Το Fazoo μετακομιζει


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το Fazoo (καταφυγιο αδεσποτων ζωων) μετακομιζει και χρειαζεται βοηθεια , τοσο σε υλικα (απο πλεγματα και χρωματα μεχρι εντομοαπωθητικα φυτα) οσο και εργασια (απο βαψιμο και κατασκευες μεχρι φυτευση) .

Ποιος ψηνεται να οργανωσουμε μια καταδρομικη επιχειρηση βοηθειας ?
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
Εγώ αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι από την Δευτέρα και μετά, γιατί μέχρι τότε πνίγομαι, ψήνομαι.
Αν μπορέσεις να το οργανώσεις, είμαι μέσα :)

* Πως κατάφερα να βάλω "πνίγομαι" και "ψήνομαι" στην ίδια πρόταση, ένας Θεός ξέρει :rolleyes::p
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Μέσα κ εγώ βεβαίως.
Αν λείπω το ΣΚ, από Δευτέρα σε ό,τι χρειαστεί, αλλιώς και ΠΣΚ στη διάθεσή σας (Μαριάνθη ακούει; )! :)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
Μπορεί κάποιος, που ξέρει πρόσωπα και πράγματα, να φτιάξει ένα χρονοδιάγραμμα του τι πρέπει να γίνει και πότε;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μπορεί κάποιος, που ξέρει πρόσωπα και πράγματα, να φτιάξει ένα χρονοδιάγραμμα του τι πρέπει να γίνει και πότε;
Ειναι τοσα πολλα που αντε να τα βαλεις σε σειρα.... παντως μια επιδρομη για δουλεια και μονο θα βοηθουσε πολυ οπως λεει και ο Tricky.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
Θα βοηθήσει μόνο αν είναι οργανωμένη. Γιατί αν μαζευτούμε και πάμε και καταλήξουμε να κοιταζόμαστε, μόνο βοήθεια δεν θα είναι.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Την Πέμπτη θα πάω να πάρω όσα περισσότερα εντομοαπωθητικά φυτά μπορώ κ θα πάω να τα φυτέψω στο νέο χώρο, καθώς κ να ρίξω βάψιμο σε όσα νέα κλουβιά έχουν στηθεί.

Η Μαριάνθη μού είπε όσοι ενδιαφέρονται να βοηθήσουν να της τηλ., μία μέρα πριν στο 6982 977330, ώστε να κανονίσει να βρίσκεται εκεί.

Όσοι μπορούν την Πέμπτη το απόγευμα λοιπόν, μπορούν να έρθουν μαζί κ να φέρουν ό,τι μπορούν από τα παρακάτω:



ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ


-Συρματόπλεγμα, κατά προτίμηση γαλβανιζέ (αν είναι απλό θα χρειαστεί και βαφή με κατάλληλο χρώμα)

-Σύρμα

-Ξύλα: τάβλες και δοκάρια

-Λατάκια

-Σίδερα: στραντζαριστά, γωνίες

-Βερνίκι για ξύλο: xyladecor σκούρο καφέ (έγχρωμο συντηρητικό ξύλου)

-Μπογιές για σίδερα: μίνιο γκρι (αντιοξειδωτικό αστάρι για σίδερα)

-Σύρτες

-Τεντόπανα/δίχτυ σκίασης

-Δεξαμενές νερού

-Δέντρα για επιπλέον σκίαση

-Εντομοαπωθητικά φυτά για φύτευση (απήγανος, βασιλικός, λεμονόχορτο, μύρτιλο, αψιθιά, μέντα, σιτρονέλλα, κατηφές, δενδρολίβανο, λεβάντα, θυμάρι, ρίγανη κ.α.)

-Ταϊστρες και δοχεία/κουβάδες νερού προς αντικατάστηση κάποιων φθαρμένων

-Πλαστικά box μεταφοράς γάτας και σκύλου, κυρίως μεσαίου προς μεγάλου μεγέθους τα οποία θα σημανθούν και θα επιστραφούν αμέσως μετά τη μετακόμιση

-Φορτηγό ή/και βανάκι για τη μεταφορά υλικών από τον παλιό προς το νέο χώρο


ΕΡΓΑΣΙΑ


-Εθελοντές με εμπειρία σε ξυλοκατασκευές και σιδηροκατασκευές

-Εθελοντές οδηγοί με αυτοκίνητα για τη μεταφορά των ζώων

-Εθελοντές οδηγοί για τη μεταφορά υλικών


Πληροφορίες: 6982 977330, [email protected], www.fazoo.gr
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
Excuse me...εγώ πάλι.. :p

Αν Πέμπτη απόγευμα, όσοι ας πούμε έρθουν τελικά, φέρουν μαζί τους πχ λατάκια μόνο!!! [ούτε και ξέρω τι είναι :confused: ], μάλλον δεν θα κάνουν σωστή δουλειά :rolleyes:
Υπερβολή ξέρω, αλλά για να το κάνω όσο πιο σαφές γίνεται το ερώτημά μου...:cool::)
Καλό κατά την γνώμη μου θα είναι, να φτιαχτεί πρώτα μια λίστα με το τι μπορεί να φέρει ο καθένας που θέλει να συμμετέχει. Αλλιώς το βλέπω το fazoo, να μετονομάζεται σε Βαβέλ...:D
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Excuse me...εγώ πάλι.. :p

Αν Πέμπτη απόγευμα, όσοι ας πούμε έρθουν τελικά, φέρουν μαζί τους πχ λατάκια μόνο!!! [ούτε και ξέρω τι είναι
], μάλλον δεν θα κάνουν σωστή δουλειά
Ε, ας φέρει μόνο τα λατάκια (ούτε εγώ ξέρω τι είναι αυτά, χαχα!) κ κουβάδες για νερό π.χ., και, πού το πρόβλημα;

Φερτε εσείς ό,τι υλικά μπορείτε Μαράκι, να μαζευτούν εξαρχής όλα τα υλικά που χρειάζονται, κ κάποιος/οι θα βρεθεί να τα φτιάξει, μην ανησυχείς.

Παράλληλα με τα υλικά γίνονται κ οι εργασίες.

Οπότε ό,τι παραπάνω πληροφορίες χρειάζεστε για τις ελλείψεις που υπάρχουν -αν κ η λίστα παραπάνω είναι σαφής-, επικοινωνήστε με τη Μαριάνθη. ;-)


:p:p
 

Attachments

Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
Και γενικώς πιστεύω ότι η λίστα πρέπει να γίνει πιο συγκεκριμένη.
Δηλαδή...πχ...πόσα και τι δέντρα;
Πόσα μέτρα τεντόπανα ή δίχτυ;
Πόσες και τι είδους ταίστρες/ποτίστρες;
Τι μεγέθους και πόσες δεξαμενές νερού;
Κλπ κλπ
Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτή :D

Δεν μπορεί η Μαριάνθη να στείλει σε κάποιον σας, ένα e-mail με μερικές παραπάνω λεπτομέρειες;
Λέω τώρα εγώ...
 










Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Λοιπον , το κανονιζουμε για Πεμπτη , οπως προτεινε η Νατασσα ? Εμενα με βολευει η ημερα παντως ...

Περα απο πραγματα που ηδη μπορει να εχουμε ''κοιμισμενα'' στην αποθηκη μας , δεν νομιζω πως αξιζει να αγορασουμε πραγματα απο το σπιτι μας και να τα κουβαλαμε εκει ...εγω τουλαχιστον προτιμω να δωσω το αντιτιμο τους και ας κανουν κουμαντο τα αφεντικα του καταφυγιου....μην καταληξουν κιολας με δυο χιλιομετρα φρακτη και καθολου συρμα πχ :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.664
19.909
....μην καταληξουν κιολας με δυο χιλιομετρα φρακτη και καθολου συρμα πχ :)
Eγώ τι λέω βρε τόση ώρα; :rolleyes:
Θα μας πει κάποιος τι είναι τα λατάκια; :D