Το πεπρωμενο φυγειν αδυνατον


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλά, ρε παιδιά! Μη βαράτε!!!:)

Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη, αν πλατιάζω... μου το λένε και οι δικοί μου, αλλά "you can't teach an old dog new tricks"...:(

Θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί...
Και θα προσπαθήσω να μην φανεί ποτέ ξανά ότι το παίζω λιγάκι ξερόλας...

Και πάλι, ζητώ συγγνώμη και ειδικότερα από το Νάσο.:)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί...
Και θα προσπαθήσω να μην φανεί ποτέ ξανά ότι το παίζω λιγάκι ξερόλας...
Εχεις τρελλαθεί εντελώς έτσι;
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Καλά, ρε παιδιά! Μη βαράτε!!!:)

Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη, αν πλατιάζω... μου το λένε και οι δικοί μου, αλλά "you can't teach an old dog new tricks"...:(

Θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί...
Και θα προσπαθήσω να μην φανεί ποτέ ξανά ότι το παίζω λιγάκι ξερόλας...
γιαννη πας καλα?κ τι θα σχολιαζω εγω μετα?

δεν ξερω τι λενε οι αλλοι,εγω ομως και ο χριστοδουλος σε παμε!
Ελάτε όπως είστε σας πάω, που έλεγε ο Χριστόδουλος!!! :D
------------------------------------------------------------------------------------------
Ρε Γιαννη(αν) νιωσεις ποτε οτι πλατιαζεις, μετριασε το...Αν(δεν) το νιωσεις, αυξησε το...

Και μη ζητας συγνωμες, δεν ηταν κατηγορια το ''Ξέρω...'' αλλα ευφάνταστος χαρακτηρισμος σε συνδυασμο με την φωτογραφια που μας τραβηξε την προσοχη ενα βραδυ στο Μοναστηρακι και τα full extra-XXXL-super duper post σου. Αν εσυ εχεις την διαθεση γιατι να μην γραφεις...; Δεν υπαρχει στους κανονισμους οριο kb. Οποιος δεν θελει ή κουραζεται, δεν θα διαβαζει...:cool:

Απλα να θυμασαι την αρχη: ''Εν τη πολυλογια, δεν λειπει αμαρτια''. Με απλα λογια οταν καποιος λεει ΠΟΛΛΑ, μοιραια θα πει και ''παραπανίσια''...

Και επι τη ευκαιρια μιας και συζητηθηκε το πεπρωμενο, ΔΕΝ υπαρχει πεπρωμενο και ουτε Μοιρα.
Καποιοι μαλιστα λενε: ''Η Μοιρα του ανθρωπου, ειναι ο χαρακτηρας του''. Κατι που(θα) μπορουσε να ισχυει σε μεμονωμενες περιπτωσεις.


Για τον Φιντελ και το όλο θεμα:

Καποιοι βλεπουν το ποτηρι ΜΙΣΟΑΔΕΙΟ, ενω καποιοι αλλοι το βλεπουν ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ...Εγω παλι το βλεπω ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ!!!

:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...οταν καποιος λεει ΠΟΛΛΑ, μοιραια θα πει και ''παραπανίσια''...

2. ...Και επι τη ευκαιρια μιας και συζητηθηκε το πεπρωμενο...

3. ...Καποιοι βλεπουν το ποτηρι ΜΙΣΟΑΔΕΙΟ, ενω καποιοι αλλοι το βλεπουν ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ...Εγω παλι το βλεπω ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ!!!:)
1. Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα... δεν θα αλλάξω ούτε μιά τελεία! Ομως...
μεσ' στα παραπανίσια, κρύβεται το "μαγικό ταξίδι"... όπως και η "κόλαση"...
Εκεί, σ' αυτές τις "παραπανίσιες" λεπτομέρειες βρίσκεις τις "καταθέσεις"...
και από εκεί και πέρα...
ο καθένας το παλεύει, όπως ξέρει και μπορεί...:)

2. Επαναλαμβάνω: Αυτό το θέμα λύνεται με ...κρασί!

3. Οντως, είναι πολύ μεγάλο, δεν θα διαφωνήσω...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
1. Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα... δεν θα αλλάξω ούτε μιά τελεία! Ομως...
μεσ' στα παραπανίσια, κρύβεται το "μαγικό ταξίδι"... όπως και η "κόλαση"...
Εκεί, σ' αυτές τις "παραπανίσιες" λεπτομέρειες βρίσκεις τις "καταθέσεις"...
και από εκεί και πέρα...
ο καθένας το παλεύει, όπως ξέρει και μπορεί...:)

2. Επαναλαμβάνω: Αυτό το θέμα λύνεται με ...κρασί!

3. Οντως, είναι πολύ μεγάλο, δεν θα διαφωνήσω...
1. Τα ''παραπανισια'' λογια, ειναι σαν τα ''παραπανισια'' κιλα. (Συνηθως)βλαπτουν απο πολλες και διαφορες αποψεις.

στο: ''ο καθένας το παλεύει, όπως ξέρει και μπορεί...:)'' μπαινουν μεσα τα ανθρωπινα δικαιωματα, και δεν μπορω να διαφωνησω...


2. Συμφωνω!

3. Συμφωνουμε...:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Κοιλοδοκός στο πάτωμα γύρω γύρω,κολώνες ανά ένα μέτρο από κοιλοδοκό,κοιλοδοκοί γύρω γύρω στο ταβάνι(όπως του πατώματος
Πλέγμα πέντε επί πέντε το πολύ χοντρό,βαλμένο από μέσα μεριά και βιδωμένο με αυτοδιάτρητες βίδες πάνω στους κοιλοδοκούς
Εξωτερικά του κλουβιού και σε επαφή μαζί του από την μία πλευρά ένα σπίτι δύο μέτρα επί δύο μέτρα με πάνελ πολυουρεθάνης και μέσα ένα σκυλόσπιτο από 20άρι κόντρα πλακέ θαλλάσης
Η πόρτα του κλουβιού να ανοίγει μόνο προς τα μέσα
Το σκυλί μόνο μαζί σου και στο λουρί να βγαίνει
Στείρωση ίσως ναι(μάλλον σίγουρα)
Ανθοιάματα ,όσοι τα έχουν δουλέψει λένε ότι έχουν αποτελέσματα,(djSoukis)όσοι τα αμφισβητούν τα έχουν δοκιμάσει?

Πιστεύω ότι έχεις την σύνεση και την δύναμη να χαρίσεις έστω μία τέτοια ζωή στον σκύλο σου χωρίς να υπάρχει κάποιος κίνδυνος για κανέναν
Βλέποντας και κάνοντας πάντα

Και το είπαμε,είσαι σωστός άνθρωπος :) σε πάω !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Βανζέλ...αν έφτιαχνε κι έναν μικρό προθάλαμο εισόδου, όπως είναι στο puppies park;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν θα ήταν και άσχημο . όντως.
αλλά εντάξει δεν έχω καταλάβει ότι μιλάμε και για κανέναν τίγρη πιά.....
Γενικά εντάξει αλλά με απρόβλεπτες εξάρσεις θα τον έλεγες.Εκεί που λές το έχουν κάνει γιατί είναι επαγγελματικός χώρος και πρέπει να εγγυηθούν ότι δεν θα την κοπανήσει κανένα σκυλί από τις πολλές φορές που ανοιγοκλείνει η πόρτα
αλλά στα τόσα συστήματα ασφάλειας ,ένα ακόμη δεν θα πάει χαμένο
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ανθοιάματα ,όσοι τα έχουν δουλέψει λένε ότι έχουν αποτελέσματα,(djSoukis)όσοι τα αμφισβητούν τα έχουν δοκιμάσει?
Δεν είμαι της άποψης ότι θα πρέπει κάποιος να δοκιμάζει τα πάντα για να μπορεί να έχει άποψη. Κάποια πράγματα μπορείς να τα κρίνεις χωρίς να τα δοκιμάσεις, αρκεί να τα μελετήσεις.

Συγγενικά μου και φιλικά μου πρόσωπα έχουν δοκιμάσει και ανθοϊάματα (ανάμεσα σε άλλες "εναλλακτικές" μεθόδους) χωρίς αποτέλεσμα.

Στο παρόν νήμα, αν κατάλαβα καλά, ο johnk έχει εμπειρία αναποτελεσματική και θα βρεις και άλλα μέλη του φόρουμ που τα έχουν χρησιμοποιήσει και δεν είχαν αποτέλεσμα στα παρακάτω threads:

http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/ανθοϊάματα.μπαχ-336/

http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/φόβος.υπερευαισθησία.ανθοϊάματα.bach-15212/

Ίσως να υπάρχουν και άλλοι και άλλα θέματα, αλλά δεν τα θυμάμαι...Είμαστε μάλλον εκτός θέματος και μπορούμε αν θες να (ξανα)συζητήσουμε για τα ανθοϊάματα σε ξεχωριστό θέμα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
:)
και βέβαια ΘΑ !!!!
και στο μέλλον θα έχουμε και άλλον δοκιμαστή (από το παρών θέμα) άρα δεν είμαστε και τελείως εκτός θέματος (όπως τα πόστ από το 98 έως το 104 τουλάχιστον....)

:p

τα οποία βέβαια ποσώς χαλάνε το νήμα βέβαια ε :) μην παρεξηγηθώ κιόλας
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το αν έχεις δοκιμάσει κάτι δεν αποδεικνύει τίποτα.
Απ' ότι ξέρω δεν υπάρχουν (evident based) κλινικές έρευνες που να επιβεβαιώνουν την αποτελεσματικότητα τους... Οπότε για μένα αυτού του είδους θεραπείες μου θυμίζουν περισσότερο θρησκεία παρά ιατρική.

Ενδιαφέρον βιβλίο Trick or Treatment
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
με τις τόσες αντικρουόμενες έρευνες επί παντός επιστητού ,ούτε αυτές οι evident based ΔΕΝ αποδεικνύουν τίποτα
αλλά δεν μίλησα για αποδείξεις
απλά "στηλιτεύω" την απόρριψη του οτιδήποτε δεν έχει κανείς γνωρίσει ,φαινόμενο συχνό δυστυχώς και ένδειξη απολυτότητας (το αναλύω καλύτερα και σε πιο φιλόξενο μέρος εδώ http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/φόβος.υπερευαισθησία.ανθοϊάματα.bach-15212/ )

Υπάρχουν evident based έρευνες υπέρ και κατά της ξηράς
υπέρ και κατά της BARF
όταν βλέπω ότι το σκυλί μου εμφανίζει περισσότερη ποσότητα και πυκνότερη σύσταση γάλακτος και τα κουτάβια μεγαλώνουν εμφανώς καλύτερα αδιαφορώ και για τις μέν και για τις δε evident based ,sponsored based έρευνες
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Δεν εχω να χασω τιποτα δοκιμαζονατς τα ανθοιαματα.Οποτε θα τα δοκιμασω.

Βαγγελη σκεφτομαι σεναζ γυρω γυρω, γαλβανιζε σωληνες ανα μετρο και διπλο πλεγμα χοντρο να πεφτει το ενα ματι στο αλλο και να το μικραινει.Ολα αυτα σε μπετον στο εδαφος.Πορτα με δυο χερουλια κλεισιματος, τσιμεντο στο σημειο του σπιτιου και λιγο παραπανω(εκει θα εχει υποστεγο να μην βρεχεται και θα βαλω τσιγκο στον βορια να μην κρυωνει, ο τσιγκος θα μπει στα πλαγια του πλεγματος.

Θενκς για τις οδηγειες θα τις δω και με τον μαστορα και πιστευω να φτιαξουμε κατι γερο και ανετο.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Μια απορια εχω και θελω τα φωτα σας.
Εχει ερθει ενα μικρο σαν κανισακι ταλαιπωρημενο με τζιβες, σπασμενη αλυσιδα και παραμελημενο εξω απο το κτημα.
Η Αντιοπη το εχει δεχτει καθως βγαινει εκτος περιφραξης και δεν το τραμπουκιζει.
Ο αλλος ο ταλιμπαν, παει και το μυριζει στην περιφραξη και δεν φαινεται να εχει αγριες διαθεσεις.Ομως μολις πλησιασουμε κοντα ειτε εγω ειτε η γυναικα μου, τοτε κανει τον καμποσο και αρχιζει τις βλακειες.
Πως να τα φερω σε επαφη να συνιθησει ο Φιντελ τον ταλαιπωρημενο σκυλακο?
Γιατι αλλαζει συμπεριφορα μολις βγουμε και κανει τον μαγκα και οταν ειμαστε μεσα στο σπιτι ειναι χαλαρος?

Το σπιτι ειναι σχετικα απομονωμενο και ο σκυλακος ηρθε μας βρηκε και δεν ξεκολλαει.Καθεται ο μουργακος εξω απο την περιφραξη 2 μερες.Λεμε να τον υιοθετησουμε αν δεν εχει τσιπακι και δεν βρεθει ο @#$^&&%$% ιδιοκτητης του.Θα παει γιατρο για τα διαδικαστικα αλλα , ε αφου ηρθε αν μπορει να μεινει χωρις να γινει κολατσο θα ηταν πολυ καλα.

Δειτε φατσονι.
936371_4873324550336_1470116315_n.jpg
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Ειναι πραγματικα εξοργιστικα ομορφο το σκασμενο και αφου θελετε να του δωσετε ενα σπιτικο στειρωστε το μηπως και ο φιντελ δεν θαχει λογο για αγριαδες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Αγοράκι είναι;

Ψάξτε πρώτα το τσιπάκι μήπως είναι κανενός και το κλαίει και αν δεν...τότε σκεφτόμαστε πως να μην γίνει κολατσό :)

Η...ίσως στο μεταξύ, να του βάλετε κανά λουράκι και να πηγαίνετε οικογενειακώς βολτίτσες, μαζί με τον ταλιμπάν και τον τζίβα. Να αρχίσουν να συνηθίζονται.
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Oταν πλησιαζονται στην περιφραξη ο μεγαλος ειπες δεν δειχνει να του τρεχουν τα σαλια σωστα?
.. καλο αυτο.
Οταν πλησιαζετε εσεις τον μικρο τότε κανει τον καμποσο? .. μηπως ειναι κυριαρχια σε εσας? δλδ, τυπου του ανηκετε?..
το βλεπω και στα σκυλια μας και στα σκυλια τριτων. Ενω μπορει να τα πηγαινουν καλα μεταξυ τους, οταν ιδιοκτητες πλησιαζουν τα ξενα σκυλια τα δικα τους "ζηλευουν" η κλασσικη ερμηνια.. οποτε θελει λιγη προσοχη.

Αντε να σας ζησει ο chewbacca !! :-D :-D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95