Το κουτάβι μου δαγκώνει τα παιδιά μου!!


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Eφοσον το κουταβι αποκτηθηκε σε λαθος ηλικια ,πρεπει να αντικαταστησετε την τοκετομαδα του (γονεις ,αδερφακια).

Θα πρεπει να βαλεις τα ορια και αν χρειαστει να διορθωσεις οπου και οταν χρειαστει.(οχι ξυλο,απλη διορθωση).κολωνια και τα σχετικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακινδυνα για ενα κουταβι,αν πεσει στα ματια του.
Πιστευω ενα ΜΗ και μετα να σταματησετε να του δινετε σημασια ειναι αρκετο για πρωτη φαση.

Μην ξεχνας πως θα χρειαστει αρκετη επιμονη και σταθερη γραμμη απο ολη την οικογενεια.

O φιλος johnK εχει απολυτο δικιο σε αυτα που εγραψε.
 


3 Νοεμβρίου 2011
8
0
Piraeus
Eφοσον το κουταβι αποκτηθηκε σε λαθος ηλικια ,πρεπει να αντικαταστησετε την τοκετομαδα του (γονεις ,αδερφακια).

Θα πρεπει να βαλεις τα ορια και αν χρειαστει να διορθωσεις οπου και οταν χρειαστει.(οχι ξυλο,απλη διορθωση).κολωνια και τα σχετικα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακινδυνα για ενα κουταβι,αν πεσει στα ματια του.
Πιστευω ενα ΜΗ και μετα να σταματησετε να του δινετε σημασια ειναι αρκετο για πρωτη φαση.

Μην ξεχνας πως θα χρειαστει αρκετη επιμονη και σταθερη γραμμη απο ολη την οικογενεια.

O φιλος johnK εχει απολυτο δικιο σε αυτα που εγραψε.
Γεια σας!

Θέλω να θέσω και γω ενα ερωτημα. Πριν απο ενα χρόνο υιοθετήσαμε μία σκυλίτσα. Στην αρχή είχαμε τις δυσκολίες μας στην προσαρμογή αλλά με πολύ μεγαλη ευκολία μαθαινε εντολές και γενικά είναι ενα πολύ ήρεμο σκυλάκι και καθόλου επιθετικό. Μάλιστα μετά από επαφή με τον κο Μακαρίτη μάθαμε ότι είναι κοκονάκι! Χτες το βράδυ όμως ενώ την είχαμε πάνω στο κρεββάτι με τις κορες μου και την χαϊδεύαμε, η μικρή μου κόρη είχε πλησιάσει το προσωπό της στη μουσουδα της και την φιλούσε (αρκετές φορές) και ξαφνικά γυρνάει και της δαγκώνει τη μύτη! Τρόμαξα γιατί αυτό δεν έχει ξανασυμβεί. Γενικά στις αρχές που την είχαμε πάρει είχε πρόβλημα όταν την πλησιάζαμε στο πρόσωπο και γρύλιζε, στα κορίτσια μου μόνο. Σε μένα το έκανε μία φορά, τη μάλωσα και αυτό δεν επαναλήφθηκε. Χτες όμως το γεγονός με τρομαξε. Τη μάλωσα και την έβαλα να κοιμηθεί σε ενα δωμάτιο μόνη της. Σημειωτέον ότι κοιμάται στο κρεββάτι μαζί μας. (κάναμε προσπάθειες γι'αυτό, ηταν κάτι που δεν ήθελε ή δεν το ήξερε από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες της). Οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι 1η) "θα πρέπει να ανησυχήσω για το γεγονός?", 2η) "η τιμωρία που της έβαλα ήταν σωστή? να κοιμηθεί δηλ. όλο το βράδυ μόνη της?" 3η) Τι θα πρέπει να κάνω από δω και πέρα για να μη ξανασυμβεί?. Σημειώστε ότι γενικά δεν είναι από τα σκυλιά που τους αρέσει να τα πειράζεις στο πρόσωπο. Οταν την "παιδεύουν" κατα κάποιο τροπο οι μικρές, για να την αναγκάσουν να της φιλήσει, εκείνη γυρνάει τη μουσουδα της από την άλλη μεριά και μπορω να πώ πώς σπάνια φιλάει στο πρόσωπο. Προτιμά να μας γλείφει τα χέρια. Περιμένω με αγωνία τα σχόλιά σας. Σας ευχαριστώ πολύ!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εχεις ηδη απαντησει στα ερωτηματα σου περιγραφοντας το χαρακτηρα της σκυλιτσας.
Καλως ηρθες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μα αφού δεν θελει να την πιλατεύουν στη μουσούδα, γιατι να το κάνετε με το ζόρι?
 


3 Νοεμβρίου 2011
8
0
Piraeus
Μα αφού δεν θελει να την πιλατεύουν στη μουσούδα, γιατι να το κάνετε με το ζόρι?
Αυτο έχει να κάνει με το ότι ήταν αδέσποτο? Ξέχασα να σας αναφέρω πώς είναι 3 ετών.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτο έχει να κάνει με το ότι ήταν αδέσποτο? Ξέχασα να σας αναφέρω πώς είναι 3 ετών.
Δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτό, μπορεί να ειναι στο χαρακτήρα της να ειναι πιο ανεξάρτητη και να μην θέλει πολλα πολλά.
Είχα διαβάσει πριν καιρό ότι ορισμένα πειράγματα στο κεφάλι του σκύλου, εκλαμβάνονται από μέρους του ως επιθετικότητα ή προσπαθεια κυριαρχικότητας.
 


3 Νοεμβρίου 2011
8
0
Piraeus
Σ'ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες. Ειχα αρχίσει να πιστεύω πώς ξαφνικά η μικρή μας εγινε "επιθετική"! Ηδη είπα στα κορίτσια μου "τερμα τα φιλάκια στο πρόσωπο"!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σ'ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες. Ειχα αρχίσει να πιστεύω πώς ξαφνικά η μικρή μας εγινε "επιθετική"! Ηδη είπα στα κορίτσια μου "τερμα τα φιλάκια στο πρόσωπο"!
Πραγματικά χαίρομαι.
Απλά σκέψου να εχεις διαρκώς κάποιον να σου πειράζει τα μαλλιά, να σου τσιμπάει τα μάγουλα, να σου κάνει γλύκες όταν εσυ απλά θες να ηρεμήσεις...
Υπάρχουν σκυλιά που όσο και να τα "βασανίσεις" με χάδια δεν κουνιόνται, και υπάρχουν και τα πιο σοβαρα που είναι του στυλ "ελα, μαζεψου να σοβαρευτούμε"
Διαβασε και το χαρακτήρα της φυλής της, γιατι τα εξετρεφαν τα κοκονια κλπ και θα εχεις μια ακόμα καλύτερη εικόνα της κουκλας σου (την οποία περιμένουμε και σε φωτογραφία)
 


3 Νοεμβρίου 2011
8
0
Piraeus
Tα ελεγα εγω στα κορίτσια μου αλλα εκείνες "αγρόν ηγόραζαν"! Αφου την εβλεπα τη κακομοίρα ότι δυσανασχετούσε. Εν τω μεταξύ εχω διαβάσει, και απ'ότι μου είπε και ο κο Μακαρίτης στη συνάντηση που είχαμε, ότι τα κοκόνια εχουν απίστευτο χαρακτήρα - πράγμα που το έχω διαπιστώσει και εγώ. Θα προσπαθήσω να στείλω φωτογραφίες της (αυτες που έχω εχουν μάλλον μεγαλη χωρητικότητα και δεν ανεβαίνουν), για να δείτε πόσο όμορφη είναι!!! (Η κουκουβάγια το κουκουβαγάκι της...)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αν βλέπεις οτι απαιτείται, γιατί οι κόρες σου δεν το κατανοούν, οφείλεις να προστατεύεις την σκυλίτσα σου, για να μην αναγκάζεται να το κάνει μόνη της.
 


3 Νοεμβρίου 2011
8
0
Piraeus
Eχεις δίκιο mareco! Σαν αρχηγός της "αγελης" οφείλω να προστατεύω το ίδιο όλα τα μέλη της! Ναστε καλά όλοι σας. Προσπαθώ να κάνω insert φωτογραφίας και δεν τα καταφέρνω. Ξέρετε τι μπορεί να κάνω λάθος?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.924
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95