Το σκυλί μου θέλει να φύγει!


Status
Κλειδωμένο θέμα

Setter!!!!

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2015
57
28
28
Οταν κλαιει να το πηγαινεις βολτα ή να το απασχολεις παιζοντας.Ειναι νωρις ακομα και δεν σε εχει σηνυθισει.Αν το αφηνεις να φευγει δεν θα μαθει ποτε.
 
  • Like
Reactions: kryptiae


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Σκύλος που έχει τόσο μεγάλες τάσεις φυγής σημαίνει πως δεν εκτονώνεται όσο θα έπρεπε. Ειδικά αυτές οι φυλές έχουν τεράστια αποθέματα ενέργειας και χρειάζονται καθημερινή έντονη άσκηση για να είναι ισορροπημένα.
Αν ψηλώσεις τα κάγκελα και κλείνεις πάντα την πόρτα θα λύσεις το πρόβλημα της φυγής, αλλά η συσσωρευμένη ενέργεια είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα δημιουργήσει άλλα πολύ χειρότερα προβλήματα συμπεριφοράς.
Ακριβως τα ιδια κανει ο σεττερας μου (και βασικα ολα τα σκυλια που γνωριζω). Λογικο ειναι ενα ζωο να θελει την ελευθερια του!
Πραγματι οταν δεν τον παω κυνηγι για αρκετες μερες, οι τασεις φυγης του γινονται πιο εντονες!
Λογικο ειναι...
Παντως να ξερετε ορισμενα σκυλια μαθαινουν να σκαρφαλωνουν σε απιστευτο βαθμο. Το 1,60 της καγκελοπορτας εγινε 1,80 και μετα εγινε και συρματοπλεγμα στα 2 μετρα και το σκυλι εμαθε να ανοιγει πορτες, να ξεκλειδωνει κλειδια με το στομα, να σκαρφαλωνει ισια, να σκαρφαλωνει αναποδα (με την πλατη) και χιλια δυο αλλα απιστευτα που κανει για να ειναι μαζι μου!! Τηννπθσω αυλη την εχει ξεχασει εδω και 3 χρονια και οταν βγαινω απο το σπιτι καμια φορα βγαινει και απο την μπροστα αυλη...ειδικα αν κραταω στα χερια μου οπλο η κατι που να μοιαζει. Πχ σκουπα...
Τα σκυλια ειναι απιστευτα ζωα
 
  • Like
Reactions: GRDANE and epial


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Πιο ειναι παρανομο; Το μα ζευγαρωνεις το σκυλι σου;
Παμε καλα; Παλι δικους σας νομους βγαζετε;
Παρανομο ειναι το να κανεις πολλες γεννες τον χρονο με τα σκυλια σου, εαν δεν εισαι εκτροφεας με νομιμη αδεια.
Το να ζευγαρωσεις το σκυλι σου σαφως και δεν ειναι παρανομο.
Το να λετε ψεμματα στον κοσμο γοατι ετσι πιστευετε οτι θα βοηθησετε τα αδεσποτα, ειναι βλακωδες και θα φερει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που προςδοκατε γιατι το ψεμμα φερνει ψεμμα
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Πιο ειναι παρανομο; Το μα ζευγαρωνεις το σκυλι σου;
Παμε καλα; Παλι δικους σας νομους βγαζετε;
Παρανομο ειναι το να κανεις πολλες γεννες τον χρονο με τα σκυλια σου, εαν δεν εισαι εκτροφεας με νομιμη αδεια.
Το να ζευγαρωσεις το σκυλι σου σαφως και δεν ειναι παρανομο.
Το να λετε ψεμματα στον κοσμο γοατι ετσι πιστευετε οτι θα βοηθησετε τα αδεσποτα, ειναι βλακωδες και θα φερει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που προςδοκατε γιατι το ψεμμα φερνει ψεμμα
 
  • Like
Reactions: Setter!!!!


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
ημιαιμα κυνηγόσκυλα θελει????? και αν δεν τη κάνουν καλά τη δουλειά τι θα τα κάνει τον ρώτησες το γνωστό σου??? γιατί φαντάζομα;ι είναι κυνηγός και τα θέλει για εργασία... Το ημίαιμο ομως δεν ξερουμε ότι μπορεί να την κάνει την δουλειά... οπότε αν του δεν του βγουν καλά τα σκυλιά θα τα κρατήσει και ας μην κανουν για κυνήγι???

Αμφιβολίες... το μυαλό μου βασανίζουνε πολλές....
Οι περισσοτεροι κυνηγοι με ημιαιμα κυνηγανε.
Εγω προσωπικα προτιμω τα καθαροαιμα αλλα η αληθεια αυτη ειναι
 
  • Like
Reactions: Setter!!!!


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Ξέρεις πόσα κυνηγόσκυλα αυτή τη στιγμή παγώνουν στις φιλοζωικες? Πόσα ημίαιμα σεττεράκια, πόσα ημίαιμα επανιελάκια κλπ; Τι παραπάνω θα προσφέρουν τα δικά σου ημίαιμα κουταβάκια;
Το παιδι που κυνηγαμε μαζι, εχει μονο ημιαιμα. Ειναι πολυ καλος κυνηγος και προσπαθω 10 χρονια να τον πεισω να ασχοληθει με μια καθαροαιμη ιχνηλατικη φυλη αλλα αυτος αρνειται και επιμενει στα ημιαιμα.
Πως να τον πεισω ομως οταν τα καθαροαιμα σεγκουτσι του ξαδερφου του βγαζουν εναν λαγο τον χρονο, ενω το δικο του ημιαιμο βγαζει μονο του καμια 15αρια;
Ειμαι υπερ των καθαροαιμων, για πολλους λογους. Υπαρχουν και εξαιρεσεις ομως. Μην γενικευεις
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Εχω ενα γνωστο ποθ εχει δυο κηνυγοσκυλα και θελει και αλλα και μου ειπε οτι αν την αφησω να γεννησει να του δωσω πανω απο 3!
Να προσεχεις που δινεις τα κουταβια σου. Ειμαι κυνηγος, σε συμβουλευω ομως να μην δωσεις τοσα πολλα κουταβια σε κυνηγο. Κυνηγος που κυνηγαει πουλια και παιρνει ταυτοχρονα 3 κουταβια σεττερ κ μαλιστα ημιαιμα...δεν μου αρεσει
Να προσεχεις φιλε
 
  • Like
Reactions: epial


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@kryptiae έχεις γράψει 6 μηνύματα στην σειρά!
Μπορείς να χρησιμοποιείς την "Επεξεργασία" αν έχεις ξεχάσει να προσθέσεις κάτι!
(Επεξεργασία μπορείς να κάνεις έως και 15λεπτά από την υποβολή του post!)

:)
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
κατ´ αρχας είπα εν μέρει απόλυτος. εγω προσωπικά ξέρω πολυ καλά οτι πρέπει να υπάρχει φράχτης. δεν ειναι αυτό που λες ειναι ο τρόπος και το υφος που εχεις στα posts σου γενικότερα. διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά δεν είσαι κάποιος ειδικός στο τομέα πχ εκπαιδευτής. ας μην επεκταθώ παραπάνω. ωραίο το φόρουμ αν δεν υπηρχαν 4-5 παντογνώστες οι οποίοι εχουν άποψη για οοοοοολα τα θέματα χωρις καν να ειναι ειδικοι. υπάρχουν ανθρωποι ατο φόρουμ οι οποίοι ερχονται για να ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΟΥΝ καποια πράγματα και αυτοι οι 4-5 ανθρωποι τους διαλυετε- προσβάλλετε με τα σχόλιά σας
το like ειναι γιατί αυτό που είπες ειναι σωστό και το εφαρμόζω και εγω! η παρατήρηση ειναι για την απόλυτη απάντηση που ακούγεται από έναν τριτο πως "εγω θα σου πω, εγω τα ξέρω ολα εγω ειμαι παντογνώστης"

και τα περί επιπέδου μυαλού και λοιπά να τα λες στα φιλαράκια σου, οχι σε κάποιον που δεν εχεις γνωρίσει γιατί αυτό αποδεικνύει ελλειψη σεβασμου και χαίρομαι με τον τρόπο σου επιβεβαιωνεις ολά τα παραπάνω.

φιλικα παντα
Δεν ξερω ουτε εσενα ουτε τονναλλον που "μαλωνετε", παντως οντως το site θα ηταν πολυ πιο ωραιο αν δεν υπηρχαν 4-5 παντογνωστες προστατες κτλ με επιτακτικο υφακι. Καπου εχουν μπερδευτει ορισμενοι και νομιζουν οτι ο κοσμος που μπαινει εδω για συζητηση-ενημερωση κτλ ειναι υπαλληλοι τους και μπορουν να τους διαταζουν τι να γινει, τα στερημενα ατομα συχνα εμφανιζουν τετοιες συμπεριφορες. Για γελια ειναι μην τσατιζεσαι. Κατι τετοιους πειραγμενους να τους παιρνεις στην πλακα φιλε
 
  • Like
Reactions: tryphon13


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
@kryptiae έχεις γράψει 6 μηνύματα στην σειρά!
Μπορείς να χρησιμοποιείς την "Επεξεργασία" αν έχεις ξεχάσει να προσθέσεις κάτι!
(Επεξεργασία μπορείς να κάνεις έως και 15λεπτά από την υποβολή του post!)

:)
Φιλε μου σε ευχαριστω για την συμβουλη σου αλλα οπως ειδες τα 6 μηνυματα τα εχω γραψει ως άαντηση σε 5 διαφορετικα ατομα
 






kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
Χωράνε όλα σε 1 post! Μπορείς να κάνεις πολλαπλές παραθέσεις σε 1 post!:D
Ρε γκρινιαρη, αν τα εβαζα και τα 6 μαζι , θα μου την ελεγες οτι εγραψα κατεβατο κτλ
Τον αυγουστο δεν ησουν γκρινιαρης λιγο που σε θυμαμαι!

Υγ: επιτηδες σου απαντησα σε 2 ποστ τωρα για να σου σπασω τα νευρα!!

Πλακα κανω
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Γιατί?? γιατί ???γιατί μου το χαλάς γιατί?????

Πάμε πάλι....είναι παράνομο....επικίνδυνο για το θηλυκό....επικίνδυνο για τα κουτάβια....συμβάλει στα αδέσποτα...δεν είναι όλα τα σκυλιά για ζευγάρωμα,ακόμα και σε εκτροφεία αναγνώρισμένα δεν ζευγαρώνουν όλα τα σκυλιά...διάβασε λίγο ενημερώσου γιατί δεν κάνουμε ζευγάρωμα...

Ότι είναι παράνομο το είπα???
Πιο ειναι παρανομο; Το μα ζευγαρωνεις το σκυλι σου;
Παμε καλα; Παλι δικους σας νομους βγαζετε;
Παρανομο ειναι το να κανεις πολλες γεννες τον χρονο με τα σκυλια σου, εαν δεν εισαι εκτροφεας με νομιμη αδεια.
Το να ζευγαρωσεις το σκυλι σου σαφως και δεν ειναι παρανομο.
Το να λετε ψεμματα στον κοσμο γοατι ετσι πιστευετε οτι θα βοηθησετε τα αδεσποτα, ειναι βλακωδες και θα φερει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που προςδοκατε γιατι το ψεμμα φερνει ψεμμα
ο νομος επιτρεπει ελευθερα την αναπαραγωγη των ζωων στον καθενα θετοντας απλα περιορισμους τις γεννες που μπορει να κανει ενα θυληκο σκυλι ........
παρανομα στην ουσια εχει αφησει ΜΟΝΟ τους ερασιτεχνες εκτροφεις για τους οποιους ενω προβλεπει εκτροφη με υποχρεωτικη ερασιτεχνικη αδεια εκτροφης δεν 'εχει προσδιορισει επειτα απο τοσα χρονια τις προυποθεσεις για να βγαλουν αδεια ερασιτεχνικης εκτροφης...
 


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
ο νομος επιτρεπει ελευθερα την αναπαραγωγη των ζωων στον καθενα θετοντας απλα περιορισμους τις γεννες που μπορει να κανει ενα θυληκο σκυλι ........
παρανομα στην ουσια εχει αφησει ΜΟΝΟ τους ερασιτεχνες εκτροφεις για τους οποιους ενω προβλεπει εκτροφη με υποχρεωτικη ερασιτεχνικη αδεια εκτροφης δεν 'εχει προσδιορισει επειτα απο τοσα χρονια τις προυποθεσεις για να βγαλουν αδεια ερασιτεχνικης εκτροφης...
Παρολα αυτα, ενα ατομο (πχ εγω), που δεν ειμαι ουτε ερασιτεχνης εκτροφεας ουτε επαγγελματιας εκτροφεας, ουτε επαγγελματικη ή ερασιτεχνικη αδεια εχω,
Αν ζευγαρωσω τα 2 μου beagle, τιποτα το παρανομο δεν κανω.
Παρανομος θα ημουν αν εβαζα την θυληκια να γενναει καθε 6 μηνες και πουλουσα και τα κουταβια των συνεχομενων αυτων γεννων (τα οποια βεβαια ο κοε δεν θα δεχοταν να τους βγαλει και χαρτια)
 


Setter!!!!

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2015
57
28
28
Παρολα αυτα, ενα ατομο (πχ εγω), που δεν ειμαι ουτε ερασιτεχνης εκτροφεας ουτε επαγγελματιας εκτροφεας, ουτε επαγγελματικη ή ερασιτεχνικη αδεια εχω,
Αν ζευγαρωσω τα 2 μου beagle, τιποτα το παρανομο δεν κανω.
Παρανομος θα ημουν αν εβαζα την θυληκια να γενναει καθε 6 μηνες και πουλουσα και τα κουταβια των συνεχομενων αυτων γεννων (τα οποια βεβαια ο κοε δεν θα δεχοταν να τους βγαλει και χαρτια)
Οκ,σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες(y)
 
  • Like
Reactions: kryptiae


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Δεν ξερω ουτε εσενα ουτε τονναλλον που "μαλωνετε", παντως οντως το site θα ηταν πολυ πιο ωραιο αν δεν υπηρχαν 4-5 παντογνωστες προστατες κτλ με επιτακτικο υφακι. Καπου εχουν μπερδευτει ορισμενοι και νομιζουν οτι ο κοσμος που μπαινει εδω για συζητηση-ενημερωση κτλ ειναι υπαλληλοι τους και μπορουν να τους διαταζουν τι να γινει, τα στερημενα ατομα συχνα εμφανιζουν τετοιες συμπεριφορες. Για γελια ειναι μην τσατιζεσαι. Κατι τετοιους πειραγμενους να τους παιρνεις στην πλακα φιλε
έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. φοβόμαστε να μιλήσουμε μη μας μαλώσουνε οι δάσκαλοι...
κρίμα
 
  • Like
Reactions: kryptiae


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. φοβόμαστε να μιλήσουμε μη μας μαλώσουνε οι δάσκαλοι...
κρίμα
Οι οποιοι αυτοδιοριστηκαν!
Και καλα αυτοι που απλως νομιζουν οτι τα ξερουν ολα ή οτι εχουν παντα δικιο...ολοι μας καπου εκει στην αφηβεια, περασαμε τετοια σταδια λιγο πολυ...
Αλλα οι αλλοι; Αυτοι που διαταζουν κιολας; Που λενε "μη ξανακανεις αυτο" ή "το φορουμ εχει αυτη την αποψη". Ωπα ρε κομισάριε, εσυ εισαι το φορουμ; Και τι ειναι το φορουμ δηλαδη; Ο αρειος παγος;
Μη μας βαλετε και φυλακη
Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους κυμαινονται μεταξυ καθαρα θεωρητικου παπαγαλου και ατομου με μικρη προσωπικη εμπειρια...

Οκ, η θεωρεια ειναι το παν και χωρις την θεωρεια δεν μπορει να υπαρξει πραξη, αλλα οκ, μην παπαγαλιζουμε μπουρδολογιες αλλων. Χρειαζεται και λιγη εμπειρια...
Εχει τυχει εδω μεσα να διαφωνησω με ατομα, που σε γενικες γραμμες ειχαμε σχεδον την ιδια αποψη για θεματα, που ομως αυτοι υποστηριζουν με πολυ αποκυτο τροπο και τα "ξεχειλωσαν"...
Καποιοι βλεπεις δεν ξεπερασαν την εφηβεια ακομα ή δεν διαθετουν κριτικη σκεψη στο ελαχιστο
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Οι οποιοι αυτοδιοριστηκαν!
Και καλα αυτοι που απλως νομιζουν οτι τα ξερουν ολα ή οτι εχουν παντα δικιο...ολοι μας καπου εκει στην αφηβεια, περασαμε τετοια σταδια λιγο πολυ...
Αλλα οι αλλοι; Αυτοι που διαταζουν κιολας; Που λενε "μη ξανακανεις αυτο" ή "το φορουμ εχει αυτη την αποψη". Ωπα ρε κομισάριε, εσυ εισαι το φορουμ; Και τι ειναι το φορουμ δηλαδη; Ο αρειος παγος;
Μη μας βαλετε και φυλακη
Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους κυμαινονται μεταξυ καθαρα θεωρητικου παπαγαλου και ατομου με μικρη προσωπικη εμπειρια...

Οκ, η θεωρεια ειναι το παν και χωρις την θεωρεια δεν μπορει να υπαρξει πραξη, αλλα οκ, μην παπαγαλιζουμε μπουρδολογιες αλλων. Χρειαζεται και λιγη εμπειρια...
Εχει τυχει εδω μεσα να διαφωνησω με ατομα, που σε γενικες γραμμες ειχαμε σχεδον την ιδια αποψη για θεματα, που ομως αυτοι υποστηριζουν με πολυ αποκυτο τροπο και τα "ξεχειλωσαν"...
Καποιοι βλεπεις δεν ξεπερασαν την εφηβεια ακομα ή δεν διαθετουν κριτικη σκεψη στο ελαχιστο
καλά αυτό για την κριτική σκέψη ξαναπέστο. Εν το μεταξύ αμα η άποψή σου είναι διαφορετική την έβαψες. Σου την πεφτουν όλοι. Ξέρουν ποιοι είναι αυτοί οι 5-6 και χαίρομαι που δεν απαντάνε πλέον. Λες να έβαλαν μυαλό?
Πες εμείς γνωρίζουμε περί σκύλων, οι άνθρωποι που μπαίνουν να πάρουν καμιά συμβουλή ή να αποκτήσουν σκύλο τους γαμ...... την ψυχολογία και τη διάθεση. Αλλα αυτή είναι η παιδεία τους και οι δημοκρατικοί τους διάλογοι. Αυτά τα 5-6 άτομα έχουν καταστρέψει το τόσο ωραίο κατα τα άλλα φορουμ.
 
  • Like
Reactions: kryptiae


kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
καλά αυτό για την κριτική σκέψη ξαναπέστο. Εν το μεταξύ αμα η άποψή σου είναι διαφορετική την έβαψες. Σου την πεφτουν όλοι. Ξέρουν ποιοι είναι αυτοί οι 5-6 και χαίρομαι που δεν απαντάνε πλέον. Λες να έβαλαν μυαλό?
Πες εμείς γνωρίζουμε περί σκύλων, οι άνθρωποι που μπαίνουν να πάρουν καμιά συμβουλή ή να αποκτήσουν σκύλο τους γαμ...... την ψυχολογία και τη διάθεση. Αλλα αυτή είναι η παιδεία τους και οι δημοκρατικοί τους διάλογοι. Αυτά τα 5-6 άτομα έχουν καταστρέψει το τόσο ωραίο κατα τα άλλα φορουμ.
Δεν εχω αποφασισει τι ειναι χειροτερο ομως. Ο κακος τους τροπος ή τα λαθη στα οποια υποπεπτουν λογο ελειψης λογικης σκεψης και φανατισμου;...
Τεσπα, ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ξεμπερδεψες απο αυτους...απλα δεν εχουν δει μαλλον ακομα τα οσα λεμε χαχαχα...οταν τα δει ενας απο αυτους θα μαζευτουν ολοι να μας ζαλισουν ...υστερα θα αρχισει το αλληλοκραξιμο και στο τελος θα φαμε μπαν μονο εμεις, με καποια ηλιθια αυθαιρετη δικαιολογια καποιου αντμιν...σε αυτο το φορουμ ξερεις δεν τρωει το μπαν αυτος που προκαλει αλλα αυτος που του απανταει...ειδικα αν αυτος που προκαλει εχει φιλιες ή ιδεολογικες ταυτισεις με τον αντμιν...
Ναι ναι κατα τα αλλα ειναι ωραιο φορουμ ομως χαχαχα
 
  • Like
Reactions: tryphon13


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU