Το μαθαίνουν να αγριεύει


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
καλησπερα σε ολους! σε ενα φιλικο μου σπιτι, οι ιδιοκτητες εχουν ενα αρσενικο και ενα θυληκο σκυλο μεσαιου μεγεθους. αποφασισαν να τα ζευγαρωσουν ( δυστυχως δεν καταφερα να τους μεταπεισω γιατι ειναι απο αυτους που νομιζουν πως τα ξερουν ολα σε αυτην την ζωη) και ετσι γεννηθηκαν 3 μικρα. τα 2 θυληκα τα εδωσαν και εχει μεινει ενα αρσενικο. ειναι κατι λιγοτερο απο 2 μηνων. οι ιδιοκτητες, λοιπον, μαθαινουν τον μικρο να επιτειθεται στους γονεις του. τον πατερα του, που ειναι και πολυ πραος, τον βαζει κατω με την μια και τον ποναει πολυ. οταν αυτος ουρλιαζει, τρεχει αμεσως η μητερα και βαζει στην θεση του τον μικρο. αλλα ο ιδιοκτητης παροτρυνει συνεχεια το κουταβι να επιτειθεται στους γονεις με αποτελεσμα αυτο να ειναι παντα σε εγρηγορση αλλα και να δαγκωνει πολυ δυνατα και τους ιδιοκτητες αλλα και οποιον αλλον βρει ευκαιρο. αυτο το κουταβακι στην αρχη μου αρεσε πολυ και ειχα πει μηπως το επαιρνα εγω ( μετα απο τον προωρο χαμο του δια μου) αλλα βλεπωντας την ολη κατασταση εχω τρομερες αμφιβολιες. μπορει ενα κουταβι που μεγαλωνει ετσι, να αλλαξει συμπεριφορα και να ηρεμησει αν απομακρυνθει απο αυτο το περιβαλλον? το οτι ειναι ακομα σχεδον 2 μηνων ειναι ελαφρυντικο στοιχειο ή οτι μαθαινει τωρα θα τον ακολουθει για παντα? γενικα πιστευω πως ειναι ευκολοτερο να μαθεις ενα κουταβι να κανει πραγματα παρα να του αλλαξεις προβληματικες συμπεριφορες. για να ακουσω τις γνωμες σας παρακαλω! ΄-)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ολα αλλαζουν ,ειδικα τωρα που ειναι νωρις.θελει δουλεια ομως κ πολυ ξυλο στον μαστωρα,τον αντρα τον πολλα βαρυ!μα τι μ@λ@κ@ρος ειναι αυτος ?αυτουνου θα του αρεζε αυριο μεθαυριο ο γιος του να του κατσει κανα μπουνιδι?ο γελιος!δωσε μου την διευθυνση του ρε του καφρου!
μου εφτιαξες το βραδυ!!!!!
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
ασε γιατι και εγω γυρισα σπιτι με ενα σωρο νευρα. πανω που πηγα να δω παλι το μικρουλι, ειδα ολη αυτην την κατασταση μπροστα στα ματια μου και ο αλλος ηταν και περηφανος...
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
ολα αλλαζουν ,ειδικα τωρα που ειναι νωρις.θελει δουλεια ομως κ πολυ ξυλο στον μαστωρα,τον αντρα τον πολλα βαρυ!μα τι μ@λ@κ@ρος ειναι αυτος ?αυτουνου θα του αρεζε αυριο μεθαυριο ο γιος του να του κατσει κανα μπουνιδι?ο γελιος!δωσε μου την διευθυνση του ρε του καφρου!
μου εφτιαξες το βραδυ!!!!!
Μακρια ειναι αλλιως θα πηγαιναμε μαζι! ψηνομαι για τετοιους μ@λ@κες!
Andry σου προτεινω να πας εκει και να τον παρεις και να του δειξεις πως δεν ειναι ετσι η σκυλισια ζωη...
Πηγαινε και παρτον αλλιως, θα ο καταστρεψει το σκυλακι ο πανευρωπαηλιθιος... Προσωπικα θα τον επαιρνα μονο και μονο για αυτο!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
γιατί το μαθαίνει ν' αγριεύει; Θέλω να πω αφού ψήνεται να το δώσει (για να μπει στο τριπάκι σημαίνει πως κάνατε τέτοια κουβέντα) δεν καταλαβαίνει πως αν είναι άγριο θα το φάει στη μάπα; Ή το προορίζει για κανά βοσκό;
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
βασικα αυτος θα ηθελε να το κρατησει γιατι του αρεσει ο μικρος. αλλα επειδη εχουν και αλλα σκυλια ειναι λιγο δυσκολο αυτο. θελει να τον δωσει λοιπον σε καποιον που ξερει οτι θα τον προσεχει (πχ εμενα) ή τελικα να τον κρατησει αυτος αν δεν βρεθει κανεις. εως τοτε ομως τον μεγαλωνει με τροπο απαραδεκτο για μενα.
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ααα αν είναι να τον κρατήσεις εσύ ακόμα καλύτερα!

Αλλά αν μπορείς πάρ'τον και ή κράτα τον εσύ ή δώσ'τον αλλού και σωστά!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν το σκέφτεσαι να τον τσιμπήσεις, κάντο μια ώρα αρχύτερα. Εδώ εκπαιδεύονται αδέσποτα ενήλικα και μεγάλης ηλικίας, ένας κούταβος δε θα τα καταφέρει;
 


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
απλα θα ηθελα να καταλαβω αν φτανουν οι απλες μεθοδοι να του κοψω αυτην την συμπεριφορα ή αν θα ειναι αναγκαιο να παμε σε εκπαιδευτη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ότι σου είπαν οι υπολοιποι..Παρτο το μικράκι να το φροντίσεις γιατί αυτοί είναι ηλίθιοι..
Είναι πολύ μικρό, αν δεν τον ενθαρρύνεις να δαγκώνει και του δείχνεις ότι δεν σου αρέσει καθόλου θα το κόψει..Ο εκπαιδευτής σίγουρα έχει χρησιμότητα όχι για το συγκεκριμένο αλλά για πολλά πράγματα που σου μαθαίνει και βελτιώνει την επικοινωνία με τον σκύλο σου! Το συγκεκριμένο θα του το μάθεις στο παιχνίδι, εφόσον οι γονείς του δεν είναι άγριοι δεν έχει γονιδιακά επιθετικότητα απλά μεγαλώνει λάθος.