Τι τροφή πρέπει να δίνω σε ένα κανίς τεριέ ?


AccountSaver

Member
26 Ιουλίου 2011
24
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και απο εμένα και καλώς ήρθα,δεν γνώριζα οτι υπάρχουν forum για σκυλιά,αλλίως θα το είχα κάνει χρόνια τώρα...

Λοιπόν στο δια ταύτα έχω έναν σκύλο , θυληκό το οποίο είναι , αρκετά μεγαλούτσικο , δηλαδή έχει 13 χρόνια , ανθρώπινα.

Στον γιατρό πάει 2 φορές τον χρόνο,κουρέματα έλεγχος κτλ.

Έχουμε και λέμε,χρόνια τώρα πάντα τυ δίνω αυτήν την σκυλοτροφή με τα μπισκοτάκια την πολύ μικρή που είναι σε μέγεθος απo friskies για μεσαιου μεγεθους σκυλια,γιατι δεν μπορω να πω οτι ειναι και μεγαλο.

Το προβλημα τώρα....
Που αναρωτιεμαι...

Του εχουν πεσει τα πανω μπροστα δοντια,λογω χρονων, απο οτι μας ειπε ο κτηνιατρος.Ακομα ομως μια χαρα τρωει τα μπισκοτακια η οπως λεγονται αυτα,χωρις προβλημα,σημερα μου ηρθε και του πηρα σκυλοτροφη αλλα που ειναι σε κονσερβα με κοτοπουλο και βοδινο ? καπως ετσι παλι της friskies...

Λοιπον ... μπορω να σας πω οτι ενω ειχε φαει κανονικα πριν αρκετη ωρα,μολις το ανοιξα και το εβαλα στο πιατο του μια μεγαλη κονσερβα μπορω να πω οτι εφαγε το μισο.
Μηπως καλυτερα ειναι να τρωει κατι τετοιο θα το κανει πιο ανετο ?

Επισης... αρχισε στα δοντια να παρουσιαζει, ενα πρασσινο πραγμα με κιτρινο μαλλον τεριδονα αρκετα ψηλα.Πως μπορω να το αντιμετοπισω ??

Αυταααααααααααα....
Ευχαριστω.!;)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Σας εχει πει ποτε ο γιατρος σας για καθαρισμο δοντιων; του εχεις κανει; Τα friskies δεν ειναι καλη τροφη. Κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις πολλες συζητησεις σχετικα με τροφες.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλώς ήρθες! :)

Λογικά θέλει καθαρισμό δοντιών..και ποιοτικότερη τροφή από πετ σοπ..αν θέλεις να δίνεις ξηρά..

Μελέτησε την ενότητα της διατροφής έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες. :)
 


AccountSaver

Member
26 Ιουλίου 2011
24
0
Θεσσαλονίκη
αμάν , στεναχωρήθηκα τώρα :(

Δεν το πιστεύω οτι τόσα χρόνια του κάνω κακό :(

Όχι,δεν μας είπε τίποτα τέτοιο, βρε μπας και δεν είναι καλός?! Ούτε ξέρω...

Λοιπόν στα χοντρικά προκειμένου να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος και μέχρι να αρχίσω την μελέτη,μπορείτε να μου πείτε κάτι έστω ενδεικτικά ??

(πω ρε γμτ λυπήθηκα τώρα,τόσα χρόνια... και ακόμα κρατάει το άτιμο!!! )
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Πηγαινε σε ενα πετ σοπ και παρε μια τροφη senior για αρχη αφου το σκυλακι ειναι 13 ετων, τωρα η μαρκα οτι και να ειναι απο friskies καλυτερη θα ειναι. Καθαρισμο να του κανεις γιατι απο την πετρα μπορει να δημιουργηθουν πολλα προβληματα.
 


AccountSaver

Member
26 Ιουλίου 2011
24
0
Θεσσαλονίκη
Πηγαινε σε ενα πετ σοπ και παρε μια τροφη senior για αρχη αφου το σκυλακι ειναι 13 ετων, τωρα η μαρκα οτι και να ειναι απο friskies καλυτερη θα ειναι. Καθαρισμο να του κανεις γιατι απο την πετρα μπορει να δημιουργηθουν πολλα προβληματα.
Κάποιο καλό πετ-σοπ στην Θεσσαλονίκη γνωρίζουμε με προσιτές τιμές ?

Επίσης, να ζητήσω δηλαδή ξερή τροφή Senior ?

και .. καθαρισμο μέχρι να ξανα πάει στον κτηνίατρο γιατί κάτι μου λέει θα αλλάξω και κτηνίατρο.Μπορώ με κάποια τροφή η κάτι να βελτίωσω την κατάσταση στο στόματου και στα οούλα του?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ναι ζητας μια τροφη senior. Για πετ σοπ στη Θεσσαλονικη ας μιλησουν οι Θεσσαλονικεις. Τροφη που να βελτιωνει αν ηδη εχει θεμα απ' οσο ξερω δεν υπαρχει και οσες τροφες υποστηριζουν κατι τετοιο ειναι θεμα marketing και μονο. Με καποιες τροφες μπορει να μειωσεις τη δημιουργια πετρας οπως κανενα κοκκαλο που και αυτο θα το βρεις στο πετ σοπ.
 
Last edited:


AccountSaver

Member
26 Ιουλίου 2011
24
0
Θεσσαλονίκη
Ναι ζητας μια τροφη senior. Για πετ σοπ στη Θεσσαλονικη ας μιλησουν οι Θεσσαλονικεις. Τροφη που να βελτιωνει αν ηδη εχει θεμα απ' οσο ξερω δεν υπαρχει και οσες τροφες υποστηριζουν κατι τετοιο ειναι θεμα marketing και μονο. Με καποιες τροφες μπορει να μειωσεις τη δημιουργια πετρας οπως κανενα κοκκαλο που και αυτο θα το βρεις στο πετ σοπ.
Θεσσαλονικείς ξεκινάτε να μιλάτε...

ΟΚ,Θα ζήτησω ξερη Senior.

Επισης εφοσων δεν βελτιωνεται με καποια τροφη,ο καθαρισμος ποσο εχει ?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι την σκυλίτσα σου! :)
Eγώ θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες παραδόξως. Δεν θεωρώ ότι σε ένα σκύλο 13 ετών και υγιή που δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα μέχρι τώρα πρέπει να του αλλάξεις τροφή. Η φρισκις είναι χάλια αλλά αυτή έχει συνηθίσει και η καλύτερη μπορεί να του φέρει διαφόρων ειδών προβλήματα και να τον επιβαρύνει στην ηλικία που είναι. Αν ήταν μικρότερος θα σου έλεγα κι εγώ βουρ για αλλαγή τροφής.
Όσο για τον καθαρισμό γίνεται μόνο με νάρκωση. Δεν ξέρω αν πρεπει να τον ναρκώσεις για έναν καθαρισμό στην ηλικία αυτή, επίσης διευκρίνησε αν είναι μικρόσωμο το σκυλάκι σου διότι είναι άλλο να είναι 13 και μικρόσωμο και άλλο μεγαλόσωμο.
Οι απόψεις μου είναι αυτές φυσικά, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς τον γιατρό σου.
Tώρα είδα τον τίτλο, μάλλον πρόκειται για μικρόσωμο σκυλάκι ε;
 
Last edited:


AccountSaver

Member
26 Ιουλίου 2011
24
0
Θεσσαλονίκη
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι την σκυλίτσα σου! :)
Eγώ θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες παραδόξως. Δεν θεωρώ ότι σε ένα σκύλο 13 ετών και υγιή που δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα μέχρι τώρα πρέπει να του αλλάξεις τροφή. Η φρισκις είναι χάλια αλλά αυτή έχει συνηθίσει και η καλύτερη μπορεί να του φέρει διαφόρων ειδών προβλήματα και να τον επιβαρύνει στην ηλικία που είναι. Αν ήταν μικρότερος θα σου έλεγα κι εγώ βουρ για αλλαγή τροφής.
Όσο για τον καθαρισμό γίνεται μόνο με νάρκωση. Δεν ξέρω αν πρεπει να τον ναρκώσεις για έναν καθαρισμό στην ηλικία αυτή, επίσης διευκρίνησε αν είναι μικρόσωμο το σκυλάκι σου διότι είναι άλλο να είναι 13 και μικρόσωμο και άλλο μεγαλόσωμο.
Οι απόψεις μου είναι αυτές φυσικά, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς τον γιατρό σου.
Tώρα είδα τον τίτλο, μάλλον πρόκειται για μικρόσωμο σκυλάκι ε;
Γεια σου και σε ευχαριστω για το καλως ορισμα.

Ναι , δεν ειχε τιποτα τοσα χρονια, σαν σφεντονα παει ... ακομα και για την ηλικια του ,ειναι παρα πολυ "ενεργητικο" σαν σκυλι δεν σταματαει να γαυγιζει να τρεχει και ολα τα συναφι.
Τοσα χρονια την ιδια τροφη παιρνει ,αντε και καμια μπριζολα που του δινω καμια φορα οταν ψηνουμε,και το τρωει με τοση ορεξη που ουτε πλησιαζεις !!! χαχα!

Ναι,ειναι αρκετα μικρόσωμο .Σε υψος μαζι με τοκ εφαλι δεν ξεπερναει τους 35 ποντους,και στο μηκος ουτε τους 50,ειναι μικρο ... :)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οι τροφες senior απευθυνονται σε σκυλους ανω των 7 ετων ανεξαρτητα απο την υγεια τους. Αλλες αναγκες σε πρωτεϊνη και λιπαρα εχει ενα 4χρονο σκυλι και αλλες ενα 9αχρονο. Πριν την ναρκωση θα πρεπει σαφως να προηγηθουν εξετασεις για να φανει αν το σκυλι εχει καποιο προβλημα πχ καρδιας, νεφρικη ανεπαρκεια κτλ. Αν οι εξετασεις ειναι καλες εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παθει κατι απο χαλασμενα δοντια και πετρα παρα απο τη ναρκωση. Συμβουλεψου ομως καποιον γιατρο. Κατα προτιμηση καποιον αλλο απο αυτον που εχεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι,ειναι αρκετα μικρόσωμο .Σε υψος μαζι με τοκ εφαλι δεν ξεπερναει τους 35 ποντους,και στο μηκος ουτε τους 50,ειναι μικρο ... :)
Σε ρώτησα γιατί ένα μικρόσωμο 13 ετών έχει ακόμη ποολλάαα χρόνια μπροστά του , δεν είναι τόσο υπερήλικας όσο αν ήταν μεγαλόσωμο!
Ο γιατρός σου είναι φυσικά πάντα ο καλύτερος για τέτοιου είδους συμβουλές, ίσως να κάνω και λάθος στο θέμα της διατροφής :)
 


AccountSaver

Member
26 Ιουλίου 2011
24
0
Θεσσαλονίκη
Οι τροφες senior απευθυνονται σε σκυλους ανω των 7 ετων ανεξαρτητα απο την υγεια τους. Αλλες αναγκες σε πρωτεϊνη και λιπαρα εχει ενα 4χρονο σκυλι και αλλες ενα 9αχρονο. Πριν την ναρκωση θα πρεπει σαφως να προηγηθουν εξετασεις για να φανει αν το σκυλι εχει καποιο προβλημα πχ καρδιας, νεφρικη ανεπαρκεια κτλ. Αν οι εξετασεις ειναι καλες εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παθει κατι απο χαλασμενα δοντια και πετρα παρα απο τη ναρκωση. Συμβουλεψου ομως καποιον γιατρο. Κατα προτιμηση καποιον αλλο απο αυτον που εχεις.
και εγώ αυτό σκέφτομαι , για αυτό έγραψα στο θέμα με τους κτηνιατρους της θεσσαλονικης,εχω παρα πολυ περιορισμενο χρονο και δεν προλαβαινω να κανω πολλα πραγματα και να ψαξω,αυτο ειναι το κακο.

Οπως επισης,οτι τωρα δεν ξερω και τι να σκεφτω.Απο την μια εως τωρα μια χαρα ειναι ετσι οπως το βλεπω.Αν αλλαξω σκυλοτροφη παιζει να αλλαξει η να γινει κατι κακο ?

Επισης,εξετασεις κοστιζουν κτλ ?

Φαιρνω συνεχεια το θεμα κοστους μροστα γιατι δεν μου περισσευουν ουτε για πλακα...
 


AccountSaver

Member
26 Ιουλίου 2011
24
0
Θεσσαλονίκη
Σε ρώτησα γιατί ένα μικρόσωμο 13 ετών έχει ακόμη ποολλάαα χρόνια μπροστά του , δεν είναι τόσο υπερήλικας όσο αν ήταν μεγαλόσωμο!
Ο γιατρός σου είναι φυσικά πάντα ο καλύτερος για τέτοιου είδους συμβουλές, ίσως να κάνω και λάθος στο θέμα της διατροφής :)
Ο γιατρός μου δεν μου γεμίζει το μάτι απο οτι μου λεέι ο αδερφος μου ,αλλα το παμε εκει τοσα χρονια δηαλδη το παει οποτε ερχετε εκεινος Θεσσαλονικη εγω δεν εχω μεσο μεταφορας.Οποτε μου ειναι δυσκολο.Για αυτο λεω να αλλαξω κτηνιατρο χωρια οτι για να μπει σε αυτοκινητο γινεται χαμος :p
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλησπέρα! Εγώ διαφωνώ με την αγαπητή Kyveli ακριβώς επειδή η τροφή που του δίνεις τώρα είναι για πέταμα.
Και μπριζόλες πού και πού οκ... αλλά χωρίς καρυκεύματα και κυρίως χωρίς το κόκκαλο! (εκτός αν πας σε ωμά... αλλά μην πας... μεγάλη ιστορία στην ηλικία της σκυλίτσας σου).

Για τον καθαρισμό δοντιών θα σου έλεγα να το κάνεις. Ο σκύλος είναι μεν 13 αλλά μπορεί να έχει μπροστά του και άλλα 5 χρόνια (το εύχομαι) και η κατάσταση των δοντιών μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα επιβλαβής για την υγεία του - ρώτα το γιατρό σου φυσικά.

Αυτό που δεν θα έκανα ποτέ ξανά στη θέση σου είναι κούρεμα στον κτηνίατρο, καθώς υποθέτω ότι τη ναρκώνει γι' αυτή τη δουλειά - εκτός αν δεν τη ναρκώνει. Πάντως για τον καλλωπισμό τους υπάρχουν εξειδικευμένοι groomers.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως ο λόγος που του έδωσα αυτή την συμβουλή του φίλου μας είναι ότι τον σκύλο μου όταν τον πήρα 7 χρν τον άρχισα μια καλή ξηρή τροφή. Μέχρι τότε έτρωγε ότι μπορείς να φανταστείς, αυγά τηγανιτά, πατάτες τηγανιτές, γύρο κλπ..Όταν την άρχισα στην ξηρά τροφή άρχισαν και διάφορες αλλεργίες... Φυσικά δεν μπορούσα να συνεχίσω να της δίνω Junk food γιατί της έκανα εξετάσεις και ήδη το συκώτι της είναι επιβαρυμένο για την ηλικία της αλλά είναι και λίγο όπως έχει συνηθίσει ο κάθε σκύλος.
 


AccountSaver

Member
26 Ιουλίου 2011
24
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Εγώ διαφωνώ με την αγαπητή Kyveli ακριβώς επειδή η τροφή που του δίνεις τώρα είναι για πέταμα.
Και μπριζόλες πού και πού οκ... αλλά χωρίς καρυκεύματα και κυρίως χωρίς το κόκκαλο! (εκτός αν πας σε ωμά... αλλά μην πας... μεγάλη ιστορία στην ηλικία της σκυλίτσας σου).

Για τον καθαρισμό δοντιών θα σου έλεγα να το κάνεις. Ο σκύλος είναι μεν 13 αλλά μπορεί να έχει μπροστά του και άλλα 5 χρόνια (το εύχομαι) και η κατάσταση των δοντιών μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα επιβλαβής για την υγεία του - ρώτα το γιατρό σου φυσικά.

Αυτό που δεν θα έκανα ποτέ ξανά στη θέση σου είναι κούρεμα στον κτηνίατρο, καθώς υποθέτω ότι τη ναρκώνει γι' αυτή τη δουλειά - εκτός αν δεν τη ναρκώνει. Πάντως για τον καλλωπισμό τους υπάρχουν εξειδικευμένοι groomers.
Στο μονο που ειμαι σιγουρος,κατα 80 % αν και εχω αμφιβολια θα μαθω απο τον αδερφο μου μετα,ειναι οτι ΔΕΝ την ναρκωνει καθετε σαν παναγιτσα ,επειδη ειναι σπιτοσκυλο... δεν βγαινει πολυ συχνα εξω εως καθολου ουτε κοινωνικοποιημενο ειναι,γιατι προσπαθουσαμε μια να το εχω εγω μια μητερα μια αδερφος,δηλαδη ολοι το θελουμεοποτε κατεληγε να μενει σπιτι για χαιδεμα :p

Οσο για την μπριζολα ναι ... εγω τρωω το κοκκαλο !! χαχα σιγα μην το αφησω...του δινω το κρεας φυσικα.ΩΜα δεν του εδωσα ποτε.

Οσο για τον καθαρισμο δοντιων θα το σκεφτω να το προτεινω να το κανουμε εαν ειναι , γιατι απο οτι μας ειπε και ο "γιατρος" εχει ακομα χρονακια μπροστα του ,απο την ενεργητικοτητα που ειδε οτι ειχε...
 


AccountSaver

Member
26 Ιουλίου 2011
24
0
Θεσσαλονίκη
Πάντως ο λόγος που του έδωσα αυτή την συμβουλή του φίλου μας είναι ότι τον σκύλο μου όταν τον πήρα 7 χρν τον άρχισα μια καλή ξηρή τροφή. Μέχρι τότε έτρωγε ότι μπορείς να φανταστείς, αυγά τηγανιτά, πατάτες τηγανιτές, γύρο κλπ..Όταν την άρχισα στην ξηρά τροφή άρχισαν και διάφορες αλλεργίες... Φυσικά δεν μπορούσα να συνεχίσω να της δίνω Junk food γιατί της έκανα εξετάσεις και ήδη το συκώτι της είναι επιβαρυμένο για την ηλικία της αλλά είναι και λίγο όπως έχει συνηθίσει ο κάθε σκύλος.
θα πω και εγω την αμαρτια μου ,καμια φορα τρωει λιγο οταν μενει απο γυρο ... προκειμενου να πεταχτει και να παει τσαμπα,το ξεσκιζει οτι εχει μεινει , ειναι αμαρτια ?! Αλλα... το ευχαριστιετε!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Μου δημιουργήθηκε μια εντύπωση κι αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσε με: Ο σκύλος επισκέπτεται κτηνίατρο; Εννοώ τακτικά και συγκεκριμένο γιατρό;

Επίσης, για την τροφή σου είπαν άλλοι, εγώ θέλω να μου πεις κάτι πολύ συγκεκριμένο: Τί ποσότητα τροφής δίνεις και πώς κατέληξες σ' αυτή την ποσότητα;

Επίσης πόσες φορές την ημέρα ταϊζεις, αν έχει συγκεκριμένο χώρο που τρώει και πόση ώρα αφήνεις την τροφή μπροστά του ώστε να τη φάει;

Ο σκύλος που μένει; Μέσα στο σπίτι ή έξω απ' αυτό;

Βόλτες βγαίνει;

Ξέρω πως μπήκες για να πάρεις απαντήσεις, αλλά αν δώσεις εσύ κάποιες στις κατάλληλες ερωτήσεις ίσως μπορέσουμε να σε κατατοπίσουμε καλύτερα.