Τι ταΐζουμε τα σκυλιά μας?

ξηρα τροφη


  • Total voters
    178

ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ROTTIE: Τα παρακάτω posts μεταφέρθηκαν διότι,
1. Υπάρχει παλαιότερο σχετικό θέμα.
2. Μπορούμε να ψηφίσουμε και να αναφέρουμε ποια ξηρά τροφή δίνουμε στα σκυλιά μας. Οι ξηρές τροφές που υπάρχουν στο εμπόριο είναι τόσες πολλές που είναι δύσκολο να τις συμπεριλάβουμε όλες ως επιλογές σε δημοσκόπηση.
3. Η πλατφόρμα του forum δέχεται ως τίτλο θέματος 32 χαρακτήρες. Εάν ο τίτλος είναι μεγαλύτερος το θέμα ΔΕΝ εμφανίζεται.


aballos said:
Μια και είναι των ημερών, μια στατιστική για να δούμε τελικά τι ταΐζουμε...

Αν ξέχασα κάποια οι moderator ας την προσθέσουν, για αυτό δεν βάζω επιλογή "ΑΛΛΗ".
Οι απανταχού barfer's θεωρώ ότι δεν ταΐζουν ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ για αυτό δεν έχει επιλογή για αυτούς
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
BARF:Κυριως ωμο κοτοπουλο (λαιμους με φτερουγες, μοσχαρι, και αρνι σπανιοτερα. Επισης γιαουρτι με λαχανικα κομμενα στο μπλεντερ). Εχοντας αρκετα ζωα και εχοντας δοκιμασει πληθος ξηρες τροφες, εχω επιτελους το κεφαλι μου ησυχο τα τελευταια 5 χρονια...
 


natalia

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2008
47
0
Τρώει μαγειρεμένα και κονσέρβες. Ξηρά δεν τρώει καθολου και γενικά ειναι πολύ επιλεκτική στο φαγητό. Τρώει επίσης γιαούρτι και ξηρούς καρπούς. Αληθεύει πως να τρωνε μαγειρευτό φαγητό ζουν λιγότερο;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
natalia said:
Τρώει μαγειρεμένα και κονσέρβες. Ξηρά δεν τρώει καθολου και γενικά ειναι πολύ επιλεκτική στο φαγητό. Τρώει επίσης γιαούρτι και ξηρούς καρπούς. Αληθεύει πως να τρωνε μαγειρευτό φαγητό ζουν λιγότερο;
Οχι δεν αληθευει απλα ειναι πολυ δυσκολο να τους παρεχεις ολα τα θρεπτικα συστατικα και τις βιταμηνες που χρειαζεται!
Οι ξηροι καρποι δεν επιτρεπονται γιατι εχουν πολυ αλατι οπως και οτιδηποτε το αλμυρο αλλα και το αλατι γενικα..
Επισης οταν λεμε μαγειρευτο τι εννοουμε?
Γενικα να ξερεις οτι το σκυλι εχει διαφορετικο στομαχι και εντερο οποτε πολλα πραγματα που τρωμε εμεις για το σκυλι απαγορευεται..
Ενας απο τους λογους που οι περισσοτεροι εχουμε καταφυγει στην ξηρα τροφη ειναι επειδη περεχει ολα τα συστατικα που χρειαζεται ενα σκυλι ανα ημερισια δοση και προσφερει ευκολια μιας και δεν χρειαζεται μαγειρεμα και υπολογισμο γραμαριων ανα συστατικο..
Αν μπορεις να του προσφερεις βαση του dog food analysis ολα τα απαρετητα στοιχεια τοτε σαφεστατα ειναι η πιο καλη και ασφαλης λυση..
:wink:
 


natalia

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2008
47
0
Μαγειρευτο δηλαδή τα πάντα. Ότι τρώμε εμείς σπίτι τρώει και αυτη. Και εγώ θα θελα ξηρά να της δίνω αλλά δεν της αρεσει τίποτα.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Υπάρχουν και ανάλατοι ξηροί καρποί..
Γενικά απαγορεύονατι τα macadamia nuts στα σκυλιά..Αλλά εγώ δε θα έδινα γενικότερα..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οχι δεν πρεπει να τρωει το δικο σας φαγητο και ειδικοτερα με τον τροπο που θα το μαγειρεψετε..

Ας πουμε καλο θα ηταν π.χ να του βρασεις κοτοπουλακι χωρις πετσα με καροτακι και σελινακι και ελαχιστη δοση με ριζακι ανακατεμενα..χωρις μπαχαρικα αλατια πiπερια..

Αλλα δεν θα ηταν καλο τα ιδια συστατικα με το κοτοπουλο π.χ να ηταν κοκινιστο η στον φουρνο με βουτηρο..

Δεν κανει να τρωτε τα ιδια συστατικα γιατι μπορει να κανει σοβαρη ζημια στο στομαχι του αλλα και στο εντερο καθως και πολλα συστατικα για το σκυλι δεν ειναι ευπεπτα..
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Γιατι ειδικα ωμο το κρεας?
αν του το παρουμε και το μαγειρεψουμε τι πειραζει?
 


Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
ωμό μπορεί να φάει όλο το κοτόπουλο πχ με κόκαλα, μεδούλι, χόνδρους κτλ
εάν θες να το μαγειρεύεις δεν θα δίνεις κόκαλα αλλά μονό το κρέας,
θα χρειαστείς συμπληρώματα διατροφής (βιταμίνες/ασβέστια κτλ) με το μαγειρεμένο και 3πλασια(σχεδον) ποσότητα κρέατος
τα λαχανικά επίσης μαγειρεμένα/βρασμένα μπορεί να του κάνουν διάρροιες και μαλακά κακά
 






Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
δεν μπορώ να στο εξηγήσω ώστε να το καταλάβεις καλύτερα παρατήρησε και σπάσε μερικά κόκαλα από κοτόπουλο πριν το βράσεις/ψησεις και μερικά μετά
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Μολις γυρισα απ τον κτηνιατρο και μου ειπε πως δεν κανει να του δινω τιποτα ωμο.
Για ποιο λογο να μου το πει αυτο αν κανει να δινουμε???
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
για να το πας το σκυλι σου σε ωμη διατροφη πρεπει να εισαι πολυ διαβασμενη πανω στο θεμα,,, οποτε ξεχνα το,,,, μην γινει πειραματοζωο το σκυλακι σου ==))
 


Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
να μην γίνει δικό σου πειραματόζωο αλλά να παραμένει πείραμα της κάθε εταιρίας που είναι "ειδική" και ας ταΐζεις καλαμπόκια,
προσοχή στην πολύ καλή κατάψυξη του κρέατος, εάν δεν μπορείς αυτό είναι ανασταλτικός παράγοντας καθώς είναι πιθανό τα φρέσκα κρέατα να είναι επικίνδυνα για πολλούς λόγους,
πληροφορίες υπάρχουν και στο φόρουμ αρκετές, χαράμισε μια βδομάδα διάβασμα, το πολύ, δεν τον ξέρω τον σκύλο σου αλλά το αξίζει νομίζω

Για ποιο λογο να μου το πει αυτο αν κανει να δινουμε???
έτσι του είπαν στο πανεπιστήμιο...
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.077
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa