να το πάρεις,συνειδητοποιημένη τις ευθύνες που θα έχεις,αλλιώς ήδη θα το είχες πάρει.Δε θα σε ένοιαζε η γνώμη του φίλου σου(εκτός και αν μένετε μαζί) και θα την είχες πει και στην ιδιοκτήτρια.
 




jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Στο αλυσοδεμένο όπως η μάνα του κόλλησες και μου προτείνεις να κάνω καταγγελία?
Γιατί αν είναι έτσι πρέπει να κάνω καταγγελία σε δεκάδες άτομα και δεν νομίζω ότι θα βγει και κάτι....
τι αλλο θα επρεπε να πει? θα το παρεις εσυ και σε 6-7 μηνες καποια αλλα κουταβια θα ειναι στην θεση του
καταγγελία να κανεις στην ιδιοκτητρια για τις απαραδεκτες συνθηκες που ζει η μανα,γινεται και ανωνυμα
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αν ο φίλος σου δε θέλει το σκύλο,και πιστεύεις ότι με αυτό τον άνθρωπο θες να μείνεις τουλάχιστον 10 χρόνια(γιατί τόσα περιπου θα εχεις το σκυλο),τότε μη τον πάρεις.
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Δεν μπορώ να το πάρω σπίτι και σκέφτομαι να το "προωθήσω" αλλά πως?
και αν αυτή δεν θέλει πια να το δώσει θα μείνει εκεί? στην πίσω αυλή αλυσοδεμένο όπως η μάνα του?

Τι να κάνω????
Γυναίκες... είμαστε Θεές! :p :D
Να το "προωθήσεις" αλλά αν δεις ότι δεν το έχει... μην πιέσεις καταστάσεις. Ειδικά όταν δεν μένουμε μόνοι μας, δεν μπορούμε να μην υπολογίζουμε καθόλου τα "θέλω" ή τα "δεν θέλω" του άλλου! ;)

Από εκεί και έπειτα σε όποια απόφαση και αν πάρετε εσείς σαν ζευγάρι, πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το να της κάνεις γενικότερα καταγγελία αν κρίνεις ότι το σκυλί της ζει κάτω από άσχημες συνθήκες.

Αν πρέπει να κάνεις σε 10 άτομα ακόμα. Κάνε το! Δωρεάν είναι δεν στοιχίζει τίποτα και λογικά, μπορεί να είναι και ανώνυμη.
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Οι συνθήκες που ζει ο σκύλος είναι σχετικά κακές όπως τις κρίνω εγώ, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα...
Τουλάχιστον αυτό πάει και καμιά βόλτα, το ταΐζουν και το ποτίζουν καθημερινά και ενίοτε το κάνουν και μπάνιο.
Καταγγελία δεν θα κάνω σίγουρα για το συγκεκριμένο σκύλο,αν είναι να κάνω έχουν προτεραιότητα άλλοι "φιλόζωοι".
Το μόνο που θα κάνω είναι μια καλή ενημέρωση σε αυτούς τους ανθρώπους για τους λόγους που δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας (ααα, ο πατέρας είναι και αυτός "μέλος" της οικογένειας τους)

Ευελπιστώ να πείσω το αγόρι μου (που έχουμε σκοπό να είμαστε πάνω από 10 χρόνια μαζί), έστω για προσωρινή φιλοξενία μέχρι να βρεθεί σπίτι για την μικρή!!!
Αλλά αν δεν βρεθεί και δεν θα μπορέσω να το κρατήσω τι θα κάνω?
Εγώ σκυλί στον δρόμο δεν αφήνω...

Θεωρείτε ότι μπορώ να το "προωθήσω" ενώ βρίσκεται στο χωριό?
Σκέφτομαι ότι είναι δύσκολο γιατί αν το θέλει κάποιος θα πρέπει πρώτα και να το δει, έτσι δεν είναι?
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Θεωρείτε ότι μπορώ να το "προωθήσω" ενώ βρίσκεται στο χωριό?
Σκέφτομαι ότι είναι δύσκολο γιατί αν το θέλει κάποιος θα πρέπει πρώτα και να το δει, έτσι δεν είναι?
Για να το προωθησεις πρεπει να δεχτει η ιδιοκτητρια να το δωσει.