Το εκτροφικό μέλλον των φυλών με αχρείαστη εργασία




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Συγγνωμη για το εκτος θεματος.
Απιθανο το κουταβι. Αλλα τι παιζει με το διαδρομο;;!! Βαριεται να βγαλει το σκυλο βολτα ή ειναι καποια θεραπεία απο τραυματισμο;
 
  • Like
Reactions: aem50 and AGRIAN


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Συγγνωμη για το εκτος θεματος.
Απιθανο το κουταβι. Αλλα τι παιζει με το διαδρομο;;!! Βαριεται να βγαλει το σκυλο βολτα ή ειναι καποια θεραπεία απο τραυματισμο;
Επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω και εγώ διάδρομο, δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση τη βόλτα, στην οποία θα πάρει ερεθίσματα ο σκύλος.
Χρησιμοποιείται για να κάψει έξτρα ενέργεια, που σε μερικά σκυλιά, πίστεψέ με, ότι και να κάνεις είναι ανεξάντλητη.
 
  • Like
Reactions: Orilis and AGRIAN


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ό,τι και στους ανθρώπους κάνει ο διάδρομος... εξτρά εκγύμναση σε πιο προστατευμένο περιβάλλον. Αντί να τρέχει το σκυλι δίπλα σε μηχανάκι, σε τερραιν που μπορει να τραυματίσει ευκολότερα, προστίθεται στην καθημερινή εκτόνωση του σκύλου και ο διάδρομος.
 
  • Like
Reactions: Orilis




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ε καλά, και ο πνίχτης μας κάνει και ανατριχιάζουμε ορισμένους αλλά δεν παύει να είναι εργαλείο που σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει!
 
  • Like
Reactions: Orilis and AGRIAN


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Ισχύει ακριβώς όπως το έθεσε ο Michalis-Maya και ο/η ghelly.
Η βόλτα είναι αναντικατάστατη για τα ερεθίσματα και την κοινωνικοποίηση, αλλά και η ενέργεια κάποιων σκύλων - των ΑΡΒΤ εν προκειμένω - είναι ανεξάντλητη.

Ενδεικτικά σου λέω οτι γνωστός αθλητής τρέχει τη θηλυκιά του 20-25 χλμ με το μηχανάκι και αμέσως μετά 10-15 χλμ με τον ίδιο σε ταρτάν στο στάδιο 3-4 φορές την εβδομάδα και όταν την πάει σπίτι η άτιμη του φέρνει το λουρί για να πάνε βόλτα !! (προσωπικά διαφωνώ για τη βόλτα με το μηχανάκι και δεν τη συστήνω σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση).

Ο δικός μου δεν είναι ούτε 5 μηνών και έχει την ημέρα 3 βόλτες του μισάωρου και η βραδινή είναι πάνω από 1 1/2 ώρα (30'-45' περίπου τζόκιγκ, μετά τα φτύνω εγώ) και όταν ερχόμαστε σπίτι εγώ πέφτω στον καναπέ κι αυτός παριστάνει το λαγό τρέχοντας με τα αυτιά πίσω ..... άσε.

Δεν είναι άρρωστο (τουλάχιστον όχι περισσότερο από το διάδρομο του γυμναστηρίου). Εμένα πάντως δεν μου αρέσει ούτε ο ανθρώπινος, ούτε ο σκυλίσιος.

Υ.Γ. Μιχάλη, αν πάρεις διάδρομο, θέλει προσοχή και ψάξιμο. ΔΕΝ κάνει ο ανθρώπινος για σκύλους (ούτε με πατέντες). Καλύτερα να προτιμήσεις με ξύλινη ταινία και απλό, όχι ηλεκτρικό.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Υ.Γ. Μιχάλη, αν πάρεις διάδρομο, θέλει προσοχή και ψάξιμο. ΔΕΝ κάνει ο ανθρώπινος για σκύλους (ούτε με πατέντες). Καλύτερα να προτιμήσεις με ξύλινη ταινία και απλό, όχι ηλεκτρικό.
Δεν θα πειραματιστώ. Θα πάω κατευθείαν σε dogpacer.
 




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Nα σε δω πως θα το φέρεις εδώ...
Για μεταχειρισμένο από Ελλάδα κοιτάζω (έχει φίλος).
Πάντως, αν είχα κοντά μου δρόμο να βγαίνω κάθε μέρα με τα σκυλιά και να κάνουν bikejoring (εργασία δηλ., για να γυρίσουμε on topic), δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Αλλά που τέτοια τύχη.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Μιχάλη όταν δεν έχεις δουλειά, κάνε κι ένα σκυλοαγλλοελληνικό λεξικό με όλες αυτές τις λέξεις που μας αραδιάζεις κάθε μέρα ;) ...
Μην ψάχνουμε κι εμείς δεξιά-αριστερά να βρούμε τι σημαίνουν, ας τα έχουμε κάπου όλα μαζεμένα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
είχα κοντά μου δρόμο να βγαίνω κάθε μέρα με τα σκυλιά και να κάνουν bikejoring (εργασία δηλ., για να γυρίσουμε on topic), δεν θα το σκεφτόμουν καν.
.
Εισαι απο τους ανθρωπους των οποιων τα ποστ οχι μονο διαβαζω αλλα googlaρω για να παρακολουθησω κ καταλαβω!! Σ'ευχαριστω γι αυτο, γιατι καθε μερα αναγκαζομαι να μαθω κατι.

Αυτο ομως τα εσπασε φιλε!!!
Ουτε ηξερα οτι υπαρχει, κ φυσικα δεν θα μου περνουσε απο το μυαλο οτι η συγχρονη εργασια ενος χασκι θα μπορουσε να ειναι αυτη!!!!
Σου βγαζω το καπελο, σοβαροτατα.
 
  • Like
Reactions: Michalis-Maya


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Μιχάλη όταν δεν έχεις δουλειά, κάνε κι ένα σκυλοαγλλοελληνικό λεξικό με όλες αυτές τις λέξεις που μας αραδιάζεις κάθε μέρα ;) ...
Μην ψάχνουμε κι εμείς δεξιά-αριστερά να βρούμε τι σημαίνουν, ας τα έχουμε κάπου όλα μαζεμένα.
Άντε βρε, όλα στο πιάτο τα θέλεις :p

https://en.wikipedia.org/wiki/Bikejoring

Edit: Έχω βάλει και βιντεάκι στο άλλο θέμα με τα Husky
http://dogforum.gr/community/threads/the-colors-of-the-siberian-husky.30319/page-6#post-803433
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Εγω το ηξερα (χα) επειδη καπου το εχεις ξαναναφερει! To χα γκουγκλαρει τοτε :p
Εσείς κυρία (-κυρία να πω;!) τέτοια να λέτε και έτσι όπως πάμε θα σας βάλουμε να μας κάνετε μάθημα!
Και ελπίζω ότι οι ότι οι μέθοδοι σας είναι της θετικής εκπαίδευσης! :p
 
  • Like
Reactions: betty coltrane








betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εσείς κυρία (-κυρία να πω;!) τέτοια να λέτε και έτσι όπως πάμε θα σας βάλουμε να μας κάνετε μάθημα!
Και ελπίζω ότι οι ότι οι μέθοδοι σας είναι της θετικής εκπαίδευσης! :p
Εχω δει κατι βιντεο στο youtube και κλεβω ιδεες απο κει. Αν δε πιασουν τα σαπιζω. :ROFLMAO::ROFLMAO:
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
H ιστορία είναι μία πονεμένη υπόθεση. Κατά τους πλέον έγκυρους γνώστες της φυλής, τα ΑΡΒΤ ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με terrier και κακώς υπάρχει η λέξη αυτή στην ονομασία τους. Είναι κατ' ευθείαν απόγονοι των bulldogs (τα οποία με τη σειρά τους είναι ο μικρόσωμος τύπος του mastiff, όταν αυτοί ήταν πολεμικοί σκύλοι). Τα ΕΒΤ ναι, προέρχονται από διασταύρωση bulldoges με terriers.
@AGRIAN , αν τα πιτμπουλς δεν εχουν καμια σχεση με τα τεριε, απο που προερχονται;
τι σημαινει κατευθειαν απογονοι των μπουλντογκς;

ποιοι ειναι οι εγκυροι γνωστες της φυλης που τα υποστηριζουν αυτα; θες να μας πεις κατι παραπανω;


υ.γ. η φυλη ονομαζεται bull terrier, οχι english bull terrier.