Το σκυλακι μου ξυπναει μεσα στη νυχτα


Expecto_patronum

Active Member
15 Δεκεμβρίου 2021
38
26
25
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα θέμα που μας απασχολεί. Το σκυλάκι μου είναι 9 μηνών και ενώ πιο μικρό είχαμε φτιάξει ένα πρόγραμμα και ξυπνούσαμε 6κ30 με 7 το πρωί, αφότου το ανέβαλε η μαμα μου τα πρωινά επειδή εγώ ξεκίνησα δουλειά, έχει χαλάσει όλο το πρόγραμμα ύπνου. Αυτό γίνεται εδώ και 3 μήνες. Το σκυλάκι μου κοιμάται μαζί μου και όταν ήταν πιο μικρό, πεφταμε για ύπνο στις 9-10, ξύπνουσε κατά τις 3 για τσισα κακα και μετά πάλι ύπνο μέχρι τις 6-7. Να αναφέρω ότι το ξημέρωμα που ξυπναγε πηγαινε έξω από την πόρτα της μαμάς μου και έκλαιγε, δεν έβγαινε και πεφταμε για ύπνο.Τωρα, πέφτουμε για ύπνο την ίδια ώρα, ξυπνάει πάλι στις 3 αλλά δεν κάνει τσισα και δεν έχει θέμα να κλαίει έξω από πόρτες κλπ ΑΛΛΑ βγαίνει η μάνα μου από μόνη της και τον παίρνει και πανε στο σαλόνι. Εκείνος κοιμάται αλλά λιγότερο πλέον μέχρι τις 4-5 το πολύ και ξυπνάει. Δεν με πειράζει να ξυπνάει το βράδυ για νερό κλπ προς θεού, με πειράζει όμως να ξυπνάει πχ 4 και να κάθεται ξύπνιος, να θέλει παιχνίδια να δαγκωνει κλπ. Τι θα μπορούσα να κάνω για να το φτιάξω αυτο; είναι 16 κιλά αδεσποτακι με κυνηγοσκυλο, και βγαίνει βόλτα τουλαχιστον 1 ώρα την μέρα. Μισή το πρωί μισή το βράδυ.