Τι ρατσα να προτιμησω


alexde

New Member
20 Φεβρουαρίου 2024
2
1
29
Καλησπέρα στην ομάδα,

Είμαι νέος στην ομάδα οπότε αν δεν γράψω κάτι σωστά η αν δεν επέλεξα το σωστό Thread συγχωρέστε με.

Πήρα την απόφαση να πάρω σκυλάκι μετά από πολύ σκέψη απλά έχω αμφιβολίες σχετικά με την ρατσα του. Θα μοιραστώ κάποιες πληροφορίες μήπως και μπορείτε να με βοηθήσετε.

Είμαι κάτοικος Γερμανίας με την σύντροφο μου. Το σκυλάκι θα αγοραστεί είτε από Ελλάδα είτε από Γερμανία. Το πρόβλημα μου είναι το εξής.

Εγώ έχω πρόβλημα με τα σκυλάκια που βγάζουν πολύ τρίχωμα καθώς με πιάνει μια μίνι αλλεργία. Παρόλα αυτά με σκυλάκια ράτσας Yorkshire και Lagotto Romagnolo που έχω ζήσει (το ένα του αδερφού μου, και το άλλο φίλου που το φιλοξενούσα) δεν είχα ποτέ θέμα. Αν δεν κάνω λάθος είναι "υποαλλεργικα" όπως μου έχουν πει.

Δεύτερο θέμα που έχω είναι ότι το πρόγραμμα μας με την σύντροφο είναι το ίδιο οπότε κάποιες ώρες την μέρα το σκυλάκι θα μένει μόνο του. Δουλεύουμε 5-5 (πέντε μέρες δουλειά πέντε μέρες ρεπο) από τις 8 το βράδυ μέχρι τις 6-7 το πρωί.

Έχω μια αδυναμία στα Daschund και τα βλέπω και λιώνω. Επίσης το μέγεθος τους είναι ιδανικό. Θα χρειαστεί να μπαίνει και σε αεροπλάνο 1-2 φορές τον χρονο οπότε θέλω κάτι μικρό. Με έρευνα που έκανα όμως είδα ότι τα σκυλάκια αυτά δεν θέλουν να μένουν μόνα τους και γαβγίζουν πολύ. Αν και δεν έχω θέμα μέχρι τώρα δεν θα ήθελα να μένει το βράδυ μόνο του και να γαβγίζει γιατί με τους γείτονες μπορεί και να έχω πρόβλημα.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω μετά από όλο αυτό το σεντόνι είναι, ισχύει αυτό για τα daschund η όχι.

Επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη ρατσα σε μικρό μέγεθος και υπό αλλεργικό? Τα αγαπάω όλα τα σκυλιά και δεν τα βλέπω σαν αξεσουάρ οπότε δεν με απασχολεί η ρατσα. Μέλος της οικογένειας θα είναι.

Ευχαριστώ για όσους διάβασαν όλο το σεντόνι. Ελπίζω να μην έγραψα τίποτα άστοχο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Δεν υπάρχουν υποαλλεργικές φυλές, είναι μύθος. Κάποιος φυλές μαδάνε λιγότερο. Στο τοπ αυτών των φυλών είναι τα poodle που τα ξέρουμε περισσότερο ως κανίς. Ντάσχουντ μαδάνε κανονικά όπως όλες οι φυλές. Για το γάβγισμα δεν ξέρω.
Επίσης όταν είναι κουτάβι ο σκύλος και μέχρι να συνηθίσει θα κλάψει. Είναι δεδομένο. Δεν θεωρώ ότι οι γείτονες σε μία κοινωνία με κυνοφιλική παιδεία σαν την γερμανική δεν θα έχουν κάποια ανοχή σε αυτό. Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι πρόκειται για βράδια, και είναι πιο ενοχλητικό σίγουρα.
Έχουμε κάποια πολύ οργανωμένα καταφύγια στην Ελλάδα και μπορεί να βρεις κάτι και εκεί. Αν σκέφτεσαι ημίαιμο.
Αν θέλεις σίγουρα καθαρόαιμο δες τα toy poodle. Λατρεία. Αλλά πανέξυπνα. Το ξαναγράφω γιατί αυτό δεν είναι πάντα καλό στους σκύλους. :D
 
  • Like
Reactions: alexde


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και με το καλό, να αποκτήσετε το νέο μέλος της οικογένειάς σας!

Νομίζω ότι το πιο λογικό που μπορείς να κάνεις, είναι εφόσον υπάρχουν στο μυαλό σου ήδη 2-3 φυλές που σου τραβάνε το ενδιαφέρον, να βρεις εκτροφείς και να αποσπάσεις από τους πλέον αρμόδιους, όλες τις πληροφορίες που σου λείπουν.
 
  • Like
Reactions: alexde


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα.
Η μίνι αλλεργία που λες είναι κάτι που πρέπει να ψάξεις.
Το "υποαλλεργικό" βασίζεται συνήθως στο αν έχουν διπλό μανδύα ή όχι.
Τα γιόρκι πχ έχουν μονό μανδύα (ή τουλάχιστον έτσι πρέπει να είναι), οπότε δεν ρίχνουν το υπόστρωμα γιατί απλούστατα ΔΕΝ έχουν. Το ίδιο ισχύει και για κάποιες άλλες φυλές, όπως τα μαλτέζ πχ. ή τα poodles.

Γνωρίζω επίσης περιπτώσεις που τους προκαλούσε αλλεργία συγκεκριμένος τύπος τρίχας.
Θέλει λίγο ψάξιμο από την πλευρά σου το συγκεκριμένο για να δεις τί ακριβώς σε ενοχλεί και να προσανατολιστείς στις αντίστοιχες φυλές.
Ιδανικά και αν σου αρέσουν τα Daschund θα σου πρότεινα να βρεις ένα και να περάσεις κάποιο χρόνο μαζί του σε κλειστό χώρο για να δεις αν σε ενοχλεί η τρίχα που βγάζει.

Οσον αφορά τις ώρες εργασίας σας, όλα είναι θέμα συνήθειας. Μπορεί να δυσκολευτείτε λίγο στις αρχές μέχρι να μπει σε μια ρουτίνα, αλλά αργότερα συνήθως προσαρμόζονται.
 
  • Like
Reactions: alexde and mareco


alexde

New Member
20 Φεβρουαρίου 2024
2
1
29
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως με βοήθησαν.

Καταλήξαμε σε κάποιο Yorkshire (που ειναι δοκιμασμένο) η σε κάποιο Toy poodle (θα χρειαστεί να το ψάξω λίγο παραπάνω αυτό). Δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει Daschound για να περάσω λίγο χρόνο μαζί του. Τώρα είδα και τα miniature schnauzer και μου άρεσαν πάρα πολύ.

Δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες για το τρίχωμα. Αυτό με πειράζει μάλλον. Θα το κοιτάξω πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση.

Θα ψάξω εκτροφεις στην Β Ελλαδα και καταφύγια και θα το πάρουμε το καλοκαίρι που θα έχουμε γύρω στον ένα μήνα άδεια να το ζήσουμε τις πρώτες μέρες να μας μάθει και ιδανικά να κάνουμε και μια βασική εκπαίδευση για αρχή. Μέχρι τότε θα διαβάσω πολύ όπως φαίνεται
 
Last edited:
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν μένεις Γερμανία θα σου πρότεινα καλύτερα να απευθυνθείς στους εκεί εκτροφεις για πολλούς λόγους (ανεξάρτητα από τη φυλή που θα επιλέξεις).
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως με βοήθησαν.

Καταλήξαμε σε κάποιο Yorkshire (που ειναι δοκιμασμένο) η σε κάποιο Toy poodle (θα χρειαστεί να το ψάξω λίγο παραπάνω αυτό). Δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει Daschound για να περάσω λίγο χρόνο μαζί του. Τώρα είδα και τα miniature schnauzer και μου άρεσαν πάρα πολύ.

Δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες για το τρίχωμα. Αυτό με πειράζει μάλλον. Θα το κοιτάξω πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση.

Θα ψάξω εκτροφεις στην Β Ελλαδα και καταφύγια και θα το πάρουμε το καλοκαίρι που θα έχουμε γύρω στον ένα μήνα άδεια να το ζήσουμε τις πρώτες μέρες να μας μάθει και ιδανικά να κάνουμε και μια βασική εκπαίδευση για αρχή. Μέχρι τότε θα διαβάσω πολύ όπως φαίνεται
για μίνι schnauzer ότι χρειαστείς 'στειλε μου π.μ. o Victor μου. vic.jpg
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU