Τι πιστεύουμε και πως θα έπρεπε να είναι


liajoe

Well-Known Member
Τhe Rottweiler

Behaviour / Temperament

Good natured, placid in basic disposition and fond of children, very devoted, obedient, biddable and eager to work. His appearance is natural and rustic, his behaviour self assured, steady and fearless. He reacts to his surroundings with great alertness.

Το βρήκα σε Γερμανική ιστοσελίδα :)
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
The Rottweiler also has a natural tendency to assert dominance if not properly trained. They can be strong-willed and should be trained in a firm and consistent manner. The owner must be perceived by the dog as the leader. If the owner fails to achieve this status the Rottweiler will readily take on the role.
Rottweilers are not recommended for people who have little experience with dogs or understand little about dog psychology and responsible canine ownership.

Σε μία άλλη σελίδα. :)

Υ.Γ. Γιατί κάνουμε κολάζ? :confused:
 




liajoe

Well-Known Member
Καλημέρα :)
Έκανα copy - paste για να δείξω ότι υπάρχει από
registered source και δεν είναι κάτι που πλάθω με την
φαντασία μου :)

Τα υπάρχοντα θέματα...τότε δεν έψαξα καλά:(
γιατί στο θέμα ADRK δεν μπορώ επειδή δεν είμαι μέλος.

The Rottweiler also has a natural tendency to assert dominance if not properly trained. They can be strong-willed and should be trained in a firm and consistent manner. The owner must be perceived by the dog as the leader. If the owner fails to achieve this status the Rottweiler will readily take on the role.

Rottweilers are not recommended for people who have little experience with dogs or understand little about dog psychology and responsible canine ownership. Σε μία άλλη σελίδα. :)

Ναι, οκ. Το παραπάνω είναι ένα χαρακτηριστικό το οποίο
βρίσκετε σε πολλές φυλές. Επίσης, εννοείτε ότι τα σκυλιά
χρειάζονται ένα αρχηγό και κάποιο βαθμό εκπαίδευσης. :)

Όσο για την γνώμη μου και το λίγο εκ πείρας με το Ροττ
της οικογένειας, είναι ότι, κάποιες φορές κουράζουν τον
ιδιοκτήτη - θέλουν συνεχή επιμονή απο μέρος του και είναι
"κολιτσίδες" σε αυτόν :p

Όπως επίσης και θέλουν να είναι πανταχού παρών
να δούν τη γίνετε και να επέμβουν βάζοντας όλους
του άλλους στην θέση τους. :p
 
Last edited:




Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Ναι, οκ. Το παραπάνω είναι ένα χαρακτηριστικό το οποίο
βρίσκετε σε πολλές φυλές.
Όπως και αυτά που παρέθεσες εσύ τα βρίσκεις και σε άλλες (αν όχι όλες) φυλές...Σαν τα ωροσκόπια είναι αυτού του τύπου οι περιγραφές , βρίσκεις μέσα τους πάντα τον εαυτό σου. :)

Το θέμα είναι πως οι φυλές έχουν διαφορετικό χαρακτήρα γιατί κάνουν ή έκαναν διαφορετική εργασία.

Εμείς πια θέλουμε όλα τα σκυλιά (μη σας πω όλα τα ζώα) να είναι καλά με τα παιδιά , να μη γαυγίζουν , να μην είναι επιθετικά με τα σκυλιά και τα άλλα ζώα , να μην έχουν ανάγκη την πολύ άσκηση , να μένουν μόνα τους πολλές ώρες αδιαμαρτύρητα και να είναι υπάκουα και εύκολα για τον καθένα.

Στεκόμαστε μόνο στην εμφάνιση πια δηλαδή για να ξεχωρίζουμε και να συμπαθούμε ή όχι φυλές.

Είναι σαν να θέλουμε όλοι μας οι φίλοι να μας λένε πάντα τι καλοί και τι όμορφοι που είμαστε και κανένας να μη γυρίσει ποτέ να μας πεί ότι είμαστε λάθος , να τσακωθεί μαζί μας , κλπ.

Εμένα μου αρέσουν οι περίεργοι , οι δύστροποι , οι απρόβλεπτοι , κοκ.
Τους κατανοώ , τους σέβομαι , δεν τους ευνουχίζω και συνυπάρχω αρμονικά...:)
 


pikolina

Active Member
23 Αυγούστου 2008
26
0
40
Δήλεσι - Βοιωτίας
www.laraguidedogs.gr
το μονο που θα πω ειναι οτι τα σκυλια ειναι σκυλια,ναιι υπαρχουν πολλες ρατσες για διαφορες εργασιες και μη αλλα δεν πιστευω απολυτα σε αυτο....Εχω δει του καναπε σκυλια και να ειναι χειροτερα απο ροττ και σκυλια φυλακες και εχω δει ροττ και σκυλια φυλακας να ειναι σαν σκυλακι του καναπε.....Σημαντικο ρολο δεν νομιζω οτι ειναι τι σκυλο εχεις αλλα πως θα το μαθεις....Γνωμη μου...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
φίλε μου δεν θα διαφωνήσω (πολύ ) μαζί σου

θέλω όμως να μου πεις εναν καλό λ'όγο για τον οποίο θα κάνεις ενα Ροττ σκυλί του καναπέ

τόσα καναπεδάτα υπάρχουν
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Για μένα η υπεύθυνη ιδιοκτησία σκύλου ταυτίζεται με το σεβασμό στη φύση του ζώου. Οι φυλές των σκύλων δημιουργήθηκαν από τους ανθρώπους για συγκεκριμένους λόγους. Όσο έκαναν τη δουλεια για την οποία δημιουργήθηκαν όλα ήταν καλά. Τώρα που η σύγχρονη εποχή και η μόδα επιτάσσει ανθρωπομορφισμό πρέπει να μπουν σε politically correct καλούπια για να αρεσουν…

Διαβάζω τον τίτλο του θέματος: «Τι πιστεύουμε και πως θα έπρεπε να είναι» και αναρωτιέμαι γιατί ασχολούμαστε με το τι πιστεύουμε για το Rottweiler και το πως θα έπρεπε να είναι και όχι με το TI ΕΙΝΑΙ το Rottweiler και γιατί είναι αυτό που είναι.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Εχω δει του καναπε σκυλια και να ειναι χειροτερα απο ροττ και σκυλια φυλακες και εχω δει ροττ και σκυλια φυλακας να ειναι σαν σκυλακι του καναπε.
Αυτό με μια κουβέντα μάλλον λέγετε εκφυλισμός.

Και τι ενοείς "χειρότερα από Rottweiler"?...Πιο άγρια?...Πιο καλοί φύλακες?

Σημαντικο ρολο δεν νομιζω οτι ειναι τι σκυλο εχεις αλλα πως θα το μαθεις....Γνωμη μου...
Για εμένα σημαντικότερο ρόλο είνα να ξέρεις τι παίρνεις και για πιο λόγο το παίρνεις και πάνω από όλα να σέβεσε το ταμπεραμέντο , την ιδιοσυγκρασία και την φύση του κάθε ζώου.

Αν πάρεις ένα αρσενικό Πιτ-Μπουλ για παράδειγμα και απαιτείς από το σκύλο να ανέχετε κάθε αρσενική παρουσία , να το καβαλάνε και να του γρυλίζουν στο παιχνίδι χωρίς να αντιδρά...τότε δεν γνωρίζεις το σκύλο που πήρες , δεν σέβεσε το χαρακτήρα του και θες να προχωρήσεις στον ευνουχισμό του χαρακτήρα του.

Θα μπορούσες κάλλιστα να επιλέξεις μία άλλη φυλή αν ήθελες να πηγαίνεις βόλτα στο πάρκο και να αφήνεις το σκύλο σου λυτό , χωρίς φίμωτρο.

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες φυλές όπως Ποιμενικοί Καυκάσου , Κεντρική Ασίας , Πρέσα Κανάριο.

Δε λεώ μη τα εκπαιδεύετε , μη τα κοινωνικοποιείτε!

Αλλά σεβαστείτε το χαρακτήρα τους , αγαπήστε τα για αυτό που είναι και αλλάξτε εσείς συνήθειες αν θέλετε ένα τέτοιο ζώο.

Το έχω σκύλο δεν είναι το ίδιο σε κάποια επίπεδα για τον ιδιοκτήτη Labrador και για τον ιδιοκτήτη Moscow Watchdog.

Μια τίγρη ή ένας λύκος αγκαλιά με ένα πρόβατο δεν είναι μια χαριτωμένη εικόνα , αλλά μια λάθος εικόνα!

Και εξημερωμένο ζώο ας μην είναι το λοβοτομημένο ζώο.

Πολλές φορές το πρόβλημα δεν είναι η λάθος συμπεριφορά του σκύλου , αλλά η λάθος επιλογή του ιδιοκτήτη.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Διαβάζω τον τίτλο του θέματος: «Τι πιστεύουμε και πως θα έπρεπε να είναι» και αναρωτιέμαι γιατί ασχολούμαστε με το τι πιστεύουμε για το Rottweiler και το πως θα έπρεπε να είναι και όχι με το TI ΕΙΝΑΙ το Rottweiler και γιατί είναι αυτό που είναι.
Επειδή δεν ξέρουμε.

Οταν είμαστε σε έναν ωκεανό χαμένοι, με μία σχεδία, συζητάμε για το που ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ότι είμαστε ... και για το που ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ να ήμασταν.

Αν δεν είμαστε χαμένοι με την εν λόγω σχεδία, αλλά έχουμε έναν καλό χάρτη, τον οποίο ξέρουμε να διαβάζουμε, ;) συζητάμε που είμαστε τώρα, πώς ήρθαμε μέχρι εδώ, και πού θα πάμε στο μέλλον, αλλά και ΠΩΣ.

Καλό κουπί ... :)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Τα σκυλια ειναι σκυλια. Οσο το ροτ μπορει να διασταυρωθει με λαμπραντορ και να παραγει απογονους μιλαμε για το ιδιο ειδος. Δε γινεται να διαφερει τοσο η ιδιοσυγκρασια του ροτ απο του κανις.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Επειδή δεν ξέρουμε.

Οταν είμαστε σε έναν ωκεανό χαμένοι, με μία σχεδία, συζητάμε για το που ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ότι είμαστε ... και για το που ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ να ήμασταν.

Αν δεν είμαστε χαμένοι με την εν λόγω σχεδία, αλλά έχουμε έναν καλό χάρτη, τον οποίο ξέρουμε να διαβάζουμε, ;) συζητάμε που είμαστε τώρα, πώς ήρθαμε μέχρι εδώ, και πού θα πάμε στο μέλλον, αλλά και ΠΩΣ.
Επειδή λοιπόν κανένας σκύλος δεν φύτρωσε, ο καλύτερος «μπούσουλας» για το μέλλον είναι ο σεβασμός στο σκυλο και την ιστορία της καθε φυλής.
Ο συγκεκριμένος σκύλος φτιάχτηκε από τους ανθρώπους για συγκεκριμένο λόγο και θεωρώ ΑΝΗΘΙΚΟ, αφού τον ξεζουμίσαμε για όσο ακούραστα εργαζόταν για μας, να απαιτούμε να μεταλλαχθεί σε κάτι άλλο για να εξακολουθεί να αρέσει.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Τα σκυλια ειναι σκυλια. Οσο το ροτ μπορει να διασταυρωθει με λαμπραντορ και να παραγει απογονους μιλαμε για το ιδιο ειδος. Δε γινεται να διαφερει τοσο η ιδιοσυγκρασια του ροτ απο του κανις.
Τα σκυλιά έχουν πολυ μεγάλες διαφορές στην εμφάνιση , πράγμα εύκολο να το καταλάβουμε.

Επίσης για τις 500+ φυλές υπάρχει και πρότυπο χαρακτήρα εκτός της εμφάνισης...Γιατί?

Γιατί μία φυλή "κάνει" για κυνήγι και άλλη όχι?

Γιατί κάποια ράτσα λατρεύει το νερό και άλλη όχι?

Γιατί ο λύκος και ο σκύλος ή το κογιότ και ο σκύλος διαφέρουν?
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
''Δε γινεται να διαφερει τοσο η ιδιοσυγκρασια του ροτ απο του κανις.''
Βεβαια,κατουράνε και τα δύο με το ποδι ψηλά (αν ειναι αρσενικα):D:D
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Καμία δημοσιεύση εκτός θέματος παρακαλώ!

Οποιαδήποτε ακολουθήσει , αργά ή γρήγορα θα έχει την τύχη των προηγούμενων...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ειναι σα να μου λες οτι επειδη οι λευκοι ειναι λευκοι και οι μαυροι μαυροι εχουμε αλλον χαρακτηρα.
Σιγουρα υπαρχουν διαφορες αλλα οχι τοσο χτυπητες. Αλλο το να σεβομαστε καποια χαρακτηριστικα και αλλο να λεμε οτι ειναι εντελως διαφορετικα.
Οι μορφολογικες διαφορες συμβαινουν πιο ευκολα γιατι υποκεινται πιο εντονα σε επιλογες (εξελικτικες, στο σκυλο ανθρωπινες).
Ο χαρακτηρας δεν ειναι τοσο απλο πραγμα. Αλλο να απαιτεις απο ενα κανις να "δειρει" ενα ροτ και αλλο να λες οτι το Ροτ δεν κυκλοφορει χωρις φιμωτρο. Ενα αγελαιο ζωο και ενα ζωο που εχει τη δυνατοτητα να συνυπαρχει με αλλα παντα μπορει να κοινωνικοποιηθει. Ναι αν δεσεις ενα σκυλι κανις ολοι του τη ζωη μπορει να μη γινει επιθετικο.Ωστοσο μπορει να μη γινει μονο και μονο γιατι γνωριζει οτι ειναι αδυναμο. θα γινει νευρικο φοβικο αλλα δεν τον περνει να γινει αγριο. Αν το ιδιο ζωο το εβαζες σε σωμα Ροτ μπορει τα πραγματα να ηταν διαφορετικα.
Δε λεω οτι τα Ροτ ειναι καναπε, κανε σκυλι δεν ειναι μονο για εκει αλλωστε.
Ας μετραμε την εκπαιδευση ομως ως βαικο κομματι διαμορφωσης χαρακτηρα.
Αλλωστε απο τη στιγμη που πηραμε σκυλι, τα "εκφυλισαμε", δεν ειναι αγρια πια
Εμενα με γοητευει η δυνατοτητα που υπαρχει να εκπαιδευεται ενα σκυλι και να αποκτα διαφορετικη αντιληψη για τα πραγματαμονο και μονο επειδη ειναι με εναν ανθρωπο!:)
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Γιατί μία φυλή "κάνει" για κυνήγι και άλλη όχι?

Γιατί κάποια ράτσα λατρεύει το νερό και άλλη όχι?

Γιατί ο λύκος και ο σκύλος ή το κογιότ και ο σκύλος διαφέρουν?
Τι ρόλο παίζει το πρότυπο?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Τα προτυπα ειναι ανθρωπινες δημιουργιες. Ως τετοιες ειναι δυνατον να ειναι λαθος.
Τα αλλα ειναι μεμονωμενα χαρακτηριστικα και ενστικτα που ειμαι και παλι σιγουρη οτι δεν ισχυουν σε ολα. Η Ριτα πχ αν και κοκερ μονο θαλασσα γουσταρει τα αλλα τα σιχαινεται. τα αλλα αργοτερα θα με καρατομησουν αν δε φυγω:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.851
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981